Még soha egyetlen nyári olimpián nem fordult elő az, hogy minden küldöttség delegált volna női indulót csapatában. Londonban ez a széria megszakad, mert Szaúd-Arábia, Katar és Brunei is úgy döntött, hogy küld női résztvevőt az ötkarikás játékokra. A szaúdiak a 78 kg-os súlycsoportban dzsúdózó Vodzsan Ali Szeradzs Abdulrahim Sarkani és atlétikában a 800 méteren futó Szara Attar személyében két versenyzőt neveztek a hivatalos, július 9-i határidő előtt. A 19 éves, San Diegóban tréningező Attar elmondta, hatalmas inspirációt jelent számára, hogy ő lehet országa egyik legelső olimpiai résztvevője, s reméli ennek hatására több nő kezd majd sportolni Szaúd-Arábiában.
A négyfős katari küldöttség az úszó Nada Arkazsiból, az atléta Noor Al-Malki-ból, az asztaliteniszező Aja Magdiból és a sportlövő Bahija Al-Hamadból fog állni. Utóbbit ráadásul különleges megtiszteltetés éri, mert várhatóan ő lesz Katar országának zászlóvivője: "Nagyon boldog vagyok, hogy én vihetem a katari zászlót a megnyitó ünnepségen. Sporttörténeti pillanat ez minden versenyző számára." Brunei Maziah Mahusint indítja atlétikában.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC) egyik feladatának tartja, hogy elősegítse a nők egyenjogúságát az olimpiákon, s ezt alapító okiratában is megfogalmazza. Az 1996-os atlantai olimpiáig még 26 nemzet nem delegált női versenyzőt, ez a szám a legutóbbi, pekingi játékokra háromra csökkent - éppen a szóban forgó országokról van szó. A nyári ötkarikás játékokon a női részvétel egyébként is folyamatosan növekszik: 1908-ban Londonban még csak a versenyzők 1,8 %-a, ezzel szemben száz évvel később Pekingben a résztvevők 42%-a már nő volt.
Minden országból lesz női induló Londonban
Végre szaúdi nők az olimpián
Szaúd-Arábia vezetése engedélyezte női sportolók részvételét a londoni nyári olimpián. A muszlim államot először képviseli a gyengébbik nem ötkarikás sporteseményen. A bejelentés véget vetett azoknak a spekulációknak, miszerint a nők hátrányos megkülönböztetése miatt kizárják a teljes szaúdi olimpiai csapatot a játékokról. A szaúdi konzervatív vallási vezetők ugyanakkor élesen ellenzik a női sportolók indulását Londonban. Jelenleg csak a díjugrató Dalma Rushdinak van kvótája, de még többen csatlakozhatnak hozz - persze a teste elfedő öltözékben.
Nőket az olimpiára !
Az olimpiák történetében eddig három olyan ország akad, amely részt vett már a játékokon, de még sohasem küldött női indulót, talán nem meglepetés, hogy ezek közül két nemzet is az arab világban található. A NOB és az ENSZ közös kezdeményezése (amely a nők egyenjogúsítására irányul) azonban könnyen lehet, hogy a 2012-es londoni olimpián ez ügyben is változást hoz, így Szaúd-Arábia, Katar és Brunei is nevez majd női sportolókat a játékokra. A NOB-on belül az egykori evezős olimpikon, Anita DeFrantz vezeti azt a bizottságot, amely a nők szerepével foglalkozik. Az amerikai sportvezető elmondása szerint jó úton haladnak, hiszen míg az 1984-es olimpián a sportolók 23%-a volt csupán nő, a legutóbbi 2008-as játékokon ez a szám már a résztvevő sportolók 43%-át jelentette.
Utolsó kommentek