Az olimpia kilencedik napján ismét hat versenyszámban avattak bajnokot Vancouverben. Az amerikai Bode Miller végre aranyérmet szerzett, a német biatlonos Magdalena Neuner pedig már második vancouveri győzelmét ünnepelhette.
Vancouver 2010 - 9. nap összefoglaló
Egy igazán sokoldalú herceg
Az alpesi sízőknél még két versenyszám van hátra: az óriás-műlesiklás és a műlesiklás. A mezőny kétségkívül legérdekesebb figurája a mexikói színekben induló Hubertus Rudolph von Hohenlohe.
Az 1959. február 2-án Mexikóvárosban született 51 éves síző az ősi német Hohenlohe–Langenburg család sarja. A herceg – mert hivatalosan ez a megszólítás illeti meg – immár 5. olimpiájára készül. (Ezidáig 1984-ben, 1988-ban, 1992-ben és 1994-ben indult, 2006-ra a mexikóiak azért nem nevezték mert egyedüli induló lett volna az országból. Ez érdekes, mert most is ő az egyetlen „azték”!) Rokona az 1956-os téli játékokon lesiklásban 45. helyen végzett, liechtensteini Max von Hohenlohénak.
Élete kész kalandregény. Mexikóban született, Marbellán és Liechsteinben él. Tíz éves koráig Spanyolországban, majd ezt követően Ausztriában, Grazban és Vorarlbergben élt.
1981-ben (!) indult első Világkupa versenyén. Ez évben ő alapította meg a Mexikói Sí Szövetséget. 12 világbajnoki részvételével világcsúcstartó. Legjobbja az 1981-82-es szezonból egy kombináció VK - 4.hely. Az olimpiákon a kis nemzetek szószólójaként is ismert lett, ezért rendkívül népszerű. A herceg rendkívül sokoldalú tehetség: pop együttese van, fotóművész, számos kiállítása volt szerte a világban. Aki többet szeretne tudni róla látogasson el weboldalára: www.hubertushohenlohe.com
Jön a síkrossz
A vancouveri olimpián kettővel több számban avatnak olimpiai bajnokot, mint legutóbb Torinóban. A négy évvel ezelőtti 84 után ezúttal 86 versenyszámban lesz éremosztás, a különbséget pedig a síkrossz adja majd. Az új olimpiai sportág bemutatására talán a leginkább az alábbi videó alkalmas...
Ray Ewry méltó utóda
Hatalmas bravúrt vitt véghez a svájci Simon Ammann a vancouveri olimpián, a nyolc év kihagyás után mindkét egyéni síugró versenyt megnyerő Ammann ugyanis megismétlete a XX. század elején versenyző amerikai atléta, Ray Ewry teljesítményét. Olyanra ugyanis (a téli és a nyári játékok összesített történetében) korábban csak egyszer volt példa tudomásom szerint, hogy valaki nyolc év különbséggel tudjon két egyéni versenyszámban is győzni. Ewry 1900-ban és 1908-ban nyerte meg a helyből távolugrást és a helyből magasugró versenyszámot is, igaz ő a svájci ugróval ellentétben a köztes olimpián (1904-St. Louis) is megnyerte a két számot.
Unikum síugrásban
Soha korábban nem fordult még elő az, ami Vancouverben bekövetkezett a síugró versenyeken. A normál sánc végeredménye ugyanis megismétlődött a nagysáncon, ahol szintén Simon Ammann - Adam Malysz - Gregor Schlierenzauer sorrend alakult ki a dobogón. A sportág történetében olyanra is csak egyszer volt példa korábban, hogy mindkét számban azonos emberek álljanak a dobogón, igaz más-más sorrendben. Az 1964-es innsbrucki olimpián a finn Veikko Kankkonen, a norvég Toralf Engan és Torgeir Brandtzaeg kibérelték a dobogót, normál sáncon a finn, a nagysáncon pedig Engan győzött.
Kína már télen is nagyhatalom?
A pekingi nyári olimpián totális kínai fölény volt, a házigazdák ottani 51 aranyérmükkel fölényesen nyerték az éremtáblázatot. A Vancouverbe szerény reményekkel érkező kínaiak ("Örülnénk, ha a torinói két aranyérmet meg tudnánk közelíteni" - szóltak a hivatalosnyialtkozatok) azonban vasárnap hajnalban immár a harmadik aranyérmüket is megszerezték, így minden idők legsikeresebb téli olimpiai szereplésüket teljesítik. Jelenleg három aranyérmük van a kínaiaknak (női 500 méteres rövidpályás gyorskorcsolyázás: 1. Vang Meng, páros műkorcsolyázás: 1. Shen Xue-Zhao Hongbo, férfi 1500 méteres rövidpályás gyorsorcsolyázás: 1. Zhou Yang) amivel a 2010-es téli olimpia éremtáblázatának nyolcadik helyén állnak.
Vancouver 2010 - 8. nap összefoglaló
Az olimpia nyolcadik napján hat versenyszámban avattak bajnokot Vancouverben. Magyar szempontból Huszár Erika hatodik helyezése a nap kellemes meglepetése, aki 1500 méteren hatodik, vagyis pontszerző helyen végzett.
Harry Potter IV.
A J. K. Rowling által világsikerre vitt Harry Potter sorozat négynél több részt élt meg, Simon Ammann immáron negyedikolimpiai parádéjáról is lehetne lassan könyvet írni (biztos vagyok benne, hogy Svájcban születni is fog ilyen jellegű mű). A madárcsontú síugró ugyanis történelmet írt a vancouveri olimpián azzal, hogy a normál sánc versenye után a nagysáncon is győzni tudott. Az egy olimpián mindkét egyéni verseny megnyerése is csak keveseknek jött eddig össze, ám mindezt kétszer (ne feledjük Salt Lake Cityben is két aranyat nyert a svájci) megcsinálni, tényleg parádés. Nyolc éve előzetesen esélytelen volt Ammann, most azonban mindenki várta tőle a sikereket. Most már két olyan síugró van a világon, aki négy olimpia aranyéremmel rendelkezik, de a finn Matti Nykänennel (3 egyéni és egy csapat arany) ellentétben Ammann-nak négy EGYÉNI aranyérme van, ami példátlan.
Skeleton = brit specialitás
Bár szombatra virradóra csak négy számban avattak olimpiai bajnokot Vancouverben, a skeletonosok versenye így is tartogatott érdekességeket. Talán sokak számára meglepően hangozhat az a tény, hogy eddig (a nem túl nagy téli sportnemzetként ismert) Nagy-Britannia volt az egyetlen ország, amely a skeleton sportág eddigi összes olimpiai szereplésén érmet szerzett. Ez a tény Vancouver után sem változik, lévén Amy Williams révén ezúttal is szereztek érmet, ráadásul első alkalommal aranyéremnek is örülhettek a britek. Íme az eddigi öt „skeleton olimpia” érmesei:
Vancouver 2010 - 7. nap összefoglaló
Az olimpia hetedik napján csak négy versenyszámban avattak bajnokot Vancouverben. Norvégia ismét két aranyérmet gyűjtött így feljött az éremtáblázat második helyére.
Utolsó kommentek