Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

München 2018: Katarina Witt kulcsfigura lehet

Nincs könnyű helyzetben a 2018-as téli olimpia megrendezésére pályázó München városa, amely a garmisch-partenkircheni gazdák ellenkampánya és a szervezőbizottság elnökének, Willy Bognernek (egészségügyi okokkal magyarázott) közelmúltbeli lemondása miatt bosszankodhat. Ilyen helyzetekben jöhet jól egy nyugodt, megfontolt ember, a megmentőt pedig jelen esetben a mindig mosolygós egykori világsztár, Katarina Witt személyében vélnek megtalálni a németek. A kétszeres olimpiai bajnok (1984, 1988)műkorcsolyázónő már eddig is a bajorok kampányarca volt, de lehet, hogy ennél komolyabb szerepre is vállalkoznia „kell” majd. „Korábbi élsportolóként szerzett tapasztalatomat és ismertségemet szeretném kihasználni és ezzel segíteni azt, hogy minél több ember ismerje meg az elképzeléseinket. Nagy a társadalmi támogatottságunk, de fontosnak tartjuk, hogy az aktív sportolók is jobban ismerjenek bennünket. Hamarosan jön a téli szezon, amelyben fontos és nagy jelentőségű sportesemények házigazdái leünk és ezeken keresztül szeretnénk ízelítőt adni a várható olimpiai hangulatból.” - mondta Witt.

München lehetne az első város a történelemben, amely téli és nyári olimpiának is otthont adhat, hiszen a bajor főváros 1972-ben már rendezett nyári játékokat. A 2011 júliusában a dél-afrikai Durban városában kihirdetendő végső döntés során a franciaországi Annecy és a dél-koreai Pyeongchang lesz a németek ellenfele. A németek számára jelenleg a legnagyobb problémát a gazdák sztrájkja okozza az alpesi sí versenyek tervezett helyszínén, akik nem akarják átengedni a játékok idejére a területet. A német szervezők ezügyben már alternatív megoldások érdekében is körbenéztek, egy NATO-használatban lévő terület jöhet szóba, amely egy golfpályát is magában foglal. „A gazdákkal folytatott megbeszélések jó irányba haladnak – nyilatkozta az egyik legkényesebb kérdésről Witt – ugyanakkor van B-tervünk is arra az esetre, ha nem sikerülne végül egyezségre jutni velük. A helyi politikusokra bízzuk az ügy rendezését, nekik kell megoldást találniuk erre a kérdésre, akár így, akár úgy. Az emberek többsége a szándékaink mellett áll és támogat bennünket, de mindig lesznek olyanok, akik mást akarnak, soha sem lehet 100%-os a támogatottság.”

Katarina Witt amúgy a vancouveri olimpián is ott volt személyesen, ahol természetesen már a München-2018 pályázat sikeréért kampányolt és ezen cél elérése érdekében találkozott egy tucat NOB-taggal is. A ’80-as években a „szocializmus legszebb arca” becenévvel is illetett Witt a szingapúri ifjúsági olimpián is hasonló szereplőként vett részt. A müncheni pályázat sikeréért dolgozóknak persze más feladatuk is lesz, hiszen októberben az első fontos prezentáció következik majd. A mexikói Acapulcoban / hol máshol… :) / sorra kerülő prezentáció lesz az első alkalom arra, hogy a hivatalosan is kijelölt hármas fényezze saját magát a döntéshozók előtt. Witt nem az egyetlen műkorcsolyázó, aki kulcsfigura lehet a 2018-as téli olimpiáért vívott harcban, a sorozatban harmadszor próbálkozó koreai pályázat mellett ugyanis a női műkorcsolyázás aktuális olimpiai bajnoka, Kim Yu-Na is kampányol. „Én versenyzőként három olimpián jártam, dolgoztam a médiában is, így nagy tapasztalatom van a sport területén. Most komoly lehetőséget kaptam az élettől arra, hogy a saját hazámba vigyem el az olimpiát, ami különleges dolog lehetne. A probléma csak az, hogy amíg a sportban van arany-, ezüst- és bronzérem, addig ebben a projektben csak egy igazi győztes lehet.” Katarina Witt nemcsak csinos, de roppant bölcs is…

0 Tovább

Dara Torres hatodszor is indulni akar

Soha egyetlen úszó sem szerepelt még hat nyári olimpián, ennek a ténynek az átírására készül az elnyűhetetlen Dara Torres. A jelenleg már 43 esztendős amerikai úszó ugyanis ismét edzésbe állt, hogy a londoni nyári olimpián is ott lehessen. A komolyabb térdműtéte után lábadozó Torres az egyik reggeli televíziós showban nyilatkozott a visszatérésről, ahol elmondta, hogy a térde még fáj ugyan, de már öt hete ismét edzésbe állt. Torres számára nem újdonság, hogy olyan versenyzők ellen fog medencébe szállni, akik akár a gyermekei is lehetnének. A már az 1984-es los angelesi olimpián is szerepelt amerikai úszónő ugyanis Pekingben 41 évesen is érmes volt (három ezüstérmet szerzett) és eddig mind az öt olimpiáján (1984, 1988,1992, 2000, 2008) dobogóra tudott állni.

Az amúgy négyszeres olimpiai bajnok Torresnek egy gyermeke is van (2006-ban született meg Tessa Grace névvel kislánya), emellett pedig egyike azon 13 úszónak, akik eddig öt olimpián is részt vettek. A jelenleg is aktív úszók közül egyébként még másoknak is van esélye a hatodik olimpiai szereplésre. A törökök hátúszója, Derya Büyükuncu ugyan nem volt itt a budapesti EB-n, de a 34 esztendős úszónő (ha jól tudom, még nem vonult vissza véglegesen) akár még Londonban is ott lehet. A svéd Lars Frölander viszont szerepelt a budapesti nagymedencés EB-n is (3. hely 4x100-as gyorsváltóval), a 36 esztendős úszónak pedig nem titkolt célja, hogy a londoni olimpián is részt vegyen, így hasonló rekordot érhetne el, mint a nőknél Torres. Az öt olimpián is szerepelt úszók listáján egyébként olyan ismert nevek is megtalálhatóak, mint a brit Mark Foster, a szlovák Martina Moracvoca, az orosz, majd később spanyol színekben versenyző Nina Zsivanyevszkaja vagy a dán Mette Jacobsen és bár közülük bármelyik visszatérhet még a medencék világába, meglepetés lenne, ha Torreshez csatlakoznának ilyen szempontból.

0 Tovább

Vancouver 2010: Sok volt a sérülés

A snowboardcross volt a legveszélyesebb versenyszám a vancouveri olimpián, derül ki a British Journal of Sports Medicine című szaklap legújabb számából, amely az idén februárban rendezett téli olimpia sérüléseivel foglalkozik. A szakemberek által készített elemzés kimutatta, hogy a női snowboardcross versenyzők 73%-a (!) – elsősorban nyilván a kemény és komoly nehézségeket okozó pálya miatt – szenvedett sérülést ebben a sportágban. A jelentés arról számol be, hogy a vancouveri játékokon részt vevő 2567 sportoló közül 11% szenvedett kisebb-nagyobb sérüléseket és a sportolók közel ötöde zúzódásokkal, húzódásokkal zárta az olimpiát. A vancouveri játékokon összesen 287 sportoló szenvedett sérülést, ebbe a statisztikába pedig a tragikus körülmények között elhunyt grúz Nodar Kumaritashvili halálesete is beletartozik.

A brit orvosok által készített elemzés rámutat arra, hogy az amúgy is gyors és veszélyes téli sportokban tovább tolódtak ki a határok. „Egy kicsit aggódunk a növekvő sérülések miatt, amelyek számát szeretnénk szigorúbb szabályokkal csökkenteni – nyilatkozta Arne Ljungquist a NOB orvosi bizottságának vezetője a felmérés adatait kommentálva – Ugyanakkor tudni kell, hogy a sportolók sem képviselnek egységes álláspontot ebben a kérdésben, hiszen vannak, akik szeretnének gyorsabb, technikásabb pályákat, mások viszont a biztonságot helyeznék előtérbe.” A Nemzetközi Olimpiai Bizottság most először végzett teljes körű orvosi elemzést a téli játékokkal kapcsolatban, amely a 2008-as pekingi nyári olimpiás felmérést (ahol a sportolók 9%-a sérült meg) követte a sorban. Ljungquist szerint ez az elemzés jó kiindulási alap lehet a 2014-es, Szocsiban rendezendő téli olimpia kapcsán, amely segíthet a sportági szakszövetségek számára a pályák pontosabb, biztonságosabb megtervezésében.
 
A felmérést a résztvevő 82 ország csapatorvosainak jelentései, valamint a Vancouverben és Whistlerben felállított orvosi bázisok adatai alapján készítették el. A tanulmány utal arra is, hogy a tényleges sérülések száma ezen felül még magasabb lehetett, hiszen előfordulhattak olyan esetek is, amelyeket nem jelentettek le. A sérülések 25%-a volt olyan mértékű, amely megakadályozta a sportolót az edzésben vagy a versenyzésben. A leggyakrabban sérülést szenvedő terület a fej, a gerinc és a térd volt, a sérülések pedig zúzódás, szalaghúzódás és izomrándulás formájában jelentkeztek a leginkább.
 
A legveszélyesebb sportok közé a bobozás, a jégkorong, az alpesi sízés, a szabadstílusú sízés, a rövidpályás gyorskorcsolya és a snowboarcross számított, ahol a sérülések aránya 15-35% között mozgott. A legveszélytelenebb sportágak közé az északi szakágak (síugrás, sífutás, északi összetett), a szánkózás, a gyorskorcsolyázás és a curling tartozott, ezekben kevesebb, mint a sportolók 5%-a szenvedett ilyen-olyan sérülést. A férfiaknál a rövidpályás gyorskorcsolya versenyeket tekintve volt a legnagyobb a sérülések aránya (27,8%), amelyet a bobsport (20%) és a jégkorong (18%) követ a sorban. A szánkósoknál mindössze egyetlen sérülést regisztráltak az olimpia alatt, igaz ez nagyrészt annak köszönhető, hogy a grúz versenyző halála miatt a szervezők alaposan lerövidítették a pályát az első napon történt baleset után. Összességében a nőknél (13%) magasabb volt a sérülések aránya, mint a férfiaknál (9%). A tanulmány külön rámutat arra, hogy a bob, alpesi sí és snowboard versenyek során a sérülések nagy részét egy tárggyal történt ütközés okozták, így ezen sportágaknál a körülmények javítása lehet a legfontosabb cél. „Szerintem a 11%-os arány nem is kifejezetten magas – teszi hozzá az AP hírügynökségnek nyilatkozva Ljungquist – hiszen egyes sportági világbajnokságokon ennél jóval magasabb értékek is kijöttek már.”
 
Bár a snowboardcross-ban összességében is 35%-os volt a sérülés mutató, a nőknél ez kifejezetten durva módon jelentkezett. A 22 női induló közül ugyanis 16-an (!), a résztvevők 73%-a sérült meg Vancouverben, a férfiaknál ez az arány 11%-os, itt a 35 indulóból csupán 4-en szenvedtek sérülést. A snowboardcross korábban a téli X-Games-eken hódított, amely a 2006-os torinói olimpián került fel először a játékok programjába. „A snowboard és a snowboarcross az a két sportág, ahol nagymértékben lehetne fejleszteni a biztonságot” – nyilatkozta a tanulmány egyik készítője, Lars Engebretsen, az oslói Norvég Sporttudományi Intézet munkatársa. „A probléma nem csak az olimpián jelentkezett, hanem már az olimpia előtti Világkupa versenyeken is sok sérülés volt ezekben a szakágakban” – tette hozzá a professzor a tárgyilagosság kedvéért. (Az elmúlt héten egy fiatal orosz snowboardcross-os versenyző a svájci Alpokban edzés közben halálos balesetet is szenvedett).
0 Tovább

Lenyírta a haját, hogy nyerhessen

A súlycsoportokra osztott sportágakban gyakori a versenyző fogyasztása, amelynél a legfontosabb tényező, a súlyhatár minimális teljesítése. Nem csoda, ha előfordulnak extrém történetek is ennek kapcsán (mi magyarok az atlantai olimpián az ökölvívó Lakatos Pál esetére emlékezhetünk, akinek már a mérlegelésnél véget ért a verseny), mint például az amerikai súlyemelő, Charles Vinci esetében is. Az akkor világbajnoki ezüstérmes amerikai emelő esélyesként érkezett a melbourne-i olimpia 56 kg-os súlyemelő versenyeire, ahol jó szokásához híven a mérlegelés előtti utolsó órákban próbált megszabadulni minimális súlyfeleslegétől. Az egy órás futás és intenzív izzadás után azonban még mindig közel 20 dekagramm súlyfelesleg volt rajta. Pánikolás helyett azonban az amerikaiak gondolkoztak, előbb Vinci lábszárán, majd fején is lenyírták a szőrzetet, így végül kopaszra borotvált fejjel ment át a mérlegelésnél és lett olimpiai bajnok 1956-ban.

A pályafutása során 12 világrekordot is elérő amerikai emelő Melbourne-ben 342,5 kilogrammos világcsúccsal, majd négy évvel később Rómában 345 kilogrammos világcsúcs beállítással lett olimpiai bajnok, így azon kevesek közé tartozik, akik kétszer is nyertek olimpiát ebben az embert próbáló sportágban. Utóbbi győzelmének egyébként már magyar érdekeltsége is volt, hiszen mögötte lett hatodik Földi Imre, aki élete első olimpiáján, Rómában (320 kg-os teljesítménnyel) indult el a későbbi sikerek és olimpiai bajnoki cím (1972) felé. Érdekesség egyébként, hogy a sportág történetében az 1960-as római olimpia óta is Charles Vinci az utolsó amerikai férfi olimpiai bajnok (Tara Nott a nők első olimpia szereplése alkalmával a női 48 kg-os kategóriában lett olimpiai bajnok és szerezte meg az amúgy a sportági olimpiai éremtáblázaton a hosszú kihagyás ellenére is a harmadik helyen álló amerikaiak 16. bajnoki címét súlyemelésben.)

0 Tovább

MTK sport és olimpiai vetélkedő - I. rész

Az MTK egyesület újból elindítja háromfordulós „Sport és olimpiai totó” játékát. Tartalmas időtöltést kínál mindazoknak, akik tájékozottak a témában, vagy kedvet éreznek egy kis kutatómunkához. A mindhárom totót hibátlanul megfejtők között az egyesület jubileumi fennállása alkalmából megjelent, különleges kiadványát, az „MTK 120 éve” című könyvet sorsolják. A megfejtéseket az mtk@mtk1888.hu ,vagy blaha.judit@mtk1888.hu email címekre, vagy postán az MTK sportegyesület címére küldjék vissza.(1073 Budapest Erzsébet körút 24.) Mind a három megfejtésnek legkésőbb 2010. november 30.-ig meg kell érkeznie. Az elsőt forduló 13+1 kérdését az alábbiakban közöljük.
 
1. Az MTK sportolói közül ki nyert először olimpiai bajnokságot?
     1: Fuchs Jenő                X: Halmay Zoltán                   2: Weisz Richárd
 
2. Hol nyertek először VB-t az MTK kajakozói?
     1: Belgrád                     X: Duisburg                           2: Macon
 
3. Az MTK birkózói közül ki nyert EB-t?
     1: Fischer Tibor             X: Rovnyai János                    2: Weisz Richárd
 
4. Milyen számban nyert bronzérmet Mike Róbert az idei poznani VB-n?
     1: C-2 200 m                 X: C-2 500 m                        2: C-2 1000 m
 
5. Hányadik téli olimpiát rendezték az idén?
     1: 19.                          X: 20.                                  2: 21.
 
6. Hol nyert egyéniben olimpiai bajnokságot Balczó András?
     1: Mexikóváros              X: München                           2: Róma
 
7. Milyen sportágban versenyzett Kulcsár Gergely?
     1: atlétika                    X: labdarúgás                        2: vívás
 
8. Ki nyert utoljára érmet vívóink közül az olimpián?
     1: Mincza-Nébald Ildikó   X: Mohamed Aida                  2: Nagy Tímea
 
9. Hány érmet nyert összesen az olimpiákon Cseh László?
     1: 3                            X: 4                                   2: 5
 
10. Hányszor állt labdarúgó válogatottunk az olimpiai dobogón?
     1: háromszor                 X: négyszer                        2: ötször
 
11. Hányadik lett Zsigmond József ökölvívó a szingapúri ifjúsági olimpián?
     1: második                    X: harmadik                        2: negyedik
 
12. Milyen érmet nyert a bécsi cselgáncs EB-n Ungvári Miklós?
     1: arany                       X: ezüst                             2: bronz
 
13. Hány érmet nyertek összesen úszóink az idei budapesti EB-n?
     1: 11                           X: 13                                 2: 14
 
+1. Hol rendezték az idei kajak-kenu EB-t?
     1: Milánó                      X: Poznan                           2: Trasona
0 Tovább

Durban 2020: lesz afrikai pályázat

A sikeres labdarúgó világbajnokság után felerősödtek Afrikában az „Olimpiát akarunk!” hangok, így nem csoda, ha egyre több hír lát napvilágot azzal kapcsolatban, hogy a fekete kontinensről is lesz olyan város, amely harcba száll a nyári olimpia megrendezéséért. A legfrissebb hír arról szól, hogy Dél-Afrika, azon belül is Durban városa lesz az, amely hivatalosan is versenybe szállhat a 2020-as játékok rendezési jogának elnyeréséért. Az ország egyszer (Fokváros 1997-ben sikertelenül) már pályázott a rendezési jogért, az akkor Nelson Mandela személyes szerepvállalásával is megtámogatott kandidáció viszont talán még túl korai volt. A világbajnokság sikeres rendezése azonban az üzleti körök fantáziáját is jobban megmozgatta, így nem csoda, ha több helyen indult be a „mi lenne ha?” eszmecsere. Bár Fokváros, Johannesburg és Port Elizabeth esetében is felvetődött az olimpiai rendezésének gondolata, ezen három város esetében nem követte tett az elképzelést, így a Dél-Afrikai Olimpiai Bizottságnál csupán Durban maradt az egyedüli jelölt. A város és az olimpiai bizottság vezetői a jövő hónap elején ülnek le megbeszélni az innentől kezdve már hivatalos pályázati folyamat lépéseit. A 2020-as nyári olimpiáról a NOB 2013-es buenos airesi kongresszusán születik döntés. Az eddigiek során Róma, Tokió, Isztambul, Hobart és Dubai is jelezte már rendezési szándékát a tíz év múlva sorra kerülő olimpia kapcsán.

0 Tovább

Paavo Nurmi – a Futók Királya, a Repülő Finn

A közelmúltban a Spuri Futómagazinban jelent meg egy terjedelmes írás minden idők egyik legnagyszerűbb atlétájáról, Paavo Nurmiról. A szerző (tapirka1014) engedélyével az alábbiakban közöljük a cikket a finn legendával kapcsolatban:

Az 1920-as évek finn csodáját sokan minden idők legjobb hosszútávfutójának tartják. Ez persze teljesen szubjektív, de az eredményei önmagukért beszélnek. 3 olimpián, 12 futószámban indult, nyert 9 arany- és 3 ezüstérmet. Pályafutása során 22 hivatalos világcsúcsot ért el, valamint 29 fedettpályás, nem hivatalos világcsúcsot. Volt olyan rekordja, amelyet csak 29 év után sikerült megdönteni. Paavo Johannes Nurmi 1897 július 13-án született a délnyugat finnországi Turkuban. Édesapja korán meghalt, így már gyerekkorában komoly állóképességre tett szert, a házimunkák közül a favágás és a vízhordás volt az ő feladata.15 éves volt, amikor az 1912-es stockholmi olimpiai játékokon a másik legendás finn futó, Hannes Kolehmainen 3 aranyérmével „felfutotta” Finnországot a világ futótérképére. Az ifjú Paavo eldöntötte, hogy ő is hasonló sportoló akar lenni, beszerezte első pár futócipőjét és komolyan edzeni kezdett.

Az elsők között volt, akik szisztematikus edzésterv alapján készültek. Az egyes források eltérnek egymástól a pontos edzésmunka tekintetében, az azonban biztos, hogy a futás mellett nagyon sokat gyalogolt (általában 8 perc/km-es tempóban) és erősítő gyakorlatokat is végzett. Pályája kezdetén késő ősztől kora tavaszig egyáltalán nem edzett, a gyorsító edzésekkel szintén csak később ismerkedett meg. Technikájának javítása és lépéshosszának növelése érdekében egy időben olyan edzéseket is végzett, hogy a lassan haladó tehervonatok hátsó ütközőjét elkapva futott a vonat után, ezáltal gyorsabban és nagyobbakat lépve haladt, mint amire önállóan képes lett volna. Komoly újítása volt és idővel a védjegyévé is vált a stopperórával futás. Minden versenyén a jobb kezében vitte a legendás órát, figyelte a köridőket, folyamatosan számolt, megdöbbentve ezzel a sporttársait és a korabeli edzőket is. Saját elmondása szerint elég volt az adott táv első két körének idejét megnéznie, ebből már meg tudta mondani a pontos célidőt. 
 
1920 – Antwerpen
Első komoly eredményét, a 3000 m-es finn csúcsot (8:36,2) 1920 május 29-én, az olimpia felkészülés jegyében érte el. Az 1920-as antwerpeni olimpia tette világszinten ismertté, hazájában Kolehmainen szintű hőssé. Első döntőjében, az 5000 m-en még lehajrázta a francia Joseph Guillemot, de aztán nem volt megállás, aranyérmet nyert 10000 m-en, majd a 8000 m-es mezei futásban, ebben a számban a finn csapat tagjaként is első lett.
Élete legfájóbb vereségének nevezte az antwerpeni második helyet, az egyetlen alkalmat, amikor külföldi futó megelőzte őt egy olimpiai döntőben.
 
Világcsúcsok
Az olimpiát követően sokkal nagyobb hangsúlyt fektetett a gyorsasági edzésekre, aminek hamarosan meg is lett az eredménye. Első világcsúcsát 1921. június 22-én Stockholmban 10 000 m-en futotta (30:40,2), ezután 1500 és 10 000 méter között szinte minden számban sikerült rekordot döntenie. 1923-ban a három talán legtekintélyesebb futószámban, 1 mérföldön, 5000 és 10 000 m-en is egyidejűleg volt csúcstartó, ez sem előtte, sem azóta nem sikerült másnak.
 
1924 – Párizs
A párizsi olimpia időrendjét Nurmi számára nagyon kedvezőtlenül állították össze, az 1500 és az 5000 m-es síkfutás döntője között mindössze 55 perc volt. A finn nem esett kétségbe, egész évben a duplázásra készült. Júniusban egy versenyen szimulálták az olimpiai döntőket, először 1500-on futott világcsúcsot, majd 55 perccel később 5000-en is. Végül egy kicsit változott a program, a két döntő közé még bekerültek a 400-as előfutamok, de így is kevesebb mint 2 óra volt a két futás között. Nurmi természetesen mindkettőt megnyerte, sőt 6 nap alatt összesen 5 aranyat gyűjtött, hármat egyéniben (1500, m 5000 m, mezei futás - 10 650m), kettőt a finn csapat tagjaként (3000m és mezei futás). A legendás duplázás megismétlésére 80 évet kellett várni, Hicham El Guerrouj a 2004-es athéni olimpián hajtotta végre ezt a bravúrt, ott persze napok teltek el a két döntő között. A mezei futás döntőjének idején Párizsban 45 Celsius fokot mértek napsütésben, az útvonalon pedig nem volt árnyék. A 38 indulóból 15-en értek célba, közülük 8 sportolót hordágyon vittek el. A finn sportvezetés úgy döntött, hogy a Nurmi egészségének védelme érdekében nem indulhat el 10 000 m-en, így nem tudta megvédeni címét. A Repülő Finn hazatérve csattanós választ adott, 13 évig fennálló világcsúcsot futott 10 km-en.
 
1925 – USA
1924 decemberétől 5 hónapon keresztül az USA-ban edzett és versenyzett, 55 alkalommal állt rajthoz, egyszer feladta a versenyt, egyszer kikapott, de 53 alkalommal nem talált legyőzőre. 29 nem hivatalos világcsúcsot futott (akkoriban a fedettpályás rekordokat nem hitelesítették).
 
1928 – Amszterdam, 1932- Los Angeles
A 31 éves Nurmi ekkor már túl volt pályája csúcsán, egyre csökkent az előnye a riválisaival szemben, Achilles sérüléssel is bajlódott. Ennek ellenére 10 000 m-en újra győzött, 2 méterrel honfitársa Ville Ritola és 45(!) másodperccel a harmadik helyezett svéd Edvin Wide előtt. 3 és 5 000 méteren azonban már „csak” ezüstre futotta, mindkét alkalommal finn futó előzte meg. 5 000 méteren 9 másodperccel kapott ki, de még ő is a régi világcsúcson belül futott. Pályafutására a koronát a 1932-ben a maratoni táv olimpiai aranyérmével szerette volna feltenni, azonban egy német versenyen elfogadott útiköltség térítés miatt a NOB két befolyásos tagja elérte, hogy profivá nyilvánítsák. Az utolsó pillanatig remélte, hogy megváltoztatják a döntést, beköltözött az olimpiai faluba is, de végül mégsem állhatott rajthoz. Később azt nyilatkozta, hogy 5 perccel nyerte volna a maratont.
 
Civilben
Néhány évig még indult hazai amatőr versenyeken, 1934-ben aztán befejezte karrierjét. Építőipari vállalkozást alapított, mely 40 épületet emelt Helsinkiben. A sport utáni életében kerülte a nyilvánosságot, teljes visszavonultságban élt. 1952-ben a helsinki olimpiai játékok megnyitóján 70 000 ember bíztatása közepette futott be a stadionba és gyújtotta meg a lángot. 70 éves korában sikerült rábírni egy interjúra, de azt is csak azért vállalta, mert az akkori finn miniszterelnök, Urho Kekkonen kérdezte.Élete utolsó éveit súlyos betegen élte le, 1973. október 2-án halt meg Helsinkiben. Állami temetést kapott, a fővárosban ravatalozták fel, majd szülővárosában, Turkuban helyezték örök nyugalomra.
 
A legenda
Még életében – az 1924-es sikerei után – szobrot állítottak neki hazájában. 1952-ben ebből két másolat készült, az egyik a helsinki olimpiai stadion előtt áll, a másik Turkuban. Az eredeti a jyväskylä-i egyetem testnevelési tanszéke előtt található. 1994-ben egy újabb másolat készült a NOB lausanne-i Olimpiai Múzeuma számára. A finn nemzeti bank 1987-ben kibocsátott 10 márkás bankjegyének egyik oldalán a Helsinki Olimpiai Stadion, a másikon Paavo Nurmi portréja látható.
0 Tovább

Defrasne gyakornok lesz a NOB-nál

Az olimpiai bajnok francia sílövő, Vincent Defrasne egy éven keresztül a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szolgálatába áll. A NOB sportolói karrier programjának keretein belül a közelmúltban visszavonult, többszörös világbajnok francia versenyző a szervezet három különböző területén fog dolgozni. „Harminchárom évesen, két gyermek édesapjaként jelenleg a civil pályafutásomat szeretném megalapozni. Szeretnék a profi sport mellett maradni, a NOB-gyakornoki programja pedig ilyen szempontból egy tökéletes indításnak tekinthető. Egy éven keresztül lesz lehetőségem egy nemzetközi sportszervezet működésébe belelátni, ahol ráadásul multikulturális környezetben szerezhetek tapasztalatot. – nyilatkozta a három nyelvet beszélő, a sport területén diplomázó Defrasne. Az Athlete Career Programme néven futó kezdeményezést 2005-ben indította útjára a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, amely egy újabb lépcsőt jelent abba az irányba, hogy a szervezet egykori kitűnő sportolókkal frissítse fel saját magát. „Ez a program mindkét fél számára kedvező, hiszen a pályafutásukat befejező sportolók számára jó lehetőség a civil élet elkezdésére, a NOB számára pedig ezen keresztül olyan munkaerő állhat rendelkezésre, aki az aktív sportból kinőve első kézből származó információkkal segítheti a hatékonyabb működést” – fogalmazta meg a program lényegét a NOB Sportolói Bizottságának vezetője, a négyszeres olimpiai ezüstérmes atléta, Frankie Fredericks.

0 Tovább

Olimpiai bajnokok esküvője a jégen

A vancouveri olimpia páros műkorcsolya versenyét egy kínai páros, Shen Xue és Zhao Hongbo nyerte meg. Az életük harmadik olimpiája (2002-ben és 2006-ban bronzérmesek voltak) után visszavonuló pár a civil életük elején régóta dédelgetett álmát váltotta valóra. A közel két évtizede (18 éve) együtt járó pár ugyanis egy romantikus esküvőn, életük fő terepén, a műjégen mondta ki a boldogító igent egymásnak. A pekingi Capital Indoor Stadium volt a helyszíne a ceremóniának, amelyet az elmúlt hét szombatján rendeztek meg közel 20.000 néző előtt. A végletekig boldog pár az esküvőjén is korcsolyázott ugyan, de a művészi hatásról ezúttal inkább pályatársaik gondoskodtak. A kínai pár tiszteletére rendezett „Artistry on ice” névre hallgató gálán ugyanis több egykori és jelenlegi világsztár is fellépett. Ott volt ugyanis a kínai fővárosban a svájciak korábbi világbajnoka, Stephane Lambiel, az amerikai Johnny Weir, a világbajnok és olimpiai ezüstérmes Mao Asada is. Az est fénypontjaként pedig az oroszok sztárja, a szocsi olimpiától a közelmúltban eltiltott Jevgenyij Pljusenko is feltűnt a jégen. A gáláról az ALÁBBI linken látható egy rövidebb videó.

0 Tovább

Berlusconi segített Londonnak

Az egykori brit miniszterelnök, Tony Blair múlt héten megjelent önéletrajzi könyvében („The journey”) a londoni olimpiával kapcsolatos kandidációról is tesz említést. Blair könyvében elismeri, hogy a pályázati folyamat során voltak olyan pillanatok, amikor kételkedett a győzelemben és attól félt, hogy az ősi rivális franciák Párizs révén legyőzik őket. A 2005. júliusi szavazás végül London 54-50-es sikerét hozta a francia fővárossal szemben, a sikert pedig Blair véleménye szerint az olasz Silvio Berlusconi-nak (is) köszönhetik az angolok. Az öt évvel ezelőtti szingapúri szavazás előtt maga Blair is fontos lépést (amely azóta követendő példává, hagyománnyá vált a pályázó városok, nemzetek között) tett, hiszen hivatalban lévő elsőszámú politikai vezetőként személyesen lobbizott London sikeréért. Az utolsó órákban számos NOB taggal különbeszélgetést folytató Blair szerint azonban ez is kevés lehetett volna: „Egy olyan személy volt a végső folyamatban, aki sokat segített nekünk: Silvio Berlusconi” – írja Blair.

A szavazás előtti év augusztusában Blair személyes látogatást tett Berlusconinál Szardínia szigetén, hiszen tudta, hogy Olaszország kulcsszereplő lehet a lobbi harc során. Berlusconi azt kérdezte tőle, hogy valóban ennyire fontos-e az angoloknak a győzelem. Amikor pedig megkapta az igenlő választ, csak ennyit mondott: „Te a barátom vagy. Nem ígérhetek semmit, de megnézzük, hogy miben segíthetek.” Blair szerint ez tipikus Berlusconis viselkedés volt, hiszen míg más politikusok ígérgetnek (és végül nem tesznek semmit), addig ő nem bíztatta semmivel, ám valójában mégis segített. Az olaszoknak a döntés során öt tagjuk is volt a NOB-ban (a legtöbb, a svájciakkal holtversenyben), és „bár nem tudom, hogy miként szavaztak, de…”- írja talányosan Blair a szavazásról.

A szoros verseny miatt három átszavazó is a franciák javára dönthette volna el a versenyt, így az sem kizárt, hogy végül tényleg az olasz NOB-tagok voksain múlhatott a 2012-es nyári olimpia rendezésének kérdése. Blair arról is ír, hogy a kabinet iroda előzetesen nem volt biztos a sikerben, így végül csak a pályázati biztos Tessa Jowell tanácsára döntött úgy, hogy személyes tekintélyét is kockára téve vállalja a szingapúri utazást. „Mi lesz akkor, ha veszítünk, pláne akkor, ha a franciákkal szemben?”- szólt a politikusi dilemma az utazás előtt. Az egykori brit miniszterelnök szerint London még a két közvetlen favorit között sem volt bent a helyszínről döntő NOB kongresszus kezdetekor, de a labdarúgó David Beckham és az egykori olimpiai bajnok középtávfutó, Sebastian Coe (aki az amerikai Barbara Cassani-t váltotta a pályázati bizottság élén) személyes kampányának is nagy része volt a győzelmükben.

A közel tíz fontba kerülő könyvben Blair részletesen leírja, hogy miként találkozott néhány nap leforgása alatt 40 NOB taggal is. A segítőitől külön lapokon kapott információkat az egyes szavazókról, amelyek az illetők karrierjét, pályafutását, személyes preferenciáit írták le. Blair említ egy olyan esetet is, amikor véletlenül az egyik NOB-tagot olimpiai bajnok gerelyhajítónak titulálta, holott ő műkorcsolyázóként szerepelt, de a szintén jelen lévő Sebastian Coe roppant diplomatikusan korrigálta a kínosnak induló helyzetet. Az akkori francia elnök, Jacques Chirac később érkezett meg csupán a szingapúri szavazásra, ahol személyesen is beszélt a hallgatóságnak (ellentétben az inkább a háttérben dolgozó Blair-el, aki végül videó üzenetben szólt csak a tagokhoz nagy plénum előtt), de ez sem vezetett eredményre, hiszen végül London lett a befutó. Blair egyébként a végső szavazás előtt a G8 csúcstalálkozóra utazott el a skóciai Gleneagles-be, ott értesült a számára és országa számára is örömteli hírről.

0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek