Négy napja ért véget Vancouverben a 21. téli olimpia, így ideje egy kicsit visszatekintenünk arra, hogy milyen érdekes számokat, rekordokat hoztak a versenyek. Sok szempontból új rekordok születtek a kanadai városban. Már a rajt előtt biztos volt, hogy most osztják ki a legtöbb érmet a játékok történetében. Az eddig rekordot jelentő 84 szám helyett ugyanis már 86 versenyszámban (a síkrossz jelentette az újdonságot) avatnak bajnokot. Soha nem fordult még elő, hogy egy ország 14 aranyéremmel zárja az olimpiát, Kanada a Szovjetunió (1976) és Norvégia (2002) eddigi 13-as rekordját döntötte meg. Az Egyesült Államok által megszerzett 37 érem (9 15 13 megoszlásban) is új rekordot, a németek 2002-es rekordját (36 érem – 12 16 8) döntötték meg ezzel. Az olimpián összesen 26 ország szerzett érmet, ami a torinói rekord beállítását jelentette. Két olyan ország is volt a most aranyérmet gyűjtők között, amely első alkalommal örülhetett téli olimpiai bajnoki címnek, a szlovákok (Anasztazija Kuzmina - biatlon) és a fehéroroszok (Alexej Grisin – síakrobatika) ünnepelhettek új nemzeti hőst. Németorzság volt az olimpia egyetlen olyan nemzete, amely mind a tizenhat nap során tudott érmet szerezni. A norvég biatlonos Ole-Einar Björndalen pályafutása tízedik és tizenegyedik érmét szerezte meg Vancouverben, így a tervek szerint Szocsiban is induló legenda már csak egy éremre van a sífutó honfitárs, Björn Daehlie 12 érmes rekordjától.
Mi volt a legjobb Vancouverben?
Az olimpiának most már lassan három napja vége, így lehet összegezni a történéseket. Kiváncsi lennék, hogy nektek mi tetszett a leginkább a 2010-es játékok alkalmával...
Számomra az volt jó, hogy a néháyn meglepetés mellett azért nagyrészt azok a sporltlók dicsőültek meg a 2010-es olimpián, akik az elmúlt években uralták a sportágukat és akik megdolgoztak az elismerését és a győzelemért. Csak néhány példa: Vonn, Miller, Riesch, Björndalen, Björgen, Sablikova, Kramer, Svendsen.. de a sor még folytatható lenne.
Norvég lett mindkét legjobb
A vancouveri olimpián mind a nőknél, mind pedig a férfiaknál norvág sportló lett a legeredményesebb versenyző. A női mezőnyben a sífutó Marit Björgen (három arany-, egy ezüst-, és egy bronzérem), a férfiaknál pedig a szintén sífutó Petter Northug (két arany-, egy ezüst- és egy bronzérem) lett a vancouveri olimpia legeredményesebb versenyzője. Ilyesfajta norvég duplázásra utoljára 1936-ban volt példa a téli olimpián, akkor a gyorskorcsolyázó Ivar Ballangrud és a műkorcsolyázó Sonia Henie lett a legjobb a két nem olimpiai eredményességi rangsorában.
Zászlóvivők - záróünnepség
Az olimpiákon megszokott dolog, hogy a záróünnepségen a sportolók már egymás között elvegyülve vonulnak fel, a megnyitóval ellentétben itt már nem érvényesül a katonás rend. A nemzeti lobogókat azonban ekkor is behozza egy-egy sportolójuk, még akkor is, ha irántuk már nem mutatkozik akkora figyelem. Ilyenkor kétféle elv alapján szoktak választani az országok, vagy az eredményes szereplés alapján jelölnek ki valakit a szerepre (így tett a magyar sportvezetés is a rövidpályás gyorskorcsolyázó Huszár Erika kijelölésével), vagy pedig egy-egy (visszavonulni készülő) sportoló pályafutásának elismeréseként esik valakire a választás. A kiválasztást olykor objektív tényezők nehezítik, hiszen az első héten szereplő sikeremberek közül sokan (pl. a kétszeres bajnok síugró Simon Ammann) ilyenkor már régen hazautaztak. A Vancouverben szereplő 82 ország zászlóvivői közül az érdekesebb emberekből szemezgetünk:
Véget ért az olimpia... :(
Magyar idő szerint hétfőn hajnalban látványos záróünnepséggel ért véget a vancouveri BC Place Stadionban a 21. téli olimpia. A szokásoknak megfelelően a sportolók ezúttal is egymás között elvegyülve, felszabadult hangulatban vonultak be a stadionba és nézhették végig a megnyitóhoz hasonlóan ezúttal is parádés szereposztást hozó műsort. A záróünnepség hagyományainak megfelelően minden ország egy-egy sportolója érkezett a nemzeti lobogóval, a magyar zászlót az immáron két téli olimpián is pontszerző helyen végző rövidpályás gyorskorcsolyázó, Huszár Erika vihette a záróünnepségen. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság belga elnökének, Jacques Rogge-nak, valamint a helyi szervezőbizottság vezetőjének, John Furlong-nak az érzelmektől sem mentes beszédei után fellépett többek között Michael J. Fox, William Shatner, Michael Bublé és Alanis Morissette is. A záróünnepségen természetesen részt vett a jó hangulatban lévő magyar olimpia küldöttség is, sportolóink felszabadultan ünnepelték a kifejezetten sikeres olimpiai szereplést (rövidpályás gyorskorcsolyázóink két bravúros pontszerző helyezését). Csapatunk kedden érkezik haza az olimpiáról, az előzetes tervek szerint a magyar küldöttség március másodikán a késő délelőtti órákban érkezik meg a Syma csarnokhoz.
Vancouver 2010 - 16. nap összefoglaló
Az olimpia utolsó versenynapján már csak két számban avattak bajnokot Vancouverben. Magyar idő szerint hétfőn hajnalban a színpompás záró ünnepséggel véget ért a 21. téli olimpia.
Megint tíz aranynál a németek
Zsinórban a negyedik olimpián jutot el legalább tíz aranyérmeig a német téli olimpiai küldöttség. A Naganóban szerzett 12, illetve a legutóbb Torinóban elért 11 győzelem elég volt annak idején az éremtáblázat megnyeréséhez is. A 2002-es, Salt Lake Cityben rendezett játékokon hiába szereztek azonban 12 bajnoki címet, akkor a 13 elsőséget gyűjtő norvégok megelőzték őket. Itt most Vancouverben tíz győzelemmel nem lehetett megnyerni az éremtáblázatot, mert a házigazda kanadaiak már a záró nap előtt rekordbeállítást jelentő 13 (!) elsőséget szereztek.
Vancouver 2010 - 15. nap összefoglaló
Az olimpia utolsó előtti versenynapján ismét hét számban avattak bajnokot Vancouverben. A házigazda Kanada három aranyérmet szerzett és ezzel megnyerte az olimpia éremtáblázatot.
Meglesz a 11?
A nehéz rajt után a házigazda Kanada parádésan szerepel a vancouveri olimpián. Két nappal a 21. téli olimpia vége előtt már tíz aranyéremmel rendelkezik az eddigi két hazai olimpiáján (1976-Montreal, 1988-Calgary) egyetlen aranyat sem nyerő kanadai csapat és ezzel vezeti is az éremtáblázatot. Olimpiai rendező ország eddig mindössze kétszer jutott el tíz aranyéremig: 1994-Lillehammer, Norvégia, 2002-Salt Lake City, USA. A kanadai csapatnak van reális esélye a rekord megdöntésére, hiszen a férfi curling illetve a férfi jégkorong torna döntőjében is érintettek még a csapataik.
Vancouver 2010 - 14. nap összefoglaló
Az olimpia tizennegyedik napján hét versenyszámban avattak bajnokot Vancouverben. Ole Einar Björndalen hatodszor is olimpiai bajnok lett, Maria Riesch duplázott, Kanada pedig az éremtáblázat élére ugrott.
Utolsó kommentek