Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Olimpia aranyérem tíz év után

Egy évtizeddel a sydneyi olimpia után megkapta a 200 méteres női síkfutás Marion Jonestól elvett aranyérmét a bahamai Pauline Davis-Thompson. A karibi sprinter eredetileg a második helyen ért célba, ám a győztes amerikait 2007-ben megfosztották valamennyi Sydneyben szerzett medáljától (3 arany, 2 bronz), miután bevallotta: doppingszereket használt a versenyek idején. A jelenleg 44 éves Davis-Thompson - aki a 4x100-as váltóval is nyert - az arany mellé egy tízezer dolláros csekket is kapott pénteken, mivel ennyi volt a különbség az ezüst- (40 ezer) és az aranyérem (30 ezer) állami jutalmazása között.

Ha a bahamai futónő esetét vesszük alapul, akkor kis szarkazmussal azt mondhatjuk, hogy Pars Krisztiánnak még lehet nyolc éve addig, hogy végre hozzájusson a megszolgált ezüstérméhez …

0 Tovább

Kvíz VI. - A meglepetés ember

Olimpiatörténeti vetélkedőkben is frappáns kérdés lehetne az alábbi: Versenyszáma legfiatalabb és később legidősebb olimpiai bajnoka lett. Ki ez a kétszeres olimpiai bajnok atléta?

Aki nem szeretne gondolkozni, az kattintson a „tovább” gombra, ahol jön a megfejtés…

A németek magasugrónőjéről, Ulrike Meyfarth-ról van szó, aki 1972-ben a müncheni olimpián mindössze 16 évesen, majd 1984-ben immáron 28 évesen nyerte meg versenyszámát az olimpián. A "magasugrás legidősebb olimpiai bajnoka" titulust aztán később át kellett adnia a bolgár Sztefka Kosztadinovának, aki az 1996-os atlantai olimpián 31 évesen lett a legjobb női magasugró.
 
A frankfurti születésű atlétanő ugyan csak 13 évesen kezdett el a magasugrással foglalkozni, de 1971-ben (mindössze tizenöt évesen) már a második lett a német bajnokságon, majd a következő évi olimpiai válogatón elért harmadik helyének köszönhetően az olimpiai részvétel lehetőségét is kiharcolta. A ’68-as olimpián Dick Fosbury által meghonosított stílus (a Fosbury-flop) egyik úttörője volt Meyfarth (ennek is köszönheti gyors berobbanását az élmezőnybe), akitől azonban ennek ellenére sem sokat vártak a müncheni játékokon. A 185 centiméteres egyéni legjobbja sem jogosította fel (v)érmes reményekre, de a lelkes hazai közönség előtt hét centimétert (!!) javítva egyéni legjobbján, 192 centiméteres világrekord beállítással nyerte meg végül a versenyt. Mindkét nemet figyelembe véve azóta is Meyfarth a legfiatalabb (16 év 123 nap) egyéni olimpiai bajnok az atlétika történetében.
 
A hirtelen jött olimpiai siker (és az ezt követő nagy felhajtás) után aztán egy kicsit megakadt a fiatalon indult karrier, hiszen 1978-ig nem is sikerült javítania a 192 cm-es egyéni csúcson, ezt az időszakot egy EB-5. helyezés jellemzi, ráadásul Meyfarth a montreali olimpián nem is jutott döntőbe. Az 1980-as moszkvai olimpiát aztán a bojkott miatt kihagyták a nyugatnémetek, így Meyfahrt csak a '84-es los angelesi olimpián szerepelhetett újra az ötkarikás játékokon.
 
Az 1982-es év volt a nagy visszatérés a német ugró számára, ki fedett pályán és szabadtéren is Európa bajnok lett, majd 202 centiméteres ugrásával új világrekordot is felállított. Az 1983-ban első alkalommal megrendezett atlétikai világbajnokságon Helsinkiben ezüstérmes lett Tamara Bykova mögött. Meyfarth számára az 1984-es olimpia volt az utolsó nagy világverseny, ahol az ismételt bojkottok miatt legfőbb vetélytársai (köztük Bykova) sem voltak ott a mezőnyben. Érdekesség, hogy a los angelesi női magasugró döntő első öt helyezettje közül hárman (!) is ott voltak már 12 évvel korábban is a döntőben, Meyfarth mellett a kanadai Deborah Brill és az olasz Sara Simeoni. A német atléta 202 centiméteres ugrása ezúttal elég volt az újabb sikerhez, amivel a címvédő olasz Sara Simeonit (200cm) tudta legyőzni és lett ezzel a női magasugrás történetének - a román Iolanda Balas (1960,64) mellett - második kétszeres olimpiai bajnoka. A kitűnő lengyel futó Irena Szewinska mellett Ulrike Meyfarth a másik olyan női atléta, aki 12 éves különbséggel tudott olimpiai bajnoki címeket szerezni.
 
A 188 centiméter magas Ulrike Meyfarthot legfontosabb sikerei idején sorozatban négyszer (1981-1984) is megválasztották Németország legjobb női sportolójának. A 35.000 lakossal rendelkező Wesseling (ahol Ulrike felnőtt) 2004. május 23-án a város atlétikai stadionjának az Ulrike Meyfartrh Stadion elnevezést adta.
0 Tovább

Filmajánló: Invictus (A legyőzhetetlen)

Egy kicsit off-topic lesz a mostani hozzászólás, de mivel az ajánlott film kötődik a sporthoz és a ma kezdődő labdarúgó vb-hez is, így azt hiszem nem lóg ki annyira a sorból. A tavaly decemberben bemutatott Invictus (A legyőzhetetlen) című filmről van szó. A Clint Eastwood által forgatott mozi az 1995-ös dél-afrikában rendezdett rögbi világbajnokságról szól. A Nelson Mandela (a filmben Morgan Freeman alakítja - kitűnően) és a csapat kapitánya, Francois Pienaar (Matt Damon) között kialakult kapcsolatról, valamint az apartheid utáni időszak komoly fekete-fehér ellentéteiről szóló film nagyszerűen adja vissza a sport értékteremtő képességeit, így mindenki számára ajánlom ezt a két órás alkotást. Én tegnap este néztem meg DVD-n, jó kis ráhangolódás volt a foci vb-re és most még jobban értem belőle, hogy mekkora szerepe is volt a Nobel Béke-díjas Nelson Mandelának a dél-afrikai helyzet stabilizálásában. Aki esetleg szintén látta már a filmet, az persze írhat véleményt is róla természetesen... Az alábbi linken látható egy kis előzetes is a filmről magyarul.

0 Tovább

Újabb költségcsökkentés várható

Továbbra is a költségcsökkentésről szóló hírek érkeznek Londonból. A 2012-es nyári olimpia szervezőbizottsága számos problémával küzd már most is, két évvel az olimpia előtt (ez azt hiszem így normális), de az anyagi gondok tűnnek a legkevésbé orvosolhatónak. Arról már korábban is írtunk, hogy a létesítmények ügyében terveznek költségtakarékos megoldásokat az angolok, de emellett azzal is szembesülniük kell, hogy az általános büdzsét is folyamatosan faragja a közelmúltban hatalomra került új kormány.

Az AP hírügynökség értesülései szerint a brit kormányzat további tervei között is szerepel az olimpia büdzsé (le)faragása, ezt erősítette meg a sportminiszter Hugh Robertson (a képen) is. „Nem jelenthetem ki kategorikusan, hogy nem lesznek további módosítások. Senki sem állítja, hogy rendben van az állami költségvetés, a sport és az olimpiai játékok sem lehetnek mentesek az esetleges csökkentésekből.” - mondta a miniszter. Az olimpia létesítmények építésére fordított pénzkeret a napokban 39,5 millió dollárral csökkent, igaz ez a pénzmennyiség így is eltörpül az olimpia tervezett teljes, 13,6 milliárd dolláros költségvetése mellett. Robertson ugyanakkor jó híreket is jelentett be csütörtökön, amely szerint a nemzeti lottóból befolyó összegből a mostani 16 százalék helyett 2012-re már 20%-al részesül majd a sportszféra, ami éves szinte 73 millió dolláros növekedést jelenthet majd.
0 Tovább

Buktunk egy ezüstöt... :(

Ezt nem hiszem el… A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) helyt adott csütörtökön a fehéroroszok fellebbezésének a 2008-as pekingi olimpia férfi kalapácsvető döntőjével kapcsolatban, így Pars Krisztián mégsem lép elő ezüstérmessé. A magyar atléta marad a finálé negyedik helyezettje…:(

A 76 oldalas hivatalos ítélet az alábbi linken található. Bocsi, de nem volt idegrendszerem végigolvasni. Na meg persze komplex jogi-orvosi szakangol is kéne hozzá, hogy valaki megfejtse a dolgot...

Pars Krisztián lehetett volna Szentgotthárd város első olimpiai érmese, ám úgy tűnik, hogy mégsem lehet az. Ja, amúgy majd kiváncsi leszek, hogy az érintett miként reagál a dologra, mert az biztos, hogy ezt neki lesz a legnehezebb megemészteni...

0 Tovább

Merlene Ottey világcsúcsa

Az elnyűhetetlen, szokták erre mondani… Az utóbbi évtizedek egyik legismertebb futónője, Merlene Ottey ismét hallatott magáról. Az ötven év felett még mindig elbűvölően szép és nem utolsósorban roppant gyors és atletikus futónő ugyanis új világrekordot állított fel 100 méteren. A korábban jamaikai, de 2002 óta már szlovén színekben versenyző atléta a szlovéniai Postojnában rendezett atlétikai versenyen 11,72 másodperc alatt teljesítette a legrövidebb szám távját, ami új korosztályos világrekordnak felel meg. A korábbi rekord még a masters kategória egyik legjobbjának, Philippa Raschkernek a nevéhez fűződik, aki 12,50-el tartotta eddig a legjobb korosztályos eredményt.

 
A több mint három évtizedes atlétikai karrierrel (ne feledjük, a ’80-as moszkvai olimpián már bronzérmes volt 200-on) rendelkező, idén májusban már az 50. születésnapját megünneplő atléta kilenc olimpia éremmel rendelkezik és bár nagy bánatára egyetlen egyszer sem győzött az ötkarikás játékokon, három ezüst- és hat bronzérme miatt így sem kell szégyenkeznie. Merlene Ottey egyébként egyike azon négy hölgynek, akik a legtöbb nyári olimpián vettek részt, hiszen ugyanúgy hét alkalommal volt ott a játékokon, mint a svéd vívónő Kerstin Palm, az olasz kajakos Josefa Idem és a francia kerékpáros Jeannie Longo.
0 Tovább

Holnap eldől Pars Krisztián sorsa

Csütörtök 17 órakor hirdeti ki a Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS), hogy milyen döntés született a 2008-as pekingi olimpia férfi kalapácsvető döntőjében doppingvétségen ért két fehérorosz versenyző ügyében, ezzel együtt pedig kiderül az is, hogy az eredetileg negyedikként záró Pars Krisztián megkapja-e az ezüstérmet. Egy korábbi cikkünkben már részletesen foglalkoztunk a kérdéssel, de kíváncsi vagyok, hogy ti milyen döntésre számítotok?

0 Tovább

Elfelejtett bajnokok IV. -Borisz Sahlin (URS)

 Elfelejtett bajnokok névre hallgató sorozatunkban szeretnénk olyan sportembereket bemutatni, akik bár nagyszerű eredményeket értek el az ötkarikás játékokon, ennek ellenére keveset tudunk róluk. Negyedikként a hétszeres olimpiai bajnok szovjet tornászt, Borisz Anfijanovics Sahlint (született Ishim, 1932. január 27.-én - meghalt: 2008. május 30.) mutatjuk be.

Olimpiai szereplése: 7 aranyérem, 4 ezüstérem, 2 bronzérem, férfi torna
1956. Melbourne: aranyérem – lólengés
1956. Melbourne: aranyérem – összetett, csapat
1960. Róma: aranyérem – korlát
1960. Róma: aranyérem – lólengés
1960. Róma: aranyérem – ugrás
1960. Róma: aranyérem – összetett, egyéni
1960. Róma: ezüstérem – gyűrű
1960. Róma: ezüstérem – összetett, csapat
1960. Róma: bronzérem – nyújtó
1964. Tokió: aranyérem – nyújtó
1964. Tokió: ezüstérem – összetett, egyéni
1964. Tokió: ezüstérem – összetett, csapat
1964. Tokió: bronzérem – gyűrű
Tizenkét éves korában, 1944-ben kezdett el tornázni, több mint tíz éves kemény munka után jutott el a csúcsra. 1956-ban, 1960-ban és 1964-ben összesen 13 érmet gyűjtött az ötkarikás játékokon, hét elsősége mellett négy ezüstöt és két bronzot is szerzett. A kiváló sportember harmincöt évesen egy szívroham miatt fejezte be pályafutását, ezután ukrán szövetségi kapitányaként és a helyi szövetség elnökeként is tevékenykedett. A nemzetközi szövetségben (FIG) a férfi szekció technikai bizottságának tagja volt 1968 és 1992 között, ezután a Kijevi Egyetemen előadója lett. 2002-ben beválasztották a Torna Hírességek Csarnokába. 2008-ban szívrohamban hunyt el.
Ha valaki tud még érdekességeket Borisz Sahlinról, kérjük segítsen nekünk ! 
0 Tovább

Czibor, Puskás és Cea nyomába érhetnek

A labdarúgás történetében eddig mindössze három olyan labdarúgó van, akik olimpiai és világbajnoki döntőben egyaránt gólt tudott szerezni. Magyar szempontból kifejezetten büszkék lehetünk ebben a vonatkozásban, hiszen két honfitársunk is elmondhatja mindezt magáról. Az uruguay-i Pedro Cea (1924-olimpia, 1930-vb) mellett ugyanis Puskás Ferenc (1952-olimpia, 1954-vb) és Czibor Zoltán (1952-olimpia, 1954-vb) (ld. képen) is elérte azt, hogy a két nagy focitorna fináléjában is eredményes volt.

Lehetnek persze utódaik, a pénteken, Dél-Afrikában kezdődő foci vb-n. Az argentin Angel di Maria például, aki a pekingi olimpia döntőjének egyetlen gólját szerezte (Nigéria ellen). Vagy ott van a másik argentin, Carlos Tevez, aki az athéni olimpián szerzett gólt a fináléban Paraguay (1-0) ellen. A 2000-es olimpiai döntőről többen is duplázhatnak majd az idei vb-n, hiszen a 2-2-re végződő spanyol-kameruni fináléban az afrikaiaknál Samuel Eto’o, a spanyoloknál pedig Xavi is betalált a kapuba. Az atlantai olimpia (1996) döntője van még időben közel a mostani vb-hez, de az ottani Nigéria-Argentína (3-2) finálé egyetlen gólszerzője sem szerepel már játékosként az idei vb-n.
0 Tovább

Képrejtvény II.

Kedves Blogozók! Kérdésem a következő: Ki a képen látható személy  és hogyan kapcsolódik neve a sporthoz?

Első segítség: nem olimpikon, nem sportoló, egy nagy, nemrég végetért nemzetközi sporteseménnyel hozható kapcsolatba a neve...

Második segítség: háborús hős, reptér is viseli nevét

A megfejtés a tovább gomb megnyomása után nézhető meg.

Gratulálok minden megfejtőnek.

A képen Roland Garros I. világ-háborús francia hős pilóta látható , aki 1888. október 6-án született Réunion szigetén.  (A reptér ma az ő nevét viseli.) 30. születésnapja előtt egy nappal 1918. október 5-én zuhant le repülőjével az Ardennekben.

 

0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek