A kilencvenes évek végén robbant ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyik legnagyobb botránya a 2002-es téli olimpia helyszínének kijelölése kapcsán. A svájci Marc Hodler által kiborított „bili” miatt több NOB-tag is távozni kényszerült pozíciójából és a szervezeten belül elfoglalt helyétől. Nem ez volt azonban az első alkalom az olimpiai mozgalom vezető testületében, hogy egy tag dicstelenül távozott, arra azonban mindössze egyszer volt példa, hogy valaki a kizárás sorsára jutott. A német Ernest Lee Jahncke története kevésbé ismert, de annál érdekesebb és tanulságosabb…
A német származású, de már az Egyesült Államokban (1877. október 13. New Orleansban) született Jahncke mérnöknek tanult, hogy édesapja hajóépítő vállalkozását segíthesse. Később sem maradt hűtlen a szakmához, hiszen az amerikai tengerészet kötelékében is szolgált. A haditengerészetnél 1929 és 1933 között vezető pozíciót is betöltő Jahncke ezt követően politikai pozíciót (államtitkár) vállalt, majd később a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjai közé is bekerült. A sporttörténelem ugyan nem sokat tud az amerikai sportvezető tevékenységéről, egy nyilatkozatával azonban beírta magát az olimpiai mozgalom történetébe. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság akkori elnökének, Henri de Baillet-Latournak 1935. november 25-én írt levele ugyanis számára végzetesnek bizonyult: „
Sem az amerikaiak, sem pedig más nemzetek képviselői nem vehetnek részt a náci Németországban rendezett olimpián anélkül, hogy ezzel hallgatólagosan ne egyeznének bele a fair play szellemének nácik általi lenézésébe és a játékok aljas módon történő kizsákmányolásába.”- írta akkoriban a berlini játékok elleni tiltakozó mozgalom (ld. képet balra.) egyik élharcosaként. A levél sok ember előzetes aggályait – mint később a történelem is igazolta, jogosan - közvetítette a döntéshozók felé,
de a következmények éppen ellenkezőek voltak az író szándékaival. Jahnckét 1936 júliusában, egy hónappal a végül mégis Berlinben sorra került olimpia előtt a NOB eltávolította soraiból.
Az amerikai sportvezető helye természetesen nem maradhatott üresen, helyére honfitársa, Avery Brundage került be a mindenható szervezet tagjai közé, akiről köztudott, hogy később (1952 és 1972 között) a NOB-elnöki pozícióját is betöltötte. A nemzetközi olimpiai mozgalomból dicstelen módon kiebrudalt, de a történelem által később megerősített Ernest Jahnckéről az Interneten manapság sem nagyon lelhetőek fel információk (véletlenül ??), néhány német és amerikai honlap tesz csupán róla érintőlegesen említést, emellett pedig csupán egyetlen (kicsi) kép található meg róla a világhálón. Az elveihez és a berlini olimpia bojkottálásának ötletéhez végsőkig ragaszkodó, de véleményével kisebbségben maradó és ezért „parkoló pályára” kerülő amerikai sportvezető 83 éves korában, 1960 novemberében hunyt el.
Kiegészítés (2010. május 14-én) - Horváth Vilmosnak köszönhetően van egy további képünk, amelyen látszik Ernest Jahncke is. Az alábbi képen ő balról az ötödik alak (csak a feje látszik a kép közepén):
Utolsó kommentek