Tudom, hogy hülyén hangzik a cím, de ha már az amerikai média legjobb női sízőjökre utalva előzetesen VONN-couveri olimpiaként harangozta be a versenyeket, akkor utólag nyugodtan lehet módosítani. Az olimpia sztárjának jósolt Lindsey Vonn ugyan nyert két érmet is, de a hölgyek között mégis csak a német Maria Riesch tudott duplázni. Az öt női alpesi sí számból ráadásul hatalmas meglepetésre hármat nyertek a németek, ezen belül a műlesiklás és a szuperkombináció aranyérme Maria Riesché lett. A németek jelenlegi legjobb sízőjének öröme nem volt felhőtlen a pénteki verseny céljában, sajnálta ugyanis hugát, Susanne-t, aki az első futam után még a negyedik helyen állt, de a második futamban kiesett.
„Magyar arany” Vancouverben
A magyar származású Shannon Szabados fantasztikus védéseinek és shut-outjának köszönhetően az olimpiai döntőben 2-0-ra verte Kanada női válogatottja az Egyesült Államokat. Döntőbeli teljesítményével Shannon Szabados lett az olimpia legjobb kapusa, miután 98,04 százalékos hatékonysággal védett. A jegkorong.blog.hu oldalnak köszönhetően az alábbiakban közelebbről is megismerkedhetünk a 24 éves magyar származású játékossal. Shannon Szabados dédszülei vándoroltak ki a tengerentúlra, de ő maga 1986-ban már Edmontonban született. A válogatottban húszévesen mutatkozott be. A svédországi négy nemzet kupa a vb után a legrangosabb női rendezvény volt abban az évben. Álomszerűen, shut-outtal nyitott az Egyesült Államok válogatottja ellen. Végül ezen tornán is a legjobb kapus díjat vehette át, az aranyérem mellett, természetesen.
Amerikai arany északi síben
Az északi összetettező Bill Demong lett az északi sí (ide értve a síugrás, sífutás és északi összetett sportágakat) első amerikai olimpiai bajnoka. A vancouveri olimpiáig az amerikaiak nem jeleskedtek különösebben ezekben a sportágakban, korábbról mindössze két olimpiai érmük volt csupán. A síugró Andres Haugen egy számolási hiba miatt csak 50 év után kapott bronzérmet az 1924-es olimpia síugró versenyében (az ő története is megér majd hamarosan egy hosszabb írást). A sífutók között elért egyetlen olimpiai érmük pedig Bill Koch nevéhez fűződik, aki az 1976-os innsbrucki olimpián lett ezüstérmes 30 km-en. A sportág akkori megítélésére jellemző, hogy egyetlen amerikai újságíró sem volt jelen a Koch féle siker alkalmával. Bill Demong története azonban ma már valószínűleg hatalmas szalagcímekben szerepel az amerikai sajtóban, hiszen a tavalyi libereci világbajnokág álomszerű (4 versenyszám - 3 arany) amerikai szereplése után itt Vancouverben már szinte (el)várták a sikereket északi összetettben is.
Hősök
Alpesi síelésben tegnap szakágtörténeti érdekességnek lehettünk tanúi!
A téli olimpiákon először fordult elő, hogy egy technikai versenyszám 2 futamát 2 különböző napon rendezzék meg, a női óriásműlesiklásban pedig ez történt. Olyan előfordult már, hogy a rossz időjárás miatt törölték a részben lefutott versenyt, majd másnap megismételték a teljes versenyt, pl. 1984 női lesiklás (ha még sem ez lett volna az első 2 futamos technikai verseny, amelyet nem egy napon rendeztek meg, írjátok meg nekem).
Mancuso valószínűleg pályafutása legbalszerencsésebb futamára és napjára (02.24) fog emlékezni, ha megkérdezik erről a versenyről. Nem elég, hogy megállították a pályán honfitársa (Vonn) bukása miatt, majd miután visszafuvarozták a rajthelyhez, nem engedték elindulni, mert a rajtengedélyét elvették a célban (ahova le kellett mennie, ha vissza akart jutni a rajthoz), majd - rövidebb-hosszabb vita után - indulásakor a melegedés miatt már csak lassabb pályán tudott lejönni (18. hely - 1.30 hátrány). Tegnap aztán leereszkedett a lila köd nála, síelt ahogy tudott (3. hely - 0.09 hátrány), csak a „szűz” pályán elsőnek induló Karbon és az 5.-nek futó Drev tudott valamivel jobb időt menni, de ez is csak az összesítés 8. helyére volt elég (0.55 hátrány maradt).
A célban aztán kitört belőle a feszültség és nem csak álmait siratta! Önnön hibáján kívül, rossz döntések sorozatával elvették tőle még a lehetőségét is annak, amiért küzdött, dolgozott!
Nyilatkozhatnak a NOB magukat nagyra tartó (egoista) vezetői bármit, dicsérhetik magukat össze-vissza, komoly hiányosságaim vannak e téli olimpia körítésével, szervezésével, rendezésével, a tájékoztatással, közvetítéssel!
Nekem nem a bürokratákra van szükségem, hanem az olyan hősökre, mint Mancuso, vagy a szlovén Petra Majdic – és úgy gondolom, ezzel nem vagyok egyedül!
Aki úgy gondolja, írja meg a saját vancouver-i hősét, hisz mindenkit másként érintenek meg az egyes versenyzők, csapatok sokszor vérre menő küzdelmei!
Kim Ju Na pontrekordja
Az esélyeknek megfelelően a dél-koreai Kim Ju Na nyerte meg a női műkorcsolyázók olimpiai versenyét. A rekord pontszámmal nyerő 2009-es világbajnok sportoló kapcsán idézzük fel egy kicsit az elmúlt évtizedek műkorcsolya bajnokait az alábbi videóban:
Sikeres visszatérések
Az olimpia sokak számára egy örök álom, így nem véletlen, hogy négy évenként za olimpia előtti hónapokban tömegével döntik el a korábban mr visszavonult sportolók, hogy szeretnék ismét megpróbálni az ötkarikás éremszerzést. nem volt ez másképpen vancouver előtt sem, a most visszajövő egykori nagyáégyúk nem is vallottak szégyent. A finn síugró Janne Ahonen (4. hely - normál sánc), a finn északi összetettező Hannu Manninen (4. hely) számára ugyan éppen hogy nem jött össze az éremszerzés, de többen a hossazbb kihagyás ellenére is érmet, érmeket szereztek. Az észt sífutó Kristina Smigun kislánya születése után ezüstérmes lett a 10km-es szabad sítlsuú versenyben, az amerikai északi összettező Todd Lodwick ezüstérmet szerzett csapatban, ahol a másik nagy visszatérővel, Felix Gottwald-dal felálló osztrák csapat előzte meg őket. A műkorcsolyázóknál a kínai páros Shen Xue - Zhao Hongbo két éves kihagyás után aranyérmet ünnepelhetetett az olimpián. Elsőre nekem ők ugrottak be, mint visszatérők, de biztos vannak még többen is. Nektek jutott még valaki eszetekbe?
Az első fehérorosz arany
Már eléggé előkelő helyen állt Fehérorszország azon a listán (többek között a mieinket megelőzve), amely az eddig aranyérem nélkül álló téli olimpiai nemzeteket sorolja. Négy ezüst- és négy bronzérem után azonban Vancouverben megtört számukra a jég és a 32 éves Alexej Grisin révén megszerezték első aranyérmüket. Az eddig aranyérem nélkül álló országok közül a 2010-es olimpián csak Szlovákia tudta még első győzelmét megszerezni, a biatlonos Anasztazija Kuzmina révén.
Vancouver 2010 - 13. nap összefoglaló
Az olimpia tizenharmadik napján hat versenyszámban avattak bajnokot Vancouverben. Tovább zajlik a versenyfutás a német, a kanadai és az amerikai csapat között az éremtáblázat élén.
Az első triplázó: Marit Björgen
Az olimpia 13. napján megszületett az első háromszoros bajnok, a sífutó Marit Björgen személyében. A 29 éves norvég versenyző a 2005-ös oberstdorfi világbajnokságon tette le igazán a névjegyét, ahol három arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett. A korábbi kétszeres összetett Világkupa győztes versenyző az elmúlt két évben nem tudott ott lenni a közvetlen élmezőnyben, alig-alig tudott versenyt nyerni. Az idei évre azonban eltérő, a korábbiaknál sokkal kevésbé intenzív edzésekkel készülő Björgen Vancouverben immáron három aranyéremmel rendelkezik (klasszikus stílusú sprint, 15 km-es üldözéses verseny, 4x5 km-es váltó), emellett pedig a 10 km-es szabad stílusú versenyen is szerzett már egy bronzérmet, így akár az egész olimpia legeredményesebb versenyzője is lehet majd. Az összesen hat éremmel (3 2 1 megoszlásban) rendelkező Björgen minden idők legsikeresebb norvég női olimpikonja lett, megelőzve az eddig három aranyéremmel rendelkező Sonia Henie-t. Utoljára az 1998-as olimpián volt példa arra, hogy valaki sífutásban három aranyérmet szerezzen (Akkor Björn Dahlie és Larissza Lazutyina triplázott Naganóban)
Mik voltak a meglepetések?
Lassan a végéhez közeledik a 21. téli olimpia, így nem árt lassan majd összegezni, hogy mi is történt eddig a játékok során. Érdekelne engem, hogy az elmúlt tizenkét nap során szerintetek mik voltak a legnagyobb meglepetések?
Utolsó kommentek