A világ különböző aukciós portáljain időnként felbukkannak az olimpiákkal kapcsolatos tárgyak is. Így történt ez a közelmúltban is, amikor az 1936-os berlini olimpia előtti fáklyaváltó egyik értékes ereklyéje cserélt gazdát. A II. világháború előtti utolsó nyári olimpia egyben első is volt olyan szempontból, hogy ekkor előzte meg a nyári olimpiát először olimpiai fáklyafutás (ami akkor Magyarország területén is áthaladt), így az akkor használt fáklyáknak különös értéke van a gyűjtők szemében. Nem véletlen tehát, hogy a Csehországban lebonyolított aukció folyamán 28.100 dollárt (hozzávetőlegesen 5,5 millió forintot) fizetett az önmagát felfedni nem kívánó új tulajdonos a relikviáért. A Karlovy Vary-ban lezajlott aukció azért jöhetett amúgy létre, mert az eredeti tulajdonos adóssággal küzdött, aki most a 840 dolláros kikiáltási árhoz képest jóval magasabb összegért vált meg a 74 évvel ezelőtt használt fáklyától.
Berlin 1936: Gestring a legfiatalabb aranyérmes
A nyári olimpiák történetében számtalan rekordot tartanak nyilván. A valaha volt legsúlyosabb olimpikonról már korábban írtunk, most nézzük kor alapján a legfiatalabb olimpiai bajnokot. A nyári olimpiák történetének legfiatalabb egyéni aranyérmesét Marjorie Gestring-nek hívják, aki 1936-ban Berlinben 13 évesen és 268 naposan nyerte meg a női műugrás aranyérmet. Az amerikai olimpiai válogatón még kikapott ugyan a Katherine Rawlstól, de a német városban őt is, és a toronyugrás kétszeres olimpiai bajnokát (1932, 1936), Dorothy Poynthon-Hillt is legyőzte. Mivel a második világháború miatt az 1940-es és az 1944-es nyári olimpia is elmaradt, így a los angelesi illetőségű Gestringnek nem volt lehetősége a bajnoki cím megvédésére. Az 1948-as londoni olimpián az akkor már 25 éves Marjorie szeretett volna ugyan ismét elindulni, de ez a visszatérési kísérlete végül nem járt sikerrel, hiszen az amerikai válogató versenyen ekkor csupán a negyedik helyet szerezte meg. Marjorie Gestringet 1976-ban iktatták be az Úszó Hírességek Csarnokába, majd 1992-ben hetven éves korában hunyt el. Marjorie Gestring korabeli ugrásairól és edzéseiről az alábbi videón kaphatunk egy kis ízelítőt.
A kizárt NOB-tag története
A kilencvenes évek végén robbant ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyik legnagyobb botránya a 2002-es téli olimpia helyszínének kijelölése kapcsán. A svájci Marc Hodler által kiborított „bili” miatt több NOB-tag is távozni kényszerült pozíciójából és a szervezeten belül elfoglalt helyétől. Nem ez volt azonban az első alkalom az olimpiai mozgalom vezető testületében, hogy egy tag dicstelenül távozott, arra azonban mindössze egyszer volt példa, hogy valaki a kizárás sorsára jutott. A német Ernest Lee Jahncke története kevésbé ismert, de annál érdekesebb és tanulságosabb…
Kiegészítés (2010. május 14-én) - Horváth Vilmosnak köszönhetően van egy további képünk, amelyen látszik Ernest Jahncke is. Az alábbi képen ő balról az ötödik alak (csak a feje látszik a kép közepén):
Jesse Owens évforduló
Napra pontosan harminc évvel ezelőtt hunyt el Jesse Owens, az elmúlt évszázad egyik legismertebb és legsikeresebb atlétája. A tizenegy gyermekes Owens család hetedik gyermekeként James Cleveland Owens 1913. szeptember 12-én látta meg a napvilágot. Az 1936-os berlini olimpia sztárja, a náci Németországban négy aranyérmet nyerő színes bőrű atléta pályafutásáról sok dolog köztudott, így az alábbiakban inkább a kevésbé ismert érdekességeket emeljük ki:
2. rész
3. rész
4. rész
5. rész
Nosztalgia II. - Gerevich Aladár
Jelenleg ugyan olimpiai holtszezon van, de ettől függetlenül szívesen emlékezhetünk korábbi olimpiák magyar sikereire. Sorozatunkat a legendás Gerevich Aladárral folytatjuk, akiről születésének 100. évfordulója kapcsán a napokban nevezték el a budapesti Nemzeti Sportcsarnokot. Íme néhány érdekesség a hétszeres olimpiai bajnok vívó klasszis pályafutásából:
Utolsó kommentek