Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A foci vb a nagyobb biznisz !

Alig ért véget a dél-afrikai vb, máris a későbbi tornák kerülnek a fókuszba. A braziloknak rögtön a nyakukba szakadt a „hazai pályán mindenképpen nyernünk kell” felelőssége, a most a csoportkörben búcsúzó ausztrálok viszont már az általuk megpályázott 2022-es torna megrendezéséről álmodoznak. Az IBISWorld nevű cég által publikált gazdasági tanulmány is erről az eseményről szól, amely kiemeli, hogy az ausztrál gazdaság számára az esetleges vb rendezés közel 35,5 milliárd dolláros bevétel növekedést adhatna, amely közel négyszer akkora (!) mint a sydneyi olimpia által generált plusz gazdasági potenciál. A 2000-es nyári olimpia egyébként a játékok során gazdaságilag az egyik legsikeresebb rendezvény volt, hiszen tíz évvel ezelőtt kilenc milliárd dollárt hozott az ausztrál gazdaságnak. A tanulmány azt is kiemeli, hogy míg a nyári olimpiára 130.000 külföldi látogató érkezett Ausztráliába, addig a 2022-es foci vb idejére 750.000 szurkoló érkezése prognosztizálható.

0 Tovább

Dél-Afrika vérszemet kapott?

Bár már a foci vb előtt is felvetődött az esetleges dél-afrikai olimpia rendezés gondolata, a sikeresen lezajlott egy hónapos megaesemény után ezek a hangok még inkább felerősödtek. A vasárnap esti johannesburgi díjátadáson (valószínűleg nem véletlenül) a NOB belga elnöke, Jacques Rogge is ott lehetett a pódiumon, ami jelzi, hogy az afrikaiak tényleg komolyan gondolhatják a dolgot.

Dél-Afrika hamarosan hivatalosan is megpályázza a 2020-as nyári olimpia megrendezését, ezen szándékot az ország első számú sportszervezete, a Dél-afrikai Sportszövetség és Olimpiai Bizottság (SASCOC) közös döntése alapján hoztak nyilvánosságra. A sportszervezet ügyvezető igazgatója, Tubby Reddy hozzáfűzte, hogy olyan várossal pályáznak majd, amely képes lenne világszínvonalon megrendezni az afrikai kontinens első olimpiáját. A hírek szerint Fokváros vagy Durban lehet a minden igényt kielégítő házigazda. Fokváros egyszer már pályázott olimpiai rendezésre, de az 1997-es –Nelson Mandelával is megtámogatott - kandidációjuk (Athénnal és Rómával szemben) alulmaradt.

 

0 Tovább

A kajak rekorder: Ian Ferguson

Ma már szinte elképzelhetetlen lenne az, amit az új-zélandi kajakos, Ian Ferguson elért az 1984-es los angelesi olimpián. Ő lett ugyanis az első (és valószínűleg sokáig az egyetlen is marad), aki egy olimpián egyesben, párosban és négyesben is bajnoki címet tudott szerezni.  A K1-500 elsősége mellé ugyanis párjával Paul McDonald-dal a K2-500-on is nyert, végül pedig mindketten beültek az 1000 méteren győztes új-zélandi csapathajóba is. A már az 1976-os és az új-zélandiak nagy részének bojkottja ellenére az 1980-as olimpián is részt vett Ferguson később Szöulban is megkeserítette a magyar kajakosok életét, hiszen McDonalddal közösen akkor is egy arany- és egy ezüstéremmel zártak.

Ferguson egyike azon két új-zélandi sportolónak (a másik a szörfös Barbara Kendall), aki öt olimpián is részt tudott venni, hiszen 40 évesen még a barcelonai olimpián is szerepelt, ahol az 1000 méteres távon döntőbe is tudott kerülni. A legendás kajakos az olimpiákon megszerzett négy aranyérmével és egy ezüstérmével Új-Zéland történetének legeredményesebb olimpiai sportolója lett. Fia, Steven is folytatta a családi olimpiai hagyományokat, hiszen 2000-ben Sydneyben (mell)úszóként, Athénban pedig kajakosként vett részt az ötkarikás játékokon. A Fergusonhoz hasonló teljesítmény egyébként egy magyar kajakos számára is majdnem sikerült, Kőbán Rita az 1992-es barcelonai olimpián szintén három különböző hajóosztályban szerzett érmet (győzött a négyessel, egyesben ezüst, párosban bronzérmes lett). 

Az új-zélandi sportolók olimpiai éremtáblázata:
 
Név
 
Arany
Ezüst
Bronz
Összesen
kajak-kenu
4
1
-
5
kajak-kenu
3
1
1
5
atlétika
3
-
-
3
úszás
2
1
-
3
lovaglás
2
-
2
4
evezés
2
-
1
3
evezés
2
-
-
2
kajak-kenu
2
-
-
2
evezés
2
-
-
2
evezés
2
-
-
2
lovaglás
1
1
2
4
szörfözés
1
1
1
3
0 Tovább

Csontvázból a súlyok közé?

Számos sportoló közismert, arról, hogy téli és nyári olimpián is szerepelt már pályafutása során. Korábban voltak egyértelmű "átjárhatóságok" (ld. például gyorskorcsolyázók indulása kerékpárban), a modern sport azonban ezeken felül is számtalan furcsaságot produkált már. Gyenesei Leila (Torinóban sífutóként, majd Pekingben öttusázóként vett részt) vagy az olimpiai bajnok kenus Pulai Imre (szánkósként végül nem jutott el Vancouverbe) váltása is eléggé élesnek mondható, de akkor mit szóljunk az amerikai Katie Uhlaender terveihez. A skeletonban már kétszeres olimpikon sportoló ugyanis a napokban bejelentette, hogy Londonban súlyemelőként (!) szeretne ott lenni az olimpián.

Eddig mindössze kilenc olyan amerikai sportoló volt, aki téli és nyári játékokon is indult már, Uhlaender komolyan hisz benne, hogy ő is tagja lehet majd két év múlva ennek a klubnak: „Mindig is szinte vallásos szinten hittem az edzésekben. A főiskolán négy-öt sportágat is űztem egy időben, így hozzá vagyok szokva az intenzív tréningekhez, ahhoz, hogy naponta 4-5 órát kelljen edzeni.” A 26 éves amerikai hölgy nem tervezi feladni a skeletont sem, hiszen ebben a sportágban két összetett Világkupát, valamint világbajnoki ezüst- és bronzérmet is szerzett, így Szocsiban is ott szeretne még lenni a jégteknőben. Uhlaender a július 31-én rendezendő Rocky Mountain State Games-en szeretne először indulni a súlyemelőknél, de legfőbb célja már most is a 2011-es amerikai bajnokság lehet.
 
A sportolónő elmondása szerint bármennyire is furcsán hangzik, van hasonlóság a súlyemelés és a skeleton között. Utóbbiban a rajtnál, előbbiben pedig az emelés elindításánál kell a gyors és robbanékony láb, ráadásul mindkettő egyéni sport és viszonylag kevés média figyelemmel jár. Utóbbi tényből az is következik egyben, hogy még a sportág legsikeresebb alakjai sem "szedik meg" magukat pályafutásuk során, így talán a konkurencia sem annyira nagy. Uhlaender meglehetősen aktív életet él(t), amiben benne van (volt) a sérülés lehetősége is. A vancouveri játékok előtt tíz hónappal elszenvedett hó mobil baleste miatt volt gyengébb a térde az olimpián, ahol végül csak a 11. helyet szerezte meg. Utólag egyébként az amerikai sportolónő elismerte, hogy a grúz Nodar Kumaritashvili halálos szánkós balesete őt szinte sokkolta: „Utána szinte csak árnyéka voltam magamnak, sokkal magasabb volt a stressz szintem, mint bármikor máskor, így nem tudtam csak a versenyzésre koncentrálni.” – ismerte el a szimpatikus sportember, aki ráadásul a vancouveri baleset napján a napra pontosan egy évvel korábban elhunyt édesapjára is emlékezhetett. „Szörnyű évek állnak mögöttem, de most már tudom, hogy addig nem szeretném abbahagyni a sportot, amíg ki nem hozom belőle a maximumot” – indokolta meg a londoni terveket egy másik aspektusból a következő hónapokban elsősorban a tárcsák világára fókuszáló Katie Uhlaender.
0 Tovább

British Columbia túlköltekezett

Megvannak a végső számok a vancouveri olimpia kiadásaival kapcsolatban, legalábbis ami a British Columbia tartományt érintő pénzeket illeti. A pénteken kiadott közlemény alapján a kanadai tartomány az előzetesen tervezett 740 millió dolláros költségvetés helyett összesen 895 millió dollárt költött el az olimpiával kapcsolatban. A tartomány vezetői most először ismerték el, hogy az ő büdzséjüket terhelte meg a 2006-os torinói és a 2080-as pekingi olimpián felállított Vancouver-pavilonok költsége. A fenti összeg egyébként csak British Columbia tartomány költségeit jelenti, ennek nem része az szervezőbizottság (VANOC) által elköltött további pénzmennyiség…

 
0 Tovább

70.000 önkéntes kell !

Az utóbbi húsz évben gigantikus méretekre hízott olimpiai (főleg a nyári) játékok megrendezése manapság már lehetetlen lenne önkéntesek bevonása nélkül. A londoni szervezők sem akarják kihagyni ezt a lehetőséget és vélhetően már fiatalok ezrei álmodoznak világszerte arról, hogy munkájukkal segíthessék az olimpia megrendezését. A londoni szervezők pénteki bejelentése alapján elmondható, hogy minden idők egyik legangyobb volumenű önkéntes programját indítják majd útjára az angolok, akik 70.000 önkéntest (az ő olvasatukban „Games Maker”-t) keresnek a játékok idejére. A jelentkezések 2010. július 27-én indulhatnak majd el, napra pontosan két évvel a 2012-es olimpia megnyitója előtt. A korhatár egyelőre 18 év, de ahogy korábban is írtunk már róla, lesz egy külön program a kiskorúak számára is, amely viszont majd csak 2011 júliusában kerül meghirdetésre. A London 2012 önkéntes programot egy nagy világcég, a McDonald’s támogatja. Az önkéntes programról bővebb információ az alábbi linken található (angol nyelven).

0 Tovább

A Premier League kitér az olimpia elől?

A dél-afrikai vb-kudarc ellenére továbbra is az angol labdarúgó bajnokság, a Premier League számít a világ legerősebb bajnokságának. Van azonban olyan dolog, ami még ezt is ütni tudja a sport világában. A 2012-es londoni olimpia ugyanis időben ütközhet az angol Szuper Kupa döntőjével (az ún. Community Shielddel, amelyet a bajnok és az FA Kupa győztes játszik egymással), amelyre minden év augusztusának második hétvégéjén rendeznek. 

Mivel tudjuk, hogy az angolok a hagyományokra milyen sokat adnak, így tényleg probléma az, hogy ez az időpont ütközik az olimpia játékokkal (2012. július 27 - augusztus 12). A kupadöntőt amúgy rendre a Wembley Stadionban rendezik meg, így az időpont ütközésen felül létesítmény kérdések is felvetődnek, ami miatt az olimpiát szervezők azt szeretnék elérni, hogy ezúttal a labdarúgók „térjenek ki”. A londoni olimpia szervezői amúgy már azon is dolgoznak a háttérben, hogy az egyéb kisebb sportesemények szervezői is vegyék figyelembe az olimpiát és arra az időszakra lehetőleg ne szervezzenek rá semmit. Az angol Szuperkupa döntő esetleges halasztása azt is jelentené egyben, hogy a 2012/13-as angol bajnoki szezon rajtjára is később kerülhetne csak sor az előzetesen tervezettnél.
0 Tovább

Ilyen lesz az olimpiai falu

A közelmúltban volt szerencsém Barcelonában járni, ahol nagy nehézségek árán sikerült csak megtalálni az 1992-es olimpiára elkészült olimpiai falut. A húsz évvel ezelőtt a sportolók által használt lakások azóta már „normál” funckióban, lakásként, igazi tulajdonosokkal üzemelnek és a térképen jelzett feliraton kívül semmi nem jelzi már, hogy egykoron milyen világsztárok laktak errefelé. Ezt a koncepciót (az olimpiára kialakított falu  apartmanjainak utólagos értékesítését) az utóbbi évtizedek olimpiáin rendre alkalmazták és így lesz ez természetesen a 2012-es londoni játékok kapcsán is. A londoni olimpiai falu, - amely a képeket elnézve inkább „olimpiai lakótelepnek” is minősülhetne - épül, szépül, a BBC olimpia blogján megtekinthető videóban pedig már láthatunk is egy mintaszobát (érdemes megnézni a videót) a következő nyári játékokról. 

Ahogy a rövidfilmben Sebastian Coe, a szervezőbizottság vezetője is elmondja, a funkció volt az elsődleges a falu megtervezésénél, mégpedig az, hogy a sportolók minél nagyobb része lakhasson közel az olimpiai létesítményekhez, így számukra legyen könnyebb a mozgás és a közlekedés a játékok ideje alatt. A szobák kialakítása egyébként érdekes, hiszen egy apartmanban hatan lakhatnak majd (egy közös nappali helyiség mellett két fürdőszoba és három kétágyas hálószoba áll majd rendelkezésre). A kilátás olyan, amilyen, de végül is nem azért érkeznek majd a brit fővárosba a sportolók, hogy panorámás lakásban töltsenek el két hetet, számukra a verseny lesz a legfontosabb. A közel 2800 apartmant egyébként még nem kezdték el árulni, csak 2011-ben kezdődik majd meg az értékesítés, a park és a házak olimpia utáni átalakítását követően pedig várhatóan 2014-ben költözhetnek majd be az első lakók.
0 Tovább

Az év szurkolója Vancouverből !

A sportesemények kapcsán sokszor csak a pályán történ eseményekkel foglalkozunk, pedig történnek a lelátón is érdekes dolgok és most nem féltétlenül az erőszakra gondolok. A vancouveri olimpián készült az alábbi nagyszerű videó, amely megmutatja, hogy az amúgy két olimpiai ezüstérmet gyűjtő kanadai Marianne St-Gelais miként szurkol párjának, Charles Hamelinnek az 500 méteres verseny döntőjében. A végeredményt szerintem nem kell külön leírnom, a videó úgyis magáért beszél...

0 Tovább

Szórták a pénzt az oroszok Vancouverben

Az orosz nemzeti csapat (saját mércéjével mérve) nagyon gyengén szerepelt a vancouveri téli olimpián, amiről már korábban is írtunk. Az okok felkutatása és a felelősök keresése persze azóta is zajlik, az AP hírügynökség cikke alapján egy (f)okkal közelebb kerültünk a nyomozás végéhez.  Kiderült ugyanis, hogy a közvetlen olimpiai felkészülésre közel 186 millió dollárt fordító oroszoknál is szépen folyt el a pénz, a jogtalan kifizetések mértéke a milliós nagyságrendet éri el. A Vedomosti nevű napilap hétfői számában különösen a sportminiszterre, Vitalij Mutko-ra nehezedik nagy nyomás, aki a vizsgálat szerint igencsak bőkezűen szórta a pénzt az olimpia idején. Mutko ugyanis húsz napos vancouveri tartózkodása során összesen 97 adag reggelit számolt el, ám az összesen 4500 dollárba kerülő, kora reggeli „lukulluszi lakomák” oka egyelőre tisztázatlan. 

A vizsgálat azt is kiderítette többek között, hogy Mutko felesége, valamint Jevgenyij Pljusenko egyik barátnője is állami költségen élvezte a kanadai szervezők vendéglátását. A vancouveri pénzszórás persze nem csak egy személyhez köthető, az orosz küldöttség csak az olimpia 16 napja alatt összesen 8000 dollárnyi (!) parkoló cédulát halmozott fel, ami ismerve az olimpiai szállítási rendszert (amely ingyenes és gyors a versenyzőknek és sportvezetőknek is) legalább akkora bravúrnak számít, mint Nikita Krjukov győzelme a férfi sífutók sprint versenyében. A vancouveri éremtermést (3 aranyérem, összesen 15 érem) nézve kijelenthetjük, hogy az oroszok 12,4 millió dollárt fordítottak minden egyes vancouveri medáliára, hozzávetőlegesen ötször többet, mint tették azt a nyolc aranyat és huszonkét érmet hozó torinói olimpia idején.
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek