Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Minden országból lesz női induló Londonban

Még soha egyetlen nyári olimpián nem fordult elő az, hogy minden küldöttség delegált volna női indulót csapatában. Londonban ez a széria megszakad, mert Szaúd-Arábia, Katar és Brunei is úgy döntött, hogy küld női résztvevőt az ötkarikás játékokra. A szaúdiak a 78 kg-os súlycsoportban dzsúdózó Vodzsan Ali Szeradzs Abdulrahim Sarkani és atlétikában a 800 méteren futó Szara Attar személyében két versenyzőt neveztek a hivatalos, július 9-i határidő előtt. A 19 éves, San Diegóban tréningező Attar elmondta, hatalmas inspirációt jelent számára, hogy ő lehet országa egyik legelső olimpiai résztvevője, s reméli ennek hatására több nő kezd majd sportolni Szaúd-Arábiában.

A négyfős katari küldöttség az úszó Nada Arkazsiból, az atléta Noor Al-Malki-ból, az asztaliteniszező Aja Magdiból és a sportlövő Bahija Al-Hamadból fog állni. Utóbbit ráadásul különleges megtiszteltetés éri, mert várhatóan ő lesz Katar országának zászlóvivője: "Nagyon boldog vagyok, hogy én vihetem a katari zászlót a megnyitó ünnepségen. Sporttörténeti pillanat ez minden versenyző számára." Brunei Maziah Mahusint indítja atlétikában.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC) egyik feladatának tartja, hogy elősegítse a nők egyenjogúságát az olimpiákon, s ezt alapító okiratában is megfogalmazza. Az 1996-os atlantai olimpiáig még 26 nemzet nem delegált női versenyzőt, ez a szám a legutóbbi, pekingi játékokra háromra csökkent - éppen a szóban forgó országokról van szó. A nyári ötkarikás játékokon a női részvétel egyébként is folyamatosan növekszik: 1908-ban Londonban még csak a versenyzők 1,8 %-a, ezzel szemben száz évvel később Pekingben a résztvevők 42%-a már nő volt.

1 Tovább

Végre szaúdi nők az olimpián

Szaúd-Arábia vezetése engedélyezte női sportolók részvételét a londoni nyári olimpián. A muszlim államot először képviseli a gyengébbik nem ötkarikás sporteseményen. A bejelentés véget vetett azoknak a spekulációknak, miszerint a nők hátrányos megkülönböztetése miatt kizárják a teljes szaúdi olimpiai csapatot a játékokról. A szaúdi konzervatív vallási vezetők ugyanakkor élesen ellenzik a női sportolók indulását Londonban. Jelenleg csak a díjugrató Dalma Rushdinak van kvótája, de még többen csatlakozhatnak hozz - persze a teste elfedő öltözékben.

0 Tovább

Nőket az olimpiára !

Az olimpiák történetében eddig három olyan ország akad, amely részt vett már a játékokon, de még sohasem küldött női indulót, talán nem meglepetés, hogy ezek közül két nemzet is az arab világban található. A NOB és az ENSZ közös kezdeményezése (amely a nők egyenjogúsítására irányul) azonban könnyen lehet, hogy a 2012-es londoni olimpián ez ügyben is változást hoz, így Szaúd-Arábia, Katar és Brunei is nevez majd női sportolókat a játékokra. A NOB-on belül az egykori evezős olimpikon, Anita DeFrantz vezeti azt a bizottságot, amely a nők szerepével foglalkozik. Az amerikai sportvezető elmondása szerint jó úton haladnak, hiszen míg az 1984-es olimpián a sportolók 23%-a volt csupán nő, a legutóbbi 2008-as játékokon ez a szám már a résztvevő sportolók 43%-át jelentette.

A hírhez kapcsolódóan Katar sportvezetői is megszólaltak a napokban, akik kifejtették, hogy már a NOB kezdeményezése előtt eldöntötték, hogy mindenképpen indítanak női sportolókat is a londoni olimpián. A katari csapatban a tervek szerint négy hölgy is részt vehet majd az olimpián, akik lövészetben és vívásban képviselhetik hazájukat. „A nők sportja egy meglehetősen új koncepciónak számít ebben a térségben, hiszen ez nem volt része a hagyományoknak és a helyi tradícióknak. Az elmúlt években azonban – különösen a Katari Női Sport Bizottság 2001-es megalakulása óta – gyors fejlődés mutatkozik ezen a téren, most már egyre több szülő bíztatja sportolásra leány gyermekét is.” – nyilatkozta az egyik helyi szervezet szóvivője. Katar 1984-ben Los Angelesben debütált az olimpiákon, a pekingi játékokon pedig hét sportágban 22 férfi sportolóval vett részt. Az orszgának amúgy két olimpiai bronzérme van eddig a játékokról (1992-atlétika és 2000-súlyemelés).
 
Szaúd-Arábia már nehezebb feladat lesz a NOB számára, hiszen egyelőre nemzeti törvények (!) tiltják azt, hogy női sportolót nevezhessenek az olimpiára. Anita DeFrantz elmondása szerint az országgal szemben az is felvetődött, hogy esetleg kizárják őket a játékokról, amíg ezügyben nem lesz változás. A szaúdiak Pekingben öt sportágban vettek részt 15 férfi sportolóval. Az állami iskoláknak a lányok nem sportolhatnak Szaúd-Arábiában, ráadásul nincs egyetlen olyan szervezet sem az országban, amely az ő sportolásukat szervezné és egy-két kivételtől eltekintve minden stadionból ki vannak tiltva. A szaúdi sportolók eddig egy ezüst- (2000-atlétika) és egy bronzérmet (2000-lovaglás) gyűjtöttek az olimpiákon.
 
A Délkelet-Ázsiában található Brunei az 1988-as szöuli olimpián debütált az olimpiákon, ahol azonban –ez is egyfajta kuriózum- csak hivatalos küldöttekkel vett részt, sportoló nélkül. Az 1992-es barcelonai olimpiát kihagyták és amire talán többen is emlékeznek, a pekingi játékokról is lemaradtak, mivel a határidőig egyetlen sportolójukat sem nevezték be a 2008-as olimpiára, így a megnyitó napján lekerült a nevük a pekingi résztvevő országok listájáról. Amikor részt vettek viszont az olimpiákon, akkor sem küldtek egynél több sportolót, így náluk a hölgyek mellőzése talán nem annyira feltűnő. Érdekesség, hogy Pekingben már két sportolójukat szerették volna nevezni (köztük egy 15 éves úszónőt!), de hiába tartózkodott már a brunei szultán is a kínai fővárosban, a megnyitón nem láthatta csapatát felvonulni az adminisztrációs hiba miatt...
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek