Pénteken hivatalosan is eldőlt, hogy jövőre, az olimpiai megnyitó napján (július 27.) három perces harangozással rázzák fel egész Nagy-Britanniát a londoni játékok szervezői. Ezzel az eseménnyel még inkább fokozni szeretnék a szigetországban amúgy is folyamatosan emelkedő olimpiai lázat. Az akcióra internetes oldalakon is lehet regisztrálni már. A cél az, hogy az ország lakói minél több harangot, kerékpáros csengőt szólaltassanak majd meg a megnyitó napján reggel nyolc órakor, amellyel jelezzék, hogy az olimpiai játékok megérkeztek - 1908 és 1948 után immáron harmadszor - Londonba. „Ez a hatalmas hangzavar még jobban ki fogja hangsúlyozni, hogy valami különleges dolog érkezett hozzánk” - áll a szervezők közleményében.
Két magyar kvóta maratoni futásban
A világcsúcstól mindössze három másodperccel elmaradva nyerte meg a frankfurti maratoni futóversenyt Wilson Kipsang. A címét megvédő 28 éves kenyai atléta 2:03:41 órás eredménnyel ért célba, ennél gyorsabban csak honfitársa, a 26 esztendős Patrick Makau teljesítette a távot, mégpedig idén szeptember 25-én, amikor Berlinben 2:03:38-cal győzött.
A nők versenyében "csupán" versenycsúcs született a 2:21:57 órával záró etióp Mamitu Daska jóvoltából. A versenynek magyar szempontból is volt érdekessége, hiszen Kálovics Anikó a 15. helyen végzett és a 21. Rakonczai Bea is a 2:37:00 órás olimpiai „A”-szinten belül ért célba. Az „A”-szint elérése esetén akár három versenyző is indítható az adott számban a játékokon. A férfiaknál már korábban Kovács Tamás ért el olimpiai szintidőt, aki az idei prágai maratonin a „B”-szintet teljesítette.
Lemaradhat a világbajnok az olimpiáról
Hatalmas meglepetés született a mexikói Guadalajarában zajló Pánamerikai Játékok női gyeplabda tornájának döntőjében, ahol a 2010-es világbajnok argentin csapat 4-2-es vereséget szenvedett az Egyesült Államoktól. Az amerikai csapat ezzel a sikerrel kvalifikálta magát a 2012-es nyári olimpiára, míg a dél-amerikai csapat pótselejtezőre kényszerül. Jövő év elején három pótkvalifikációs tornát rendeznek a hölgyeknél, ahonnan a győztesek még szintén olimpiai indulási jogot szereznek az olimpiára.
A 12 csapatos londoni női gyeplabda tornára eddig a házigazda Nagy-Britannia mellett az olimpiai bajnoki címvédő Hollandia, az EB-második Németország, valamint Ausztrália, Új-Zéland, Kína, Dél-Korea és az Egyesült Államok csapatai jutottak el. A pótkvalifikációs tornákat jövő február-márciusban Belgium, Japán és India rendezheti majd meg.
Berki Krisztián hivatalosan is olimpiai résztvevő
Csütörtökön hivatalossá vált, hogy a lólengésben világbajnok Berki Krisztián indulhat a jövő évi, londoni olimpián. A Nemzetközi Torna Szövetség honlapján nyilvánosságra hozta a játékokra kvótát szerzett versenyzők listáját, s a névsorban - a várakozásoknak megfelelően - a két hete, Tokióban vb-címét megvédő Berki neve is szerepel. A tornászoknál elvileg egyértelmű volt a helyzet a vb előtt: ha Berki két másik szerén (gyűrű, nyújtó) az összes versenyző által elért pontszám átlagának a 85 százalékát megszerzi és lovon érmes, kvalifikálja magát. A tiszta szabályrendszer ellenére azonban egyelőre még nem volt hivatalos, hogy a magyar versenyző ott lehet-e Londonban, miután a nemzetközi szövetség eddig "adós" volt a bejelentéssel.
Letartóztatták a kokaint csempésző olimpiai bajnokot
A bolgár külügyminisztérium tájékoztatása szerint az olimpiai bajnok súlyemelőt, Galabin Bojevszkit São Paolóban tartóztatták le, amikor a repülőtéri átvizsgálás során két kilogramm (!) kokaint találtak nála. A kétszeres világbajnok emelő Sydneyben lett súlycsoportja (69 kg) legjobbja, emellett pedig három Európa-bajnoki címet is szerzett karrierje során. A bolgár emelőt 2004-ben, a vizeletmintája manipulálása miatt másodszor is eltiltották a versenyzéstől. Ezúttal már nyolc évre, mivel egyszer már korábban (1995) is akadtak gondjai az ellenőrzések során. A jelentések szerint Galabin Bojevszki éppen lányát kísérte el egy brazíliai tenisztornára, amikor fülön csípték.
Szocsi 2014 - a világűrbe is eljut az olimpiai láng
A világűrbe, az Északi-sarkra és egy ötezres hegycsúcsra is eljut majd a 2014-es szocsi téli olimpia lángja. Dmitrij Csernyisenko, a szervezőbizottság elnöke kedden közölte, hogy minden idők legnagyobb szabású fáklyaváltóján dolgoznak. Ennek során az ötkarikás jelkép többek között a Nemzetközi Űrállomásra (IIS), továbbá Oroszország legmagasabb csúcsára, az 5642 méteres Elbruszra is "ellátogat".
A láng 2013. október 7-én érkezik meg Athénból Moszkvába, majd az onnan 9000 km-re található Vlagyivosztokba utaztatják. A 2014. február 7-én kezdődő játékokig hátralévő 123 napban aztán 40 ezer km-es útja során végigjárja az egész orosz föderációt. "Ez megfelel az Egyenlítő hosszának, és nem tudom elképzelni, hogy valaha túlszárnyalják ezt a teljesítményt" - mondta Csernyisenko, hozzátéve: a fáklya a tervek szerint éppen 2014 településen halad majd át, és 30 ezer önkéntes vesz részt a stafétában.
Amundsen nyomába indult a háromszoros olimpiai bajnok
A háromszoros olimpiai bajnok norvég sífutóról, Vegard Ulvang-ról eddig is lehetett tudni, hogy minden őrültségre kapható. Korábban sílécen átszelte már Grönlandot (600 km), kenuval végighaladt Szibéria folyóin, emellett pedig számos magas hegycsúcsot hódított már meg. A Nemzetközi Síszövetség (FIS) jelenlegi vezérkarához tartozó egykori legenda most élete kalandját vállalta be, hiszen csütörtökön ő is útnak indult a Déli-sark felé tartó centenáriumi expedícióval. A legendás előd előtt tisztelgő utazás pontosan azon az úton halad majd, ahol Amundsen 1911-ben elérte a Föld legdélebbi pontját és ugyanannyi időt is vesz majd igénybe. A három társával (Jan-Gunnar Winther, Stein P. Aasheim, Harald Dag Jolle) együtt a kalandba belevágó Ulvang így a tervek szerint idén december 14-én éri el a Déli-sarkot. A norvég sífutóval a Nemzetközi Síszövetség honlapja még az indulás előtt készített interjút az expedícióról:
- Vegard, ez lesz életed leghosszabb sítúrája, milyen tervekkel vágsz neki?
- Száz évvel ezelőtt Amundsen elsőként érte el a Déli-sarkot, amely hatalmas teljesítmény volt annak idején. Mi négyen szeretnénk ugyanazt az 1300 kilométeres utat végigjárni. Bízunk benne, hogy az 55 nap elég lesz arra, hogy elérjük a célunkat.”
- Kik lesznek az expedíció résztvevői?
- Szeretnénk a saját utazásunkon keresztül visszaadni Amundsen teljesítményét. Olyan csapatot állítottunk össze, akik nagyjáéból modellezik az akkori expedíció tagjait és képességeit. Én vagyok a síző, aki rendelkezik a tájékozódáshoz is szükséges képességekkel. Van velünk egy tudós is, aki a hosszú túra alatti tudományos kísérleteknél segít bennünket. Elsősorban azonban kalandot és kihívást kerestünk ebben az utazásban, amely mindannyiunk lételemének számít. Akkoriban Norvégia fiatal nemzet volt még és Amundsen is nagy publicitást akart biztosítani a nemzetnek, ezért fogott bele ebben a nem hétköznapi vállalkozásba.
- Mi lesz számotokra a legnagyobb kihívás?
- Egy igazi verseny lesz ez, amelyen magával Amundsennel fogjuk összemérni tudásunkat és kitartásunkat. Szeretnénk ugyanannyi nap alatt leérni a pólusra, amennyi időre neki ehhez szüksége volt. Neki volt ugyan 55 szánhúzó kutyája is, de mivel manapság már a kutyák használata nem megengedett az Antarktiszon, így nekünk sífutnunk, síelnünk kell majd. A közel két hónap folyamatos küzdelem lesz az időjárással, saját testi és lelki állapotunkkal. Hosszú ideje készülünk az utazásra, úgy érzem készen állunk a kihívásra.
- Hogyan készültetek fel az expedícióra?
- Természetesen a fizikai alapozásé volt a főszerep. Egész életem az edzésekről, felkészülésről szólt, így ez nem volt újdonság. Mentálisan is össze kellett magunkat rakni, de nekem ezzel sem volt gondom,mert csináltam már hasonló vállalkozásokat, így tudom miként kell túlélni ilyen szélsőséges körülmények között. Az is igaz viszont, hogy két hónapig folyamatosan még sohasem síeltem, ez mindenképpen újdonság lesz számomra is. Fontos volt, hogy az utazás előtt hízzunk egy kicsit, hiszen a súlyunkból két hónap alatt alaposan veszíteni fogunk majd. A felszerelésekre is fontos szerep hárul, így felkészítettük a sátrat, a hálózsákokat, a síléceket és minden egyebet, ami adott esetben a túlélést jelentheti számunkra.
- Lesz még egy különlegessége az utazásnak, egy igencsak rangos személy is veletek tart, igaz csak rövid ideig. Kiről van szó?
- Igen, a norvég miniszterelnök is ott lesz majd velünk, akivel a tervek szerint december 13-án találkozunk majd és közösen teljesítjük az utolsó etap kilométereit. Azt hiszem ez kellően mutatja, hogy Norvégia számára mennyire fontos ez a centenárium.
- Mi a személyes motivációd ehhez az extrém túrához?
- Síző vagyok, aki sokszor volt már hosszabb távú túrákon. Imádom a hideget és az extrém körülmények okozta kihívásokat. Az északi sarkkör régiójában születtem, ráadásul pont egy hóvihar idején, így gyerekkoromtól végigkísért az álom, hogy eljussak a Déli-sarkra.
Egy magyar országúti kerekes lehet ott Londonban
Véget ért az országúti kerékpárosok Europe Tour versenysorozata, az elért eredmény alapján Magyarország egy kvótát szerzett a 2012-es londoni olimpiára. A magyar szövetség honlapjának pénteki beszámolója szerint Lovassy Krisztián, a magyar válogatott és az Ora Hotels Carrera csapat versenyzője 101 pontjával a 147. helyen végzett. Ez egy indulási jogot eredményezett Magyarországnak a 250 km-es mezőnyversenyre. Az országonkénti résztvevők számát az október 16-i világranglista figyelembe vételével állapították meg. Ez alapján Magyarország nem szerzett kvótát. A további helyeket a kontinentális versenysorozatokon elért eredmények összegzése után osztották ki a kvótához korábban nem jutott nemzeteknek.
Marta Dominguez indulni akar Londonban
Részt szeretne venni a jövő évi, londoni olimpián a tavaly decemberben doppingbotrányba keveredett Marta Domínguez, a női 3000 méteres akadályfutás 2009-es spanyol világbajnoka. A 35 éves atléta, akit idén júliusban Spanyolországban felmentettek a doppingvádak alól, a tavalyi szabadtéri szezon óta nem versenyzett, ősszel teherbe esett, s idén májusban megszületett kisfia, Javier. Noha tavaly bejelentette végleges visszavonulási szándékát, meggondolta magát, a szülés után nem sokkal újra edzésbe állt, s jövő vasárnap elindul a madridi 10 km-es utcai futó versenyen, sőt, már távolabbra tekint.
"Amennyiben elkerülnek a sérülések, nagyon jó formában érkezhetek Londonba - mondta a madridi viadal csütörtöki sajtótájékoztatóján Domínguez. - Érmet szeretnék nyerni az olimpián, erről álmodom. Az edzések jól mennek, s most ugyan van egy kis ágyéksérülésem, de nagyon bizakodó vagyok." A tapasztalt hosszútávfutót tavaly december 9-én azért vették őrizetbe, mert az akkori gyanú szerint 13 társával - köztük edzőjével, Cesar Perezzel, és a "doppingdoktor" Eufemio Fuentesszel - tiltott teljesítménynövelőkkel láttak el sportolókat. Az őrizetbe vétel idején még a spanyol szövetség alelnökeként tevékenykedő Domínguez ellen júliusban ejtették a doppinggal kapcsolatos vádakat, ugyanakkor jelenleg is folyamatban van adócsalási ügye.
Domínguez legnagyobb sikerét érte el a 2009-es világbajnokságon, amikor megnyerte a női 3000 méteres akadályfutást, ám azt megelőzően is a kontinens legjobb hosszútávfutói közé tartozott, 5000 méteren 2001-ben és 2003-ban vb-ezüstérmes volt, 2002-ben és 2006-ban pedig Európa-bajnok.
Stuart Pearce irányítja a brit labdarúgókat Londonban
Az angol U21-es válogatott szövetségi kapitánya, a korábban a Manchester City-t is irányító Stuart Pearce lesz a brit futballcsapat edzője a jövő évi, londoni olimpián. A 49 éves szakembert, aki jelenleg az U21-es angol válogatott trénere, csütörtökön nevezte ki az Angol Labdarúgó Szövetség. Nagy-Britanniának 1960 óta nem volt labdarúgó-együttese az ötkarikás játékokon. A Brit Olimpiai Bizottság júniusban jelentette be a közös futballcsapat indítását, a hírt az önállóságát féltő skót, walesi és északír szövetség nem fogadta kitörő lelkesedéssel.
Utolsó kommentek