A válság mellett tolvajok is szomorítják Görögországban a múzeumokat - most Olympiából tűntek el ókori leletek. Fegyveres támadók raboltak ki egy múzeumot a görögországi Olympiában, ahonnan közel hatvan, aranyból, bronzból és kerámiából készült ókori emléket vittek magukkal. Az eset kapcsán a görög kultuszminiszter, Pavlos Geroulanos még pénteken délután bejelentette a lemondását. „Két betörő volt, akiknél fegyver is volt. A teremőrt megkötözték, miután aktiválta a riasztót. Az eltulajdonított tárgyaknak felbecsülhetetlen értékük van” - nyilatkozta szomorúan az ókori olimpiák bölcsőjéül szolgáló görög kisváros polgármestere, Thymios Kotzias.
A mostani betörés alig néhány héttel azok után történt, hogy a görög nemzeti galériában is illetéktelenek jártak. A január elején történt athéni incidensben három képet loptak el, köztük egy Picasso és egy Mondrian alkotást. A két eset között az a párhuzam, hogy mindkét alkalommal csak egyetlen teremőr volt szolgálatban. A jelenlegi görög válság miatt szinte minden múzeum létszámleépítésekre kényszerül, így szakértők szerint további helyeken is várható hasonló rablás.
Fegyverrel raboltak ki egy múzeumot Olympiában
Bajban a görögök London előtt
Alig hat évvel az olimpia megrendezése után hatalmas pénzügyi nehézségekkel küzd a görög sportélet. A görög állam krízise miatt ugyanis veszélybe került a sportolók londoni olimpiára történő felkészülése, hiszen a Görög Olimpiai Bizottság (HOC) költségvetése a válság következtében jócskán lecsökkent. „Volt egy megállapodásunk az állammal, amelynek értelmében a London előtti négy éves olimpiai ciklusra összesen 30 millió eurót kapunk. Azok után, hogy tavaly ebből 8 millió a rendelkezésünkre állt, idén egyetlen eurót sem kaptunk a válság miatt. Ez nem csak a sportolók számára okoz hihetetlen nehézségeket, de a mi szervezetünknek a működését is aláássa.” – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Spyros Kapralos az olimpiai bizottság elnöke.
A nyár ennek megfelelően a költségvetési lyukak kipótlásával telt el, amely nyilván nem ment zökkenőmentesen a görögöknél sem. Ebben az időszakban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szolidaritási programjának segítségével öt kiemelt egyéni versenyző illetve a női vízilabda csapat felkészülését tudták a korábbi szinten segíteni. A NOB-elnök Jacques Rogge-nál tett látogatása után maga a görög elnök szerzett további 17 sportoló számára időleges pénzügyi forrásokat. „Elmondtam az elnök úrnak a jelenlegi helyzetet és azt is, hogy az állami forrásaink teljes mértékben elapadtak. Ez minden sportoló számára nagy érvágás, szerencsére a NOB jelezte, hogy kész átmenetileg segíteni nekünk.” – mondta Kapralos.
A most „kerülő úton” támogatott sportolók közé tartozik a 2010-es torna EB nyújtó bajnoka, Vlassis Maras, a cselgáncs világbajnok Ilias Iliadis, valamint a 400 gátas Periklis Iakovakis is. A kiemeltek közé bekerült sportolókat az idei évben nyújtott teljesítményük alapján választották ki. „Lehet, hogy még így sem kapnak legjobbjaink kiemelt támogatást, de ez most nélkülözhetetlen számukra a sikeres londoni szerepléshez. Most ugyan kisegített bennünket a NOB, de ez csak az idei évre szólt, nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő, megoldást kell találnunk.” – mondta Kapralos, aki amiatt is aggódik, hogy a kialakult helyzet a görög sport válságához fog vezetni a közeljövőben, hiszen a korlátos anyagi lehetőségek miatt a profi sport gyötrelmei helyett egyre többen döntenek majd inkább a munkába állás vagy tanulmányaik folytatása mellett.
A Görög Olimpiai Bizottság sem ül persze a babérjain, megpróbál a szorult helyzetben megoldásokat találni. A görög nemzeti légitársaság már a HOC új támogatói közé tartozik és a részben állami kézben lévő sportfogadási társaság (OPAP) is a közeljövőben megcélzandó szponzorok közé került.
Utolsó kommentek