Egyedülálló dologra készül a svéd asztaliteniszező, Jörgen Persson, aki szeretne elindulni a 2012-es londoni olimpián is. A 44 esztendős sportember eddig sportága valamennyi olimpiáján szerepelt (1988-tól kezdődően), így amennyiben két év múlva is ott lesz a mezőnyben, akkor immáron hetedik alkalommal vehet részt az ötkarikás játékokon. Az ötszörös világbajnok és kilencszeres Európa-bajnok játékos már Pekingben is történelmet írt, igaz a kínai fővárosban akadtak még társai, hiszen a belga Jean-Michael Saive és a horvát Zoran Primorac is elmondhatta még magáról akkor, hogy a sportág valamennyi ötkarikás szereplésén ott volt. (2004-ig a magyar Bátorfi Csilla is tagja volt ennek a klubnak, aki viszont Pekingben már nem volt ott az olimpián). A korábban a BVSC csapatában Magyarországon is légióskodó Persson az utóbbi időszakban a német bajnokságban játszott, most viszont az olimpiai felkészülést szem előtt tartva visszatért a svéd Halmstad együtteséhez. Persson amúgy érmet még nem nyert az olimpiákon, ugyanakkor Sydneyben és Pekingben sem volt távol ettől, hiszen mindkét alkalommal csak a bronzmérkőzésen szenvedett vereséget, 2000-ben a kínai Liu Guoliangtól, míg két évvel ezelőtt a szintén kínai Wang Liqin-től.
Búcsú a bronztól
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság szerdai döntésének értelmében elveszik a kínai női tornász válogatott sydney-i olimpián szerzett bronzérmét. A kínai csapatban szereplő egyik tornásznő Tung Fang-hsziao esetében ugyanis meghamisították a születési dátumot, aki így két évvel fiatalabb volt a 16 éves minimum korhatárnál. Tungot megfosztották a talaj szerenkénti döntőben szerzett hatodik és az ugrásban szerzett hetedik helyétől is. Az ügy akkor pattant ki, amikor a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) a pekingi olimpia előtt a kínai női tornászcsapat tagjainak életkorát vizsgálta.
Ismeretlen kabalák
Misa mackó, Cobi vagy Hodori ábrája sok olimpia barát számára lehet ismerős, hiszen ők mindannyian egy-egy nyári olimpia kabalafigurái voltak. Jóval kevésbé ismertek viszont a paralimpiai játékok kabalafigurái, amelyek ugyan szintén gondos művészeti tervezés után kerültek kialakításra, de mégsem annyira közismertek, mint az olimpiai kabalák. Most a nyári paralimpiai játékok (1980 óta meglévő) kabala figuráit mutatjuk be:
Agata Wrobel visszatér
Bár közelről figyelem a sportvilág eseményeit, de becsületemre legyen mondva, a magyarokat leszámítva nem sok női súlyemelőt ismernék fel arcról. Talán Agata Wrobel az egyetlen kivétel ezen szabály alól. A hatalmas termettel, vöröses, jellegzetesen befont hajjal rendelkező emelő három évvel ezelőtt, makacs csukló sérülése miatt vonult vissza a tárcsák világából.
Maria Mutola új karrierje
Hat nyári olimpián szerepelt 1988 és 2008 között, győzött 800 méteren a Sydney-ben rendezett 2000-es olimpián, országa egyik legismertebb sportembere. A labdarúgó legenda, Eusebio mellett Mozambik leghíresebb szülötte, Maria Mutola számára viszont több mint két évtizedes pályafutása után most már nem az atlétikai pálya tölti ki a mindennapokat. A 38 éves, egykori háromszoros szabadtéri és hétszeres fedett pályás világbajnok futó ugyanis a 2008-as pekingi olimpiát követő visszavonulása után visszatért eredeti sportágához, a labdarúgáshoz. Mielőtt még híres atléta lett volna, naphosszat focizott (főként fiú) társaival Maputoban, Mozambik fővárosában, a játék iránti lelkesedése pedig azóta is töretlen. Országa egyetlen olimpiai érmes sportolója azonban most nem Mozambikban, hanem Dél-Afrikában, az idei labdarúgó világbajnokság helyszínén futballozik. Új otthonában, Johannesburgban ugyanis tagja a Luso Africa nevű női labdarúgó csapatnak, amely jelenleg is harcol azért, hogy bekerüljön a rájátszásba, így versenyben maradhasson a bajnoki címért.
Utolsó kommentek