Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Olimpikon télen-nyáron

A Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület áprilisi klubnapjának vendége Haklits András volt. A 32 éves szentpéterfai kalapácsvető három nyári olimpia után februárban, Vancouverben a horvát négyesbob csapat tagjaként szerepelt. Így elmondhatja magáról, hogy ő az egyetlen vasi sportoló, aki nyári és téli olimpiánis megméretette magát. Az olimpikonnal a jól sikerült teltházas esten– egyebek mellett – további terveiről is beszélgettünk. Az alábbiakban ebből közlünk részleteket.

Névjegy
1977. szeptember 23-án született Szombathelyen. Szülőfaluja a horvátok lakta Szentpéterfa. Németh Pál dobócsoportjában ismerkedett meg a kalapácsvetéssel. 1997-ben a horvát állam által felkínált lehetőséggel élve, felvette a horvát állampolgárságot. Miután ez időben az óriási hazai konkurencia miatt nem volt reális esélye a világversenyeken való részvételre, döntését edzője is támogatta. Már horvátként felvételt nyert az USA-beli Georgia egyetemre, ahol közgazdász diplomát szerzett.  Kalapácsvetőként a sydney-i olimpián a 29., Athénben a 21., míg Pekingben már a 8. helyen végzett.  A vb-kről egy 2009-es  7. helyezés a legjobb eredménye. 1999-ben az utánpótlás EB-n ezüstérmet nyert, most a felnőtteknél szeretné éremmel gazdagítni eredménylistáját. Tavaly őt választották az év atlétájának Horvátországban.

– Honnan jött az ötlet, hogy a jeges Forma 1-nek is becézett sportágban kipróbáld magad?
– Négy éve tévén néztem a torinói olimpia bob versenyeit, ahol a horvát csapat is elindult. Miután izgalmasnak találtam az őrült száguldást, elhatároztam, hogy az olimpia után megkeresem a horvát bobosokat. A gondolatot tett követte, 2006 őszén részt vettem az első edzőtáborozáson. A bobosoknál egyébként nem ritka, hogy atléták, főként sprinterek és dobóatléták alkotják a csapatot kiegészülve a kormányossal. Bár az atlétikai szövetség nem örült az ötletemnek, de hallgatólagosan tudomásul vette döntésemet.
A vancouveri részvételhez az ötlet önmagában kevés lett volna…
Valóban. Tavaly a kvalifikációs versenyek előtt csapatunk az 53. helyen állt a világranglistán. Innen indulva kellett megcéloznunk a biztos részvételt jelentő világranglista első 30 hely egyikét. A 11 selejtező futamot európai és amerikai helyszíneken rendezték. Bár többünket – így engem is – sérülések hátráltattak, végül január közepére biztossá vált indulásunk, huszonhetedikként kerültünk ki az olimpiára. – Milyen volt az olimpia testközelből?
–Miután három nyári olimpián már részt vettem, volt összehasonlítási alapom. Mi, bobosok a Vancouvertől messze lévő Whitlerben voltunk elszállásolva. Így a játékok hangulatából nem sokat érzékeltünk, mondhatni családias körülmények között készültünk. A megnyitó ünnepségre azért eljutottunk, felemelő érzés volt mindannyiunk számára.
A whistleri jégcsatornáról félelmetes hírek járták be a világot, de milyen volt valójában?
– Ezen a csatornán a hivatalos edzések során csúsztunk le először, s már ekkor érzékeltük, hogy egy rendkívül gyors, technikás pályával van dolgunk. Elsődleges célunk az volt, hogy ne hibázzunk, és teljesítsük a kötelező két borulás nélküli célba érést. Az első edzésen óvatosan, betolás nélkül ereszkedtünk le, és így is csaknem 140 kilométer per órás sebességgel felborult a csapat, de a következő napon sikerült teljesíteni a rajthoz állas jogát.  Egyébként az edzések alatt a 30 csapatból 25 teljesítette csak az indulás feltételeit. A maximális sebesség 154 kilométer per óra volt, mi is 150 körül mentünk a versenyen. A mi csapatunk ténylegesen amatőr körülmények között készült. Nem volt külön technikai stábunk, csak a korcsolyák csiszolása napi szinten 3-4 órát vett igénybe, és ezen kívül rengeteg idő ment el a bob javításával. Egy jobb bobnak az értéke mintegy 50-60 ezer euró. Sajnos a sérülésem a versenyig nem jött teljesen rendbe, így tartalékként én voltam a felelős a csapat körüli összes teendőért, ráadásul mindenkinek a pozícióját be kellett gyakorolnom, felkészülve arra, ha bárki megsérül, helyettesítenem kell majd.
Ez végül a 3. és 4. futamban bekövetkezett…
Igen, miután csapatunk szinte minden tagja valamilyen sérüléssel bajlódott, a sors úgy hozta, hogy harmadik emberként kellett beszállnom a csapatba. Hatalmas megpróbáltatás, egyben élmény volt a verseny. Úgy vélem, hogy a megszerzett 20. hellyel kellemes meglepetést okoztunk, ráadásul felülmúltuk a torinói szereplést.
Mik a terveid a közeljövőt illetően?
Hamarosan kezdődik az atlétikai versenyszezon, gőzerővel készülök az Európa-bajnokságra. A sok helyezés után most már az éremszerzés a célom. A kalapácsvető szezon után bobban megkezdjük a felkészülést a 2011-es németországi VB-re. Miután sokat készülünk ott, ez számunkra szinte hazai pályának számít majd, így bízom a jó szereplésben. Bobozásban hosszabb távra nem tervezek, atlétikában azonban már a londoni olimpia lebeg a szemem előtt.

0 Tovább

London 2012 - konferencia

A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Edzők Társasága május 5-én (szerdán) 10 órától sportszakmai konferenciát rendez a Magyar Sport Háza tanácstermében: "Irány London!" címmel. A konferencia fő célja a számvetés, hol is tart a magyar sport, egyrészt az eredményességet, másrészt a felkészülést illetően, mintegy 800 nappal az ünnepélyes megnyitó előtt. A magyar versenysport helyzete két évvel London előtt,-  címmel Kovács Tamás, a MOB sportigazgatója tart bevezető előadást. Majd néhány szakszövetség és egyesület képviselője Storcz Botond, a kajak-kenu, Kiss László az úszók szövetségi kapitánya és Hajdu János a kézilabda-szövetség szakmai igazgatója, valamint Molnár Imre a Bp. Honvéd elnöke az olimpiai felkészülésükről tájékoztatja a megjelenteket. Szabó Tamás a NUPI -  NUSI igazgatója a Csillag Program, a londoni felkészülésbeli szerepéről,  Nagy Zsigmond, a MOB Nemzetközi Igazgatója pedig London előkészületeiről tart tájékoztatót. A szakmai konferencián a Wesselényi-Gerevich Alapítvány ösztöndíjban részesülő és a Heraklesz Programban érdekelt edzők számára a részvétel kötelező.

(Forrás: www.mob.hu)

0 Tovább

Árverésen a korong

Tudjuk, hogy az Egyesült Államokban sok minden el lehet adni az Interneten, mint ahogy a licites árveréseknek is nagy hagyománya van arrafelé. Miért lenne kivétel ez alól a vancouveri téli olimpia néhány jégkorongos relikviája, amelyeket maga az olimpiai szervező bizottság értékesített. Az április elején kalapács alá került emlékek közül a férfi jégkorong torna fináléjában a mindent eldöntő gólt szerző Sidney Crosby (a svájciak elleni csoportmeccsen viselt) meze emelkedik ki, amelyet az árverésre kínál tárgyal közül a legmagasabb összegért, 35.034 dollárért vettek meg (az indító licit amúgy 5.000 dollár volt).

 

A finálé hosszabbításában használt pakk is gazdára talált, amely egy Ohio államban élő hoki rajongóé lett, csekély 13.088 dollár fejében. Talán kisebb az értéke annak a tálcának, amelyen a női jégkorong torna aranyérmeit vitték az éremátadási ceremóniára, ám még ez is megért közel ötezer dollárt egy rajongónak. A játékok hivatalos könyve, a kabalaállatok és (talán minden, ami mozdítható) eladó az olimpia után másfél hónappal, a szervezőbiztosság elnöke, John Furlong által dedikált hivatalos könyv például 665 dollárért (kb. 130.000 forint) kelt el.

 

Kevésbé jól mennek a dedikált fényképek, hiszen a kétszeres szarajevói olimpiai bajnok, a gyorskorcsolyázó Gaetan Boucher képére mindössze két licit érkezett az eBay portálon, igaz végül 130 dollárt ért új tulajdonosának. A kanadai bobos, Pierre Lueders által dedikált vancouveri ereklye nem volt ilyen kelendő, hiszen erre ugyan 12 licit érkezett, mégis „csak” 25 dollárért talált gazdára.

0 Tovább

Jackie Chan az olimpián

A távol-keleti filmekből jól ismert akció-film sztárt, Jackie Chant már sokféle szerepkörben láthattuk. A látványos jelenetekkel tarkított filmeket forgató Chan nem maradt ki a két évvel ezelőtti nyári olimpia előtti őrületből sem. Chan énekelte az olimpia egyik hivatalos dalát („We are ready”), de emellett számos egyéb szerepkörben is találkozhattunk vele az ötkarikás játékokon. A szűkebb hazájában, Hongkongban rendezett olimpiai lovas versenyeket is reklámozta a kung-fu király, az európai televíziós csatornákon is látott hirdetés mellett Jackie Chan egyik legemlékezetesebb alakítása az alábbi reklámfilmben történő szereplés volt:

 

0 Tovább

Olimpikonok látogatása

A szezon ugyan már véget ért a téli sportolók számára, az olimpián sikeresen szereplő amerikai versenyzőknek azonban még áprilisban is akadt kellemes kötelezettségük. Az északi összetettezőknél Vancouvert megelőzően sohasem volt még amerikai érmes az olimpiákon, most azonban alaposan kitettek magukért Bill Demongék, akik összességben hét érmet szereztek 2010 februárjában. Nem is csoda, hogy ők kerültek kiválasztásra az amerikai hadsereg által egy olyan küldetésre, amelyben a külföldön állomásozó katonák előtt kell élménybeszámolót tartaniuk. Az április 3-a és 15-e között teljesített kéthetes misszióban az egyéni olimpiai bajnok Bill Demong mellett a csapatban ezüstérmes Johnny Spillane, Todd Lodwick és Brett Camerota is részt vettek. A Dél-kelet Ázsia amerikai hadibázisain zajló „turné” konkrét programja nem ismert (hadititok!) „Jó érzés volt találkozni a csapatainkkal és átadni nekik valamit a téli olimpia hangulatából és az ottani sikereinkből. Az egész csapat egyből rábólintott, amikor megkaptuk ezt a felkérést. Ezek a nők és férfiak az életüket kockáztatják az Egyesült Államokért, azért, hogy megvédjék az általunk képviselt értékeinket.” – mondta büszkén Bill Demong.

 

A programot az amerikai Védelmi Minisztérium indította útjára még 1951-ben, melynek lényege, hogy a nehéz külszolgálati munka mellett színessé tegye a katonák hétköznapjait. A jelen pillanatban is idegenben szolgálatot teljesítő közel félmillió amerikai katona számára énekeseket, zenekarokat, humoristákat eljuttató program a téli játékok után érthetően most a sportolókra épített.

 

Forrás: http://armedforcesentertainment.com/

0 Tovább

Hiroshima - 2020 ?

Tavaly év végén érkeztek az első hírek arról, hogy Japánból két város, az 1945-ös atombomba támadások után általában együtt emlegetett Hiroshima és Nagasaki szeretné közösen megpályázni a 2020-as nyári olimpiai játékokat. A kezdeti lelkesedés és a semleges szemlélők (közte jómagam is) jóváhagyó bólogatását aztán hamarosan lehűtötte a Nemzetközi Olimpiai Bizottság bejelentése, amely emlékeztetett az Olimpiai Charta egyik pontjára, amely szerint egy olimpiát csak egyetlen város rendezhet meg.

 

Persze korábban is volt már példa több város bevonására az olimpián (pl. legutóbb Vancouver-Whistler, vagy 2008-ban Peking és Quingdao, valamint Hongkong is együtt rendezett). Ezen pályázatok különlegessége volt viszont, hogy egy pályázó volt csak, a többiek úgynevezett társrendező (co-host) státuszban szerepelhettek. Ez a felállás a NOB vezetői szerint már működőképes lehetett volna a két japán város esetében is, feltéve, hogy egyikük vállalja az áldozatot és a jóval kisebb publicitást és rangot kínáló társrendezői státuszt. A jóval kisebb méretű és harmad annyi lakossal rendelkező Nagasaki azonban nem vállalta el az alárendeltséget, így végül kilépett az első ránézésre tökéletes békeüzenettel kecsegtető pályázatból.

 

Nagasaki visszalépését követően Hiroshima úgy döntött, hogy tovább folytatja a pályázati folyamatot és versenybe száll a 2020-as olimpia megrendezésért. Igaz már a házi belső pályáztatásnál sem lesz könnyű dolga, hiszen a 2016-os olimpiáért is harcba induló Tokióval is meg kell küzdenie (egy ország csak egy várost jelölhet egy pályázat során) Japán korábban háromszor rendezett már olimpiát (1964-Tokió, 1972-Sapporo, 1998-Nagano). A horishimai pályázat amúgy nincsen könnyű helyzetben, az utóbbi hetekben a város vezetésben éles tárgyalások zajlottak arról, hogy vajon képesek-e előteremteni az 1 millió jenbe kerülő pályázathoz szükséges forrásokat. A városi vezetés megosztott, de jelen állás szerint a 65 évvel ezelőtt atombonba sújtotta város nagyon akarja az olimpiai játékokat.

0 Tovább

Képrejtvény I.

A most induló sorozatban az újkori olimpiák történetéből válogattam képeket, amelyek valamilyen szempontból érdekesek és különlegesek. A feladat nem csak az, hogy fel kell ismerni a képen látható sportolót, hanem a hozzá tartozó történetet, érdekességet is várom mellé. Íme az első két fotó: 

 

0 Tovább

Kinek kell az ezüstérem?

Nekem bizony kéne az a fránya ezüstérem. Ha olimpiai negyedik helyezett lennék és az előttem lévő két versenyzőt doppingvétség miatt a kizárás fenyegetné, akkor bizony joggal bíznék abban, hogy előbb-utóbb a nyakamba kerül a medália. A pekingi olimpia óta, immáron több mint másfél év óta húzódó ügyben persze a legkevésbé sem Pars Krisztián a hibás. Az a versenyző, aki a selejtező megnyerése után 2008 augusztusában 80,96 méteres dobásával a negyedik helyen zárta az olimpiai finálét. Utóbb aztán kiderült, hogy az előtte végző két fehérorosz dobó, Ivan Tyihon és Vagyim Gyevjatovszkij vétett a doppingszabályok ellen, így Pars elméletileg előreléphet a második helyre. Az újabb magyar ezüstről szóló hírek már az olimpia után, 2008 szeptember elején megjelentek, de a WADA-IAAF-NOB fémjelezte Bermuda-háromszögből azóta sem sikerült kihámozni a végső döntést, amely joggal követelhetné számunkra az érmet a fehéroroszoktól. Az athéni olimpia után a vétkesnek nyilvánított magyar sportolókat (Annus Adrián, Fazekas Róbert, Gyurkovics Ferenc) villámgyorsan megfosztották érmeiktől és már a pekingi vétkesek (az 1500-on aranyérmes Rasid Ramzi és az országúti versenyen ezüstérmes Davide Rebellin) is réges-régen megbűnhődtek. Hogy akkor mégis ki a hunyó a Pars-kontra-ezüstérem ügyben, na ez az, amit senki sem tud, vagy senki nem akar kimondani. Mi azért lassan már várnánk az ügy hivatalos befejezését. Az utóbbi időben egyre pontosabb Internetes enciklopédia, a Wikipedia is másodikként hozza Pars Krisztiánt a pekingi kalapácsvető döntőben, más kérdés, hogy a körmendi születésű, de egyelőre olimpia éremmel -de facto- nem rendelkező klasszisunkat ez cseppet sem vigasztalja.

 

Amúgy annak idején Levitzky Károly evezős az 1908-as londoni olimpián szerzett bronzérmére (amely dr. Hencsei Pál és Ivanics Tibor lausanne-i kutatásai után került nyilvánosságra 2000-ben) is 92 évet kellett várni, ha ezt vesszük alapul, akkor Pars Krisztián (és leszármazottai) is berendezkedhetnek még egy hosszas várakozási folyamatra…

 

0 Tovább

Steiner bronzéremmel tért vissza

A lengyel Agata Wrobel mellett egy másik rangos visszatérő is volt a Minszkben rendezett súlyemelő Európa-bajnokságon. Az elmúlt évek legismertebb súlyemelője, az osztrák születésű, de Pekingben már német színekben olimpiai bajnoki címet szerző Matthias Steiner ugyanis sérülések, műtétek és formahanyatlás után ismét nagy világversenyen szerepelt. A 2005-ben az osztrák szövetségtől felesége okán Németországba „igazoló” Steiner karrierjében a pekingi olimpia előtti év hozta a fordulópontot. Felesége ugyanis 2007 júliusában autóbalesetben életét veszítette. A tragédia okán súlyából ugyan nyolc kilót veszítő, 2008 januárjában a német állampolgárságot megkapó Steiner Pekingben 203 kilogrammos szakítással és 258 kg-os lökéssel győzött, amivel összesítésben egy kilogrammal előzte meg az orosz Jevgenyij Csigisevet. A felesége halála után bánatát az olimpiai felkészülésbe fordító Steiner minden idők egyik legérzelmesebb győzelmi dobogóján elhunyt felesége, Susanne fényképével állva ünnepelt.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Matthias Steiner pályafutása legnagyobb sikerét 2008-ban Pekingben érte el, ahol 461 kg-os összteljesítménnyel nyerte meg az ólomsúlyúak küzdelmét. Az alábbi hat perces videót érdemes megnézni, mert eredeti német kommentálással látható benne Steiner és az ő eksztázisa a pódiumon és a dobogón:
 
Matthias Steiner a 2008-as év egyik legnagyobb médiasztárja lett Németországban, népszerűségét jól mutatja, hogy az amúgy sikerekben nem szűkölködő német sportban (16 pekingi aranyérem) őt választották meg –első súlyemelőként- az év legjobb sportolójának. Az olimpiai bajnok német emelő hihetetlen népszerűségre tett szert, a sikerek után pedig a magánélete is újra rendeződött. A pekingi siker után ismerte meg televíziós bemondó  barátnőjét, akit 2010 januárjában feleségül is vett. Steiner a minszki Európa-bajnokságon vasárnap eredményesen tért vissza, ahol a lökésben ezüst- (236 kg), szakításban (190 kg) és összetettben (426 kg) pedig bronzérmet szerzett. Steiner saját bevallása szerint az idei törökországi világbajnokságra koncentrál elsősorban és szeretné megvédeni az olimpiai bajnoki címét 2012-ben Londonban is.
0 Tovább

Négy zászló alatt

A XX. század végén az egykori Jugoszlávia területén végbement politikai változások furcsa élethelyzeteket is teremtettek a sportvilágon belül. Ennek az egyik legérdekesebb megnyilvánulása a sportlövő Jasna Sekaric eddigi olimpiai szereplése. A legutóbbi hat olimpián (1988-2008 között) egyaránt szereplő sportoló eddig ugyanis négy különböző zászló alatt versenyzett a játékokon. Az 1988-as szöuli olimpián még Jugoszláviának szerzett aranyérmet Sekaric, majd a barcelonai olimpián az ENSZ szankciói miatt egyéni indulóként szerepelhetett. A következő három olimpián (Atlanta, Sydney, Athén) Sekaric már Szerbia és Montenegró színeiben versenyzett. A légpisztolyosok között 2000-ben s 2004-ben is a második helyen végző lövő öt olimpiai éremmel (1-3-1 megoszlásban) rendelkezik pályafutása során. Pekingben aztán élete hatodik olimpiáján már a tovább tagozódott, első alkalommal önállóként induló Szerbia színeit képviselve lett hatodik kedvenc számában. Ezen az olimpián ráadásul Sekaric a szerb zászlót is vihette a megnyitó ünnepségen.

Ebbpl a szempontból van egy társa is Sekaricnak, hiszen a szerb-amerikai asztaliteniszező, Ilija Lupulescu is négy különböző zászló alatt szerepelt élete öt olimpiáján. (1988-jugoszláv, 1992-egyéni induló, 1996-2000-szerb és montenegrói, 2004-amerikai), vele viszont a legutóbbi pekingi olimpián már nem találkoztunk a mezőnyben.
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek