Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Felejthetetlen közvetítések I. - Kovács Ágnes - Sydney 200m mellúszás

Számos olyan olimpiai közvetítés van, amely megmarad az emberek emlékezetében, általában a magyar sikerek okán. Sorozatunk első részében a 2000-es olimpia női 200 méteres mellúszó versenyének döntőjét nézhetjük meg - természetesen Kovács Ágnessel.

0 Tovább

Ikreket szült Szabó Tünde

Egészséges ikerpárnak adott életet az olimpiai ezüstérmes úszónő, Szabó Tünde. A kilencvenes években Egerszegi Krisztina mögött rendre másodikként záró, minden idők egyik legjobb hátúszójának tartott nyíregyházi születésű versenyzőnek kislánya (Karolina – 3010g, 52 cm) és kisfia (Dorián, 3430g, 52 cm) született. A 2003 márciusában a Playboy magyar nyelvű kiadásának címlapján is szereplő 35 éves úszónőnek korábban is született már gyermeke, az úszóként is sikeres Evelyn 13 esztendősen kapott most két kistestvért. Ezúton is gratulálunk Szabó Tündének !

 Szabó Tünde legjobb eredményei:
 - olimpiai 2. (100 m hátúszás, Barcelona, 1992)
 - vb-2. (100 és 200 m hátúszás, Perth, 1991)
 - 2x Eb-2. (100 m és 200 m hátúszás, Athén, 1991)
0 Tovább

Elfelejtett bajnokok I. - Carl Schuhmann (GER)

Most induló sorozatunkban szeretnénk olyan sportembereket bemutatni, akik bár nagyszerű eredményeket értek el, ennek ellenére keveset tudunk róluk. Elsőként a négyszeres olimpiai bajnok német Carl Schuhmann-t (1869. május 12. Münster - 1946. március 24. Berlin) mutatjuk be:

 

Olimpiai szereplése: 4 aranyérem, 1 bronzérem - férfi torna, birkózás

1896. Athén: - aranyérem - lólengés
1896. Athén: - aranyérem – korlát csapat
1896. Athén: - aranyérem – nyújtó csapat
1896. Athén: - aranyérem – birkózás kf.
1896. Athén: - bronzérem - súlyemelés két karral
 
Carl Schuhmann három tornában szerzett aranya után (egyéniben a lólengést, csapatban a korlátot és a nyújtót nyerte meg), eredetileg távolugrásban és súlylökésben szeretett volna bajnok lenni Athénban, de mivel ez nem sikerült neki, így bánatában elindult birkózásban is. Az eset pikantériája, hogy hősünk 157 cm-es testmagasság mellett mindössze 60 kg volt és mivel abban az időben nem voltak még súlycsoportok, mindenki egy csoportban indult, így kevés esély kínálkozott számára ebben a sportágban. A férfiak kötöttfogású birkózása volt az egyetlen birkózó esemény ezen az olimpián, melyet a Panathinaikosz stadionban tartottak. A szabályrendszer szinte teljesen azonos volt a mai kötöttfogású birkózás szabályaival, azzal a két különbséggel, hogy nem volt időkorlát, ill. szabad volt a lábfogás (nem úgy, mint most). Eltekintve a két görög versenyzőtől, az összes többi atléta már korábban részt vett más sporteseményen is. Schuhmann első ellenfele a britek athéni súlyemelő bajnoka, Launceston Elliot volt, akit könnyedén legyőzött. Az elődöntőben erőnyerő volt a német, így a döntő volt a második mérkőzése az olimpián, ahol görög ellenfele Georgios Tsitas, jó 30 kilóval volt nehezebb nála. Már majd negyven perce küzdöttek egymással, mikor a bírók félbeszakították és elhalasztották a mérkőzést másnapra, ugyanis a nap már lemenőben volt. Reggel folytatódott a küzdelem és Schuhmann hamarosan megszerezte a győzelmet. A fenti -sokak által jól ismert - kép 1896-ban az athéni olimpia birkózó döntője előtt készült. Schuhmann becenevét „A kis Apolló" is a birkózásban elért győzelme után kapta.
 

Carl Schuhmannról több fotó is fennmaradt az 1896-os athéni játékokról. Ezek közül két közismert van még, az egyiken a későbbi győztes lólengés gyakorlatát mutatja be a német sportember.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A másikon pedig tornász csapattársai, Alfred Flatow és Hermann Weingartner vállán pózol büszkén a versenyek után.

0 Tovább

Vancouver - 2010 képekben

A vancouveri téli olimpia és paralimpia ugyan már több mint két hónapja véget ért, de talán nem késő még feleleveníteni a legjobb fotókat a játékok kapcsán. Az általam jónak és emlékezetesnek ítélt tíz legjobb képet tettem be ebben a szubjektív válogatásba:

1. A paralimpia záróünnepségén az orosz kerekes székes break-táncos, Maxim Sedakov bemutatóját is figyelemmel kísérhette a közönség. A téli paralimpiai játékok utolsó hivatalos eseményén már a 2014-es szervezők, tehát Szocsi városa is bemutatót tartott.

Russian wheelchair acrobat Maxim sedakov breakdances for Sochi 2014 during the Vancouver 2010 Winter Paralympic Closing Ceremonies in Whistler, British Columbia, March 21, 2010. UPI/Heinz Ruckemann Photo via Newscom

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2. Akinek nem jutott jegy, az sem nézte magányosan az olimpiai eseményeket. Volt is kiért szurkolniuk a kanadaiaknak, hiszen végül 14 aranyérmet szerezve megnyerték az éremtáblázatot.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. Az olimpia előtt bizakodó tekintettel. A német gyorskorcsolyázó, Stephanie Beckert aláírása is ott szerepel a német olimpikonok falán. A 22 éves versenyző végül nem vallott szégyent Kanadában, hiszen egy arany- és két ezüstéremmel térhetett haza a játékokról.

Jan. 15, 2010 - 05348139 date 14 01 2010 Copyright imago Sven Simon Stephanie Beckert ger Speed skating SIGN on a Billboard Vancouver2010 Olympia Olympic Winter Games Einkleidung Olympic team Vancouver 2010 at 14 10 2010 in Air Erding Erding OS Games Winter Winter Games Vancouver Shooting Portrait Vdig xub 2010 horizontal premiumd.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4. A norvég férfi curling válogatott nem csak a jégen nyújtott szereplésével (ezüstérem) marad emlékezetes, hanem az olimpiára tervezett speciális nadrág kollekciójáról is.
 
 
 
5.Címének megvédéséért érkezett Vancouverbe az oroszok korábban már visszavonult műkorcsolyázója, Jevgenyij Pljusenko. Az ezüstérem neki csalódás volt, melyet nehéz volt feldolgoznia. A győztes, Evan Lysacek boldogsága viszont földöntúli.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6.Kalifornia kormányzója, Arnold Schwarzenegger is ott volt Vancouverben és bár sztárként kezelték, most mégsem ő volt a figyelem középpontjában.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7. A híres színész, Donald Sutherland a megnyitón aktív szereplő volt, de később sem hagyta ott az olimpiát, itt éppen a női curling torna eseményeit követi figyelemmel.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8. A párosok rövidprogramjában szereplő Vera Bazarova- Jurij Larionov orosz páros látványos mutatványa - egy kis fotós bravúrral megfűszerezve.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9. Az Alexander Ovecskinnel felálló orosz hokisok nagyon fogadkoztak az olimpia előtt, de végül a negyeddöntő számukra már a végállomást jelentette.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10. A „repülő paradicsom”, vagyis az amerikai snowboardos Shaun White Vancouverben sem talált legyőzőre.
0 Tovább

London 2012 – 18 év alattiaknak is?

A korábbi olimpiákhoz hasonlóan a londoni olimpia rendezői is számítanak a most már nélkülözhetetlennek tűnő önkéntesek munkájára. A 70.000 önkéntessel kalkuláló londoni szervezőbizottság azonban a korábbi szokásjog alapján korhatárt határozott meg a jelentkezésre, így eredetileg csak az (olimpia idején, tehát 2012-ben) a 18. életévet betöltők jelentkezését várták. A terveket azonban a BBC komoly kritikai észrevételekkel „jutalmazta”, így az önkéntesek toborzásáért felelős szakemberek újragondolták a fiatalok szerepeltetésének lehetőségét. „Eredetileg a 18 év feletti korosztálynak szántuk csak az önkéntes programot, de szeretnénk megtalálni annak a lehetőségét, hogy az ennél fiatalabb korosztály képviselőinek is helyet találjunk az olimpián segítőként” – szólt a módosításról szóló nyilatkozat.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Az eredeti tervekben is volt már „kiskapu”, hiszen a Wimbledonban sorra kerülő olimpiai tenisztorna során a labdaszedők csapata 10-12 év körüli lányokból és fiúkból áll majd össze, de most más helyszíneken és sportágakban is keresik a további fiatalítás lehetőségét. A vancouveri olimpián a kanadaiak külön önkéntes programot kínáltak a 15-19 éves korosztálynak, de Angliában is volt már példa hasonló "korengedményre", hiszen a 2002-es manchesteri Nemzetközösségi Játékokon 16 éves kor felettiek jelentkezését várták a szervezők. A londoni olimpiához kapcsolódó önkéntes programra természetesen magyarok jelentkezését is várják, a jelentkezés feltételei az alábbi linken találhatóak meg.
0 Tovább

Olimpiai bronzérem 50 év után

Az olimpiai játékok az elmúlt évtizedekben számos érdekességet produkáltak, ezek közül is kiemelkedik azonban a síugró Anders Haugen története, aki az olimpiai szereplését követően 50 évvel lett bronzérmes. Az Oslóban 1888-ban született Haugen testvérével az első világháború előtt emigrált az Egyesült Államokba, ahol természetesen nem hagyták abba kedvenc sportjukat, a síugrást sem. A Haugen testvérek eredményes síugrók voltak új hazájukban is, hiszen Anders négyszer, Lars pedig hétszer lett bajnok 1910 és 1926 között. Az olimpiai játékokon ugyanakkor csak Anders szerepelt az Egyesült Államok színeiben, mert Lars visszautasította a neki felajánlott csapattagságot.

A franciaországi Chamonixban 1924-ben rendezett első téli olimpiai játékok során Haugen is részt vett (érdekes módon saját maga fizette az utazását Európába), de esélyesként érkezve is csak a 4. lett végül, annak ellenére, hogy a legnagyobb ugrás (50 méter) az övé volt a versenyben. Az amerikai színekben versenyző ugró ugyanis jóval megelőzve a korát nem egyenes háttal ugrott, ahogy mindenki más, hanem a léchez előre hajolva, ahogy azt manapság is már mindenki így teszi. Ezt azonban akkoriban még pontlevonással sújtották a bírók, így lett végül Haugen csak a negyedik a három norvég ugró, Jacob Tullin Thams, Narva Bonna és Thorleif Haug mögött.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anders Haugen a következő, St. Moritzban rendezett téli olimpián is részt vett, ott azonban már a vert mezőnyben végzett, csak a 18. lett a síugrók között, igaz ezen az olimpián is elindult másik két sportágban, sífutásban és északi összetettben is. Visszavonulása után is a sízéssel foglalkozott, és bár síoktatóként dolgozott Kaliforniában, a síugrást egészen idős koráig űzte. Részt vett stadionokban és más látványos helyszíneken rendezett síugró rendezvényeken is, mág 58 éves korában is ugrott parkoló autók fölött. (ld. kép fent)
 
Haugen már 86 éves volt, amikor 1974-ben Norvégiában megünnepelték az első téli játékok 50 éves évfordulóját. Egy norvég sportstatisztikus (a Holmenkollen símúzeum kurátora, Jacob Vaage) ezen megemlékezés és ünnepség kapcsán meglepő módon hibára bukkant az 1924-es eredménysort böngészve. A harmadiknak kihirdetett Haug pontszámait ugyanis rosszul adták össze és valójában 18,000 helyett 17,813-al végzett, vagyis csak 4. lett a 17,916 pontot szerző Haugen mögött. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elismerte a hibát, így Haugen 1974. szeptember 12.-én Oslóban átvehette a neki jogosan járó bronzot az 1934-ben (tehát negyven évvel korábban) elhunyt Thorleif Haug lányától, Anna Maria Magnussentől (ld. kép balra). Anders Haugen még tíz évet élhetett olimpiai érmesként, 96 esztendős korában, 1984. április 14.-én hunyt el. Az érdekes körülmények között megszerzett érmével mindmáig ő az egyetlen amerikai síugró, aki olimpián érmet tudott szerezni.
0 Tovább

Biedermann álomszerződése

Bár olimpiai bajnoki címe (egyelőre) még nincsen, de a németek gyorsúszója, Paul Biedermann már így is sportága meghatározó alakjának számít. Ezt a státuszt erősítette meg a közelmúltban létrejött reklámszerződés, amely a 23 éves úszó számára négy éven keresztül éves szinten 200.000 eurós (!) jövedelmet garantál. Az Arena céggel kötött megállapodással Biedermann a valaha volt legjobban fizetett európai úszóvá vált. A 200 és a 400 méteres gyorsúszás aktuális világbajnoka tavaly Rómában robbant be a nemzetközi élmezőnybe, amikor a 200 méteres távon a 14x-es olimpiai bajnok Michael Phelpset is megelőzte. A tavalyi évben az év legjobb európai úszójának megválasztott Biedermann a sikerekben gazdag német sporton belül elérte azt, hogy 2009-ben ő lett az év sportolója is a németeknél. Az augusztusi budapesti Európa-bajnokságra készülő német úszó májusban Spanyolországban (Sierra Nevada) készül majd három héten keresztül, ahol nem lesz magányos, hiszen a 2010 márciusának közepe óta barátnőjének számító kétszeres olimpiai bajnok (2008-50 és 100 gyors) Britta Steffen is ott lesz mellette a közelben. Az újsütetű német álompár egyébként a tervek szerint először a júniusi német bajnokságon Berlinben fog együtt versenyezni.

0 Tovább

Paralimpiai szponzor

Minden idők legnagyobb volumenű szerződését hozták tető alá a paralimpiai mozgalom képviselői, akik exkluzív megállapodást kötöttek a Sainsbury’s áruházlánccal. A BBC beszámolója szerint a megállapodás arról szól, hogy a külföldön is ismert áruházlánc egyike lesz a 2012-es londoni paralimpia két fő szponzorának. A több millió fontos megállapodás értelmében a Sainsbury’s 850 áruházában exkluzív kereskedelmi jogokkal rendelkezik majd a paralimpiához köthető termékek és szolgáltatások ügyében. A brit áruházlánc lett az első olyan szponzora a két év múlva sorra kerülő paralimpiai játékoknak, amely ezzel párhuzamosan nem támogatja az olimpiai játékokat is.

A Sainsbury’s ügyvezető igazgatója, Justin King elmondta, hogy azért fókuszálnak egyedüliként a parasportolók vetélkedésére, mert ezáltal egyedi lehetőséghez jutnak. Az olimpiával ellentétben ugyanis a paralimpián a támogatók jelen lehetnek a stadionokban, a cég pedig a sportolók rajtszámát és a fáklyaváltót is szeretné támogatni. A brit áruházlánc dolgozói közül (amolyan ellentételezésként) jó néhány részesei lehetnek majd az olimpiai fáklyaváltónak, ráadásul a cég szeretné megkönnyíteni azt is, hogy dolgozói önkéntesként vegyenek részt a 2012 nyarán rendezett eseményeken.

0 Tovább

Kézilabdás vendégek a XVI. kerületben

Május hónapban kézilabdás vendégei lesznek a budapesti székhelyű Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Körnek. A 2010. május 13-án (csütörtökön) 17.00-től kezdődő rendezvényen Sinka László, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke, Kökény Bea, olimpiai és világbajnoki ezüstérmes kézilabdázó, Tomori Zsuzsa olimpikon és válogatott kézilabdázó, valamint Rozmán Attila, a KMSE elnöke lesznek a vendégek. A rendezvény ezúttal különleges helyszínen kerül lebonyolításra, mégpedig a Centenáriumi Általános és Szakiskolában (Budapest 1165 Sasvár u. 101.) A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak az ingyenes rendezvényre.

0 Tovább

Örömmámor Vancouverben

Gyakran olvassuk a hírekben, hogy az egyes sportesmények után milyen ünneplés és hangulat uralkodik egy-egy városban. A vancouveri olimpia -kanadai szempontból- legrangosabb és legörömtelibb eseménye a férfi jégkorong torna döntője volt. Az alábbi videó bemutatja, hogy a helyi idő szerint délután rendezett döntő után milyen fieszta hangulat uralkodott Vancouver utcáin. Érdemes végignézni a videót, van benne egy-két érdekes arc... :) 

0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek