Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Nincs meg a 100. holland arany

A gyorskorcsolyázó Sven Kramer lábában volt a holland sport 100. olimpiai bajnoki címe. A nyári játékokon eddig 71, a téli olimpiákon pedig (a Vancouverben eddig szerzett hárommal együtt) 28 bajnoki címet gyűjtő hollandok a férfi gyorskorcsolyázók 10.000 méteres számában ünnepelhették volna a 100. bajnoki címet. A világrekorder, ezen a távon háromszoros világbajnok Kramer hiába érte el azonban a legjobb időeredményít, kilenc körrel a vége előtt edzője, Gerard Kemkers téves jelzése miatt a belső ívre ment az egyik kanyarban (a külső helyett), így végül kizárták és helyezetlenül végzett. Az eddig mindhárom vancouveri aranyérmét gyorskorcsolyázásban szerző hollandok számára a ma esti női 5000 méter lehet a következő esély a 100. arany megszerzésére.

0 Tovább

Vancouver 2010 - 11. nap összefoglaló

Az olimpia tizenegyedik napján öt versenyszámban avattak bajnokot Vancouverben. Az osztrákok ismét megnyertek egy csapatversenyt, a gyorskorcsolyázóknál kizárták a 10.000-en legjobb idővel rendelkező Sven Kramert.

Gyorskorcsolya – férfi 10.000 méter
Kedden a férfiak 10 000 méteres versenyszámát rendezték meg a gyorskorcsolyázók számára a vancouveri  téli olimpián. Drámai végkifejlet után az aranyérmet a 12:58,55-el olimpiai csúcsot teljesítő dél-koreai Li Szung Hun szerezte meg az orosz Ivan Szkobrev és a holland Bob de Jong előtt. A verseny különlegességét az adta, hogy a világcsúcstartó, a legjobb idővel célba érő holland Sven Kramert pályaelhagyás miatt utólag kizárták. Kramernek kilenc körrel a verseny vége előtt a külső pályán kellett volna mennie, ám ő edzője téves utasítására a belső pályán korcsolyázott tovább, így elveszítette az aranyérmet. A címvédő Bob de Jongnak mostani bronzérmével teljessé vált az éremgyűjteménye ezen a távon, hiszen a torinói aranyérem mellett 1998-ban már szerzett egy ezüstérmet is az olimpiai 10.000 méteres versenyen. Li Szung Hun győzelme azt jelenti, hogy Dél-Korea igazi gyorskorcsolya nagyhatalommá nőtte ki magát (vezetik a sportági éremtáblázatot) ezen az olimpián, hiszen ez már a harmadik aranyérmüket jelentette ebben a sportágban. Ahhoz képest, hogy a vancouveri olimpia előtt még egyetlen aranyéremmel sem rendelkeztek gyorskorcsolyázásban…
 
Síkrossz - nők
Ismét hazai sikert ünnepelhettek a Cypress hegyen, hiszen kanadai siker született a szabadstílusú sízők, síkrossz versenyszámában. A győzelmet a selejtezőben a második legjobb időt teljesítő Ashleigh McIvor szerezte meg a norvég Hedda Berntsen és a francia Marion Josserand előtt. Érdekesség, hogy az ezüstérmes Berntsen korábban alpesi síző volt, 2001-ben világbajnoki bronzérmet szerzett műlesiklásban. Meglepetésre a szám nagy esélyese, a 2007-es világbajnok francia Ophélie David még az elődöntőbe sem jutott be (a negyeddöntő egyik ugratója után hatalmasat esett) és végül csak a kilencedik helyen végzett. Kanadának ez a mostani volt immáron a hatodik aranyérme a vancouveri olimpián. Hedda Berntsen szerezte meg a norvég sport 300. téli olimpia érmét, így az északi ország elsőként érte el ezt a mérföldkövet.
 
Északi összetett – csapatverseny
Az elmúlt évekhez hasonlóan ismét hatalmas versenyt hozott az északi összetettezők csapatversenye. Az aranyérmet a síugrás után még csak a harmadik helyen álló osztrák csapat (Bernhard Gruber, David Kreiner, Felix Gottwald, Mario Stecher) szerezte meg a nagy favorit amerikaiak és a német csapat előtt. A síugrást követően még a finn válogatott állt az élen, de mindössze két másodperc volt az előnyük az amerikaiak előtt. A sífutó rész során az élről induló finn-amerikai páros mellé 5 kilométer után a további öt éremesélyes csapat (osztrák, német, norvég, japán, francia) is felért, ekkor pedig nagyon nyíltnak tűnt még a csata az érmekért. A németek második embere, Tino Edelmann az élbolyban haladva elesett, így lemaradt a jó ütemben ritmust váltó és az élre álló osztrák-amerikai páros mögé. A németek további emberei, Eric Frenzel és Björn Kirscheisen aztán az Edelmann által összeszedett hátrányt próbálták ledolgozni, de sikertelenül, így végül hat világversenyen (2002, 2006-olimpia, 2003, 2005, 2007, 2009 – világbajnokság) szerzett ezüstérmük után ezúttal a bronzzal kellett megelégedniük. A váltók utolsó két embereinél az aranyéremért pedig az osztrák és az amerikai válogatott harcolt. Az osztrák Felix Gottwald 14 másodperces előnyt adott át a befejező embernek, Mario Stechernek. Bár a végén az amerikai utolsó embere, a világbajnok Bill Demong utolérte Stechert, az osztráknak voltak még tartalékai, így a stadionba fordulva könnyedén hajrázta le az amerikait. A 32 éves Mario Stecher négy évvel ezelőtt Torinóban is behozta a győzelemre az osztrákokat és most megismételte ugyanezt a teljesítményt. Felix Gotwald újabb sikerével az is eldőlt, hogy az osztrákok 32 éves klasszisa minden idők legeredményesebb északi összetettezőjévé vált, három arany-, egy ezüst- és három bronzéremmel pedig a valaha volt legeredményesebb osztrák téli olimpikon is lett egyben. Az amerikaiak Johnny Spillane egyéni ezüstérme után immáron a második érmüket szerezték ebben a sportágban.
 
Alpesi sízés – férfi óriás-műlesiklás
A svájci Carlo Janka győzelmével zárult a férfi alpesi sízők óriás műlesikló versenye. A szám aktuális világbajnoka már az első futamban is a legjobb időeredményt érte el és előnye elegendő volt ahhoz, hogy maga mögött tudja tartani a második futamban a legjobb időt produkáló norvég Kjetil Jansrud-ot, valamint a szintén norvég Aksel Lund Svindalt. Jansrud második helyezése azért volt különösen nagy dolog, mert a 25 éves norvég síző csak a 11. helyről várhatta a második futamot. Az osztrákok ezúttal is lemaradtak a dobogóról és hiába nyújtottak kitűnő csapatteljesítményt (Marcel Hirscher a 4., Romed Baumann az 5., Benjamin Raich pedig a 6. lett), az alpesi sízőktől mindig kiemelkedő eredményeket váró osztrák közvélemény számára ez így is csalódásnak minősül. Az amerikai Bode Miller-nek nem sikerült ez a versenye, a Vancouverben eddig Svindalhoz hasonlóan három érmet nyerő Miller az első futamban kiesett, így nem tudta megszerezni negyedik érmét. Az óriás-műlesikló viadalnak magyar indulója is volt, Bene Márton a 103 indulóból végül a 71. helyen végzett. Didier Défago lesiklásban aratott győzelme után ez már a második férfi alpesi sí bajnoki címük volt a svájciaknak, nagy esélyesük, az ezúttal csak a 14. helyen záró Didier Cuche továbbra is érem nélkül áll az olimpián.
 
Biatlon – női 4x6 km-es váltó
Oroszország nyerte a női biatlonosok utolsó vancouveri versenyét, a 4x6 km-es váltót. A futam előtti legfontosabb hír az volt, hogy a németek kétszeres vancouveri aranyérmese, a remek formában lévő Magdalena Neuner lemondta a szereplést, arra hivatkozva, hogy csapattársa, a szezon végén visszavonuló Martina Beck is kapjon esélyt az olimpiai aranyérem megszerzésére. A második váltás után háromszereplősre szűkült a mezőny, innentől kezdve a német, a francia és az orosz váltó harcolt a győzelemért. A harmadik emberek közül Dorin rontott a lövészeteknél, két büntetőkört is kellett futnia, amivel a franciák elvesztették győzelmi esélyeiket. A német Beck is hibázott, Olga Medvedceva viszont nem rontott, így 45 másodperes előnnyel adta át a stafétát az utolsó orosz váltótagnak, Olga Zajcevának. A németektől Andrea Henkel vette őt üldözőbe, de nem tudta behozni a hátrányt, sőt a végén a francia váltót hozó Sandrine Bailly megelőzte őt, így a németek csak a dobogó alsó fokára léphettek fel, a franciák pedig nyolc lövő hibájuk és két büntető körük ellenére is megszerezték az ezüstérmet. Az olimpiai bajnok azonban a címvédő Oroszország (Szvetlana Szlepcova, Anna Bogali-Titovec, Olga Medvedceva, Olga Zajceva) lett ebben a versenyszámban. Az oroszok ezzel a harmadik aranyérmüket szerezték a vancouveri olimpián, a férfi sílövők tömegrajtos versenyének győztese, Jevgenyij Usztyugov és a sífutó sprintbajnok Nyikita Krijukov után.
0 Tovább

Vancouver 2010 - 1. nap összefoglaló

A tervezett hat helyett csupán öt versenyszámban avattak bajnokot a vancouveri téli olimpia első versenynapján. A svájci Simon Ammanné lett az olimpia első aranyérme.

Síugrás – normál sánc
A pénteki selejtező után szombaton már aranyérmet osztottak a síugróknál az olimpián. A normál sáncon rendezett verseny különlegességét ráadásul az adta, hogy egyben ez volt az olimpia első éremosztó versenyszáma is. Az első sorozat után meglehetősen szoros volt a mezőny, többek között azért, mert az előzetesen favoritnak gondolt osztrák ugrók visszafogottan szerepeltek, Thomas Morgenstern csak negyedik, míg a nagy esélyes Gregor Schlierenzauer csak a hetedik helyen állt. Vezetett viszont az a Simon Ammann, aki az összetett Világkupa éllovasaként csúcsformában érkezett az olimpiára. A svájci ugró 105 méteres ugrása után két és fél ponttal vezetett Michael Uhrmann és további fél ponttal a lengyel Adam Malysz előtt. A második sorozatban Gregor Schlierenzauer 106,5 méteres ugrást mutatott be, amivel végül feljött a dobogó harmadik fokára. A lengyel Adam Malysz élete utolsó olimpiáján kitűnően szerepelt, hiszen végül másodikként zárt. Ammann aranyérme abszolút megérdemelt volt a végén, mivel az egész nap legnagyobb ugrását, 108 métert bemutató svájci összességében hét ponttal volt jobb, mint Malysz. Ammann a normál sáncon aratott győzelmével történelmet írt, korábban ugyanis csak két versenyzőnek, a norvég Birger Ruudnak (1932-36) és a finn Matti Nykaenen-nek (1984-88) sikerült címet védeni. Olyanra azonban még nem volt példa, hogy valaki nyolc év kihagyás után tudjon ismét olimpiát nyerni ugyanazon a sáncon. A német Jens Weissflog abszolút rekordját egyelőre nem veszélyezteti a „Harry Potter” becenévre hallgató ugró, a német ugyanis 1984-ben a normál sáncon, majd tíz év (!) elteltével Lillehammerban a nagysáncon győzött. Végül a finn Janne Ahonen lett a negyedik, megelőzve az első sorozat után még a második helyen álló német Michael Uhrmannt.
 
 
Biatlon – női sprint
Hatalmas meglepetés született a női biatlonosok első vancouveri versenyében, ahol a szlovák Anastasya Kuzmina sikerét láthatta a közönség. A 7,5 km-es távot egy lövő hibával teljesítő versenyző egyben Szlovákia történetének első téli olimpiai bajnoki címét szerezte. Kuzmina mögött a szintén egy lövő hibával rendelkező hatszoros világbajnok Magdalena Neuner zárt másodikként, aki mindössze 1,5 másodperccel maradt le élete első olimpiai aranyérméről. A harmadik helyen a francia Marie Dorin végzett, aki hibátlan lövő teljesítménnyel zárta a futamot. Érdekesség, hogy Kuzmina idén januárban eltörte a kezét, így hosszú ideig edzeni sem tudott és egy ideig az is kétséges volt, hogy egyáltalán elindulhat-e az olimpiai játékokon. Az orosz születésű Kuzmina korábban megpróbálkozott ugyan az orosz válogatottba történő bekerüléssel, de mindezt sikertelenül tette, így indult el később már szlovák színekben a versenyeken.
 
Gyorskorcsolya – férfi 5000 méter
A gyorskorcsolyázóknál férfi 5000 méteren rendezték az első versenyt Vancouverben, ahol az esélyesek egyike, a versenyszám háromszoros világbajnoka (2007, 2008, 2009) Sven Kramer tudott győzni. Bár a vancouveri jégpálya tengerszinten található (így előzetesen senki nem várt kiemelkedő eredményeket) Kramer így is 6:14,60-as olimpiai csúccsal győzött a dél-koreai Li Szung Hun, valamint az orosz Ivan Skobrev előtt. A versenyszám címvédőjének számító, most az utolsó párban induló amerikai Chad Hedrick ezúttal csak a 11. helyen zárta a számot, egy hellyel megelőzve a másik amerikai versenyzőt, a szintén olimpiai bajnok Shani Davist. A hollandok ezzel az eredménnyel jól kezdték az olimpiát, Kramer aranyérme pedig azt jelentette, hogy a sportági éremtáblázaton utolérték az eddig szintén 25 aranyérmet szerző norvégokat. A gyorskorcsolya sportágban továbbra is a 28 aranyéremmel álló Egyesült Államok számít a legeredményesebb nemzetnek. A mindössze 23 éves Kramer egyébként a Torinóban szerzett bronzérem, valamint az 5000 méteren szerzett ezüstérme után most olimpiai bajnok is lett.
 
Rövidpályás gyorskorcsolya – férfi 1500 méter
Az előzetes esélyeknek megfelelően dél-koreai aranyérem született rövidpályás gyorskorcsolyázásban a férfiak 1500 méteres versenyében, ahol Li Jung Szu száguldott át elsőként a célvonalon. Sokáig úgy tűnt, hogy akár hármas koreai siker is születhet, ám az utolsó kanyarban két ázsiai versenyző éppen egymást ütötte ki. Az ezüstérem így az amerikai Apolo Anton Ohnoé lett, aki ezzel amerikai rekordbeállítást (a gyorskorcsolyázó Bonnie Blairt érte be) jelentő hatodik olimpiai érmét szerezte meg a téli játékokon. Ohno honfitársa John Robert Celski lett végül a harmadik ebben a versenyszámban. Magyar indulók is voltak ebben a versenyszámban, ahol a torinói olimpián ötödik helyen végző Knoch Viktor az első körben kiesett (végül 30. lett), Darázs Péter ugyan egy fordulót továbbment, de a döntőbe már nem tudott eljutni és végül a 19. helyen végzett. A rövidpályás versenyek során a magyar szurkolókat leginkább érdeklő elődöntőket rendezték, ahol a 3000 méteres váltóversenyben a Huszár Erika, Heidum Bernadett, Darázs Rózsa, Keszler Andrea összeállítású magyar csapatnak nem sikerült a bravúr. A mieink a sokkal esélyesebbnek tartott Kína, Kanada és Japán mögött a negyedik helyen zártak, a február 24-ei „B”-döntőben Japánnal, Hollandiával és Olaszországgal csatázhatnak az olimpiai pontot érő helyezésekért.
 
Szabadstílusú sízés – női buckasí
Az amerikaiak örülhettek a szabadstílusú sízők női buckasíversenyének döntőjét követően, miután az utolsóként induló Hannah Kearney fantasztikus 26.63-as pontszámmal legyőzte a hazaiak nagy kedvencét és egyben a versenyszám címvédőjét, Jennifer Heil-t. A kanadai hölgy mögött a szintén amerikai Shannon Bahrke lett a harmadik, míg a szintén dobogóra esélyes Heather McFie elesett és csak a 18. helyen zárt. A kanadai szurkolók nagyon szurkoltak Heilnek, aki az első lehetett volna, aki ebben a számban megvédheti címét, végül ez nem jött össze. Mint ahogy továbbra is él az a sorozat, hogy kanadai versenyző hazai földön rendezett olimpián nem nyert még aranyérmet, hiszen a juharlevelesek sem az 1976-os montreali, sem pedig az 1988-as, Calgaryban rendezett olimpián nem tudtak győzni.
 
Alpesi sí – férfi lesiklás
Eredetileg hat versenyszámban avattak volna olimpiai bajnokot a vancouveri olimpia első versenynapján, alpesi sízésben azonban ismételt halasztásokról szólnak a hírek. Magyar idő szerint szombaton este rendezték volna ugyanis a férfiak lesikló versenyét, amit azonban az edzések sorozatos halasztása miatt nem tudtak végül megrendezni. A pálya jelenlegi rossz állapota és a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt jelen állás szerint legkorábban csak hétfőn rendezhetik meg az olimpiai alpesi sí versenyek leginkább várt futamát. Előzetesen vasárnapra tervezték a női szuperkombináció megrendezését, de ezt a számot is el kellett halasztani a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt. A jelenlegi elképzelések szerint csak csütörtökön lesz a lesiklásból és az egy futam szlalomból álló verseny.
 
Az olimpiai éremtáblázat (1.nap)

 
Aranyérem
Ezüstérem
Bronzérem
Egyesült Államok
1
1
2
Dél-Korea
1
1
Hollandia
1
Svájc
1
Szlovákia
1
Németország
1
Kanada
1
Lengyelország
1
Franciaország
1
Ausztria
1
Oroszország
1
 
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek