A legutóbbi két olimpián aranyérmes argentin labdarúgó-válogatott nem jutott ki a 2012-es londoni játékokra, miután csak harmadik lett az U20-as dél-amerikai selejtezőben. A perui hatos torna szombati zárónapján az argentinok hiába verték meg 2-0-ra Kolumbiát, mivel a brazilok 6-0-ra legázolták Uruguayt, így ők lettek az elsők, és az "uruk" szerezték meg a még olimpiai kvótát jelentő második helyet. A harmadikként végzett argentinok és a negyedik ecuadoriak csak a júliusi U20-as világbajnokságra kvalifikálták magukat, amelynek Kolumbia ad otthont. A korosztályos torna gólkirálya a brazil Santos 19 éves sztárja, Neymar lett kilenc találattal. Az 1924-ben és 1928-ban olimpiai bajnok uruguayi csapat 84 év után vehet részt ismét ötkarikás játékokon.
Eltiltással fenyegetik a walesi focistákat
Blogunkban már korábban is írtunk róla, hogy milyen anomáliák nehezítik a londoni olimpián szereplő brit labdarúgó csapat kijelölését. Az egyelőre még szövetségi kapitány nélkül álló csapatban ugyanis angol, walesi, skót és észak-ír labdarúgók is szerepelhetnének (lévén ezen országok külön-külön nem tagjai a NOB-nak, csak közösen, Nagy-Britannia néven), a 2012-es olimpiai csapat összetétele ugyanakkor továbbra sem tisztázott. A skótok (és az észak-írek, valamint a walesiek) azért aggódnak a londoni szereplés miatt, mert attól félnek, hogy a FIFA precedensként élné meg az esetet és a közeljövőben az EB illetőleg világbajnoki selejtezőket tekintve sem engedélyezné a négy különálló csapat indulását. A döntést illetően időben persze még bőven jól állunk, hiszen Nagy-Britannia rendezőként automatikusan nevezhet csapatot, így nem kell a selejtezővel foglalkoznia, igaz a végleges csapat kialakítása így is elég gondot okoz…
A legújabb hír szerint ugyanis a Walesi Labdarúgó Szövetség (FAW) eltiltást helyezett kilátásba azon labdarúgói részére, akik vállalják a londoni csapatban történő szereplést. A bejelentés leginkább Gareth Bale-t érintheti érzékenyen, a Tottenham Hotspur fiatal sztárja ugyanis jelezte, ő mindenképpen szeretne pályára lépni a londoni játékokon. Bale szerint pályafutása során most lesz először - és talán utoljára - alkalma nagy tornán részt venni, hiszen Wales 1958 óta nem szerepelt labdarúgó vb-n, az Európa-bajnokságokra pedig soha korábban nem tudott még kijutni.
A négy érintett labdarúgó szövetség 2009 májusában aláírt egy megállapodást arra vonatkozóan, hogy a 2012-es londoni olimpián csak brit labdarúgók szerepeljenek a csapatban, de ennek létjogosultságát egyre többen kérdőjelezik meg. Köztük van a Sunderland skót kapusa, Craig Gordon is, aki szembemenne a Skót Labdarúgó Szövetség (SFA) érdekeivel és szintén pályára lépne a brit csapat színeiben Londonban. Az ügynek alighanem lesz még folytatása, hiszen a Brit Olimpiai Szövetség (BOA) Karácsony előtti nyilatkozatában jelezte, hogy nem ért egyet a megkötéssel és támogatná az össznemzeti brit válogatott pályára lépését Londonban.
Alex McLeish is bejelentkezett
Nagy-Britanniában a labdarúgás kiemelten népszerű sportág, így bár az olimpiákat tekintve a foci nem tartozik a legtöbb figyelmet érdemlő sportok közé, mégis fontos a 2012-es hazai rendezésű labdarúgó torna. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy már a csapat szövetségi kapitányának a megtalálása sem egyszerű. A napokban a Birmingham City csapatának edzője, a skót Alex McLeish is bejelentkezett erre a posztra. Szándéka nem aratott osztatlan elismerést Skóciában, lévén a skót szurkolók nagy része ellenzi azt, hogy a szigetország egyesített (skót, angol, észak-ír, walesi) csapatot indítson a 2012-es olimpia labdarúgó tornáján. A korábban a skótok szövetségi kapitányi posztját –igaz rövid ideig – betöltő 51 esztendős McLeish ennek kapcsán már jelezte is, hogy csak akkor vállalja a megbízatást, ha részvétele nem borítja fel az eddig már nyugvópontra jutni látszó nemzetiségi kérdést. A skótok (és az észak-írek, valamint a walesiek) azért aggódnak a londoni szereplés miatt, mert attól félnek, hogy a FIFA precedensként éli majd meg az esetet és a közeljövőben az EB illetőleg világbajnoki selejtezőket tekintve sem engedélyezi a négy különálló csapat indulását. Döntés egyelőre még nincs a szövetségi kapitányi kérdésben, főleg úgy, hogy a Manchester United edzőjeként köztiszteletnek örvendő Sir Alex Ferguson már korábban jelezte, hogy nem valószínű, hogy vállalná a feladatot. Ezt követően pedig sokan a mostanában igencsak sikeresen menetelő Tottenham Hotspur edzőjét, Harry Redknapp-et látnák szívesen az olimpiai csapat kispadján 2012-ben.
Kassai Viktor a vendég
A Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör újabb rendezvényén csütörtökön igencsak rangos vendégek teszik tiszteletüket. A 2008-as pekingi olimpia labdarúgó tornájának döntőjén közreműködő, valamint az idei dél-afrikai labdarúgó világbajnokságot is megjárt játékvezetői hármas (Kassai Viktor, Erős Gábor, Vámos Tibor) lesz ugyanis a vendég.
Uruguay csillagai
A labdarúgás világában bevett szokás, hogy a nemzeti csapatok hivatalos mezén annyi csillag szerepel, ahányszoros világbajnok az adott együttes. Ebből a szempontból Uruguay viszont kivételt képez, hiszen náluk négy csillag van a nemzeti mezen, dacára annak, hogy csak kétszeres (1930,9150) világbajnok az együttes.
A magyarázat azonban egyszerű a négy csillagra, hiszen Uruguay csapata kétszer nyerte meg a nyári olimpia labdarúgó tornáját is (1924, 1928) és abban az időszakban még nem volt labdarúgó világbajnokság, így az uruguayiak azt a két győzelmet is teljes értékű világbajnoki címnek tekintik.
A Premier League kitér az olimpia elől?
A dél-afrikai vb-kudarc ellenére továbbra is az angol labdarúgó bajnokság, a Premier League számít a világ legerősebb bajnokságának. Van azonban olyan dolog, ami még ezt is ütni tudja a sport világában. A 2012-es londoni olimpia ugyanis időben ütközhet az angol Szuper Kupa döntőjével (az ún. Community Shielddel, amelyet a bajnok és az FA Kupa győztes játszik egymással), amelyre minden év augusztusának második hétvégéjén rendeznek.
Marad a „túlkoros szabály” a fociban
A Dél-Afrikában zajló labdarúgó világbajnokság idején a FIFA illetékesei természetesen nem csak az aktuális sorozattal, hanem a következő évek eseményeivel is foglalkoztak. Az egyik témakör a 2012-es londoni olimpia labdarúgó tornája volt, amellyel kapcsolatban az a döntés született, hogy marad a korábbi rendszer, amit már Pekingben is alkalmaztak a sportágban: vagyis a csapatokat 23 év alatti játékosok alkothatják, kiegészítve három túlkoros labdarúgóval. A pekingi játékok előtt rengeteg huzavona volt abban a kérdésben, hogy az európai élklubok elengedik-e (kötelesek-e elengedni) legjobbjaikat az olimpiára, mely az ő olvasatukban nem volt része a FIFA versenynaptárnak. A klubok és a FIFA/NOB közötti perlekedés csúcspontja Lionel Messi szereplését illetően alakult ki, az ügy a Barcelona jóvoltából egészen a Nemzetközi Sportdöntőbíróságig jutott el. Messi végül ott volt az olimpián a győztes argentin csapatban, de a legjobb játékosok olimpia szereplésének ügye azóta sem került nyugvópontra.
Kassai Collina nyomában ?
Nem állítom, hogy Kassai Viktor már most Dél-Afrikában utoléri a legendás elődöt, Pierluigi Collinát, de amilyen magabiztosan és hibátlanul vezeti a világbajnokság meccseit, még akár ez is előfordulhat. A tar kobakja miatt szerintem a világ egyik legismertebb bírójának számító olasz sporttárs eddig az egyetlen a világon, aki világbajnoki (2002) és olimpiai döntőt (1996) is vezetett, a fenti cím is erre utalt. Kassai Viktor (mára talán köztudott) a pekingi olimpia döntőjét (Argentína-Nigéria 1-0) vezette és az eddig dél-afrikai ténykedését látva minimum egy vb-elődöntő is vastagon kinéz neki.
Czibor, Puskás és Cea nyomába érhetnek
A labdarúgás történetében eddig mindössze három olyan labdarúgó van, akik olimpiai és világbajnoki döntőben egyaránt gólt tudott szerezni. Magyar szempontból kifejezetten büszkék lehetünk ebben a vonatkozásban, hiszen két honfitársunk is elmondhatja mindezt magáról. Az uruguay-i Pedro Cea (1924-olimpia, 1930-vb) mellett ugyanis Puskás Ferenc (1952-olimpia, 1954-vb) és Czibor Zoltán (1952-olimpia, 1954-vb) (ld. képen) is elérte azt, hogy a két nagy focitorna fináléjában is eredményes volt.
Olimpia után foci vb-t nyerhetnek
A közelgő labdarúgó világbajnokság kapcsán is vannak olimpiai vonatkozású érdekességek. A labdarúgás történetében eddig mindössze tizenkét olyan játékos (ld. a cikk legalján lévő lista) van, aki olimpián és világbajnokságon egyaránt győzni tudott. Most azokat a játékosokat tekintjük át, akik olimpián már győztek és most történelmet írhatnak, hiszen ott szerepelnek a dél-afrikai vb-re nevezett, a szövetségi kapitányok által a napokban 23 fősre leszűkített keretek valamelyikében.
Utolsó kommentek