Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A kizárt NOB-tag története

A kilencvenes évek végén robbant ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyik legnagyobb botránya a 2002-es téli olimpia helyszínének kijelölése kapcsán. A svájci Marc Hodler által kiborított „bili” miatt több NOB-tag is távozni kényszerült pozíciójából és a szervezeten belül elfoglalt helyétől. Nem ez volt azonban az első alkalom az olimpiai mozgalom vezető testületében, hogy egy tag dicstelenül távozott, arra azonban mindössze egyszer volt példa, hogy valaki a kizárás sorsára jutott. A német Ernest Lee Jahncke története kevésbé ismert, de annál érdekesebb és tanulságosabb…

A német származású, de már az Egyesült Államokban (1877. október 13. New Orleansban) született Jahncke mérnöknek tanult, hogy édesapja hajóépítő vállalkozását segíthesse. Később sem maradt hűtlen a szakmához, hiszen az amerikai tengerészet kötelékében is szolgált. A haditengerészetnél 1929 és 1933 között vezető pozíciót is betöltő Jahncke ezt követően politikai pozíciót (államtitkár) vállalt, majd később a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjai közé is bekerült. A sporttörténelem ugyan nem sokat tud az amerikai sportvezető tevékenységéről, egy nyilatkozatával azonban beírta magát az olimpiai mozgalom történetébe. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság akkori elnökének, Henri de Baillet-Latournak 1935. november 25-én írt levele ugyanis számára végzetesnek bizonyult: „Sem az amerikaiak, sem pedig más nemzetek képviselői nem vehetnek részt a náci Németországban rendezett olimpián anélkül, hogy ezzel hallgatólagosan ne egyeznének bele a fair play szellemének nácik általi lenézésébe és a játékok aljas módon történő kizsákmányolásába.”- írta akkoriban a berlini játékok elleni tiltakozó mozgalom (ld. képet balra.) egyik élharcosaként. A levél sok ember előzetes aggályait – mint később a történelem is igazolta, jogosan - közvetítette a döntéshozók felé, de a következmények éppen ellenkezőek voltak az író szándékaival. Jahnckét 1936 júliusában, egy hónappal a végül mégis Berlinben sorra került olimpia előtt a NOB eltávolította soraiból.
 
Az amerikai sportvezető helye természetesen nem maradhatott üresen, helyére honfitársa, Avery Brundage került be a mindenható szervezet tagjai közé, akiről köztudott, hogy később (1952 és 1972 között) a NOB-elnöki pozícióját is betöltötte. A nemzetközi olimpiai mozgalomból dicstelen módon kiebrudalt, de a történelem által később megerősített Ernest Jahnckéről az Interneten manapság sem nagyon lelhetőek fel információk (véletlenül ??), néhány német és amerikai honlap tesz csupán róla érintőlegesen említést, emellett pedig csupán egyetlen (kicsi) kép található meg róla a világhálón. Az elveihez és a berlini olimpia bojkottálásának ötletéhez végsőkig ragaszkodó, de véleményével kisebbségben maradó és ezért „parkoló pályára” kerülő amerikai sportvezető 83 éves korában, 1960 novemberében hunyt el.
 

Kiegészítés (2010. május 14-én) - Horváth Vilmosnak köszönhetően van egy további képünk, amelyen látszik Ernest Jahncke is. Az alábbi képen ő balról az ötödik alak (csak a feje látszik a kép közepén):

0 Tovább

A hetedik te magad légy !

Egyedülálló dologra készül a svéd asztaliteniszező, Jörgen Persson, aki szeretne elindulni a 2012-es londoni olimpián is. A 44 esztendős sportember eddig sportága valamennyi olimpiáján szerepelt (1988-tól kezdődően), így amennyiben két év múlva is ott lesz a mezőnyben, akkor immáron hetedik alkalommal vehet részt az ötkarikás játékokon. Az ötszörös világbajnok és kilencszeres Európa-bajnok játékos már Pekingben is történelmet írt, igaz a kínai fővárosban akadtak még társai, hiszen a belga Jean-Michael Saive és a horvát Zoran Primorac is elmondhatta még magáról akkor, hogy a sportág valamennyi ötkarikás szereplésén ott volt. (2004-ig a magyar Bátorfi Csilla is tagja volt ennek a klubnak, aki viszont Pekingben már nem volt ott az olimpián). A korábban a BVSC csapatában Magyarországon is légióskodó Persson az utóbbi időszakban a német bajnokságban játszott, most viszont az olimpiai felkészülést szem előtt tartva visszatért a svéd Halmstad együtteséhez. Persson amúgy érmet még nem nyert az olimpiákon, ugyanakkor Sydneyben és Pekingben sem volt távol ettől, hiszen mindkét alkalommal csak a bronzmérkőzésen szenvedett vereséget, 2000-ben a kínai Liu Guoliangtól, míg két évvel ezelőtt a szintén kínai Wang Liqin-től.

0 Tovább

Zentai Nemzetközi Sporttörténeti Konferencia

Az Európai Sport Hagyományőrző Egyesület, a Dr. Mező Ferenc Olimpiai Baráti Kör,
Zalai Sportmúzeumért Alapítvány és a Zentai Sportszövetség szervezésében 2010. május 8-án (szombat) 10 órakor Nemzetközi Sporttörténeti konferenciát rendeznek a 125 éve született olimpiai bajnok, Dr. Mező Ferenc tiszteletére. A Közép-európai Sportakadémia keretében sorra kerülő XVIII. nemzetközi konferencia helyszíne a Sportszövetség székháza (Zenta, Adai utca 7.,(Vajdaság, Szerbia)

A konferencia részletes programja:
10.00 –Megnyitó
Mező emlékév
Kis János, az Európai Sport Hagyományőrző Egyesület és a Dr. Mező Ferenc Olimpiai Baráti Kör elnöke (Nagykanizsa)
Előadások
Zentától Újpestig: Donogán, a rendőr diszkoszvető
prof. Dr. Hencsei Pál egyetemi tanár, a Csanádi Baráti Kör elnöke a Sporttörténészek Nemzetközi Társaságának tagja (Budapest)
Szlovén sikerek Vancuverben
Szekeres Vilmos, Szlovén Olimpiai Bizottság tagja
(Lendva, Szlovénia)
Zentai olimpikonok
Táborosi László sporttörténész (Zenta, Vajdaság)
Szemelvények Csíkszereda Sporttörténelméből -
Csíkszeredai korcsolyázók
Csiki András, Hargita Megyei Sportigazgató
(Csíkszereda, Erdély)
Invalidusok az olimpiákon
Horváth Vilmos, a Halmay Zoltán O. H. E. elnöke, a Sporttörténészek Nemzetközi Társaságának tagja (Szombathely)
        
Beszélgetés Szabó Palóc Nándor zentai olimpikon birkózóval.
 
(Az előadók személye változhat.)

További információk:
Kis János elnök (Európai Sport Hagyományőrző Egyesület, Dr. Mező Ferenc Olimpiai Baráti Kör, Zalai Sportmúzeumért Alapítvány)
www.zalasportert.hu 
Zentai Sportszövetség, Zenta, Adai ut 7.  
 
A Mező emlékév és a Közép-európai Sportakadémia támogatói:
Nagykanizsa MJV Önkormányzata
Nemzeti Civil Alapprogram
Qualité Reklámiroda Nagykanizsa
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koszorúzás Magyarkanizsán (Vajdaság)

0 Tovább

London 2012: Szabad a vásár !

Habár 817 nap még hátravan a 2012 júliusában kezdődő londoni nyári olimpia megnyitójáig, egyre több jel mutatja azonban már azt, hogy igencsak közeledik a következő olimpia. A londoni szervezőbizottság ugyanis néhány napja elindította a 2012-es olimpiához tartozó ajándéktárgyak értékesítésével foglalkozó weboldalt. A www.london2012.com/shop oldalon található ajándéktárgyak között megtalálhatóak az ilyenkor szokásos termékek (nadrágok, pólók, kitűzők, hátizsákok, stb.) A jelenleg 250 különböző tételből álló, de a tervek szerint folyamatosan bővülő kínálatban egyelőre az érmék (pin/coin) vannak túlsúlyban. Az olimpia idején közel 500 termék lesz majd elérhető, amelyet a London 2012 logóval ellátva igyekeznek majd – természetesen jó áron - értékesíteni. A jelenlegi kínálatból nézzük az érdekesebbeket:

 
London – kisbusz (matchbox) – 30 font
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
London busz – kitűző (6,5 font)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gyermek póló – London 2012 (10 font)
 
 
 Női baseball sapka (10 font)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Férfi sport hátizsák (7 font)

0 Tovább

TOP 10 - jégkorong Vancouver 2010

A vancouveri téli olimpia már két hónapja véget ért, az ott elért eredmények azonban sokak emlékezetében örökre megmaradnak. A jégkorong torna legszebb jeleneteiből és góljaiból csemegézik az alábbi összeállítás. Érdemes végignézni !

 

0 Tovább

Ejnye-bejnye Herr Fasel !

Figyelmeztetést kapott a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól a svájci René Fasel, a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) elnöke. A svájci sportdiplomata által elkövetett ”bűn”-ről a NOB a napokban ugyan kiadott egy hivatalos kommünikét, de a pontos részletek ebből sem láthatóak igazán.

Ami biztos, hogy Fasel úr befolyással üzérkedett, vagyis kapcsolatainak és hatalmának köszönhetően segített egyik ismerősét különböző televíziós és marketing szerződések megkötéséhez. Az ügyet a svájci Sonntags Zeitung robbantotta ki még 2009 májusában, amikor megszellőztette az IIHF televíziós és média jogaival rendelkező Infront Sport Media nevű cég, valamint a René Fasel gyerekkori barátjának tulajdonában lévő Proc AG között megkötött szerződés részleteit.
 
A leleplezőnek szánt írás arról is szólt, hogy a két cég között összességében 1,9 millió svájci frankról szóló szerződések köttettek, melyek létrejötte után az IIHF-et 1994 óta irányító sportvezető is jutalékot kaphatott. A cikket követő napon René Fasel cáfolta a vádakat és tagadta, hogy pénzt vett volna fel a szolgálataiért és egyben kérte a NOB vezetőit, hogy az Etikai Bizottság hatáskörébe utalják át az ügyet. Ez utóbbi meg is történt, a hivatalos eljárások után pedig a Deloitte-Zürich nevű cég végezte el a nyomozást a kérdéses szerződés(ek) ügyében. A meghallgatások és az eljárás idén áprilisban véget ért, amelynek a végén nem tudták bebizonyítani a vádakat, René Fasel azonban elismerte a kapcsolat tényét barátjával, a segítség azonban elmondása alapján kimerült annak üzleti lehetőségeit elősegítő kapcsolatépítésben. A ’90-es években különböző ingatlan ügyekben együtt dolgozó két barát nem tagadta, hogy 2004 szeptembere és 2006 szeptembere között valóban létezett egyfajta együttműködési szerződés az Infront és a Proc AG között, ami konzultációs, tanácsadói feladatokat (ahogy ilyenkor lenni szokott…) foglalt magában. Az ügy vége szóbeli figyelmeztetés (intő ? …) lett René Faselnek, aki az eljárás folyamán együttműködött és megbánva bűneit megígérte, hogy ezentúl jobban felméri majd, hogy kinek milyen információkat ad át és milyen jellegű segítséget nyújt.
 
A Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak 1995 óta tagja René Fasel, aki a vancouveri olimpia előtt a szemlebizottságban is dolgozott, most pedig „fekete pontot” kapott a NOB hírnevét rontó magatartása miatt. A 2002-es téli olimpia kapcsán kirobbant vesztegetési botrány miatt a NOB tagok szigorúbb kontroll alatt vannak az utóbbi években, de úgy tűnik, hogy azért vannak, akik nem a rendezési jog odaítélése kapcsán teszik pénzzé (egyetemi ösztöndíjjá, családi világkörüli utazássá, stb.) szavazatukat, hanem egyéb kreatív módon hasznosítják a NOB-tagságból adódó hatalmat és befolyást. Ejnye-bejnye Herr Fasel…
0 Tovább

Samaranch utca Madridban

A NOB közelmúltban elhunyt egykori elnökéről, Juan Antonio Samaranchról neveznek el utcát Spanyolország fővárosában, Madridban. A város közgyűlése szerdán egyhangúlag döntött úgy, hogy a 89 esztendős korában elhunyt sportvezető emlékét ilyen módon is megőrzi. Érdekesség, hogy az ötlet nem Samaranch szülővárosának, Barcelonának jutott először az eszébe, de aligha kérdéses, hogy a NOB-ot 1980 és 2001 között irányító diplomatáról a ’92-es olimpia rendező városában is méltó módon fognak megemlékezni a közeljövőben.

 

0 Tovább

Búcsú a bronztól

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szerdai döntésének értelmében elveszik a kínai női tornász válogatott sydney-i olimpián szerzett bronzérmét. A kínai csapatban szereplő egyik tornásznő Tung Fang-hsziao esetében ugyanis meghamisították a születési dátumot, aki így két évvel fiatalabb volt a 16 éves minimum korhatárnál. Tungot megfosztották a talaj szerenkénti döntőben szerzett hatodik és az ugrásban szerzett hetedik helyétől is. Az ügy akkor pattant ki, amikor a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) a pekingi olimpia előtt a kínai női tornászcsapat tagjainak életkorát vizsgálta.

Tung a sydney-i játékokon leadott dokumentumai szerint 1983. január 20-án született, amikor viszont a pekingi játékokra versenybíróként akkreditálták, akkor 1986. január 23-ai dátumot tartalmazó iratokat prezentáltak a kínaiak. A saját blogjában önmagát is lebuktató („az ökör évében születtem” – ami 1985 és 1986 közötti szakaszra vonatkozik) Tungtól a most kirobbant botrány miatt nem csak az olimpiai eredményeit veszik el, hanem a Nemzetközi Torna Szövetség Világkupa sorozatán 1999 és 2000 között elért eredményeit is törlik utólag. A sydney-i olimpia bronzérmét a NOB döntése alapján az eredetileg a negyedik helyen végző, Amy Chow, Jamie Dantzscher, Dominique Dawes, Kristin Maloney, Elise Ray, Tasha Schwikert összeállítású amerikai csapat kapja meg.
 
Az eset kapcsán még egy másik kínai tornász hölgy, Jang Jün ügyében is nyomoztak, aki a felemáskorláton bronzérmet szerzett. Jang a hivatalos lista szerint 1984. december 2-án született, ám a kínai televíziónak 2007-ben adott nyilatkozatában azt mondta: 14 éves volt a 2000-es olimpia idején. Az ő esetében nem bizonyosodott be a csalás ténye, így Jün figyelmeztetéssel megúszta az esetet. Ha Jüntől is elvették volna az egyéni érmet, akkor az ukrán (később bolgár színekben is versenyző) Vikoria Karpenko lehetett volna az olimpiai bronzérmes a felemáskorláton.
 
Az eset kapcsán egyébként a 2008-as pekingi olimpián győztes női torna csapatra is a gyanú árnyéka vetődött, Egyes cikkek és Internetes források is állították, hogy hasonló módon „játszottak” a kínaiak versenyzőik életkorával, de erre egyelőre senkinek sincsen konkrét bizonyítéka. A hasonló esetek elkerülése érdekében a Nemzetközi Torna Szövetségnél azt fontolgatják, hogy bevezetik a sportolók számára az ún. versenyzői licenszet.
0 Tovább

Ismeretlen kabalák

Misa mackó, Cobi vagy Hodori ábrája sok olimpia barát számára lehet ismerős, hiszen ők mindannyian egy-egy nyári olimpia kabalafigurái voltak. Jóval kevésbé ismertek viszont a paralimpiai játékok kabalafigurái, amelyek ugyan szintén gondos művészeti tervezés után kerültek kialakításra, de mégsem annyira közismertek, mint az olimpiai kabalák. Most a nyári paralimpiai játékok (1980 óta meglévő) kabala figuráit mutatjuk be:

2008 – Peking
Kabala neve: Fu Niu Lele (tehén)
A pekingi paralimpiai figura elnevezése a FU (magyarul jó szerencsét jelent), a Niu (ökör) és a LELE (boldogság) szavakból áll össze. A több színben pompázó tehén figurája a kemény munkát és a felelősséget akarja hangsúlyozni, a dizájn kidolgozásakor a fő koncepció ugyanakkor a kínai hagyományok szerinti jobbra, többre való törekvést hivatott kiemelni.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2004 – Athén
Kabala neve: Proteas (csikóhal)
A figura tervezőjét az a vezérelv motiválta, hogy egyben fejezze ki az athéni paralimpiai játékok által képviselt négy alapelvet: az ihlet, az erő, a törekvés és az ünneplés egységét. A kabalafigura elnevezése (talán nem meglepő módon) a görög mitológiából származik, a görög protos szó jelentése: első a sorban, kiemelkedő.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2000 – Sydney
Kabala neve: Lizzy (gyík)
A fodros nyakú gyík formájában megjelenő sydney-i kabalafigurát az ausztrál és a nemzetközi közvélemény szavazása alapján választották ki, amely elsősorban a teljesítményt és az erőt hivatott hangsúlyozni. A gyík nyakán lévő fodor Ausztrália térképét jeleníti meg, az állatfigura színei pedig szintén az ötödik kontinensre utalnak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1996 – Atlanta
Kabala neve: Blaze (sas)
Az 1996-ban az Egyesült Államokban rendezett nyári olimpia kabalafigurája (Izzy) sokak számára közismert, a paralimpiai kabala állatot viszont meglepő módon - az üzleti szempontokat mindig szem előtt tartó amerikai szervezőknek - nem sikerült igazából pénzzé tenniük. Érdekes ugyanakkor, hogy a paralimpiai sportok számára ezt követően létrehozott Blazesports program azóta is (ugyanezzel a sasos logóval) üzemel, méghozzá a sérült sportolók számára igencsak sikeres módon. A főnixként szárnyaló madár amúgy Atlanta város jelképének is számít.
 
 
 
 
1992 – Barcelona
Kabala neve: Petra (stilizált női alak)
A paralimpiai figurák sorában a ’90-es években jöttek be az ember alakok, gondoljunk csak a lillehammeri olimpia Kristin és Hakon figurájára, első megjelenése volt a ’92-es barcelonai paralimpia Petra névre hallgató kar nélküli figurája.
 
 
 
 
 
 
 
1988 – Szöul
Kabala neve: Komduri (két medve)
A szöuli olimpia számunkra is sok sikert (11 aranyérem) tartogatott, így a magyar sportkedvelők is megszerethették Hodorit, a minden sportágban ügyesen mozgó tigrist. A paralimpia kabalájának is állatot választottak a koreai szervezők, a két ázsiai barna medve figura összekötött lába a fizikai sérülések ellenére is kitartó sportolókra utalt.
 
 
 
1980 – Arnhem
Kabala neve: név nélküli mókus páros
A paralimpiák történetében első alkalommal használtak kabala figurát, amely ekkor még nem rendelkezett névvel és maga a paralimpia sem az olimpia helyszínén került lebonyolításra, hanem a hollandiai Arnhemben zajlott. Erről az eseményről sajnos hosszas kereséssel sem találtam kabalafigura képet, de ha valakinek van ilyen, linkelje be nyugodtan, hogy teljes legyen a gyűjtemény.
0 Tovább

Nagyszülők és unokák az olimpiákon

A magyar olimpikonok népes táborában számos családi kapcsolatot említhetünk meg. Vannak testvérek, szülők és gyermekek, házastársak és egyéb rokonságok. Ismeretesek azonban olyan családok is, amelyek három nemzedéke is rendelkezik olimpiai résztvevővel, róluk emlékezett meg dr. Hencsei Pál az alábbi válogatással:

Közülük legismertebb a Bogen – Gerevich család. Bogen Albert (1882-1961) két olimpián is indult, 1912-ben Stockholmban Ausztria kard csapatának tagjaként ezüstérmet nyert, majd 1928-ban Amszterdamban már a magyar párbajtőr csapatban szerepelt. Amszterdamban vett részt először az olimpia vívó versenyein leánya, Bogen-Bogáthy Erna (1906-2002), aki tőrvívásban indult. Itt még nem jutott a döntőbe, de négy év múlva Los Angelesben már bronzérmet nyert.
Ott volt még 1936-ban a berlini olimpián is. A Los Angeles-i olimpia másik eredménye Gerevich Aladárral való megismerkedése, amely házassággal végződött. Gerevich Aladár (1910-1991) olimpiai pályafutása 1928-tól 1960-ig tartott, 7 arany-, 1 ezüst- és 2 bronzérmet eredményezett. A sikereket fiuk, Gerevich Pál (1948) folytatta, aki két bronzérmet nyert kard csapatban az 1972-es müncheni és az 1980-as moszkvai olimpián. Mindezek alapján a család három nemzedéke (Bogen Albert, Bogen Erna, Gerevich Aladár, Gerevich Pál) 7 arany-, 2 ezüst- és 5 bronzérmet szerzett az olimpiákon.
 
Balogh Lajos (1903-1986) 1928-ban Amszterdamban atlétikában, távolugrásban indult. Felesége, Kael Anna (1908-1985) ugyanezen az olimpián indult, és a negyedik helyen végzett tornász csapat tagja volt. Leányuk, Balogh Anikó atléta nem vett részt olimpián, de unokájuk, Petőváry Zsolt (1963) 1988-ban Szöulban és 1992-ben Barcelonában a vízilabda válogatottban szerepelt, és 5. és 6. helyezéseket szerzett. A nagyszülők és unokájuk (Balogh Lajos, Kael Anna, Petőváry Zsolt) 3 pontszerző helyezést értek el az olimpiákon.
 
Tuss Miklós dr. (1898-1978) 1928-ban Amszterdamban vitorlázásban a 6 m-es osztályban indult Hungária nevű vitorlás legénységének tagja volt. Fia, ifj. Tuss Miklós (1938) szintén vitorlázott, két olimpiára is eljutott, de 1972-ben és 1980-ban is csak tartalék volt, a versenyen nem indult. Unokája, Tuss Réka (1977) 2006-ban Torinóban a téli olimpián műlesiklásban és óriás-műlesiklásban állt rajthoz.
 
Jordanov Krisztián (1976) 1996-ban Atlantában a tornász csapat tagjaként indult az olimpián. Nagyapja, Dimitre Jordanoff (1928) 1952-ben Helsinkiben a bolgár tornász csapat tagja volt.
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek