Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Egy igazi hölgy a hőskorból: Suzanne Lenglen

Jelenleg is zajlik Párizsban a francia nyílt teniszbajnokság. A Roland Garrosról tudósító közvetítésekben naponta elhangzik egy hölgy, bizonyos Suzanne Lenglen (a bal oldali képen)neve. Az egyik kiemelt pálya ugyanis a franciák kétszeres olimpiai bajnok teniszező nőjéről van elnevezve. A XIX. század utolsó évében született, meglehetősen fiatal korában, mindössze 39 évesen leukémiában elhunyt Lenglen kisasszony kora egyik ünnepelt hőse volt és sokak szerint az első igazi női tenisz sztár a világon. A tízes-húszas évek fordulóján csillogó francia hölgy 31 bajnoki címet szerzett 1914 és 1926 között, emellett pedig az 1920-as nyári olimpia legeredményesebb teniszezője is lett egyben.  Az antwerpeni torna női egyes küzdelmeiben nem talált legyőzőre, ráadásul hat mérkőzésén összesen mindössze négy (!) gémet nyertek ellene a vetélytársak. A győzelemig vezető úton három svéd, egy belga és két brit riválist múlt felül, legnehezebb ellenfele a fináléban várt rá, de a brit Edith Holmant is 6-3, 6-0 arányban győzte le. A vegyes párosoknál Max Décugis-vel alkotott párosa ugyan két játszmát is elveszített a torna során, de így is magabiztosan szerezték meg az aranyérmet ebben a számban is. Az olimpia idején még csupán 21 éves Lenglen kisasszony egyetlen bánata az lehetett, hogy a női párosok küzdelmében Elisabeth d’Ayen-nel nem jutott be a döntőbe, a britektől elszenvedett elődöntős vereség után így ebben a számban „csak” bronzérmes lett.

A gyermekkorában krónikus asztmával küzdő Suzanne-t édesapja vitte le először a teniszpályára, ahol a legendárium szerint még úgy is gyakorolt, hogy az édesapja által a pálya különböző részeire elhelyezett zsebkendőket kellett eltalálnia. Az első világháború ugyan négy évet elvett a fiatal tehetség karrierjéből, de az ezt követő periódusban alaposan bepótolta a lemaradását. Eleinte nem feltétlenül eredményeivel, sokkal inkább játékostársaitól eltérő öltözetével tűnt ki a tömegből. Az akkor megszokott, szinte a teljes női testet elfedő tenisz ruházat helyett ugyanis az ő általa viselt ruha a vádlit és a felkart is láttatni engedte. Talán nem véletlen, hogy a ’20-as években ezzel párhuzamosan nőtt meg az érdeklődés a női tenisz iránt, a korábban érdektelen sportág mérkőzéseire tömött sorokban jöttek a nézők, elsősorban Lenglen bája és természetesen nagyszerű játéka miatt.
 
Suzanne Lenglen a párizsi salakpályás tornán hatszor, a wimbledoni füves pályás versenyen pedig szintén hatszor volt a legjobb, ráadásul utóbbi tornán Amelie Mauresmo 2006-os sikeréig ő volt az utolsó francia nemzetiségű győztes. Az 1926-os wimbledoni tornán Lenglen jó úton haladt karrierje hetedik wimbledoni sikere felé, amikor szokatlan és különleges dolog történt vele. A harmadik fordulóig jutó francia teniszezőt ugyanis rosszul informálták mérkőzésének kezdési időpontjáról, így akaratlanul is megváratta a mérkőzésre váró brit királynőt, aki a páholyban várt a hatszoros bajnok találkozójára. Amikor értesítették az esetről (ami az etikett szerint felségsértéssel ért fel akkoriban), Suzanne Lenglen elájult, majd pedig szégyenében visszalépett a tornától. Később kiderült, hogy ez volt pályafutása utolsó fellépése a londoni versenyen.
 
Az akkoriban megszokottaktól eltérően meglehetősen fiatalon profivá szerződő Lenglen később egy tenisz iskolát is létrehozott Párizsban, a mai Roland Garros közelében. A Tenisz Hírességek Csarnokába 1978-ban beválasztott Lenglen rövid élete utolsó éveiben könyveket is írt, köztük a Sport és szerelem című sport témájú alkotást. A francia nemzetközi teniszbajnokság szervezői 1997-ben nevezték el róla a párizsi torna második számú pályát, amely azóta is Court Suzanne Lenglen néven üzemel. Az 1994-ben épült, több mint tízezer néző befogadására alkalmas nyitott létesítmény előtt Suzanne Lenglen szobra is látható.

 

A cikk végére pedig egy igazi különlegesség. A huszas évek klasszisa, Suzanne Lenglen és a későbbi évek nagy sztárja, az amerikai Helen Wills csupán egyszer (1926) találkoztak egymással, amelyről az alábbi archív felvétel árul el nagyon sokat:

0 Tovább

A sportcsarnok is újrahasznosítható?

A környezetvédelem kérdése, de különösen a fenntartható fejlődés szófordulat sokszor előkerül manapság a sportesemények kapcsán is. Bár egy olyan megaesemény, mint a nyári olimpia kapcsán nehéz a környezet tényleges megóvásáról beszélni, az ilyen méretű sportrendezvénnyel együtt járó környezeti károk enyhíthetőek, erre mutathat példát a londoni szervezők egy igencsak forradalmi újítása. A 2012-es nyári olimpiára ugyanis elkészülhet az első, teljes mértékben újrahasznosítható sportcsarnok. A BBC olimpiai blogjának információja alapján ugyanis a közelmúltban posztjáról távozott brit olimpia ügyi miniszter, Tessa Jowell (a képen) elmondta, hogy a kosárlabda mérkőzések helyszínéül szolgáló ideiglenes létesítmény jövőjéről tárgyalásban állnak a brazilokkal. A londonit követő nyári olimpia házigazdája ugyanis kompletten (szőröstül-bőröstül) átvenné a létesítményt, ráadásul fizetne is (!) érte az angoloknak. A hírek szerint elsőként Sao Paolo város venné meg a csarnokot, amelyet már jóval a 2016-os riói nyári olimpia mérkőzései előtt is használatba állítanának Brazíliában. 

A NOB szakemberei már régóta gondolkoznak azon, miként lehetne kisebb, kevésbé fejlett országokat is olimpiarendezéshez segíteni. Az olimpiai létesítmények városról-városra történő vándorlása egy forradalmi gondolat ebben a kérdésben, amely Londonban két év múlva részben akár már meg is valósulhat. A koncepció persze nem csak az új rendező városoknak lehet hasznos, hanem például jelen esetben Londonnak is, hiszen még az angliai metropolisz sem tud annyi létesítményt fenntartani éveken keresztül, amennyi egy nyári olimpia megrendezéséhez szükséges. Az olimpiai létesítmények utóhasznosításának problémaköre mindig kényes terület, amellyel a közelmúlt nyári olimpiai rendezői (Sydney, Athén, Peking) egyaránt komolyan szembesültek és a mai napig is komoly (pénzügyileg is húsba vágó) gondot jelent számukra.

 

0 Tovább

Borkai Zsolt (1988 lólengés) angol nyelvű videón

A technikai fejlődésének köszönhetően már nem csak magyar nyelvű (de magyar vonatkozású) sport közvetítések is fellelhetők manapság a világhálón. A napokban került fel az egyik népszerű fájlmegosztó oldalra Borkai Zsolt 1988-as győzelmének az angol nyelvű kommentálása, amely Dávid Sándor magyar nyelvű közvetítése mellett igazi különlegességnek számít. A lólengés döntőjének valamennyi finalistáját magában foglaló tíz perces videón a magyar tornász 03:02-05:20 között látható, ahol érdemes figyelni az angolok szakmai észrevételeit is.

0 Tovább

Olimpiai bajnok az Eurovíziós Dalfesztiválon

Szombaton este rendezték Norvégia fővárosában Oslóban az idei Eurovíziós Dalfesztivált, ahol a német induló, Lena előadásában a Satellite című dala lett a győztes. Bár idén nem volt híres sportoló résztvevője az 55. alkalommal megrendezésre kerülő fesztiválnak, de nem volt ez mindig így. A 2008-as dalfesztivál döntőjében ugyanis egy olimpiai bajnok is (fő) szerepet kapott. A 2006-os torinói olimpia műkorcsolyázó bajnokáról, Jevgenyij Pljusenkoról van szó, aki a későbbi győztes orosz Gyima Bilan Believe című számában „háttérkorcsolyázott” az állandó partnerének számító Edvin Marton hegedűkompozíciójára. A győztes szám az alábbi videóban megtekinthető. Bilan és Pljusenko kapcsolata egyébként nem volt véletlen, az olimpiai bajnok műkorcsolyázó ugyanis 2009 szeptemberében éppen Bilan producerét, Yana Rudkovskaya-t vette el feleségül. 

0 Tovább

Ukrajna téli olimpiát rendezne

Jól tudjuk, hogy a nagy, világszintű események megszervezéséhez időben hozzá kell látni. Mindez a mondat hatványozottan érvényes az olimpiai rendezésekre. A játékok rendezési jogát hét évvel korábban ítélik oda a NOB illetékesei, de a „Tapogatózás” már jóval korábban elkezdődik az esélyekről. Ennek apropóján most az ukránok is bejelentkeztek a téli olimpiára. Viktor Janukovics ukrán elnök csütörtökön Lembergben (Lvivben) azt javasolta, hogy az ország olimpiai bizottsága pályázzon a 2022-es téli olimpia rendezésére, melynek helyszíne a Kárpátok lenne.

Janukovics az ukrán elnöki hivatal mellett működő Régiók Tanácsa kihelyezett ülésén közölte: "Ennek a kezdeményezésnek a felkarolásával elkezdünk annak érdekében dolgozni, hogy országunk hivatalosan kandidáljon a téli olimpia Kárpátokban történő rendezésére". Az persze más kérdés, hogy a 2012-es labdarúgó EB körüli mizéria mennyire segíti az esetleges ukrán esélyeket. Mint ismeretes, az ukránok Lengyelországgal közösen rendezik a két év múlva sorra kerülő kontinenstornát, de az ukrán stadionok építése és az infrastruktúra fejlesztések hónapok óta az UEFA kritikájának kereszttüzében vannak.

0 Tovább

A deszkák királya már 50 éves

A műugró sport egyik kiemelkedő klasszisát tisztelhetjük Greg Louganis személyében. A négyszeres olimpiai bajnok amerikai ugró pályafutásában van egy különleges epizód, amely az 1988-as szöuli olimpia műugró (3 méter) versenyéhez köthető. A selejtező során ugyanis az egyik ugrásánál beverte a fejét a deszkába (ld. videó), de sérülése szerencsére nem volt annyira súlyos, így folytatni tudta a versenyt. Érdekesség, hogy az ekkor, az olimpia alatt elvégzett orvosi vizsgálatokon fény derült arra, hogy Louganis HIV fertőzött, amit a versenyző és edzője (Ron O’Brien) már hat hónappal korábban tudott, de titkolták a világ elől, így nem kis veszélybe sodorták a többi versenyzőt  a vízbe jutó véren keresztül. Ráadásul a Louganis sebét ellátó orvos kesztyűt sem viselt az ápolás során...

 
 
Az olimpiai pályafutását 1976-ban Montrealban egy ezüstéremmel (16 évesen toronyugrásban lett második a nagy Klaus Dibiasi mögött) kezdő Greg Louganis csak 1995-ben vallotta be nyilvánosan HIV-fertőzöttségét és homoszexuális életvitelét az egyik amerikai sztárriporternek, Barbara Watersnek. Iszonyatos gyermekkorára azonban csak később derült fény. Szülei 15 évesek voltak, amikor a szamoai és svéd gyökerekkel rendelkező kis Greg a világra született, így érthető, hogy nevelőszülőknek adták a bébit. A kis Louganis diszlexiás volt, társai ezért idiótának csúfolták az iskolában, sőt „niggernek” is hívták, mert sötétebb volt a bőre. Kilencévesen rászokott a dohányzásra, 12 évesen már marihuánás cigiket szívott, 13 éves volt, amikor úgy mellbe rúgta görög származású nevelőanyját, hogy az majdnem belehalt sérüléseibe. Tizenévesen annyit ivott, hogy önmagát alkoholistának tartotta, ám egyetlen dolog volt, ami mindebből kisegítette: a sport, azon belül is a műugrás. Manapság pedig ha a sportot kedvelőket a világ legjobb műugrójáról kérdezik, akkor a kínai ugrók mellett sokaknak Greg Louganis neve ugrik be elsőre.
 
Louganis életéről később könyv is készült (Breaking the surface címmel), amely öt héten keresztül vezette a New York Times eladási listáját. A korábban több filmben is szereplő, nagy kutyabarát hírében álló Louganis jelenleg agility versenyeken vesz részt leghűségesebb társával, így az idén januárban immáron ötvenedik születésnapját ünneplő legenda továbbra sem szakadt el a sporttól.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az amerikai csapat moszkvai bojkottja miatt ugyan az 1980-as náyri olimpián nem vehetett részt, de Greg Louganis ezt követően az 1984-es los angelesi és az 1988-as szöuli olimpián is megnyerte a műugrás (3 méter) illetve a toronyugrás (10 méter) versenyszámot. A los angelesi játékokról készült videófilm hűen adja át az amerikai klasszis képességiet és egyben remek reklám a műugró sportnak is:

 

0 Tovább

Hetven napos lesz a londoni fáklyaváltó

A pekingi olimpiát megelőzően több atrocitás (pl. Londonban, Párizsban és San Franciscóban) is érte az olimpiai fáklyaváltót, így nem volt meglepetés, hogy mind a vancouveri, mind pedig a londoni olimpia szervezői ezt követően úgy döntöttek, hogy a kínai szervezőkkel ellentétben már nem szerveznek az egész világot bejáró stafétát. A 2012-es nyári játékok szervezői szerdán bejelentették, hogy London előtt mindössze egy 70 napos váltófutást terveznek, azt is csupán brit földön. A tervek szerint a láng 2012. május 18-án érkezne meg Görögországból (ahol természetesen a szokásoknak megfelelően a nap sugarainak a segítségével gyújtják majd meg Olympiában) a szigetországba, ahol a hozzávetőlegesen 8.000 ember által alkotott váltófutás keretein belül szinte a teljes országot érintve egy héttel a megnyitó előtt érkezne meg Londonba. A brit szervezők tervei szerint a stafétára olyan útvonalat alakítanak majd ki, hogy a láng a brit lakosság 95%-ához egy órán belüli távolságon belül haladhasson el. A váltófutás résztvevőinek legalább a fele a tervek szerint 24 év alatti lesz, így kívánják még jobban hangsúlyozni a fiatalság és az olimpizmus kapcsolatát. Az olimpiai fáklya váltó pontos útvonalát majd csak jövőre hozzák nyilvánosságra a brit szervezők.

0 Tovább

Az őszinte hős: Judy Guiness

Az olimpiákkal kapcsolatban hajlamosak vagyunk csak a győztesekre, a sikerekre emlékezni, pedig a játékok több mint száz éves történetében számos érdekes, sok esetben tanulságos és például szolgáló történet is van. Az ír születésű, de brit színekben versenyző vívó, Heather „Judy” Guiness az 1932-es los angelesi olimpia női tör versenyein kitűnően szerepelt, olyannyira, hogy ugyanannyi győzelmet szerzett, mint az osztrák Ellen Preis. A szabályok szerint ekkor kettejük között egy mindent eldöntő asszót kellett vívni, amely öt tusig zajlott. A körmérkőzések során Preiss 5-3-ra győzte le brit vetélytársát és most is hasonló különbséggel nyert, amivel a pályafutása során öt olimpián is szereplő osztrák vívónő végül megszerezte az olimpiai bajnoki címet. A döntő asszó azonban furcsa körülmények között zajlott, ahol Guiness két alkalommal is saját maga jelezte, hogy tust kapott, olyan esetekben, amikor a zsűri ezt nem vette észre. A 21 éves brit vívó sportszerű cselekedetével végül az aranyérmet is elbukta, igaz erkölcsileg mégis példát mutatott sokak számára. Kár, hogy manapság már olyan kevesen ismerik az ő nevét és történetét…

0 Tovább

Elfelejtett bajnokok III.- Vilhelm Carlberg (SWE)

Elfelejtett bajnokok névre hallgató sorozatunkban szeretnénk olyan sportembereket bemutatni, akik bár nagyszerű eredményeket értek el az ötkarikás játékokon, ennek ellenére keveset tudunk róluk. Harmadikként  a háromszoros olimpiai bajnok svéd sportlövőt, Gustaf Vilhelm Carlberg-et (született Karlskrona, 1880. április 5.-meghalt: Danderyd, SWE 1970. október 1) mutatjuk be.

Olimpiai szereplése: 3 aranyérem, 4 ezüstérem, férfi sportlövészet
1912 Stockholm: aranyérem – kisöbű puska, 25 m, egyéni
1912 Stockholm: aranyérem – kisöbű puska, 25 m, csapat
1912 Stockholm: aranyérem – párbajpisztoly, 30 m, csapat
1908 London: ezüstérem – kisöbű puska, 50 és 100 y, csapat
1912 Stockholm: ezüstérem – kisöbű puska, 50 m, csapat
1912 Stockholm: ezüstérem – revolver és pisztoly, 50 m, csapat
1924 Párizs: ezüstérem – önműködő pisztoly vagy revolver, 25 m, egyéni
 
Vilhelm Carlberg már indult az 1906-os nem hivatalos, rendkívüli olimpián is, ahol harmadik lett a duplapisztoly 25 méteres versenyszámban. Az 1912-es stockholmi olimpián, mind a négy érmét egy csapatban nyerte testvérével Eric Carlberggel. Ha valaki tud Vilhelm Carlbergről többet, kérjük segítsen nekünk !
0 Tovább

Felejthetetlen közvetítések III. - Sike András - 1988 birkózás

Az 1988-as szöuli nyári olimpia közvetítése még nem a technikai tökéletességről volt híres, de ettől függetlenül így is sokan könnyezték meg Dobor Dezső igencsak zúgó, de örömittas hangját, aki a kötöttfogásúak 57 kg-os súlycsoportjában a ferencvárosi Sike András sikerét tolmácsolta. 

0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek