A korábbi 400-as olimpiai bajnok Michael Johnson kételkedik benne, hogy Usain Bolt négy aranyérmet tudna nyerni a jövő évi londoni olimpián. A jamaicai futó - aki idén az év atlétája lett - a 100 m, a 200 m és a 4x100-as váltó mellett a 4x400-s stafétával is indulna, de már jelezte: igazából nem érdeklődik a hosszabb távok iránt. "A 400-ra másként kell edzeni, az nem annyira egyszerű" - jegyezte meg az 1996-os olimpián 200-on és 400-on, 2000-ben pedig 400-on ötkarikás aranyérmes - és ebben a számban még mindig világrekorder - Johnson. "Úgy gondolom, hogy 400-on is képes lenne világcsúcsra, de azt mondta, hogy nem igazán érdekli az edzés erre a távra." Az utolsó atléta, aki négy aranyérmet szerzett egy játékokon, az amerikai Carl Lewis volt, még 1984-ben: ő 100-on, 200-on, a 4x100-as váltóval és távolugrásban győzött.
Michael Johnson szerint Bolt nem nyerhet négy aranyat
FBI ügynökök vigyázzák az amerikai csapatot Londonban
Sportolóik megfelelő védelme miatt aggódnak az amerikaiak, így a jövő évi londoni olimpiára 1000 biztonsági embert, közte 500 FBI ügynököt utaztatnak a csapat mellé. A Guardian információi szerint az amerikai diplomácia időnként nemtetszését fejezte ki a londoni biztonsági előkészületek miatt, a mostani döntés pedig jelzi, hogy továbbra sem bíznak a londoniak rátermettségében, így inkább saját szakaembereikre bíznák sportolóik és diplomatáik biztonságának felügyeletét. Amerikai szakemberek elsősorban a létesítmények biztonságát érzik szűk keresztmetszetnek. A londoni szervezők eredetileg 10.000 főben állapították meg a 32 olimpiai létesítmény biztonsági személyzetének létszámigényét, de az amerikaiak által is forszírozott újabb elemzések alapján immáron 21.000 fővel számolnak - a kérdés csak az, hogy ezt a növekményt ki fogja finanszírozni.
„Az amerikaiak túlságosan aggódnak a veszélyek miatt. Éppen ezért mindent látni akarnak, mindenről tudni akarnak, ami nálunk történik biztonság címszó alatt. Nem vagyunk egyenrangú partnerek ebben a kérdésben. Ők akarnak mindent megszabni, a védelem felépítésétől kezdve a terrorista elhárítási stratégián át egészen a VIP-személyeik védelméig mindenbe bele akarnak szólni” - idézi a brit lap az egyik brit biztonsági főnököt. A londoni olimpia szervezőbizottságával (LOCOG) szerződésben álló biztonsági cég egyelőre továbbra is csak 10.000 fővel számol, így elképzelhető, hogy a növekvő létszámigényeket - állami forrásból - a hadsereg állományából oldják majd meg a londoni szervezők.
Így épült fel a londoni olimpiai stadion
Két perces videóban minden olyan egyszerűnek tűnik. Pedig nem volt az. A londoni olimpia központi atlétikai stadionja két év alatt épült fel és már várja az olimpiai eseményeket.
Usain Bolt négy aranyért megy Londonba
A jamaicai sztáratléta, Usain Bolt azt mondta: négy aranyérmet szeretne nyerni a jövő évi, londoni olimpián úgy, hogy szokásos számai mellett a 4x400 m-es váltó tagjaként is rajthoz állna. A 100, a 200 és a 4x100 méteres síkfutás jamaicai címvédője szombaton úgy fogalmazott: ha megfelelő fizikai állapotban lesz és hazája stafétája esélyes lesz a győzelemre, akkor szeretne ott lenni a hosszabb távú váltóban még akkor is, ha ebben a számban a legmagasabb szinten eddig még sohasem versenyzett. „Ha tudok segíteni nekik az arany megszerzésében, akkor szeretnék csapattag lenni 4x400-on is" - mondta Bolt a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) monacói gáláján, ahol az ausztrál gátas Sally Pearsonnal egyetemben az év atlétája kitüntetést is átvehette. Mostanáig Carl Lewis az utolsó férfi atléta, aki egy olimpián - 1984-ben, Los Angelesben - négy elsőséget is begyűjtött.
Dwayne Wade menne a londoni olimpiára
A Miami Heat klasszisa, Dwayne Wade pénteken tiszta vizet öntött a pohárba és egyértelművé tette szándékát a jövő évi olimpia kapcsán. A címvédésre hajtó amerikai kosárlabda válogatott még alakulóban van és Wade szereplése mellett is egy komoly kérdőjel virított - de úgy tűnik, csak mostanáig. Júniusban a hétszeres All-star játékos még bizonytalan volt a céljait illetően, most azonban a Reutersnek határozottan nyilatkozott szándékairól. „Voltak egyeztetések már a londoni csapat kapcsán és szerintem a jövőben is lesznek még. Én a magam részéről megmondtam, hogy ha akarnak engem, akkor ott leszek. London nagyszerű olimpiát ígér, amely remek alkalom lehet számomra, hogy befejezzem olimpiai pályafutásomat” - mondta a jövőre már 30. életévét is betöltő játékos.
Wade már a 2004-es athéni bronzérmes csapatnak is tagja volt, állítása szerint több 2008-as bajnok csapattársa is kapacitálta őt a játékra. „Nagyon élveztem a pekingi olimpiát. Amikor ott álltam a dobogó tetején, akkor arra gondoltam, hogy ennyi volt, ez a legjobb hely, ahol búcsúzhatok az olimpiától. Korábbi csapattársaim viszont meggyőztek arról, hogy van értelme újra nekifutni a játékoknak. Sokan akarták, hogy jöjjek vissza, ami nekem nagyon jól esett” - mondta Wade, aki a spanyolok ellen 118-107 arányban megnyert pekingi döntőben 27 pontot szerzett.
Politikai tanácsadó lesz a kétszeres bajnok diszkoszvető
Sportpolitikai tanácsadó lesz Virgilijus Alekna, a litvánok olimpiai, világ- és Európa-bajnok diszkoszvetője. A 39 éves atléta Raimundas Palaitis belügyminiszter mellett fog dolgozni, és a célok kijelölésében is szerepet kap. A 73,88 méteres egyéni csúcsával az örökranglista második helyén álló sportember 2007-ben UNESCO-díjat kapott pályafutásának elismeréseként. Alekna, aki továbbra is aktív, a sportág elmúlt másfél évtizedének legkiemelkedőbb alakja, az 1996-os atlantai játékokon már ötödik volt, egy évvel később pedig ezüstérmet szerzett az athéni világbajnokságon. Első nagy világversenyen szerzett aranyérmét a sydneyi ötkarikás játékokon nyerte, majd a 2003-as vb-n, a 2004-es olimpián és a 2005-ös világbajnokságon sem talált legyőzőre. Igaz, a görög fővárosban Fazekas Róbert kizárása után kapta meg az aranyérmet. 2006-ban lett Európa-bajnok, de még Pekingben is - 36 évesen - a dobogó harmadik fokára állhatott fel.
Visszavonul a 12-szeres paralimpiai bajnok sífutó
Tizenöt évnyi versenyzés után befejezi aktív pályafutását a németek tizenkétszeres paralimpiai bajnok sífutója Verena Bentele. A vancouveri paralimpia nagy sztárja volt a német sífutó és biatlonos, Verena Bentele, aki a kanadai városban megszerzett öt aranyérmével már tizenkétszeres paralimpiai bajnoknak mondhatja magát. A másfél évtizedes aktív sportolói pályafutás az ötkarikás játékokon még 1998-ban Naganóban (1 aranyérem) kezdődött, majd Salt Lake City (4) és Torinó (2) után Vancouverben teljesedett ki. A 29 esztendős vak sportolónő a közelmúltban még részt vett a 2018-as müncheni téli olimpia kampányában is, most pedig hétfőn jelentette be, hogy befejezi sportolói pályafutását.
„Szocsi 2014, vagy a karrier befejezése. Az utóbbi napokban és hetekben már csak ezen jártak a gondolataim. Természetesen egy kicsit szomorú vagyok a visszavonulásom miatt, de azért persze jó érzésekkel hagyom abba az élsportot” - nyilatkozta Bentele, aki már a privát életre is gondolt döntésekor, hiszen mostantól egy, a németországi iskolai spotot segítő alapítványnál dolgozik majd.
8000 mérföldet utazik az olimpiai láng
Hetven nap és 8000 mérföld megtétele után érkezik majd meg a július 27-i nyitóünnepség helyszínére a jövő évi londoni olimpia lángja. A legutóbbi, pekingi játékokat megelőző lángváltóval ellentétben a londoni szervezők (LOCOG) a gazdaságosabb megoldást választottak, így a fáklya nem tesz nemzetközi utazást, "csupán" Nagy-Britanniát járja körbe, igaz, a királyságon belül kifejezetten változatos útvonalat tervezett meg a LOCOG.
A hétfői prezentáción kiderült, hogy a láng csatornán fog "hajózni", siklón, villamoson, gőzmozdonyon, hőlégballonon, illetve motorkerékpár oldalkocsijában is utazik majd, amíg körbeér a szigeten. Emellett lovagolni és korcsolyázni is fognak vele. A fáklya eljut többek között a legendás skóciai tóhoz, a Loch Nesshez, valamint Stonehenge-hez és a walesi Snowdon csúcsra is, mely 1080 méterrel a tengerszint felett fekszik, ez lesz a lángváltó legmagasabb pontja.
Sebastian Coe, a LOCOG vezetője arról beszélt hétfőn, céljuk az volt, hogy kreatívak legyenek az út megtervezésénél. A másik fontos szempont az volt, hogy az országban élő minden ember megnézhesse a lángot. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a lakosság 95 százalékának legfeljebb egy órát kell majd utaznia mindehhez. A staféta során 8000 futó viszi majd lángot május 17-től július 27-ig. A fáklyát a megnyitóra a Hampton Court Palace-tól hajón úsztatják le a Temze fiolyón az olimpiai Stadionig. A fáklyaváltó eredete az ókori Görögországban gyökerezik, amikor a rendezők követeket küldtek szét, hogy kihirdessék a seregszemlét. Az újkorban az 1936-os berlini játékok előtt elevenítették fel a hagyományt.
Nem optimisták a brit kerékpárosok
„Több szempontból sem lehetséges, hogy a brit kerékpárosok megismételjék a pekingi éremhalmozást a jövő évi londoni olimpián, így kevesebb, mint nyolc arannyal kell beérnie a hazai szurkolóknak” - véli David Brailsford, a válogatott kerettagok teljesítményért felelős igazgató. A 2008-as játékokon pályán, országúton, a hegyikerékpárban és BMX-ben összesen 14 számban hirdettek bajnokot, jövőre csak tízben, ráadásul több kategóriában országonként nem két, hanem egy versenyző szerepelhet. Ebből kiindulva Brailsford a BBC-nek kiemelte: illúzió nélkül állíthatja, hogy ezúttal nem jut nyolc arany és nem jut 14 érem a brit kerékpárosoknak. Azért hozzátette: nem is határoztak meg számokat, mennyi medált remélnek a hazai közönség előtt.
Gyurkovics visszakapta az esélyt Londonra
A nemzetközi fejleményeket figyelembe véve változtatott eddigi elutasító álláspontján a súlyemelők világszövetsége: az Aján Tamás elnök irányította IWF elnöksége a szombaton kezdődött franciaországi vb színhelyén úgy döntött, hogy a jövőben nem az összes, "csupán" a következő nyári olimpiától tiltja el azt az emelőt, aki ötkarikás játékokon bukik meg doppinggal. Ez azt jelenti, hogy adott esetben jövőre ott lehet Londonban Gyurkovics Ferenc is.
A magyar versenyzőt doppingvétségért megfosztották a 2004-es olimpiai ezüstérmétől, el is tiltották, s bár kétéves büntetése letelt, az IWF még az athéni játékok előtt hozott határozata értelmében nem lehetett ott a 2008-as pekingi olimpián, sőt egészen mostanáig úgy festett, hogy a londonin sem indulhat.
Gyurkovics Athénaban ezüstérmet szerzett, de azt utólag elvették tőle doppingvétség miatt
A CAS, a nemzetközi Sportdöntőbíróság októberben érvénytelenítette a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 2008-ban, közvetlenül a pekingi versenyek előtt elfogadott határozatát, amely azt mondta ki: az a doppingért elmarasztalt sportoló, aki az illegális segítség igénybe vétele miatt félévnél hosszabb időtartamú büntetést kap, nem vehet részt a következő olimpián. A CAS alapérve az volt: nem bűnhődhet az illető sportoló kétszer is ugyanazért a vétségért. A NOB tudomásul vette a Sportdöntőbíróság verdiktjét, s most ennek tükrében lépett az IWF is. Ungár Mónika, az IWF főjogásza az MTI tudósítójának elmondta:
"Az IWF elnöksége a CAS minapi döntését a nemzetközi sportélet kívánalmainak megfelelően értékelte, s követve a NOB tudomásul vevő határozatát, az olimpiai eltiltásokra vonatkozó szabályát akként változtatta meg, hogy aki olimpián pozitív lett, az a soron következő téli és nyári olimpiákon nem versenyezhet. Ez a döntés, mivel kedvező, visszamenőleges hatállyal is alkalmazható."
A magyar súlyemelők közül mindennek Gyurkovics Ferenc lehet a kedvezményezettje, amennyiben egyebekben megfelel a londoni szereplés feltételeinek. A pécsiek 105 kg-os versenyzője a Párizs közelében, Disneylandben zajló világbajnokságon indul, s most már rajta a sor, hogy bizonyítsa a hazai szövetségnek (MSSZ): ott a helye az olimpián. A magyar férficsapatnak egyetlen lehetősége maradt egy londoni kvóta kiharcolására: a jövő tavaszi Európa-bajnokság. Ha ott megszerzi a részvételi jogosultságot, az MSSZ dönt, hogy ki képviselheti a válogatottak közül Magyarországot jövő nyáron a brit fővárosban.
Utolsó kommentek