Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Íjászattal kezdődnek a játékok

Az utóbbi nyári olimpiákon rendre a labdarúgó torna volt az, amely még a megnyitó előtt kezdetét vette. London esetében sem lesz ez másképpen, hiszen a brit szervezők sem tudták a teljes menetrendet 16 napba sűríteni, így már két nappal a megnyitó előtt elkezdődnek a küzdelmek Glasgowban a Hampden Parkban. A szervezők keddi bejelentése értelmében viszont az íjászat lesz majd az első olyan sport, ahol az olimpia londoni eseményei is megkezdődnek. A sportág selejtezői a megnyitó napjának (2012. július 27.) reggelén kezdődnek el a Lord’s Cricket Ground-on. A londoni játékok során ismét egy sportlövő versenyszámban avatnak majd először bajnokot, de hogy melyikben, az még egyelőre nem eldöntött. A sportági szakszövetségek vezetőivel egyeztetett előzetes programtervét a NOB-nak is jóvá kell hagynia, ami legkorábban 2011 elején történhet meg és akkor lesz végleges londoni olimpia teljes sportági menetrendje.

0 Tovább

Győzelemmel tért vissza Justin Gatlin

Négy éves eltiltása után kedden Észtországban tért vissza az atlétikai pályára az amerikai sprinter, Justin Gatlin. Az egykori világ- és olimpiai bajnok atléta a Rakvere-ben rendezett verseny 100 méteres síkfutó számát nyerte meg 10,24-os időeredménye azonban meglehetősen közepesnek számít. A 9,85-ös egyéni legjobbal rendelkező Gatlin az előfutamhoz képest egy tizedet javított a fináléra, így sikerrel tért vissza az atlétikai pályára. Gatlin a jövőjére vonatkozó terveket firtató kérdéseket azonban egyelőre elhárította, az viszont biztos, hogy a hétvégén Tallinban is rajthoz áll majd. A 28 éves sprinter idén júliusban kapta vissza a versenyzési engedélyt, ugyanakkor nem volt könnyű dolga versenyt találnia.

A nagy európai versenyek szervezők között ugyanis van egy hallgatólagos megegyezés, amely szerint olyan sportolókat nem hívnak meg, akik korábbi doppingügyük miatt ártottak a sportágnak. Az észtországi szervezők nem tagjai az elit klubnak, így ők tárt karokkal várták őt. Gatlint visszaesőként 2008 januárjában - 2006-ig visszamenőleg - négy évre tiltotta el egy háromtagú bizottság, amelynek határozatát egy hónappal később megtámadta az atléta. A fellebbezés célja az volt, hogy a büntetést az első doppingvétségeknél szokásos két évre csökkentsék, miután a sportoló 2001-es első lebukása után bebizonyosodott, hogy a tiltott anyag egy olyan gyógyszerrel került a szervezetébe, amelyet gyermekkora óta tartó betegsége miatt szedett. A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) azonban 2008 júniusában helybenhagyta az eltiltást, így Gatlin nem indulhatott a pekingi olimpián, büntetése pedig csak idén nyáron járt le.

0 Tovább

Szlovák versenyzőé az első női kvóta

Szombaton a férfiaknál, vasárnap viszont már a hölgyeknél is olimpiai kvótákat osztottak a sportlövők olimpiai kvalifikációs világbajnokságán Münchenben. A legelső férfi kvóta az olasz Niccolo Campriani nevéhez fűződött, a hölgyeknél viszont a szlovák Zuzana Stefeckova szerzett elsőként kvalifikációt. A 91 körrel záró szlovák lövő a traposok versenyében kiosztott három kvóta egyikét szerezte meg világbajnoki címével. A 26 éves lövő a 2008-as pekingi olimpián is ezüstérmes volt ebben a kategóriában. Mögötte a kínai Liu Yingzi (89 kör) végzett a világbajnokság második helyén, a harmadik helyen pedig az olasz Jessica Rossi zárt, aki csapatárását, Deborah Gelisiot előzte meg szétlövéssel. Sidi Péter szombaton szerzett olimpiai kvótája óta sajnos a magyar lövők további olimpiai részvételi jogot egyelőre nem tudtak szerezni.

0 Tovább

Nászút a NOB ülésre

Egy hónapja már írtunk róla, hogy Albert monacói herceg beadta a derekát és úgy döntött, hogy feleségül veszi az egykori dél-afrikai úszó olimpikont, Charlene Wittstockot. A korábbi bejelentés értelmében már az esküvő dátuma is megvolt, amelyet 2011. július 8-ára tervezett a régóta együtt járó pár. Menet közben azonban kiderült, hogy ez a dátum mégsem jó - az amúgy 1985 óta NOB-tagnak számító - Albert hercegnek, hiszen akkor éppen fontosabb (!) programja lesz.

Jövőre ugyanis (július 5-9. között) a dél-afrikai Durbanben rendezik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság kongresszusát, ahol egy nagy horderejű kérdésben is döntés születik, hiszen a 2018-as téli olimpia helyszínéről is szavazni fognak. Mivel a korábban bobozásban szintén olimpikon Albert herceg is szavazati joggal rendelkezik a NOB-nál, így a hercegi pár úgy döntött, hogy július 2-ára hozza előre az esküvőt. Az ezt követő hétvége sem lesz azonban teljesen szabad számukra, Albert herceg ugyanis a nászút keretein belül részt fog venni a NOB-ülésen, ahol természetesen élni is fog szavazati jogával. „A pár mindenképpen szerette volna maga körül tudni az olimpiai családot, a herceg pedig azt akarta, hogy férj és feleségként az első közös külföldi útjuk éppen párja hazájába, Dél-Afrikába vezessen.” – jött a hivatalos kommüniké az eset után, amely viszont így sem feletetheti el, hogy a hercegi adminisztrációban komoly baki történt az időpont „egyeztetés” kapcsán.
0 Tovább

Olaszé az első londoni kvóta

Hagyományosan a sportlövők számára nyílik először lehetőség az olimpiai kvóták megszerzésére. A londoni játékok előtt két évvel a müncheni vb nyújtotta az első alkalmat a részvételi jog megszerzésére, ahol a férfi légpuskások döntőjét rendezték meg szombaton. A versenyt az olasz Niccolo Campriani (ld. kép jobbra)nyerte meg, aki ezzel beírta magát a londoni játékok történelmébe, hiszen ő lett az első, aki kvótát szerzett. A 22 éves olasz lövőé lett ugyanis a világbajnokság első aranyérme, ily módon 40 év elteltével nyert ismét olasz ebben a versenyszámban. „Nehezen hiszem el, hogy én vagyok az első sportoló, aki kivívta a londoni szereplés lehetőségét.” - mondta Campriani, aki a 2008-as olimpián is ott volt, akkor azonban hajszállal lemaradt a döntőről.

A Firenzéből származó sportlövő jelenleg az Egyesült Államokban tanul és edz, a mostani selejtezőben pedig közel maximális (599 kör) teljesítménnyel jutott tovább. A döntőben is kitűnően lőtt az olasz, aki végül 702,5 körrel szerezte meg az aranyérmet. Magyar szempontból is volt örömteli hír a hétvégén, hiszen a selejtezőben szintén 599 kört lövő Sidi Péter a vb-második helyének (700,4 kör) köszönhetően szintén olimpiai kvótához jutott. A harmadik hely az indiai világcsúcstartóé, Gagan Narangé (699 kör) lett. A 2004-es olimpia bajnoka, a kínai Zhu Qinan szerezte meg a negyedik helyet, a fennmaradó két kvóta pedig az olasz Marco De Nicoloé, valamint az orosz Gyenisz Szokolové lett. Érdekesség, hogy a szám olimpiai bajnoka, az indiai Abhinav Bindra a selejtezőben csak a 25 helyen végzett, így nem került be a döntőbe, ahol az első hat helyezett szerzett olimpiai részvételi lehetőséget. A verseny érdekessége volt még, hogy - az első kvalifikációs viadal okán - a NOB belga elnöke, Jacques Rogge nyitotta meg. A megszerzett kvóta egyébként országnak szól, nem személyre szabott, de nagy eséllyel ez Sidi Péter olimpiai résztvételét is jelenti egyben.
0 Tovább

Sidi Péter közel a kvótához

Amióta bevezették az olimpiák esetében a kvótaszerzés rendszerét, már megszokhattuk, hogy általában a sportlövőinkkel kapcsolatban érkeznek az első jó hírek. A 2002-es sportlövő vb-n Igaly Diana elsőként, majd alig egy nappal utána Sidi Péter másodikként jutott athéni olimpiai szereplési joghoz. A pekingi játékok előtt két évvel előbb Sidi Péter, majd pedig a dupla trapos Gerebics Roland szerzett kvótát. Most pedig, szinte napra pontosan két évvel a londoni olimpia rajtja előtt ismét legjobb lövőink szerezhetnek olimpiai részvételi jogot a napokban.

Sidi Péter ugyanis nagyon közel került a londoni kvótához, miután szombaton délelőtt a legjobb eredménnyel biztosította helyét a férfi légpuskások döntőjében a müncheni olimpiai kvalifikációs sportlövő-világbajnokságon. A szám idei Európa-bajnoki ezüstérmese a második csoportban, 10 óra után állt lőállásba, s ekkor már jól látszott, hogy a fináléhoz 597 kör körüli teljesítményre lesz szükség az óriási, 130 fős mezőnyben. A magyar csapat tájékoztatása szerint Sidi rögtön első lövésére kilencest lőtt, ám ezt követően egyszerűen nem tudott hibázni, sorra érte el a tízeseket, s mivel egészen az utolsó, 60. kísérletéig kitartott a koncentrációja, 599 körrel zárt. Hozzá hasonlóan az olasz Niccolo Campriani is 599-et ért el, ám a magyarnak több belső tízese volt, így ő jutott be elsőként a nyolcas döntőbe. A légpuskások között hat olimpiai kvótát osztanak ki a vb-n, így Sidinek nagyon jó esélye van a kvalifikáció megszerzésére, ugyanis a hetedik helyen bekerült finn Henri Hakkinen három körre van tőle, ami ebben a számban komoly előnynek számít.
0 Tovább

Ki nyer Londonban?

A pekingi visszafogottabb szereplés (3 arany, összesen 10 érem) után sokan megkongatták a vészharangot a magyar sportban, mondván innentől kezdve újra kis olimpiai nemzet leszünk. Ehhez képest parádésan alakult a 2009-es év, legalábbis ami az olimpiai számok világbajnokságait illeti. Két év múlva Londonban lesz az újabb nyári olimpia, a mostani írást vitaindítónak szánom, várom a véleményeket, hogy ki miként ítéli meg a magyar esélyeket a brit fővárosban. Szóval, szerintetek hogy szerepel majd a magyar csapat Londonban és kiktől várjuk a sikereket?

0 Tovább

Már nyerészkednek az angolok?

Napra pontosan két év múlva kezdődik el a londoni nyári olimpia, amely előtt egyre gyakrabban érkeznek a hírek Nagy-Britanniából. Most éppenséggel negatív reakció érkezett a helyi szervezők kapcsán. Az ausztrál vitorlázó csapat ugyanis meglehetősen rossz néven vette azt, hogy nagyon drágán használhatja a Weymouthban és Portlandben található (már korábban elkészült) olimpiai vitorlás központot.  Az angol szervezők ugyanis éves szinten 75.000 angol fontot (~ 25,5 millió forintot) számolnak fel a kikötő használatáért. Az ausztrál szövetség egyik vezetője, Peter Code elmondta, hogy az előző szezonban elfogadható díjakat kellett fizetniük, mostantól kezdve azonban alaposan felsrófolták az árakat, így nekik is plusz források után kell nézniük, ha fedezni akarják a helyszíni felkészülés költségeit.

A Pekingben a 470-es hajóosztályban olimpiai bajnoki címet szerző Malcolm Page elmondása szerint nem ők az egyetlenek, akik panaszkodnak az árak miatt. Page tagja a Nemzetközi Vitorlás Szövetség (ISAF) sportolói bizottságának is, ilyen módon van rálátása a sportág többi szereplőjére is. „A Sydneyben rendezett olimpia kapcsán azt mondhatjuk, hogy sokkal kisebb összeget kértek a helyiek. A Woollahra Vitorlás Klub csupán a normál klubtagsági díjat számlázta, ami kevesebb, mint 11 font volt napi szinten. Az ilyen jellegű drágaság nem segíti azt, hogy a kis nemezetek is felzárkózzanak a sportág élvonalához. Az olimpiai szellemiség azt kívánná, hogy mindenki számára elérhető feltételeket biztosítsunk. Ez nem olyan sportág, mint az úszás, ahol minden medence egyforma, itt szükség van a helyszín alapos ismeretére a jó szerepléshez.” – mondta Page az eset kapcsán. Az ausztrálok felháborodása érthető, de tudni kell azt is, hogy a vitorlázás olimpiai hajóosztályaiban hatalmas a harc a brit és az ausztrál csapat között, így ez a történet akár a pszichés hadviselés része is lehet. Az elmúlt olimpiákon ugyanis rendre ez a két nemzet végzett a sportági éremtáblázat élén (Pekingben a lehetséges tizenegy aranyéremből a britek 4, az ausztrálok pedig 2 aranyat nyertek meg).
0 Tovább

München 2018: Beintettek a gazdák

A 2018-as téli olimpia megrendezéséért zajló küzdelemben három város van még  versenyben. A koreai Pyeonchang-gal és a franciaországi Annecy-vel nagy versenyben lévő müncheni pályázat az utóbbi napokban komoly nehézségekbe ütközött. A téli olimpiát a bajor síparadicsomba (is) álmodó németek számára ugyanis nagy problémát jelenthet néhány termőföld tulajdonos ellenállása. A müncheni szervezők az alpesi sí versenyeket (a jövő évi világbajnokság helyszínén) Garmisch-Partenkirchenben tervezik lebonyolítani, ahol azonban az olimpiai pályák kialakításához szükség van a már meglévő területek bővítésére.

Az alpesi üdülőközpont gazdái azonban nem akarják átadni a földjeiket, a tervezett nyolcvan terület közül csupán kettőnek a gazdája írta alá azt a papírt, amely segítené az olimpiai helyszínek megfelelő kialakítását. „Zsákutcába kerültünk. Nehéz lesz meggyőzni az itteni lakosokat arról, hogy támogassák az olimpiát, az emberek nagyon keserűek” – festette le igencsak sötéten a jelenlegi helyzetet Josef Glatz, a garmischi szervezők egyik vezetője. Sokak szerint hibás volt a müncheni pályázat vezetőinek azon feltételezése, amely szerint a szükséges területeket „majd úgyis” megkapják, ha a kandidáció sikeres lesz és München jövőre megkapja a 2018-as rendezést. A helyzet megoldására a tartományi kormányzat egy kihelyezett ülése szolgálhat majd megoldással, amelyet erre a hétre terveznek Garmisch-Partenkirchenben. Amennyiben München városa mégis megkapja a rendezési jogot, akkor az első olyan város lehet, amely nyári (1972-ben volt házigazda) és téli olimpiát is rendezhet.
0 Tovább

Szegeden lesz a kvalifikációs vb

Az eredeti elképzelés szerint a franciaországi Vichy városa lett volna a házigazdája a 2012-es londoni olimpiára kvalifikáló kajak-kenu világbajnokságnak, a franciák azonban néhány hete jelezték, hogy visszalépnek a rendezéstől. A nemzetközi szövetség (ICF) végrehajtó bizottsága ezért pénteken Lausanne-ban úgy döntött, hogy a magyar szövetség és Szeged legyen a 2011-es olimpiai kvalifikációs világbajnokság házigazdája. A döntés akkor válik hivatalossá, ha az ICF legfelsőbb testülete, a board is igent mond rá, ezt szerdáig kell megtenniük a board tagjainak.

„Óriási megtiszteltetés és az eddigi munkánk elismerése, hogy a nemzetközi szövetség azonnal Szegedre gondolt, amikor értesültek a franciák döntéséről – nyilatkozta dr. Baráth Etele, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke. A 2011-es világbajnokság több egy hagyományos világversenynél, hiszen itt kvalifikálhatják magukat a versenyzők a 2012-es londoni olimpiára. Várhatóan több mint 90 ország vesz majd részt a viadalon, ami hatalmas szám. Nemcsak a kajak-kenu sportág, hanem az egész magyar sport szempontjából fontos, hogy egy ilyen színvonalas versenynek lehet a házigazdája Szeged. Az a célunk, hogy ugyanúgy, ahogy 2006-ban, jövőre is elkápráztassuk a világot! Szeretnénk, hogy a versenyzők, a televíziók előtt ülő nézők és a helyszíni szurkolók is olyan kiszolgálást kapjanak, mint korábban soha, egyetlen kajak-kenu világversenyen sem. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon a következő időszakban természetesen rengeteg munkára és sok forrás bevonására lesz szükség. A magyar szövetség korábban pályázott a 2011-es világbajnokság megrendezésére, akkor ígéretet kaptunk mind az állam, mind az önkormányzat részéről, hogy minden támogatást megadnak a sikeres rendezéshez. Ennek értelmében, az ICF végleges döntését követően azonnal megkezdjük a tárgyalást azt állani sportvezetéssel és Szeged megyei jogú város képviselőivel is. Az, hogy ismét Szeged lehet a házigazda, nagyban köszönhető a város és a környéken élő emberek támogatásának, annak, hogy az elmúlt években mindig lelkesen a kajak-kenu mellé álltak.”
 
A Vichy-ben tapasztalható körülményekre már a tavaszi világkupa futam után több ország versenyzői és csapatvezetői panaszkodtak. A francia szervezőbizottság akkor azt ígérte, hogy pótolják a hiányosságokat, ám mostanra eljutottak oda, hogy ez jövő augusztusig sem sikerülhet nekik tökéletesen, így a visszalépés mellett döntöttek. Legutóbb 2006-ban rendezett Szeged világbajnokságot, azóta minden tavasszal sikeres világkupa futamnak adott otthont a Maty-éri pálya. A város néhány hónapja elnyerte a 2013-as világbajnokság rendezési jogát, információink szerint, ha 2011-ben a Maty-éren lesz a verseny, akkor két évvel később Portugália lesz a rendező.
(Forrás: www.kajakkenusport.hu)
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek