Saját világrekordjait akarja megjavítani a londoni nyári olimpián Usain Bolt, a 100 és 200 méteres síkfutás címvédője. A jamaicai atléta a BBC-nek adott interjújában azt mondta, 100 méteren 9,4, 200-on pedig 19 mp a célja. Bolt a 2009-es berlini világbajnokságon állította fel a jelenlegi csúcsokat: a klasszikus sprinttávon 9,58, 200-on pedig 19,19 mp-et futott. "Mindenki rekordokat akar látni tőlem, én pedig keményen dolgozom azért, hogy sikerüljön javítani a csúcsokon" - fogalmazott a 25 éves vágtázó, s hozzátette, ha mindkét távon meg tudná védeni olimpiai bajnoki címét, akkor minden bizonnyal élő legendává válna.
Az m2 közvetíti a vízilabda olimpiai selejtezőt
A Magyar Televízió m2-es csatornája közvetíti a magyar női vízilabda-válogatott mérkőzéseit a Triesztben zajló olimpiai selejtezőtornáról. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) hétfői tájékoztatása szerint kedden 18:40 órától a világbajnoki bronzérmes oroszok elleni találkozót, szerdán 20:00 órától az Európa-bajnok olaszok elleni összecsapást, csütörtökön pedig 18:40 órától a spanyolok elleni csoportmérkőzést tűzik műsorra. A tornáról az első négy helyezett jut ki a londoni olimpiára.
Már 107 magyar kvóta van Londonra
Az asztaliteniszező Zwickl Dániel és Pattantyús Ádám selejtezőtornán aratott sikerével, valamint a férfi súlyemelők által az Európa-bajnokságon szerzett egy kvótával már 107 magyar versenyző nevezhető a nyári olimpiára. Zwickl és Pattantyús a Luxembourgban rendezett európai kvalifikációs viadalon vívta ki a londoni szereplés lehetőségét, míg a férfi súlyemelők a múlt heti kontinensviadalon a kvótával még nem rendelkező nemzetek között lettek a negyedikek, ami egy indulási jogot eredményezett a számukra. Azt majd a hazai szövetség dönti el, hogy ki lesz az, aki a brit fővárosban képviselheti a magyar színeket.
Az úszóknál - akárcsak az atlétáknál - speciális a helyzet, amennyiben ebben a két sportágban szintek teljesítése az olimpiai indulás feltétele. Úszásban versenyszámonként legfeljebb két sportolót lehet nevezni a kvalifikációs A szint teljesítése és egyet a B szint elérése esetén, illetve váltóban versenyszámonként és országonként egy staféta indítható. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) az összesítésében pillanatnyilag hét fővel kalkulál a B-szintesek közül, de valószínű, hogy ennél többet lehet majd nevezni, már csak azért is, mert pillanatnyilag 27-en vannak.
Hasonló elven alapuló megkötés vonatkozik az atlétákra is, azzal a különbséggel, hogy ott már most lehet tudni, ki milyen számban indul majd. Eltérés továbbá az is, hogy ebben a sportágban három versenyzőt lehet nevezni az A szint teljesítése esetén, míg a B-nél az úszáshoz hasonlóan egyet. A MOB minimálisan három aranyérmet és összesen tíz dobogós helyet vár, illetve 94 olimpiai pont megszerzését tűzte ki célul Londonban.
Cseh László aranyért megy Londonba
Együttvéve összesen mintegy nyolc hónapot töltött edzőtáborban a kajakos Douchev-Janics Natasa és az úszó Cseh László, akik pénteken közös sajtóbeszélgetés keretében számoltak be arról, hogy hol állnak a felkészülésben, amelynek végcélja a nyári, londoni olimpia. Mindketten azt mondták: aranyérmet szeretnének nyerni a brit fővárosban.
A háromszoros ötkarikás bajnok Douchev-Janics klubja és a szövetség jóvoltából négy hónapot töltött Portugáliában, ahol vele volt családja is. Amint azt elmondta, az edzőtábor a tervek szerint alakult, most is jól mennek a tréningek, de nem érzi azt, amit sokan prognosztizáltak, hogy kislánya szeptemberi születése után fáradhatatlanná vált volna.
"Érdekes módon nem az állóképességemből, hanem inkább a gyorsaságomból veszítettem, ezen még dolgoznom kell a májusi válogatóig - árulta el. - Az edzőim szerint a technikámmal, a mozgásommal nincs gond, de a gyorsaságon még van mit javítani. Szerencsére a szeretteim jól vannak, Milana és a két fogadott gyerekem is rendben van."
Az EDF Démász-Szeged 29 éves lapátforgatója, aki szülése miatt a tavalyi szezont teljes egészében kihagyta, kérdésre válaszolva elmondta: ha arra kerül a sor, legszívesebben kétszeres olimpiai bajnok társával, Kovács Katalinnal indulna párosban az idény során, de minden attól függ, hogy egyesben hogyan teljesítenek.
"A májusi válogatón egyesben kell jól szerepelni, a csapathajók kijelölése csak ezután történik. Ha valamelyikünk megkaparintja az egyes indulás jogát, a másiknak találnia kell egy másik párt, úgyhogy én is gondolkodok azért alternatív megoldásban" - fogalmazott Douchev-Janics, aki elárulta: szegedi klubtársával, Kárász Annával már kipróbálták magukat együtt, és jól is mentek.
Kajak-kenuban egyelőre nincs biztos londoni induló magyar részről, csak annyi dőlt el, hogy a női kajak szakágnak megvan a maximális hat kvótája. A csapat összetétele a május-júniusi válogatók során alakul majd ki. A kajakos úgy fogalmazott: először is be akar kerülni a csapatba, s ha ez sikerül, Londonban legalább egy elsőséget szeretne ünnepelni.
Cseh László, a Kőbánya SC 26 éves, háromszoros ötkarikás ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok úszója elárulta: a májusi, debreceni kontinensviadalon 200 és 400 méter vegyesen, továbbá várhatóan 100 és 200 m pillangón, illetve a 4x100 és 4x200 m-es gyorsváltókban, valamint a 4x100 m-es vegyesváltóban áll majd rajtkőre.
Arra a kérdésre, hogy mit szól ahhoz a Michael Phelpsszel kapcsolatos hírhez, mely szerint az amerikai korábbi elhatározását megváltoztatva rajthoz áll Londonban 400 m vegyesen is, Cseh azt mondta: várható volt ez a lépés riválisa részéről.
"Szerintem vissza szeretne vágni Ryan Lochte-nak a sanghaji világbajnokságon elszenvedett vereségért. Engem nem zavar, én is ott leszek, s remélem, hogy amíg ők ellesznek egymással, én odaérhetek az élre" - fogalmazott. Peking háromszoros ezüstérmese a legjobb szeretne lenni az olimpián, azaz aranyat akar nyerni, és szerinte erre 400 m vegyesen van a legjobb esélye.
A Magyar Telekom által szervezett pénteki esemény zárásaként Douchev-Janics és Cseh különböző humoros feladatokban mérte össze erejét, a könnyed vetélkedő - a papírformát igazolva - döntetlennel zárult.
Hackertámadás érte a londoni olimpia honlapját
Szombaton a legendás Oxford-Cambridge evezős versenyt zavarta meg egy Trenton Oldfield névre hallgató őrült ausztrál, szerdán pedig a londoni olimpia hivatalos honlapját érte előre kidolgozott hackertámadás. Bár Sebastian Coe, a szervezőbizottság elnöke szerint nem lesz gond a nyári olimpiával a brit fővárosban, mégis egyre nagyobb az aggodalom azügyben, hogy a játékokat egyesek saját célokra akarják majd felhasználni. A szerdai hackertámadást a Camsol névre hallgató, a fenntartható olimpiai mozgalomért küzdő szervezet vállalta magára, amelyben a London 2012 honlapra egy olyan cikket helyeztek el, amely szerint a szervezők megszüntették szponzori megállapodásukat a British Petrol olajtársasággal.
Egy fityinget sem kapnak a brit olimpiai bajnokok
Bár a britek komoly sikereket remélnek sportolóiktól a 2012-es nyári olimpiai játékokon, most úgy tűnik, hogy mégsem bánnak majd bőkezűen legjobbjaikkal. Erre utal ugyanis a Daily Telegraph szerdai cikke, amely szerint az idei nyári olimpián győztes brit sportolóknak - prémium hiányában - a dicsőséggel és a hírnévvel kell beérniük. "Azon az állásponton vagyunk, hogy a sportolók motivációját az olimpián már nem lehet érdemben befolyásolni pénzügyi jutalommal" - idézte a Brit Olimpiai Bizottság (BOA) egy meg nem nevezett tagját a lap.
A brit elképzelések szerint tehát sportolóik egyetlen font jutalmat sem kapnak majd sikerük után, a sikeresen szereplők a játékok után a szponzori piacon hasznosíthatják a győzelem illetve az éremszerzés által megszerzett hírnevet - amiben az olimpiai bizottság igyekszik segíteni nekik. A Telegraph információi szerint az olimpiai szervezőbizottság - a BOA-tól függetlenül - már korábban 12.000 eurónak (kb 3,5 millió forint) megfelelő összegű pénzjutalmat ajánlott fel a bajnokoknak, akiket a tervek szerint a játékok után bélyegen (melyeket a brit posta ígérete szerint állítólag már egy nappal a győzelem után ki is bocsát róluk) is megörökítenek majd.
A bejelentés azért is lehet furcsa a brit sportolók számára mert korábban több nagy sportnemzet is bejelentette már, hogy busásan megjutalmazza a Londonban sikeresen szereplő sportolóit. Az olaszok 42 millió, míg az orosz kormányzat hozzávetőlegesen 30 millió forintnak megfelelő összeggel jutalmazza londoni aranyérmeseit.
Három NBA-s sztár a brit olimpiai keretben
Luol Deng, Ben Gordon és Byron Mullens neve is szerepel a brit férfi kosárlabda válogatott bő keretében. Gordon, a Detroit Pistons játékosa már korábban beszélt arról, hogy szeretne bemutatkozni a nemzeti csapatban, míg a Charlotte Bobcats centere, az anyai ágon angol Byron Mullens a múlt hónapban kapta meg az állampolgárságot. Luol Deng (Chicago Bulls), aki első brit játékosként szerepelt az idei All Star-gálán örömmel üdvözölte új válogatottbeli csapattársait.
Chris Finch szövetségi kapitány július elején nevezi meg azt a 12 kosarast, akik szerepelni fognak Londonban. A keretbe visszatért a Besiktasban remeklő Pops Mensah-Bonsu, az egykori NBA-játékos a tavalyi Európa-bajnokságról sérülés miatt maradt le.
Birgit Fischert szívritmuszavar akadályozza
Az 50 éves kajakos szinte biztos, hogy a későbbi válogatón sem száll majd vízre, így nem lehet ott Londonban. "Nem jó befejezés ez a számomra. - fogalmazott pénteki sajtótájékoztatóján az 50 éves, legendás kajakos, aki most, Duisburgban tért volna vissza a versenyszerű sporthoz, csütörtökön, egy rutinellenőrzés során azonban egészségügyi problémát állapítottak meg nála, így végül visszalépett. A diagnózis után szinte biztos, hogy a későbbi válogatón sem száll majd vízre, így nem lehet ott a londoni olimpián. - Ha két-három orvos is azt mondja, hogy ne versenyezzek, akkor nincs más választásom. Persze szembemehetnék a véleményükkel, de őszintén: annyira nem fontos ez az egész."
A 27-szeres világbajnok, egykori keletnémet kajakos hat és fél éve nem indult versenyen (a 2005-ös zágrábi vb-n szállt vízre utoljára), de a közelmúltban jelezte: megkísérli a londoni csapatba kerülést.
A kétgyermekes családanya először 1980-ban, Moszkvában szerepelt nyári játékokon, négy évvel később, Los Angelesben a keleti blokk bojkottja miatt nem volt ott. Legutóbb 2004-ben, Athénban szállt vízre olimpián úgy, hogy korábban már kétszer is visszatért: az 1988-as szöuli és a 2000-es sydneyi játékok után egyformán három évet pihent. Az újrakezdést követően mindkét alkalommal újabb aranyat, illetve aranyakat szerzett.
Felépült sérüléséből Jeremy Wariner
A kétszeres egyéni vb-győztes, a pekingi olimpián és a 2009-es világbajnokságon is második helyezett amerikai futónak tavaly júliusban egy edzésen elszakadt a szalagja az egyik lábujjában. Sérülése miatt nem vehetett részt az augusztus-szeptemberi, tegui világbajnokságon.
"Ott akartam lenni a vb-n, de jó döntés volt, hogy kihagytam. A távlati terveim kerültek akkor előtérbe, ezek pedig arról szóltak, hogy sikeresen visszatérjek és felkészüljek a játékokra" - nyilatkozott egy austini versenyen csapattársaival 4x400-on aratott győzelme után.
Wariner 20 évesen robbant be a világ élvonalába, s rögtön megnyerte az athéni játékok 400 méteres versenyét, majd egészen 2008-ig egyeduralkodója volt a számnak. A pekingi olimpián aztán kikapott honfitársától, LaShawn Merrittől, aki egy évvel később a berlini vb-n is legyőzte őt.
Már nem csak a bikini a jó
A testet jobban elfedő öltözéket is viselhetnek a londoni olimpia alatt a női strandröplabdázók. A Nemzetközi Röplabda Szövetség keddi döntése értelmében a kulturális hagyományok tiszteletben tartása végett a nyári játékok során - a szokásos bikinin túl - megengedett a hosszúujjú felső és a rövidnadrág is. Utóbbinak legalább három centivel a térd fölött kell végződnie. Az új szabály már a májusban és júniusban sorra kerülő kontinentális selejtezőkön életbe lép.
Utolsó kommentek