Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Nem lesz ott a címvédő a londoni foci tornán

A legutóbbi két olimpián aranyérmes argentin labdarúgó-válogatott nem jutott ki a 2012-es londoni játékokra, miután csak harmadik lett az U20-as dél-amerikai selejtezőben. A perui hatos torna szombati zárónapján az argentinok hiába verték meg 2-0-ra Kolumbiát, mivel a brazilok 6-0-ra legázolták Uruguayt, így ők lettek az elsők, és az "uruk" szerezték meg a még olimpiai kvótát jelentő második helyet. A harmadikként végzett argentinok és a negyedik ecuadoriak csak a júliusi U20-as világbajnokságra kvalifikálták magukat, amelynek Kolumbia ad otthont. A korosztályos torna gólkirálya a brazil Santos 19 éves sztárja, Neymar lett kilenc találattal. Az 1924-ben és 1928-ban olimpiai bajnok uruguayi csapat 84 év után vehet részt ismét ötkarikás játékokon.

0 Tovább

Eltiltással fenyegetik a walesi focistákat

Blogunkban már korábban is írtunk róla, hogy milyen anomáliák nehezítik a londoni olimpián szereplő brit labdarúgó csapat kijelölését. Az egyelőre még szövetségi kapitány nélkül álló csapatban ugyanis angol, walesi, skót és észak-ír labdarúgók is szerepelhetnének (lévén ezen országok külön-külön nem tagjai a NOB-nak, csak közösen, Nagy-Britannia néven), a 2012-es olimpiai csapat összetétele ugyanakkor továbbra sem tisztázott. A skótok (és az észak-írek, valamint a walesiek) azért aggódnak a londoni szereplés miatt, mert attól félnek, hogy a FIFA precedensként élné meg az esetet és a közeljövőben az EB illetőleg világbajnoki selejtezőket tekintve sem engedélyezné a négy különálló csapat indulását. A döntést illetően időben persze még bőven jól állunk, hiszen Nagy-Britannia rendezőként automatikusan nevezhet csapatot, így nem kell a selejtezővel foglalkoznia, igaz a végleges csapat kialakítása így is elég gondot okoz…

A legújabb hír szerint ugyanis a Walesi Labdarúgó Szövetség (FAW) eltiltást helyezett kilátásba azon labdarúgói részére, akik vállalják a londoni csapatban történő szereplést. A bejelentés leginkább Gareth Bale-t érintheti érzékenyen, a Tottenham Hotspur fiatal sztárja ugyanis jelezte, ő mindenképpen szeretne pályára lépni a londoni játékokon. Bale szerint pályafutása során most lesz először - és talán utoljára - alkalma nagy tornán részt venni, hiszen Wales 1958 óta nem szerepelt labdarúgó vb-n, az Európa-bajnokságokra pedig soha korábban nem tudott még kijutni.

A négy érintett labdarúgó szövetség 2009 májusában aláírt egy megállapodást arra vonatkozóan, hogy a 2012-es londoni olimpián csak brit labdarúgók szerepeljenek a csapatban, de ennek létjogosultságát egyre többen kérdőjelezik meg. Köztük van a Sunderland skót kapusa, Craig Gordon is, aki szembemenne a Skót Labdarúgó Szövetség (SFA) érdekeivel és szintén pályára lépne a brit csapat színeiben Londonban. Az ügynek alighanem lesz még folytatása, hiszen a Brit Olimpiai Szövetség (BOA) Karácsony előtti nyilatkozatában jelezte, hogy nem ért egyet a megkötéssel és támogatná az össznemzeti brit válogatott pályára lépését Londonban.

0 Tovább

Alex McLeish is bejelentkezett

Nagy-Britanniában a labdarúgás kiemelten népszerű sportág, így bár az olimpiákat tekintve a foci nem tartozik a legtöbb figyelmet érdemlő sportok közé, mégis fontos a 2012-es hazai rendezésű labdarúgó torna. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy már a csapat szövetségi kapitányának a megtalálása sem egyszerű. A napokban a Birmingham City csapatának edzője, a skót Alex McLeish is bejelentkezett erre a posztra. Szándéka nem aratott osztatlan elismerést Skóciában, lévén a skót szurkolók nagy része ellenzi azt, hogy a szigetország egyesített (skót, angol, észak-ír, walesi) csapatot indítson a 2012-es olimpia labdarúgó tornáján. A korábban a skótok szövetségi kapitányi posztját –igaz rövid ideig – betöltő 51 esztendős McLeish ennek kapcsán már jelezte is, hogy csak akkor vállalja a megbízatást, ha részvétele nem borítja fel az eddig már nyugvópontra jutni látszó nemzetiségi kérdést. A skótok (és az észak-írek, valamint a walesiek) azért aggódnak a londoni szereplés miatt, mert attól félnek, hogy a FIFA precedensként éli majd meg az esetet és a közeljövőben az EB illetőleg világbajnoki selejtezőket tekintve sem engedélyezi a négy különálló csapat indulását. Döntés egyelőre még nincs a szövetségi kapitányi kérdésben, főleg úgy, hogy a Manchester United edzőjeként köztiszteletnek örvendő Sir Alex Ferguson már korábban jelezte, hogy nem valószínű, hogy vállalná a feladatot. Ezt követően pedig sokan a mostanában igencsak sikeresen menetelő Tottenham Hotspur edzőjét, Harry Redknapp-et látnák szívesen az olimpiai csapat kispadján 2012-ben.

0 Tovább

Kassai Viktor a vendég

A Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör újabb rendezvényén csütörtökön igencsak rangos vendégek teszik tiszteletüket. A 2008-as pekingi olimpia labdarúgó tornájának döntőjén közreműködő, valamint az idei dél-afrikai labdarúgó világbajnokságot is megjárt játékvezetői hármas (Kassai Viktor, Erős Gábor, Vámos Tibor) lesz ugyanis a vendég.

Időpont: 2010. október 14. 17.00 órai kezdettel
Helyszín: Táncsics Mihály Általános Iskola és Gimnázium
Pontos cím: Budapest Mátyásföld, Táncsics u. 7-9.
 
A programra a belépés ingyenes, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel látnak.
0 Tovább

Uruguay csillagai

A labdarúgás világában bevett szokás, hogy a nemzeti csapatok hivatalos mezén annyi csillag szerepel, ahányszoros világbajnok az adott együttes. Ebből a szempontból Uruguay viszont kivételt képez, hiszen náluk négy csillag van a nemzeti mezen, dacára annak, hogy csak kétszeres (1930,9150) világbajnok az együttes.

A magyarázat azonban egyszerű a négy csillagra, hiszen Uruguay csapata kétszer nyerte meg a nyári olimpia labdarúgó tornáját is (1924, 1928) és abban az időszakban még nem volt labdarúgó világbajnokság, így az uruguayiak azt a két győzelmet is teljes értékű világbajnoki címnek tekintik.

0 Tovább

A Premier League kitér az olimpia elől?

A dél-afrikai vb-kudarc ellenére továbbra is az angol labdarúgó bajnokság, a Premier League számít a világ legerősebb bajnokságának. Van azonban olyan dolog, ami még ezt is ütni tudja a sport világában. A 2012-es londoni olimpia ugyanis időben ütközhet az angol Szuper Kupa döntőjével (az ún. Community Shielddel, amelyet a bajnok és az FA Kupa győztes játszik egymással), amelyre minden év augusztusának második hétvégéjén rendeznek. 

Mivel tudjuk, hogy az angolok a hagyományokra milyen sokat adnak, így tényleg probléma az, hogy ez az időpont ütközik az olimpia játékokkal (2012. július 27 - augusztus 12). A kupadöntőt amúgy rendre a Wembley Stadionban rendezik meg, így az időpont ütközésen felül létesítmény kérdések is felvetődnek, ami miatt az olimpiát szervezők azt szeretnék elérni, hogy ezúttal a labdarúgók „térjenek ki”. A londoni olimpia szervezői amúgy már azon is dolgoznak a háttérben, hogy az egyéb kisebb sportesemények szervezői is vegyék figyelembe az olimpiát és arra az időszakra lehetőleg ne szervezzenek rá semmit. Az angol Szuperkupa döntő esetleges halasztása azt is jelentené egyben, hogy a 2012/13-as angol bajnoki szezon rajtjára is később kerülhetne csak sor az előzetesen tervezettnél.
0 Tovább

Marad a „túlkoros szabály” a fociban

A Dél-Afrikában zajló labdarúgó világbajnokság idején a FIFA illetékesei természetesen nem csak az aktuális sorozattal, hanem a következő évek eseményeivel is foglalkoztak. Az egyik témakör a 2012-es londoni olimpia labdarúgó tornája volt, amellyel kapcsolatban az a döntés született, hogy marad a korábbi rendszer, amit már Pekingben is alkalmaztak a sportágban: vagyis a csapatokat 23 év alatti játékosok alkothatják, kiegészítve három túlkoros labdarúgóval. A pekingi játékok előtt rengeteg huzavona volt abban a kérdésben, hogy az európai élklubok elengedik-e (kötelesek-e elengedni) legjobbjaikat az olimpiára, mely az ő olvasatukban nem volt része a FIFA versenynaptárnak. A klubok és a FIFA/NOB közötti perlekedés csúcspontja Lionel Messi szereplését illetően alakult ki, az ügy a Barcelona jóvoltából egészen a Nemzetközi Sportdöntőbíróságig jutott el. Messi végül ott volt az olimpián a győztes argentin csapatban, de a legjobb játékosok olimpia szereplésének ügye azóta sem került nyugvópontra.

A klubok és ezt meghallgatva a FIFA vezetői is szerették volna ugyanis elérni, hogy a 23 éves korhatárt a NOB levigye 21 évre (ily módon kevesebb sztárjátékost kellene elengedni a nagy csapatoknak az olimpiára). A Nemzetközi Olimpiai Bizottság azonban bekeményített ezügyben és jelezte, ha a FIFA tényleg ezt szeretné, azzal saját sportágának helyét illetve résztvevő csapatainak (a többi labdajátékhoz képest kiemelten magas) létszámát (16 férfi és 12 női) veszélyezteti az olimpiai programban. A FIFA mostani dél-afrikai szavazásán végül a tagok 89%-a arra voksolt, hogy maradjon az eredeti szabály, így Londonban is az „U23-as korosztály + három túlkoros” képviselheti országát. Mivel Nagy-Britannia 1960 után először indít majd ismét csapatot ötkarikás játékokon, így adott esetben olyan „túlkorosok” előtt is megnyílhat az ötkarikás szereplés lehetősége, mint a vasárnap kiesett angol nemzeti csapatban ezúttal gyengén teljesítő Wayne Rooney…
0 Tovább

Kassai Collina nyomában ?

Nem állítom, hogy Kassai Viktor már most Dél-Afrikában utoléri a legendás elődöt, Pierluigi Collinát, de amilyen magabiztosan és hibátlanul vezeti a világbajnokság meccseit, még akár ez is előfordulhat. A tar kobakja miatt szerintem a világ egyik legismertebb bírójának számító olasz sporttárs eddig az egyetlen a világon, aki világbajnoki (2002) és olimpiai döntőt (1996) is vezetett, a fenti cím is erre utalt. Kassai Viktor (mára talán köztudott) a pekingi olimpia döntőjét (Argentína-Nigéria 1-0) vezette és az eddig dél-afrikai ténykedését látva minimum egy vb-elődöntő is vastagon kinéz neki.

A magyar játékvezető (és segítői, Erős Gábor és Vámos Tibor) remekül vezette a Brazília-Észak-Korea és a Mexikó-Uruguay csoportmeccseket, tegnap pedig szintén hiba nélkül dirigálta le az Egyesült Államok-Ghána negyeddöntőt, így joggal számíthat arra, hogy a FIFA illetékesei továbbra is a kalapban tartják az ő nevét. Kassai malmára hajthatja a vizet, hogy a vb-k történetében (mióta 16 csapattal zajlik az egyenes kieséses szakasz), még sohasem volt ennyire kevés európai (hat) csapat a továbbjutók között. Ráadásul ez a hat csapat éppen egymás ellen játszik (ld. német-angol, spanyol-portugál, holland-szlovák párharcok), így kijelenthető, hogy a nyolc között csupán három európai együttes lesz. A bíróküldésben kevésbé járatosak is tudhatják, hogy ez a tény nagyban növelheti annak esélyét, hogy a fináléra (ha odáig nem jut el az öreg kontinens egyetlen képviselője sem) európai „sporit” választanak majd. A tényleges döntés és kijelölés még nyilván a jövő zenéje, de Kassai egyelőre tovább reménykedhet. Egyetlen dolog mindenképpen a 32 éves korában már olimpiai döntőt fújó magyar játékvezető ellen szól, az pedig a kora (34 év), hiszen nem nagyon szoktak ilyen fiataloknak vb-finálét adni. Igaz annak idején Puhl Sándor is egy „csoportmeccs-csoportmeccs-negyeddöntő” kombó után fújhatott finálét az 1994-es vb-n. Más kérdés, hogy neki akkor vélhetően jóval nagyobb támogatottsága volt a bíróküldők főnökségében, mint a nemzetközi mezőnyben most szárnyait bontogató Kassainak.
 
Az Internetes fogadóirodáknál jelenleg Massimo Busacca (41 éves) és Howard Webb (39) a favoritok, Kassai azonban a vb-kezdetekor meglévő 1:200-as odds-át már levitte 1:26-ra, így ő a tízedik legesélyesebb a finálé vezetésére. Ja, amúgy Collina Kassaihoz hasonlóan szintén egy Nigéria-Argentína olimpiai döntővel robbant be igazán a nemzetközi köztudatba (1996), majd 42 évesen vezette a világbajnoki döntőt, hat évvel az olimpiai finálé után. Ha a teljes analógiát nézzük, akkor Kassainak még van négy éve, mielőtt a csúcsra ér. Persze akkor sem sértődnénk meg, ha a magyar bíró az egyik dél-afrikai elődöntő után majd csak a 2014-es brazíliai vb-döntőn fújhatná a sípot…
0 Tovább

Czibor, Puskás és Cea nyomába érhetnek

A labdarúgás történetében eddig mindössze három olyan labdarúgó van, akik olimpiai és világbajnoki döntőben egyaránt gólt tudott szerezni. Magyar szempontból kifejezetten büszkék lehetünk ebben a vonatkozásban, hiszen két honfitársunk is elmondhatja mindezt magáról. Az uruguay-i Pedro Cea (1924-olimpia, 1930-vb) mellett ugyanis Puskás Ferenc (1952-olimpia, 1954-vb) és Czibor Zoltán (1952-olimpia, 1954-vb) (ld. képen) is elérte azt, hogy a két nagy focitorna fináléjában is eredményes volt.

Lehetnek persze utódaik, a pénteken, Dél-Afrikában kezdődő foci vb-n. Az argentin Angel di Maria például, aki a pekingi olimpia döntőjének egyetlen gólját szerezte (Nigéria ellen). Vagy ott van a másik argentin, Carlos Tevez, aki az athéni olimpián szerzett gólt a fináléban Paraguay (1-0) ellen. A 2000-es olimpiai döntőről többen is duplázhatnak majd az idei vb-n, hiszen a 2-2-re végződő spanyol-kameruni fináléban az afrikaiaknál Samuel Eto’o, a spanyoloknál pedig Xavi is betalált a kapuba. Az atlantai olimpia (1996) döntője van még időben közel a mostani vb-hez, de az ottani Nigéria-Argentína (3-2) finálé egyetlen gólszerzője sem szerepel már játékosként az idei vb-n.
0 Tovább

Olimpia után foci vb-t nyerhetnek

A közelgő labdarúgó világbajnokság kapcsán is vannak olimpiai vonatkozású érdekességek. A labdarúgás történetében eddig mindössze tizenkét olyan játékos (ld. a cikk legalján lévő lista) van, aki olimpián és világbajnokságon egyaránt győzni tudott. Most azokat a játékosokat tekintjük át, akik olimpián már győztek és most történelmet írhatnak, hiszen ott szerepelnek a dél-afrikai vb-re nevezett, a szövetségi kapitányok által a napokban 23 fősre leszűkített keretek valamelyikében.

Időbeli vizsgálatunkat az 1992-ben győztes spanyol csapattal kezdjük. A Barcelonában győztes, a többek között Canizares, Luis Enrique vagy éppen Josep Guardiola fémjelezte generációból mostanra már mindenki kiöregedett, így a Vicente del Bosque által irányított EB-címvédő együttes dél-afrikai keretében most már egyiküket sem találjuk meg.
 
Lesz viszont egy ismerős az 1996-ban győztes nigériai válogatottból. A korábban kétszer is Afrika legjobb labdarúgójának választott Nwanko Kanu ugyanis ott van a keretben. A jelenleg a Portsmouth csapatában szereplő Kanu Atlantában még 19 évesen segítette győzelemhez a zöld sasokat (az ő góljával verték meg például 1-0-ra a magyar válogatottat a csoportkörben), most pedig immáron 33 évesen a nigériai válogatott rangidőseként léphet pályára Dél-Afrikában.
 
Lesznek az olimpiáról ismerős arcok egy másik afrikai résztvevő csapatban is, méghozzá a 2000-es olimpián győztes kameruni válogatottból. A Sydney-ben rendezett olimpia döntőjében Kamerun a rendes játékidőben 2-2-es döntetlent ért el Spanyolország ellen, majd a büntetők során 5-3-ra győzött, így zsinórban második afrikai csapatként nyert olimpiát labdarúgásban. Az akkori döntőben a rendes játékidőben és a büntetőpárbajban is betalált Samuel Eto’o, aki mellett a jelenleg a török Ankaragücü csapatát erősítő, az olimpiai tornán annak idején hatból öt meccsen pályára lépő Geremi is elmondhatja magáról, hogy az akkori csapatból most is itt van a Paul Le Guen edző által összeállított kameruni vb-keretben. Bár afrikai csapat még sohasem nyert vb-t (sőt a legjobb négy közé sem jutott be), de ettől függetlenül a Kanu-Eto’o-Geremi hármas is esélyes a történelmi tett végrehajtására. (Az egri Nagy Barnabásnak köszönjük az alábbi pontosítást: a kameruni csapat mostani kapusa, Idriss Carlos Kameni is ott volt annak idején Sydneyben, sőt mi több, a büntetőrúgásokkal véget ért döntőben 16 évesen ő hárította a spanyol Amaya büntetőjét, amivel Kamerun végül megnyerte az olimpiai bajnoki címet.)
 
Sokkal reálisabb jelölteket kapunk viszont az új "klubtagságra", ha megnézzük a 2004-es és 2008-as olimpián egyaránt győztes argentin nemzeti csapat tagjait. A ’86-os világbajnok (isteni) Diego Maradona által kijelölt argentin keretben ugyanis hemzsegnek az olimpiai bajnokok, így egy esetleges argentin vb-siker esetén kilenc (!) új névvel bővülhetne az eddig kizárólag olasz és uruguayi neveket tartalmazó exkluzív lista. A 2004-ben Athénban olimpiai bajnoki címet szerző csapatból Nicolas Burdisso (2 meccs/0 gól), Javier Mascherano (6/0), Gabriel Heinze (6/1), a négy meccsen egyaránt csereként beszálló Clemente Rodriguez (4/0) és az akkor valamennyi meccsen pályára lépő, 8 góljával gólkirályi címet is szerző Carlos Tevez is szerepel az idei vb-keretben.
 
A pekingi olimpián győztes együttesnek ismét tagja volt a mostani vb-keretben már csapatkapitánynak számító Mascherano (6/0). Az akkori csapatból a Nigéria elleni döntő egyetlen gólját szerző Angel di Maria (6/2), a mostanra már Aranylabdás, BL-győztes szupersztárrá avanzsált Lionel Messi (5/2), a kapus Sergio Romero (4/0) és a brazilok elleni elődöntőben két gólt szerző Sergio Agüero (5/2) is duplázhat a dél-afrikai vb-n.
 
 
Akiknek már sikerült a duplázás:
Tizenkét olyan labdarúgó van a világon, aki olimpiai és világbajnoki címmel is rendelkezik. A kilenc uruguayi és három olasz játékos –talán nem meglepő módon- még a múlt század húszas, harmincas éveiben érte el ezt a bravúrt.
A legelső, 1930-as labdarúgó világbajnokságon az uruguayi csapatból az alábbi labdarúgók már olimpiai bajnokként ünnepelhették a győzelmet (zárójelben az olimpiai siker évszáma)
- José Leandro Andrade (1924, 1928)
- Hector Castro (1928)
- Pedro Céa (1924, 1928)
- Lorenzo Fernández (1928)
- Alvaro Gestido (1928)
- José Nasazzi (1924, 1928)
- Pedro Petrone (1924, 1928)
- Héctor Scarone (1924, 1928)
- Santos Urdinaran (1924, 1928)
Megjegyzés: Az 1930-as világbajnoki és az 1924-es olimpiai tornán győztes csapatnak egyaránt tagja volt Zoilo Saldombide is, aki azonban egyik torna egyetlen mérkőzésén sem lépett végül pályára. Hasonló volt érvényes Angel Melogno esetében is, aki viszont a ’30-as vb mellett az 1928-as olimpia keretében szerepelve nem tudott egyik nagy tornán sem pályára lépni. Az első világbajnokságon győztes csapatnak szintén tagja volt (és 3 gólt is szerzett) Juan Peregrino Anselmo, a később klubcsapata, a Penarol edzőjeként is dolgozó játékos azonban hiába volt tagja az 1928-as olimpiai bajnok együttesnek, ott egy mérkőzésen sem lépett pályára.
 
Nyolc évvel később, az 1938-as világbajnokságon újabb három labdarúgó volt olyan szerencsés, hogy olimpiai bajnokként ünnepelhette a világbajnoki címet. Érdekesség, hogy a vb-győztes olaszok éppen a magyar válogatottat (4-2) győzték le az akkori fináléban
- Alfredo Foni (1936)
- Ugo Locatelli (1936)
- Pietro Rava (1936)
Megjegyzés: A szintén 1936-ban olimpiai bajnok Sergio Bertoni tagja volt ugyan a világbajnok csapat keretének, és bár hiába ült az olaszok mind a négy mérkőzésén a kispadon, végül nem lépett pályára az 1938-as VB-n.
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek