Nincs abban semmi különös, ha két sportoló eljegyzi egymást. Talán még annak sincsen feltétlenül hírértéke, ha két egykori olimpikon tervezget közös jövőt. Ha azonban kijelentjük, hogy Grace Kelly 1982-es halála után hamarosan ismét lesz hercegnője a monacói hercegségnek, ráadásul egy egykori olimpikon személyében, akkor az mindjárt más megvilágításba helyezi a dolgokat a mi blogunk számára is. Albert herceg ugyanis úgy tűnik, hogy megtalálta élete párját, az egykori dél-afrikai úszó olimpikon, Charlene Wittstock személyében. Az 52 éves herceg húsz évvel fiatalabb hölgyet jegyzett el, aki úszókarrierje után tanítóként dolgozott, mielőtt négy évvel ezelőtt Monacóba költözött volna. A két "fiatal" már régóta járt együtt, így a celeb világban ismert párnak számítottak, a szerdai közleményben bejelentett eljegyzésük után azonban egyelőre az esküvőjük pontos ideje még nem ismert.
Olimpikon lesz a hercegné
Különleges videók: 1988 - Szöul - magyar női tornász válogatott
Az Internetes manapság már sokminden fellelhető, így nem csak a győztesek, első helyezettek, olimpiai bajnokok szereplése. Magyar szempontból különlegesnek számíthatnak azok, a Youtube portálra a napokban felkerült videók is, amelyek az 1988-as szöuli olimpia női torna csapatversenyében nyolcadik helyen végző magyar csapat tagjainak gyakorlatiat mutatják be. A Csisztu Zsuzsa, Ladányi Andrea, Miskó Ágnes, Miskó Zsuzsa, Óvári Eszter, Storczer Beáta összeállítású hatos végül a nyolcadik helyen fejezte be az olimpiát 385,625-es pontszámmal. A magyar lányok gyakorlatai az alábbiakban tekinthetőek meg:
Tervezd meg a stadiont !
Első hallásra nekem is meglepetésnek tűnt, de igaz: Hobart városa pályázik a 2020-as nyári olimpia megrendezésére. Illetve egészen pontosan fogalmazva, tervez pályázni (hasonlóan Budapesthez). A sportot kedvelők számára ez a város a Sydney-Hobart vitorlás versenyről lehet híres talán, de amúgy ez a 220.000 lakossal rendelkező Ausztrália legdélebbi részén (Tasmániában) található város kevesek számára ismert. Na ezen szeretett volna változtatni két rádiós, Bent Waterworth és Joshua Shoobridge, akik kitalálták a Hobart 2020 kampányt. Az először még félig meddig viccesnek induló projekt azóta már jóval komolyabbá vált, az ötlet óta eltelt hat hónapban tapasztalt széleskörű társadalmi támogatás okán pedig szépen kinőtte magát. Az ausztrálok persze nem rutintalanok az olimpiai pályázatokban (1956-ban Melbourne, 2000-ben Sydney révén rendezők is voltak – ez utóbbi előtt pedig Melbourne és Brisbane városa is pályázott már), így ha ők elhatároznak valamit, azt muszáj komolyan venni.
Elhunyt a tunéziai NOB tag
Szerdán Párizsban 84 éves korában elhunyt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tunéziai tagja, Mohamed Mzali. A Tunéziában korábban hat éven keresztül a miniszterelnöki posztot is betöltő sportvezető 1962 és 1986 között országa olimpiai bizottságát vezette, majd 1965-től kezdődően a NOB tagja is volt. Mohamed Mzali számos pozíciója mellett a Nemzetközi Olimpiai Akadémia elnöki tisztjét (1977-1988) is betöltötte eseményekben gazdag pályafutása során.
Forrás: www.olympic.org
A NOB több pénzt akar
Óvatos, egyben gazdaságilag racionális döntést hozott a napokban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. A szervezet gazdasági vezetői ugyanis úgy döntöttek, hogy az előzetesen tervezettekkel ellentétben mégsem idén nyáron, hanem majd talán csak jövőre értékesítik a 2014-es és a 2016-os olimpiák közvetítési jogait az Egyesült Államokban. Richard Carrion, a NOB pénzügyeiért felelős bizottság vezetője az AP hírügynökségnek azt mondta, hogy a még mindig törékenynek ítélt amerikai gazdaság és a gyenge hirdetői piac miatt hozták meg ezt a döntést. Jelenleg nem lenne bölcs döntés a jogok értékesítése, a NOB ugyanis úgy ítéli meg, hogy nem kell sietnie, nyugodtan várhat a pályázattal, amíg a gazdasági környezet kedvezőbb lesz. Az amerikai (az egyik legértékesebb) jogról a fent említett két olimpiára vonatkozóan eredetileg 2009-ben kellett volna dönteni, de akkor a gazdasági világválság miatt tolták ki az időpontot 2010 nyarára.
A miheztartás végett, a 2003-as értékesítés során az NBC csatorna összesen 2,2 milliárd dollárt fizetett a 2010-es vancouveri és a 2012-es londoni olimpia közvetítési jogaiért az Egyesült Államokra vonatkozóan. A NOB arra számít, hogy az NBC mellett az ESPN-ABC, a Fox, a CBS és esetlegesen a Turner csoport is beszáll majd a jogokért folytatott harcba.
Puskás Ferenc utca Madridban
Madridban utcát neveznek el az 1952-ben olimpiai bajnoki címet szerző Puskás Ferencről, a Real Madrid legendás magyar labdarúgójáról. Özv. Puskás Ferencné arról tájékoztatta a FourFourTwo magazin magyar honlapját, hogy a spanyol főváros önkormányzata határozatot hozott, amelyben elrendeli, hogy Madrid Vicálvaro nevű negyedében a Gran Vía del Sureste sugárutat és a Casa de Tilly utcát összekötő útszakaszt ezentúl Puskás Ferenc utcának hívják "Madrid briliáns futballistájának emléke előtt tisztelegve".
Ma van az Olimpia Napja
Bár a magyar sajtóban különösebben nincsen túlhangsúlyozva, (és akkor még finoman fogalmaztam) június 23-án, vagyis a mai napon ünnepeljük az Olimpia Napját. Ezt a dátumot 1948 óta nevezik hivatalosan is Olimpiai Napnak, annak emlékére, hogy 1894-ben éppen ezen a napon alapították meg a párizsi Sorbonne Egyetemen a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot. Az elmúlt húsz évben elsősorban az ún. Olimpiai Futások voltak a nap fő eseményei, amelyhez az 1987-es nyitás (45 ország) most már a NOB több mint 200 tagországa is csatlakozott. Az olimpiai mozgalom előtt az alábbi dallal/videóval tisztelgünk mi is:
Ainslie visszajön a negyedikért
Az olimpiák történetében mindössze egyetlen olyan vitorlázó van, aki négyszeres olimpiai bajnoknak mondhatja magát. Az 1948 és 1960 között zsinórban négy olimpián is győztes dán Paul Elvström babérjaira törhet a londoni olimpián Ben Ainslie (a képen jobbra). A brit vitorlázó Sydneyben (laser), Athénban (finn dingi) és Pekingben (finn dingi) is győzött, majd a három olimpiai bajnoki címe után a vitorlázó sport más kategóriáiban is kipróbálta magát. A világtörténelem egyik legősibb sport trófeájáért a vitorlázók Amerika Kupája (America’s Cup) győzelemért is harcba szálló 33 esztendős vitorlázó figyelme az utóbbi két évben a match racing (a mezőnyverseny helyett csupán két hajó küzdelmét hozó futamok) felé fordult. Ainslie az egyik atyja és szellemi vezére volt a Team Origin névre hallgató projektnek, melynek legfőbb célja, hogy helyreállítsa a britek tekintélyét a vitorlázó sport Formula-1-ének is hívott Amerika Kupája sorozatban.
Két évvel az olimpia előtt azonban - korábbi ígéretéhez híven - Ainslie ismét beül a finn dingi hajóba, hiszen a hazai rendezésű olimpián sem akar lemaradni az aranyéremről. Korunk egyik vitorlázó zsenije már a nyáron indul angliai versenyeken, hogy bebizonyítsa, hogy szigetországi fő riválisainál (Ed Wright és Giles Scott) még mindig jobban kezeli az egyszemélyes olimpiai hajóosztályt. Ainslie döntését valószínűleg az is megkönnyítette, hogy az idén lezajlott Amerika Kupája verseny (az amerikai BMW Oracle legyőzte a címvédő svájci Alinghit) folytatása egyelőre bizonytalan, a következő kiírás várhatóan csak 2013-ban vagy 2014-ben esedékes. A brit vitorlázó visszatérése amúgy nem egyedi, hiszen már a pekingi olimpia előtti években is kacérkodott a nagyobb hajókkal és a kínai fővárosban nyújtott teljesítménye bizonyította, hogy a két projekt összeegyeztethető számára.
Kuvait indulhat
A NOB keddi bejelentése értelmében a kuvaiti fiatalok indulhatnak az augusztusban Szingapúrban sorra kerülő ifjúsági olimpián. A döntés azért különleges, mert a Kuvaiti Olimpiai Bizottság jelenleg felfüggesztés alatt áll, így tagjai nem vehetnek részt semmilyen NOB rendezvényen, ráadásul az ország semmiféle támogatást, pénzügyi segítséget nem kap. A felfüggesztésről szóló döntést idén februárban hozta meg a NOB, mivel Kuvaitban politikai beavatkozás történt az olimpiai bizottság életébe. „A sportolókra, a fiatalokra való tekintettel döntöttünk így” – mondta el a NOB szóvivője Mark Adams az ügyről. A 3600 (14-18 év közötti) sportoló részvételével zajló ifjúsági olimpián a kuvaiti fiatalok az olimpiai zászló alatt versenyezhetnek majd.
Olimpia 2018: Hárman versenyben
Ahogy az előzetesen sejthető volt, a NOB döntése alapján a 2018-as téli olimpia rendezésére pályázó három város mindegyike versenyben maradt. A koreai Pyeongchang, a németországi München és a franciaországi Annecy városok vezetése is folytathatja a pályázati folyamatot, de innentől kezdve már a hivatalosan is viselhetik a candidate city elnevezést, egészen a 2011 júliusában sorra kerülő döntésig.
Utolsó kommentek