Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A sízők is félcsőbe mennek az olimpián?

A Nemzetközi Síszövetség (FIS) a közelmúltban rendezte meg a törökországi Antalyában a szokásos éves kongresszusát, amelyen az olimpiai programmal kapcsolatban is született egy érdekes ajánlás (javaslat). A FIS ugyanis azt szeretné, ha a 2014-es, Szocsiban rendezendő téli játékok programjába a sízők félcső versenyszáma is bekerülne. Az utóbbi időszakban elég sok "vegyes" esemény (síkrossz, snowboard krossz) került be az olimpiai programba, így nem lenne meglepetés, ha a sízők félcső versenye is hasonló sorsra juthatna. Annál is inkább, mert ez a szám szerepelni fog a 2012-ben Innsbruckban rendezendő első ifjúsági téli olimpián is. Hogy miről is van szó pontosan, azt az alábbi videóból megtudhatjuk, bár aki látott már snowboard félcső versenyt, annak sok meglepetés nem lesz benne:

0 Tovább

Olimpiai karikatúrák

Az olimpiák történetét nem csak képekben, videókban, vagy statisztikákkal lehet feleleveníteni, természetesen a humornak is nagy szerep van az ötkarikás történések ábrázolásában. Az alábbi válogatás csak egy rövid kivonat a játékokhoz köthető érdekes, vicces és olykor tanulságos karikatúrákból. Ha valaki talál még hasonlóan jókat, ne kíméljen bennünket, ossza meg !

1. Az antik játékokról: "Szerencsénk van, hiszen nem írnak semmit a szteroidokról..."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. A pekingi olimpia előtti aktuális ábrázolás, utalva a kínai főváros légszennyezettségére:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Usain Bolt, Peking háromszoros olimpiai bajnoka...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Egy örökbecsű Kanadából (némi magyar áthallással is): 

-Csinálják azért, mert szeretik a sportot!

-Miért nem dolgoznak mellette? Támogassák saját magukat!

-Az állami pénzeket inkább fordítsuk utak építésére!

-Micsoda? Miért nem nyertünk több érmet?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Olimpia a XXI. században

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6.Politika és az olimpiai mozgalom 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Michael Phelps mindent visz - ez már kezd megalázó lenni...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8, Az olimpiai sportok két arca az Egyesült Államokban:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Ismét egy találó rajz, amely a pekingi olimpia előtti fáklyaváltó kapcsán született

 

 

 

0 Tovább

Az olimpia miatt van a görög válság?

A görög gazdaság általában negatív előjellel tűnik fel a sajtóban, az utóbbi időszakban rendre túlköltekező görög büdzséről utoljára idén májusban hallottunk, amikor az EU csak igen masszív beavatkozás árán tudta elkerülni a görög államcsődöt (és ezzel járóan még ki tudja mit). Az utóbbi hetekben felvetették annak lehetőségét is, hogy az újabb pénzügyi krízis oka nem más, mint a 2004-es athéni olimpia…

Természetesen nem lehet csak magát az olimpiát hibáztatni a nehéz gazdasági helyzet miatt, de vélhetően a 2004-es esemény az egyik legjobb lenyomata a görög gazdaság strukturális gondjainak. Az olimpia ellenes érvek többsége most elsősorban a létesítmények utóhasznosításával kezdődik, manapság is egy tucat (az olimpiára megépített) csarnok áll üresen, kihasználatlanul, amelyek őrzése ráadásul nem kis összegeket emészt fel.
 
A jelenlegi árakon számítva a 2004-es athéni olimpia 11 milliárd dollárba került a görögöknek, ami közel duplája az eredetileg tervezettnek. (Apropó, azért szerintem mindenkit megviselne, ha kiderülne, hogy az újonnan megvett ház mondjuk nem 10 millióba, hanem 20 misibe kerül). Az olimpia előtti hónapokban, ahogy emlékezhetünk rá, kettőzött erővel ment a munka Athénban, mert a korábbi tesze-tosza (szokásos görög) hozzáállás miatt gyakorlatilag 24 órában nyomták az építkezéseket, ami tovább dagasztotta az extra költségek listáját. Ja, a pótlólagosan felduzzasztott biztonsági büdzséről ne is beszéljünk, amely végül 1,2 milliárd (!) dollárra rúgott. Hat évvel az olimpia után a baseball pálya, a schiniasi kajak-kenu központ, a ping-pong csarnok, a gyeplabda pályák és a cselgáncs versenyeknek otthont adó létesítmény is teljes mértékben üresen áll. (ezen probléma közismert amúgy az olimpiát rendező városok között, amire, ahogy írtuk már korábban a londoni szervezőknek vannak megoldási javaslataik is)
 
Tervek persze voltak (ezt se hallgassuk el) a görög szervezőknél is, a kajak-kenu pályát például igazi vízi központtá szerették volna fejleszteni, ami azonban a helyi lakosság tiltakozása miatt végül meghiúsult. Vagy nézzünk egy másik példát: Don Porter, a Nemzetközi Softball Szövetség vezetője elmondta, hogy szervezete néhány évvel ezelőtt tett ajánlatot a görögöknek arra vonatkozóan, hogy az olimpiai létesítményt segít hasznosítani azáltal, hogy különböző versenyeket, tornákat vinne oda. Talán nem meglepő, a görögök válaszra sem méltatták őket…
 
A 2004-es athéni olimpia körüli pénzügyi botrány-felhő egyébként azért kezdett el újra hízni a napokban, mert egy parlamenti bizottság jelentése szerint a német ipari óriás, a Siemens AG kenőpénzek árán (ugyan már, létezik ilyen?) jutott hozzá számos, az olimpiát érintő nagyberuházáshoz. Az információ a korábbi görög közlekedési miniszterhez köthető, aki egy vizsgálat során elismerte, hogy még 1998-ban 123.000 dolláros kampánytámogatást fogadott el a Siemenstől.
 
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökét is megkérdezték a görög gazdasági kérdésekről. Jacques Rogge ugyanakkor elmondta, hogy nem sportszerű most ezzel takaróznia a görögöknek. A belga sportvezető úgy véli, hogy a görög főváros még most is vastagon profitál a hat évvel ezelőtti olimpia rendezéséből, az akkor kiépített és jelentősen feljavított infrastruktúrából. „Természetesen voltak költségek, amelyeket mindenki ismert. Egy repülőteret vagy új metróhálózatot nem lehet ingyen felépíteni.” – mondta az AP hírügynökségnek Rogge.
 
A görög olimpiai mozgalom vezetői is osztják az elnök úr véleményét, akik szerint a mostanáig felhalmozott 382 milliárd dolláros görög államadósság túlságosan nagy ahhoz, hogy csak az olimpiát hibáztassák miatta. Gazdasági szakemberek ugyanakkor óvatosabban fogalmaznak, akik szerint tény, hogy a görög gazdaság strukturális válságához, annak elmélyüléséhez az ötkarikás játékok is hozzájárultak. Az utóbbi években a görög államháztartási hiány messze felülmúlta az EU által felállított 3%-os limitet, tavaly ez az érték 13,6%-ra kúszott fel, ami a legutóbbi (1993) nagy válság óta a legmagasabb szintet jelenti. Nassos Alevras, az olimpia projekt egyik kormányzati felelőse megjegyezte, hogy az ötkarikás játékokra fordított összeg mindössze a negyede a tavalyi államháztartási hiánynak, így teljes mértékben irracionális arról beszélni, hogy az olimpia miatt van válságban az ország.
0 Tovább

Megtámadták a paraguayi elnököt

Fegyveres támadást élt túl Ramon Zubizarreta, a Paraguayi Olimpiai Bizottság elnöke. Zubizarreta csütörtökön irodája előtt megállt autójával és kiszállt, egy férfi közelített hozzá. Az elnök (a képen lent bal oldalt) nagy robajt hallott, azt hitte, hogy a kereke defektet kapott, ám a szélvédő robbant be. Az ismeretlen támadó - aki motorral elmenekült a helyszínről - összesen hat lövést adott le. "Kész csoda, hogy életben vagyok. Nem tudom, miért támadtak meg, és nincs tudomásom arról, hogy vannak ellenségeim" - nyilatkozott Zubizarreta, akinek az ijedtségen túl nem esett baja. 

Paraguay 1968 óta vesz részt az olimpián (eddig csak a nyári játékokon indított versenyzőt), de eddig nem szerepelt túl sikeresen. Az ország egyetlen érmét a 2004-es athéni játékokon a labdarúgó válogatott szerezte, amely a döntőben Argentínától szenvedett 1-0-s vereséget.

 

0 Tovább

Olimpia után foci vb-t nyerhetnek

A közelgő labdarúgó világbajnokság kapcsán is vannak olimpiai vonatkozású érdekességek. A labdarúgás történetében eddig mindössze tizenkét olyan játékos (ld. a cikk legalján lévő lista) van, aki olimpián és világbajnokságon egyaránt győzni tudott. Most azokat a játékosokat tekintjük át, akik olimpián már győztek és most történelmet írhatnak, hiszen ott szerepelnek a dél-afrikai vb-re nevezett, a szövetségi kapitányok által a napokban 23 fősre leszűkített keretek valamelyikében.

Időbeli vizsgálatunkat az 1992-ben győztes spanyol csapattal kezdjük. A Barcelonában győztes, a többek között Canizares, Luis Enrique vagy éppen Josep Guardiola fémjelezte generációból mostanra már mindenki kiöregedett, így a Vicente del Bosque által irányított EB-címvédő együttes dél-afrikai keretében most már egyiküket sem találjuk meg.
 
Lesz viszont egy ismerős az 1996-ban győztes nigériai válogatottból. A korábban kétszer is Afrika legjobb labdarúgójának választott Nwanko Kanu ugyanis ott van a keretben. A jelenleg a Portsmouth csapatában szereplő Kanu Atlantában még 19 évesen segítette győzelemhez a zöld sasokat (az ő góljával verték meg például 1-0-ra a magyar válogatottat a csoportkörben), most pedig immáron 33 évesen a nigériai válogatott rangidőseként léphet pályára Dél-Afrikában.
 
Lesznek az olimpiáról ismerős arcok egy másik afrikai résztvevő csapatban is, méghozzá a 2000-es olimpián győztes kameruni válogatottból. A Sydney-ben rendezett olimpia döntőjében Kamerun a rendes játékidőben 2-2-es döntetlent ért el Spanyolország ellen, majd a büntetők során 5-3-ra győzött, így zsinórban második afrikai csapatként nyert olimpiát labdarúgásban. Az akkori döntőben a rendes játékidőben és a büntetőpárbajban is betalált Samuel Eto’o, aki mellett a jelenleg a török Ankaragücü csapatát erősítő, az olimpiai tornán annak idején hatból öt meccsen pályára lépő Geremi is elmondhatja magáról, hogy az akkori csapatból most is itt van a Paul Le Guen edző által összeállított kameruni vb-keretben. Bár afrikai csapat még sohasem nyert vb-t (sőt a legjobb négy közé sem jutott be), de ettől függetlenül a Kanu-Eto’o-Geremi hármas is esélyes a történelmi tett végrehajtására. (Az egri Nagy Barnabásnak köszönjük az alábbi pontosítást: a kameruni csapat mostani kapusa, Idriss Carlos Kameni is ott volt annak idején Sydneyben, sőt mi több, a büntetőrúgásokkal véget ért döntőben 16 évesen ő hárította a spanyol Amaya büntetőjét, amivel Kamerun végül megnyerte az olimpiai bajnoki címet.)
 
Sokkal reálisabb jelölteket kapunk viszont az új "klubtagságra", ha megnézzük a 2004-es és 2008-as olimpián egyaránt győztes argentin nemzeti csapat tagjait. A ’86-os világbajnok (isteni) Diego Maradona által kijelölt argentin keretben ugyanis hemzsegnek az olimpiai bajnokok, így egy esetleges argentin vb-siker esetén kilenc (!) új névvel bővülhetne az eddig kizárólag olasz és uruguayi neveket tartalmazó exkluzív lista. A 2004-ben Athénban olimpiai bajnoki címet szerző csapatból Nicolas Burdisso (2 meccs/0 gól), Javier Mascherano (6/0), Gabriel Heinze (6/1), a négy meccsen egyaránt csereként beszálló Clemente Rodriguez (4/0) és az akkor valamennyi meccsen pályára lépő, 8 góljával gólkirályi címet is szerző Carlos Tevez is szerepel az idei vb-keretben.
 
A pekingi olimpián győztes együttesnek ismét tagja volt a mostani vb-keretben már csapatkapitánynak számító Mascherano (6/0). Az akkori csapatból a Nigéria elleni döntő egyetlen gólját szerző Angel di Maria (6/2), a mostanra már Aranylabdás, BL-győztes szupersztárrá avanzsált Lionel Messi (5/2), a kapus Sergio Romero (4/0) és a brazilok elleni elődöntőben két gólt szerző Sergio Agüero (5/2) is duplázhat a dél-afrikai vb-n.
 
 
Akiknek már sikerült a duplázás:
Tizenkét olyan labdarúgó van a világon, aki olimpiai és világbajnoki címmel is rendelkezik. A kilenc uruguayi és három olasz játékos –talán nem meglepő módon- még a múlt század húszas, harmincas éveiben érte el ezt a bravúrt.
A legelső, 1930-as labdarúgó világbajnokságon az uruguayi csapatból az alábbi labdarúgók már olimpiai bajnokként ünnepelhették a győzelmet (zárójelben az olimpiai siker évszáma)
- José Leandro Andrade (1924, 1928)
- Hector Castro (1928)
- Pedro Céa (1924, 1928)
- Lorenzo Fernández (1928)
- Alvaro Gestido (1928)
- José Nasazzi (1924, 1928)
- Pedro Petrone (1924, 1928)
- Héctor Scarone (1924, 1928)
- Santos Urdinaran (1924, 1928)
Megjegyzés: Az 1930-as világbajnoki és az 1924-es olimpiai tornán győztes csapatnak egyaránt tagja volt Zoilo Saldombide is, aki azonban egyik torna egyetlen mérkőzésén sem lépett végül pályára. Hasonló volt érvényes Angel Melogno esetében is, aki viszont a ’30-as vb mellett az 1928-as olimpia keretében szerepelve nem tudott egyik nagy tornán sem pályára lépni. Az első világbajnokságon győztes csapatnak szintén tagja volt (és 3 gólt is szerzett) Juan Peregrino Anselmo, a később klubcsapata, a Penarol edzőjeként is dolgozó játékos azonban hiába volt tagja az 1928-as olimpiai bajnok együttesnek, ott egy mérkőzésen sem lépett pályára.
 
Nyolc évvel később, az 1938-as világbajnokságon újabb három labdarúgó volt olyan szerencsés, hogy olimpiai bajnokként ünnepelhette a világbajnoki címet. Érdekesség, hogy a vb-győztes olaszok éppen a magyar válogatottat (4-2) győzték le az akkori fináléban
- Alfredo Foni (1936)
- Ugo Locatelli (1936)
- Pietro Rava (1936)
Megjegyzés: A szintén 1936-ban olimpiai bajnok Sergio Bertoni tagja volt ugyan a világbajnok csapat keretének, és bár hiába ült az olaszok mind a négy mérkőzésén a kispadon, végül nem lépett pályára az 1938-as VB-n.
0 Tovább

Új helyszín a londoni focitornán

Coventryben is rendeznek olimpiai labdarúgó-mérkőzéseket a 2012-es játékok idején, mivel az eredetileg a helyszínek közé jelölt birminghami pályát átépítik. A másodosztályú futballklub 32.500 férőhelyes Ricoh Arénája átmenetileg - az ötkarikás játékok létesítményei ugyanis nem viselhetik szponzorneveiket - City of Coventry Stadium lesz. A londoni olimpián ezen kívül még a glasgow-i Hampden Parkban, a cardiffi Millennium Stadionban, a manchesteri Old Traffordon, a newcastle-i St James, Parkban, valamint a fővárosi Wembley Stadionban lesznek labdarúgó-találkozók. (Forrás: MTI)

0 Tovább

London 2012: Kész az evezős/kajak-kenu központ

Még több mint két év van hátra a londoni olimpia megnyitójáig, de a létesítmények egy része már most teljesen készen várja a sportolókat. A napokban került átadásra az olimpiai evezős és síkvízi kajak-kenu központ, amely a Londonhoz közeli Etonban található. Ez a pálya már korábban is ismert volt a nemzetközi evezős életben, hiszen rendeztek itt korábban már evezős világbajnokságot (2006) is. A Windsorhoz közel lévő Dorney tavon található létesítményt persze tovább csinosították az olimpia versenyek miatt, ahol többek között átadásra került egy új, 50 méter hosszúságú, 250 tonnás híd (ld. kép lent) a célterületnél, valamint a pálya megközelítésére szolgáló utak is szilárd burkolatot kaptak. Az olimpiai versenyekre javították az összeköttetést a versenypálya, valamint a felevező pályarészek között is.

A határidőre és az előre tervezett költségkereten belüli ráfordítással felújított olimpiai evezős centrum a Weymouthban és Portlandben található, még 2008-ban befejezett vitorlás központ után a második olyan létesítmény, amely teljesen elkészült a 2012-es játékokra tervezett létesítmények közül.

 

 

 

 

 

 

 

0 Tovább

Vetélkedő: Ki tud többet a foci vb-ről?

Az Európai Sport Hagyományőrző Egyesület és a Dr. Mező Ferenc Olimpiai Baráti Kör által rendezett eseményre a Mező emlékév keretében került sor. Kis János elnök Mező Ferencről szóló előadásával kezdődött a rendezvény, amely már harmadszor volt nemzetközi, ezúttal Erdélyből is érkezett csapat. A témakör a labdarúgó világbajnokságok története volt, a több száz színes, élvezetes kérdésből kiderült többek közt, hogy Tofik Bahramov partjelző intette be gólnak az 1966-os döntőben az angolok jogtalan találatát, vagy Rosarioban volt 1978-ban a sok vihart kavart Argentína-Peru 6-0-s mérkőzés. 

A vetélkedő végeredménye: 1. Nagy Barnabás - Eger, 2. Moczó Zoltán - Szolnok, 3. Varró Krisztián - Budapest, 4. Schmidt Zsolt - Győr, 5. Zborai István - Nyíregyháza, 6. Kis János - Nagykanizsa. Csapatban: 1. Zala megye 2. Budapest, 3. Borsod megye. A vetélkedő díszvendégei: Wichmann Tamás kilencszeres világbajnok kenus (a képen középen gitárral), Németh „Nyiba” Sándor egykori olimpikon és birkózó szövetségi kapitány és Som Lajos (Piramis) szívből jövő műsorszámaikkal emelték az esemény rangját. Forrás: www.zalasportert.hu

0 Tovább

Csaltak a jegyekkel Vancouverben

Négy országot sújt komoly szankciókkal a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), amiért az ország nemzeti olimpiai bizottsága a vancouveri olimpia idején megsértette a jegyek továbbértékesítésére vonatkozó előírásokat. A május legvégén publikált hírt kommentálva Gilbert Felli, a NOB igazgatója nem kívánta megnevezni az érintett országokat, akik azzal bűnhődnek majd, hogy a 2012-es nyári játékok idején a nekik „járó” jegykeretnél kevesebb belépőhöz juthatnak csak. A jegyek értékesítése mindig kulcskérdés az olimpián, ennek kapcsán a pekingi nyári játékokon a magyar szurkolók is gyűjthettek negatív tapasztalatokat…(vagy lásd még például a "Hol a jegyünk Pali?” című videót). Akinek van személyes tapasztalata, várjuk a kommenteket... :)

A brit Daily Telegraph értesülései szerint a mostani büntetés azért jár az országoknak, mert a számukra fenntartott jegyeket nem a szurkolók felé értékesítették, hanem (profitot realizálva) jegyüzérek számára adták el azok egy részét. Gilbert Felli azt is elmondta, hogy a londoni szervezők sok szempontból tanulhatnak a kanadaiaktól, akik elsősorban az üres helyek feltöltésében és az eseményt idő előtt otthagyó nézők helyének újraértékesítésében léptek előre.
0 Tovább

Zsuzsa, köszönjük !

Az egységsugarú tévénézőnek a Neocitran reklámból, a sportot közelebbről figyelőknek azonban nagyszerű versenyeiről, kitűnő eredményeiről és szimpatikus, szerény egyéniségéről marad örökre emlékezetes Vörös Zsuzsanna, aki kedden bejelentette visszavonulását. Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok, most 33 éves öttusázó 2004-ben az athéni olimpián érte el legnagyobb sikerét, amelyről aranyéremmel tért haza, így hazánk első és egyetlen női öttusa olimpiai bajnokát tisztelhetjük személyében.

A 2005-ben Magyarországon az év sportolójának megválasztott Vörös Zsuzsanna számára a pekingi olimpia már nem sikerült ilyen jól neki, 2008 novemberében pedig súlyos lovasbalesetet szenvedett. Ekkor annak a veszélye is fennállt, hogy vissza kell vonulnia, de nagy lelkierőről tanúbizonyságot téve minden erejével azon volt, hogy felépüljön és folytathassa pályafutását. Párját, Koroknai Józsefet egy évvel később szeptember 11.-én a munkahelyén érte kis híján végzetes baleset. Ettől a naptól kezdve a székesfehérvári sportolónő számára élettársa felgyógyulása mindennél fontosabbá vált, és ezzel is magyarázható, hogy a visszatérés, illetve a folytatás tervéről az idén végleg le kellett mondania. Vörös Zsuzsanna a T-Mobile Sporthírszolgálatnak adott nyilatkozatában elmondta, hogy a nyáron Szegedre költözik, s bár semmit sem akar felszámolni Székesfehérváron, másodmagával tartósan a Tisza-parti városban készül berendezkedni. „Ez a párom városa, ahová elvisszük a négy kutyánkat és a jókora zsákot megtöltő éremgyűjteményemet is – folytatta Vörös Zsuzsanna, aki más terveiről is említést tett. – Már korábban elhatároztam, hogy ha versenyzőként el is búcsúzok az öttusától, valahol megpróbálom hasznosítani a sportágban és a tanulmányaim során összegyűjtött tudományomat. Tudom, hogy Szegeden nincs még öttusabázis, de ha sikerül patrónusokra akadnom, ebben a városban is megindulhat valami. Én leszek a világ legboldogabb embere, ha az elvetett mag kikel, és aztán szárba is szökken. Harminchárom évesen öttusázóként úgy éreztem, hogy kifutottam az időből, pedagógusként és nevelőedzőként viszont még bőven lehet alkalmam a bizonyításra."
 
Vörös Zsuzsanna
Született: 1977. május 4., Székesfehérvár 
Klubja: Alba Volán-Bericap
Legjobb eredményei:
egyéniben: világbajnok (1999, 2003, 2004), vb-2. (1998, 2002, 2005), Európa-bajnok (2000, 2006), Eb-2. (2003)
csapatban: világbajnok (2002), Európa-bajnok (2000, 2003), vb-3. (1998, 2003, 2006, 2008, 2009), Eb-3. (2009)
váltóban: világbajnok (2000, 2003), vb-3. (2002), Európa-bajnok (2001, 2003), Eb-2. (2004, 2005, 2008), Eb-3. (1997, 2007)
Olimpiai eredményei: aranyérmes (2004), 15. (2000), 20. (2008)
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek