Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Pérec is harcba száll

A franciák sem akarnak kimaradni a jóból... Azok után, hogy a 2018-as téli olimpiai játékok megrendezésért harcban lévő Pyeongchang városa a műkorcsolya aktuális olimpiai bajnokával, Yu Na Kim-mel, a németországi München városa pedig Katarina Witt-tel kampányol, a harmadik rivális is olimpiai bajnokot nyert meg kampányarcnak. Az elmúlt hét végén ugyanis a háromszoros olimpiai bajnok Marie-José Pérec megerősítette, hogy szerepet vállal az Annecy-2018 pályázat sikerre vitelében. A beszédes „gazella” becenévre hallgató francia futónő Barcelonában nyerte meg a 400 méteres síkfutást, majd Atlantában duplázott (200, 400), ráadásul a centenáriumi nyári játékokon ő volt a francia küldöttség zászlóvivője is a megnyitón. Amúgy eddig sem voltak híján a nagy neveknek a franciák, igaz az Albertville-ben mogulban győztes Edgar Grospiron (a pályázati bizottság vezetője) neve csak a téli sportokat közelről követők számára ismert, Pérec viszont már teljesíti a „világszerte ismert sportsztár” valamennyi kritériumát.

Marie-José Pérec sportolói pályafutása furcsa módon ért véget, amely szintén köthető az olimpiákhoz. A francia futónő ugyanis nagy esélyesként érkezett a 2000-es sydney-i olimpiára, ahol a Cathy Freeman-el történő összecsapása előtt egy nappal hazautazott. Az indoklás meglehetősen banális volt, a média által „hajszolt” futónőnek ugyanis elege lett a felhajtásból, így önként mondott le a történelmi triplázás lehetőségéről az egykörös távon. Pérec vett már részt olimpiai kampányban, hiszen a 2012-es nyári játékok megrendezésre pályázó Párizs pályázatát is segítette már (sikertelenül), így tudja, hogy most mire vállalkozott. A sporttól és a médiától amúgy sem távolodott el, hiszen visszavonulása óta a francia tulajdonú Eurosport sport csatornánál dolgozott kommentátorként.

0 Tovább

München 2018: Katarina Witt kulcsfigura lehet

Nincs könnyű helyzetben a 2018-as téli olimpia megrendezésére pályázó München városa, amely a garmisch-partenkircheni gazdák ellenkampánya és a szervezőbizottság elnökének, Willy Bognernek (egészségügyi okokkal magyarázott) közelmúltbeli lemondása miatt bosszankodhat. Ilyen helyzetekben jöhet jól egy nyugodt, megfontolt ember, a megmentőt pedig jelen esetben a mindig mosolygós egykori világsztár, Katarina Witt személyében vélnek megtalálni a németek. A kétszeres olimpiai bajnok (1984, 1988)műkorcsolyázónő már eddig is a bajorok kampányarca volt, de lehet, hogy ennél komolyabb szerepre is vállalkoznia „kell” majd. „Korábbi élsportolóként szerzett tapasztalatomat és ismertségemet szeretném kihasználni és ezzel segíteni azt, hogy minél több ember ismerje meg az elképzeléseinket. Nagy a társadalmi támogatottságunk, de fontosnak tartjuk, hogy az aktív sportolók is jobban ismerjenek bennünket. Hamarosan jön a téli szezon, amelyben fontos és nagy jelentőségű sportesemények házigazdái leünk és ezeken keresztül szeretnénk ízelítőt adni a várható olimpiai hangulatból.” - mondta Witt.

München lehetne az első város a történelemben, amely téli és nyári olimpiának is otthont adhat, hiszen a bajor főváros 1972-ben már rendezett nyári játékokat. A 2011 júliusában a dél-afrikai Durban városában kihirdetendő végső döntés során a franciaországi Annecy és a dél-koreai Pyeongchang lesz a németek ellenfele. A németek számára jelenleg a legnagyobb problémát a gazdák sztrájkja okozza az alpesi sí versenyek tervezett helyszínén, akik nem akarják átengedni a játékok idejére a területet. A német szervezők ezügyben már alternatív megoldások érdekében is körbenéztek, egy NATO-használatban lévő terület jöhet szóba, amely egy golfpályát is magában foglal. „A gazdákkal folytatott megbeszélések jó irányba haladnak – nyilatkozta az egyik legkényesebb kérdésről Witt – ugyanakkor van B-tervünk is arra az esetre, ha nem sikerülne végül egyezségre jutni velük. A helyi politikusokra bízzuk az ügy rendezését, nekik kell megoldást találniuk erre a kérdésre, akár így, akár úgy. Az emberek többsége a szándékaink mellett áll és támogat bennünket, de mindig lesznek olyanok, akik mást akarnak, soha sem lehet 100%-os a támogatottság.”

Katarina Witt amúgy a vancouveri olimpián is ott volt személyesen, ahol természetesen már a München-2018 pályázat sikeréért kampányolt és ezen cél elérése érdekében találkozott egy tucat NOB-taggal is. A ’80-as években a „szocializmus legszebb arca” becenévvel is illetett Witt a szingapúri ifjúsági olimpián is hasonló szereplőként vett részt. A müncheni pályázat sikeréért dolgozóknak persze más feladatuk is lesz, hiszen októberben az első fontos prezentáció következik majd. A mexikói Acapulcoban / hol máshol… :) / sorra kerülő prezentáció lesz az első alkalom arra, hogy a hivatalosan is kijelölt hármas fényezze saját magát a döntéshozók előtt. Witt nem az egyetlen műkorcsolyázó, aki kulcsfigura lehet a 2018-as téli olimpiáért vívott harcban, a sorozatban harmadszor próbálkozó koreai pályázat mellett ugyanis a női műkorcsolyázás aktuális olimpiai bajnoka, Kim Yu-Na is kampányol. „Én versenyzőként három olimpián jártam, dolgoztam a médiában is, így nagy tapasztalatom van a sport területén. Most komoly lehetőséget kaptam az élettől arra, hogy a saját hazámba vigyem el az olimpiát, ami különleges dolog lehetne. A probléma csak az, hogy amíg a sportban van arany-, ezüst- és bronzérem, addig ebben a projektben csak egy igazi győztes lehet.” Katarina Witt nemcsak csinos, de roppant bölcs is…

0 Tovább

Sítájfutás az olimpián?

Köztudott dolog, hogy a téli olimpia programja sokkal szellősebb, mint a nyári ötkarikás játékoké. Korábban már írtuk, hogy meglepő módon a mezei futás is szeretne helyet kapni a havas-jeges sportok között, most pedig egy újabb kandidáló vált ismertté. A Nemzetközi Tájfutó Szövetség (IOF) ugyanis bejelentette, hogy szeretné elérni, hogy a sítájfutás felkerüljön a 2018-as téli olimpia programjára. A sportág az utóbbi években világszinten is egyre népszerűbbé és - ami talán még fontosabb- ismertebbé vált, amelynek köszönhetően felkerült a téli Ázsia Játékok és a téli Katonai Világjátékok programjába is. A Magyarországon is űzött és ismert sportágban a jövő márciusban Svédországban sorra kerülő világbajnokságon 35 ország részvételére lehet számítani. A sportág hasonlít a tájfutáshoz, azzal a különbséggel, hogy havas pályán rendezik, ahol természetesen sífutó lécen haladnak a versenyzők. A tájékozódást térkép segíti a sífutók számára, akik az előzetesen kijelölt (de számukra csak a rajt pillanatában ismertté váló) tereppontok érintése (szakszóval ”fogása”) után kell a távot a lehető leggyorsabban teljesíteni.

Az olimpiai programba felkerülést elősegítheti, hogy a sítájfutó versenyek lebonyolításához elegendő a meglévő biatlon vagy pedig sífutó versenypálya, így a leendő téli olimpiák helyszínén nem lenne szükség újabb méregdrága létesítmény megépítésére. „Az utóbbi időszakban teszteltünk olyan változatait is a sportágnak, amely a média és a nézők számára is követhetőek. – nyilatkozta Ake Jacobson, az IOF elnöke. – A sprint illetve a sprint váltó versenyek kifejezetten látványosak, amelyeket már a televíziók is tudnak megfelelő módon közvetíteni. Ezek a versenyek kitűnően illeszthetőek egy 45 perces közvetítési idősávba, ráadásul a GPS adatok és a versenyzők különböző biometrikus adatainak felhasználásával látványos képeken követhető a verseny drámaisága és izgalma is.” A sportág felvételéről majd később születik csak döntés, hiszen egyelőre még a 2018-as helyszín sem ismert, amelyért Annecy, München és Pyeongchang városa is versenyben van. A sítájfutás alapjairól magyar nyelven rövid formában az alábbi LINKEN olvashatnak. 

0 Tovább

Nolympia - 2018

Egy olimpia – legyen az nyári vagy akár téli – nem mindenki számára örömteli esemény, így a közelgő játékok megrendezésére pályázó városok, régiók mindegyikének kell belső ellenzékkel is számolnia. A 2018-as téli olimpia rendezésére pályázó müncheniek gondjairól már korábban is írtunk, a kezdetben kicsinek tűnő akadály azonban az elmúlt hetekben egész mozgalommá kezdte kinőni magát. „Az olimpia ellenes aláírás gyűjtési akciónk kifejezetten sikeresen zajlik – mondja a képen látható Axel Doering, a garmischpartenkircheni környezetvédelmi szövetség egyik vezetője – az emberek egymás kezéből tépik ki a listát, hogy ők is aláírhassák azt.” 

Bár az olimpia elleni tiltakozásnak már külön honlapja is van, a komolyabb civil kampányt egyelőre még nem tervezik elindítani, előbb várnak a helyi városi vezetés döntésére. Amennyiben (az amúgy 1936-ban már olimpiát rendezett) Garmisch-Partenkirchen vezetői nem tesznek hivatalos lépéseket, akkor a „Nolympia-2018” más úton veszi majd fel a küzdelmet az ötkarikás mozgalom Bajorországba érkezése ellen. Kezdetnek egyelőre megelégedtek azzal, hogy 18 indokot adtak arra, hogy miért ne ők legyenek a rendezők nyolc év múlva. A két fő rivális, a franciaországi Annecy és a dél-koreai Pyeongchang pedig köszöni szépen az érveket…

0 Tovább

Nászút a NOB ülésre

Egy hónapja már írtunk róla, hogy Albert monacói herceg beadta a derekát és úgy döntött, hogy feleségül veszi az egykori dél-afrikai úszó olimpikont, Charlene Wittstockot. A korábbi bejelentés értelmében már az esküvő dátuma is megvolt, amelyet 2011. július 8-ára tervezett a régóta együtt járó pár. Menet közben azonban kiderült, hogy ez a dátum mégsem jó - az amúgy 1985 óta NOB-tagnak számító - Albert hercegnek, hiszen akkor éppen fontosabb (!) programja lesz.

Jövőre ugyanis (július 5-9. között) a dél-afrikai Durbanben rendezik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kongresszusát, ahol egy nagy horderejű kérdésben is döntés születik, hiszen a 2018-as téli olimpia helyszínéről is szavazni fognak. Mivel a korábban bobozásban szintén olimpikon Albert herceg is szavazati joggal rendelkezik a NOB-nál, így a hercegi pár úgy döntött, hogy július 2-ára hozza előre az esküvőt. Az ezt követő hétvége sem lesz azonban teljesen szabad számukra, Albert herceg ugyanis a nászút keretein belül részt fog venni a NOB-ülésen, ahol természetesen élni is fog szavazati jogával. „A pár mindenképpen szerette volna maga körül tudni az olimpiai családot, a herceg pedig azt akarta, hogy férj és feleségként az első közös külföldi útjuk éppen párja hazájába, Dél-Afrikába vezessen.” – jött a hivatalos kommüniké az eset után, amely viszont így sem feletetheti el, hogy a hercegi adminisztrációban komoly baki történt az időpont „egyeztetés” kapcsán.
0 Tovább

München 2018: Beintettek a gazdák

A 2018-as téli olimpia megrendezéséért zajló küzdelemben három város van még  versenyben. A koreai Pyeonchang-gal és a franciaországi Annecy-vel nagy versenyben lévő müncheni pályázat az utóbbi napokban komoly nehézségekbe ütközött. A téli olimpiát a bajor síparadicsomba (is) álmodó németek számára ugyanis nagy problémát jelenthet néhány termőföld tulajdonos ellenállása. A müncheni szervezők az alpesi sí versenyeket (a jövő évi világbajnokság helyszínén) Garmisch-Partenkirchenben tervezik lebonyolítani, ahol azonban az olimpiai pályák kialakításához szükség van a már meglévő területek bővítésére.

Az alpesi üdülőközpont gazdái azonban nem akarják átadni a földjeiket, a tervezett nyolcvan terület közül csupán kettőnek a gazdája írta alá azt a papírt, amely segítené az olimpiai helyszínek megfelelő kialakítását. „Zsákutcába kerültünk. Nehéz lesz meggyőzni az itteni lakosokat arról, hogy támogassák az olimpiát, az emberek nagyon keserűek” – festette le igencsak sötéten a jelenlegi helyzetet Josef Glatz, a garmischi szervezők egyik vezetője. Sokak szerint hibás volt a müncheni pályázat vezetőinek azon feltételezése, amely szerint a szükséges területeket „majd úgyis” megkapják, ha a kandidáció sikeres lesz és München jövőre megkapja a 2018-as rendezést. A helyzet megoldására a tartományi kormányzat egy kihelyezett ülése szolgálhat majd megoldással, amelyet erre a hétre terveznek Garmisch-Partenkirchenben. Amennyiben München városa mégis megkapja a rendezési jogot, akkor az első olyan város lehet, amely nyári (1972-ben volt házigazda) és téli olimpiát is rendezhet.
0 Tovább

Olimpia 2018: Hárman versenyben

Ahogy az előzetesen sejthető volt, a NOB döntése alapján a 2018-as téli olimpia rendezésére pályázó három város mindegyike versenyben maradt. A koreai Pyeongchang, a németországi München és a franciaországi Annecy városok vezetése is folytathatja a pályázati folyamatot, de innentől kezdve már a hivatalosan is viselhetik a candidate city elnevezést, egészen a 2011 júliusában sorra kerülő döntésig.

A NOB Végrehajtó Bizottsága München és Pyeonchang esetében „csont nélkül” adta meg a zöld jelzést, az Annecy pályázatán dolgozóknak ugyanakkor a létesítményekre vonatkozó terveken kell jelentős módosításokat végrehajtani. A korábbi olimpiák kapcsán a NOB rendre csökkentette a pályázók számát ebben a fázisban, most azonban nem került sor minderre, igaz három évtized óta most volt a legkisebb számú jelentkező. Utoljára egyébként 1981-ben volt ilyen kis létszámú a mezőny, akkor is csak három város (Cortina d’Ampezzo, Falun és a későbbi győztes Calgary) pályázott a téli játékok megrendezésére. Azóta mindig ennél több (1992-7, 1994-4, 1998-6, 2002-9, 2006-6 és 2010-8, 2014-7) jelentkező akadt a rendezésre, igaz a NOB több esetben is erősen redukálta (mint például a 2014-es játékok esetében is) a végső kandidálási fázisba eljutó városok számát.
 
A mostani döntés egyben azt is lehetővé teszi, hogy az eddig meglehetősen szűkre szabott mozgástérrel rendelkező városok sokkal nagyobb volumenű lobbi tevékenységet folytathatnak a siker érdekében, így várhatóan a következő egy évben a médiában is nagyobb szerepet kap majd a 2018-es téli olimpia megrendezésének kérdése. A NOB által a mai napon publikált hivatalos jelentés (ami egyébként önmagában nem állított fel sorrendet a pályázók között) alapján azt lehet mondani, hogy a most zsinórban harmadszor próbálkozó Pyeongchang a favorit, München a fő kihívó és Annecy pedig az outsider. A versenyben maradt városoknak 2011. január 11-éig kell leadniuk a végleges pályázati anyagukat. A munka dandárja tehát igazából mindhárom város esetében csak most kezdődhet el.
0 Tovább

Olimpia 2018: Marad-e három kandidáló?

Ahogy már blogunkban korábban írtunk róla, a 2018-as téli olimpiai játékok megrendezésére három város adta be a hivatalos jelentkezését. A koreai Pyeongchang, a németországi München és a franciaországi Annecy városok vezetése gondolta úgy, hogy versenybe száll. A rendező város kijelölése ugyan majd csak 2011 júliusában történik meg a dél-afrikai Durban-ben, de előtte is lesznek  fontos események. Itt van mindjárt az első mérföldkő, június 22-e, amikor is a kora esti órákban a NOB kihirdeti azt, hogy a három jelentkező város (applicant city) közül melyek kapják meg a hivatalos kandidáló város (candidate city) titulust. A városok egy huszonöt kérdést tartalmazó, ún. mini bid-book-ot adtak be előzetesen, a NOB pedig ez alapján hoz majd döntést arról, hogy ki maradhat hivatalosan is versenyben és mely városok készíthetik el a végső (közel 500 oldalas) pályázati anyagot.

A legutóbbi ilyen alkalommal a NOB-nak volt lehetősége a „szórásra”, a 2014-es téli olimpia rendezésére pályázó hét jelentkező közül Szófia, a spanyolországi Jaca, a grúziai Borjomi és a Kazahsztánban található Almaty városa is könnyűnek találtatott, így a végső szavazásra már csak a Szocsi-Pyeongchang-Salzburg hármas mehetett tovább. Most nem ennyire mély a merítési lehetőség, így inkább az várható, hogy mindhárom jelentkező megkapja az esélyt arra, hogy versenyben maradjon a 2018-as rendezésért. Kedden a délutáni órákban mindenesetre okosabbak leszünk azügyben, hogy mindenkinek sikerült-e a beugró a jövő júliusi igazi nagy vizsgára.

 

0 Tovább

Cho Yang-ho vezeti a koreai stábot

Sorozatban harmadszor pályázik téli olimpia megrendezésére a koreai Pyeongchang városa. A németországi Münchennel és a franciaországi Annecy-vel a 2018-as játékok megrendezéséért küzdő dél-koreai város vezetése úgy döntött, hogy ezúttal egyedüliként a Korean Air légitársaság igazgatója, Cho Yang-ho (a képen) vezeti majd a pályázati bizottságot. Cho a korábbi két sikertelen pályázatban is nagy részt vállalt és a közelmúltban (három ciklus után) távozott Gangwon tartomány kormányzói posztjáról. A koreaiak abban bíznak, hogy Cho Yang-ho hazai és nemzetközi tapasztalata, valamint üzleti kapcsolatai ezúttal végre sikerre vezethetik a pyeongchangi pályázatot. A 2018-as téli olimpia helyszínéről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2011 július hatodikán, a dél-afrikai Durbanben rendezett kongresszusán dönt majd.

0 Tovább

Olimpia - 2018

Már korábban is tudott volt, de március 15-én hivatalossá is vált, hogy három város pályázik csupán a 2018-as téli olimpiai játékok megrendezésére. A koreai Pyeongchang városa zsinórban harmadszor próbálkozik (2010-re Vancouver, 2014-re pedig Szocsi ellen veszítettek), mellettük a németországi München és a francia Annecy pályázik még a rendezésre. München lehetne az első olyan város, amely téli és nyári olimpia helyszínéül is szolgálhatna, Annecy viszont most először pályázik olimpiai rendezésre. A három pályázó közül a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjai 2011 július hatodikán, a dél-afrikai Durban-ben megrendezésre kerülő 123. kongresszuson választanak majd. A téli olimpiákat tekintve az 1988-as játékok óta most pályázik ismét csupán három város a rendezésre. Az előzetes egyeztetéseken ugyan többek között Östersund, Genf, Szófia, Szarajevo, Denver és Almaty is érdeklődött a rendezés iránt, de végül hivatalosan nem adták be pályázatukat. Ti mit gondoltok, melyik város lehetne a legjobb rendező?

0 Tovább
123
»

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek