A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) érdemérmét kapta meg posztumusz Nodar Kumaritasvili grúz szánkós, aki halálos balesetet szenvedett a vancouveri téli olimpia nyitónapján. Az elhunyt sportoló édesapja a NOB, a grúz nemzeti olimpiai bizottság és a Nemzetközi Szánkó Szövetség (FIL) képviselőinek jelenlétében vette át a kitüntetést. A 21 éves Kumaritasvili a február 12-i edzésen, 145 km-es sebességgel száguldva kirepült a whistleri pályáról, és egy oszlopnak csapódott. Helikopterrel kórházba szállították, de az életét már nem tudták megmenteni. A FIL 10 ezer euróval támogatja Kumaritasvili családját, szülővárosában, Bakurianiban pedig szánkópályát neveznek el róla. (Forrás: MTI)
Olimpiai esélyesek az NFL londoni meccsén
Ezen a hétvégén az NFL európai szurkolói Londonra figyelnek elsősorban, hiszen vasárnap délután a – várhatóan telt házas - Wembley Stadionban alapszakasz mérkőzésen találkozik egymással a San Francisco 49ers és a Denver Broncos. Mindkét csapat gyengén kezdte a bajnokságot, most pedig az NFL történetének negyedik Amerikán kívüli hivatalos mérkőzésén szeretne javítani. Az eddigi hét fordulóban a Denver kettő, a San Francisco pedig mindössze egyetlen meccset nyert meg, így tényleg létkérdés a siker mindkét oldalon. A meccs mellett a britek számára természetesen olimpiai szemüvegen keresztül nézve is fontos az NFL látogatása, hiszen nem hagyhatják ki ezt a megaeseményt sem a londoni olimpia népszerűsítésére. A ma kora esti találkozón ugyanis többek között a háromszoros olimpiai bajnok vitorlázó, Ben Ainslie és a Londonban szintén aranyéremre esélyes középtávfutó, Mo Farah lesz majd a két NFL együttes hivatalos kísérője. A két jelenlegi sportoló sztárt az NFL Hírességek Csarnokába tartozó egykori klasszis kíséri majd ki a Wembley stadion gyepére. A tiszteletbeli csapatkapitányi feladatot több egyéb – a brit sportéletben meghatározó szerepet játszó - sportoló is elfogadta, így Martin Johnson, Didier Drogba, John Terry, Lewis Hamilton, Rebecca Adlington és Joe Calzaghe is ott lesz a mérőzésen.
Női győztes a brit olimpiatörténeti vetélkedőn
Egy 30 esztendős hölgy, bizonyos Karen Smith nyerte meg Angliában a Nemzeti Lottótársaság által indított olimpiatörténeti vetélkedőt. A Whitley Bay-ből érkezett fizioterapeutaként dolgozó nő az olimpiai és a paralimpiai játékok történelméből összeállított vetélkedőn bizonyult a legjobbnak, ahol a döntőben nyolc társát utasította maga mögé. Karen Smith a győzelemnek köszönhetően egy utazást nyert meg az általa kiválasztott egykori olimpia helyszínre (ő már a döntő előtt eldöntötte, hogy a 2000-es olimpia helyszínére, Sydneybe szeretne eljutni). „El sem tudom hinni, hogy én nyertem. A vetélytársaim is nagyon sokat tudtak, így nem is bíztam benne, hogy nyerhetek. Mindig is szerettem nézni az olimpiákat, így nem volt kérdés, hogy jelentkezek, amikor megláttam a felhívást a Nemzeti Lottótársaság Internetes oldalán. A közvetlen kollégáimnak el sem árultam, hogy miért hiányzom ezen a héten a munkából, de már alig várom, hogy megoszthassam velük az információt” – nyilatkozta a boldog győztes. A döntőben a versenyzők fokozatosan nehezebbé váló kérdéseket kaptak és ezekre kellett gombnyomással minél hamarabb válaszolniuk.
Smith azon az Internetes vetélkedőn tudott most győzni, amelyet blogunk is ajánlott már idén áprilisban és amelyen közel 10.000-en indultak el. Az élő döntőt Stratfordban az Olimpiai Parkban rendezték, ahol az olimpiai bajnok Steven Redgrave volt a díszvendég. „Nagyon kemény vetélkedő volt, én alig-alig tudtam bármire is válaszolni, még az evezéssel kapcsolatos kérdéseknél is sokat hibáztam. Kitűnő válaszokat kaptunk a kérdésekre, nagy eredmény, hogy Karen az ország legjobb sport tudorait tudta megelőzni a vetélkedőn” – mondta a finálé után az ötszörös olimpiai bajnok evezős. A vetélkedő döntőjét a friss tornász világbajnok Beth Tweddle is a helyszínen tekintette meg, ahol a nyertes annak is örülhetett, hogy sikere után garantáltan behívják majd interjúra a londoni olimpia szervezői, így magas szintű tárgyi tudása mellett várhatóan majd önkéntesként is segítheti a 2012-es nyári olimpia megrendezését.
Kilencéves lány tervezte az érmét
A Brit Királyi Pénzverde új fémpénzeket vezet be a jövő hónaptól kezdődően, az új 50 pennys érméken a 2012-es londoni olimpia és paralimpia sportágai lesznek láthatóak. A pénzverde 1100 éves történetében most először fordul majd elő az, hogy a nyilvánosság által tervezett motívumok kerülnek a hivatalos brit fizetőeszközre. A nyilvános pályázatra egyébként 30.000-en jelentkeztek, közülük választották ki azt a 29 szerencsés angol illetve walesi pályázót, akiknek a tervei meg is valósulnak. A NOB szakembereiből, független szakértőkből valamint a Brit Királyi Pénzverde vezetőiből összeállított bíráló bizottság által kiválasztott boldog nyertesek között szerepel egy manchesteri rendőr, egy readingi futár, egy bristoli banki alkalmazott és többek között egy 75 éves nyugdíjas szociális munkás is Derbyből. Mint minden Nagy-Britanniában elfgoadott hivatalos pénzeszközt, így az újonnan megjelenő penny-ket is a királynő, valamint az Államkincstár jóváhagyásával bocsátják ki. Az újonnan kibocsátott pénzérméken valamennyi olimpiai sportág helyet kap majd, kezdve a kosárlabdától, az úszáson át egészen a paralimpiai programban szereplő – talán kevéssé közismert – bocsáig.
A 29 kiválasztott érme közül kettőt is gyerekek álmodtak meg, közülük az egyik, a bristoli Florence Jackson (ld. kép) tavaly, kilenc éves korában készítette el azt a magasugró alakot ábrázoló tervet, amellyel a BBC által is promótált pályázat során 17.000 társát előzte meg. A másik „kiskorú” által készített terv a Halifaxból származó 16 éves Theo Crutchley-Mack nevéhez fűződik, aki kerékpárost ábrázoló munkájával került be a kiválasztottak szűk klubjába. „A penny a mindennapunk része, így külön megtiszteltetés a számunkra, hogy a hivatalos pénzre is felkerülnek az olimpia motívumai. Számunkra azért is különleges ez a projekt, mert a nyilvánosság bevonásával alakult ki a végső dizájn – nyilatkozta a bejelentés kapcsán Sebastian Coe, a szervezőbizottság elnöke. „Az 50 pennys érmék hosszantartó olimpiai örökséget biztosítanak nemzetünk számára. Már alig várom, hogy a kezembe foghassam az első ilyen jellegű érmét, sőt szeretném a teljes kollekciót beszerezni majd.” – zárta nyilatkozatát egy személyes gondolattal Coe. A Brit Királyi Pénzverde a tervek szerint összesen 87 millió darab „olimpiai 50 pennys”-t bocsát majd ki, amelyek így hamarosan a Nagy-Britanniába látogató honfitársaink pénztárcájába is eljuthatnak.
Az olimpiai bajnok különös halála
Egy különösen ritka fertőző betegségben veszítette életét a kétszeres olimpiai bajnok brit evezős, Andy Holmes. A ’80-as években még Sir Steven Redgrave-vel közösen olimpiai bajnokságokat nyerő sportoló 51 esztendős korában vasárnap hunyt el. Az 1984-es los angelesi olimpián a brit kormányos négyessel lett olimpiai bajnok Holmes, majd az 1988-as szöuli olimpián kormányos nélküli kettesben éppen a legendás Redgrave-vel közösen lett bajnok, emellett pedig egy ötkarikás bronzérmet is szerzett Szöulban. A mellékelt képen középen látható Holmest még a múlt héten vitték be a kórházba, az ún. Weil-szindróma (leprospirosis) tüneteivel. Ez a betegség azoknál léphet fel, akik olyan folyókban vagy tavakban tartózkodnak, amelyek elhunyt állatok tetemeivel fertőződnek meg. A betegség a vízi sportokat huzamosabb ideig űzők számára jelenthet főként veszélyt. „Ez egy nagyon szomorú nap az evezős sport számára. Engem különösen kellemetlenül érint ez a hír, hiszen Andy-vel öt éven keresztül eveztünk együtt. Nagyon sikeresek voltunk együtt, sajnálom, hogy most már nincs velünk.” – nyilatkozott szomorúan a BBC-nek Sir Steven Redgrave a hír hallatán – Ez egy olyan betegség, amiről az evezősök többsége tud, hiszen beszéltek nekünk erről annak idején. Szerencsére azonban nagyon ritka is egyben, mert a folyók általában vannak annyira gyorsak, hogy a fertőzést tartalmazó részek még időben felhíguljanak.”
Csak nyáron legyen az olimpia?
A NOB Végrehajtó Bizottságának acapulcói kongresszusán több fontos kérdés mellett a nyári olimpiák időrendjével kapcsolatban is rendeztek vitát. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ajánlásai szerint a nyári játékokra pályázó városoknak a július 15-augusztus 31 közötti időintervallumban érdemes megjelölniük a tervezett olimpia rendezését. A kandidálók ezt rendre be is tartják, igaz a közelmúltban akadt egy „renitens” is, aki miatt a téma most magas prioritással került napirendre. A 2016-os olimpiára pályázó Doha ugyanis a Közel-Keleten uralkodó pokolian meleg időjárás miatt nem nyáron, hanem októberben tervezte volna az eseményt. A NOB erre hivatkozva Dohát lehúzta a pályázók második körös listájáról, amely természetesen nem váltott ki osztatlan elismerést a dohai rendezésért harcolóktól. A döntés azért is volt különösen kellemetlen, mert a technikai értékelésben Doha a harmadik helyen állt a kandidáció végső fázisában és megelőzte ebben a vonatkozásban a későbbi győztes Rio de Janeiro-t is.
A mostani tárgyalások és megbeszélések alapján az tűnik jó megoldásnak, hogy lehet ugyan pályázni a fenti időablakon kívüli rendezésre is, de a pályázóknak már sokkal hamarabb színt kell vallaniuk az időpontot illetően is, elkerülve a Doha-2016 kandidáció során tapasztalt kellemetlen közjátékot. A NOB azt szeretné elérni, hogy innentől kezdve hivatalossá váljon az a kérés, hogy a pályázóknak a jelentkezési folyamat elején rögzíteniük kell a kívánt időpontot, amelyet – ha kívül esik a fenti ajánláson - még idejében lehet mérlegelni és engedélyezni. A döntést azért is fontos meghozni, mert a 2020-as nyári olimpia rendezéséért minden valószínűség szerint Dubai is harcba száll majd, ahol hasonló jellegű problémák merülhetnek fel, mind Doha esetében. Legutóbb egyébként a 2000-es nyári olimpia esett kívül a fenti időszakon, az ausztrálok tíz évvel ezelőtt szeptember 15-e és október elseje között rendezték meg a nyári játékokat.
Bár nem ennyire égető kérdés, de a téli olimpiákra is vonatkozna ez a fenti szabályozás, hiszen egy déli féltekén lévő város (az időjárás miatt) elvileg az európai nyári időszakban rendezhetne csak versenyeket, ami alapvetően boríthatná fel az évtizedek óta jól bevált versenyrendszert a téli sportok világában, ezt pedig a NOB illetékeseinek is idejében mérlegelniük kell.
Jacques Rogge kezébe került a döntés
Bár hétfőre ígérték, mégsem született végleges döntés a 2014-es téli olimpia új sportágainak ügyében. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság Végrehajtó Bizottságának mexikói ülésén ugyanis elnapolták a kérdést és várhatóan csak jövőre kap végleges választ minden érdekelt lobbi csoport arra a kérdésére, hogy végül melyikük képviselői lehetnek ott Szocsiban. Ahogy már korábban is írtunk róla, a szakértők a legnagyobb esélyt a női síugrás programba kerülésére látták, a korábbi kétszeri negatív döntés után azonban most sem született még számukra pozitív ítélet. Bár a hölgyek a vancouveri olimpia előtt még a Kanadai Legfelsőbb Bíróságig is elmentek keresetükkel, akkor nem mentek vele sokra, mert végül nem indulhattak az idén februári olimpián. A NOB indoka az volt, hogy a sportág még túlságosan új és a nemzetközi élmezőnynek erősödésre, szélesedésre van szüksége. A mostani határozat is arról döntött, hogy megvárják a 2011-es oslói világbajnokságot és az ottani verseny minőségének függvényében döntenek végül. „Azt mondták nekem, hogy pozitívan viszonyultak a sportágunkhoz, így nekem is így kell tennem – mondta az AP hírügynökségnek telefonon nyilatkozó amerikai Lindsey Van, aki tavaly a női síugrás első világbajnoka lett – Nem mondtak nemet, így azt gondolom, hogy továbbra is jó irányba haladunk. Számomra a kedd is olyan nap lesz, mint a többi, hiszen most is fel fogok kelni és edzeni fogok. Ugyanott vagyunk, ahol előtte, de továbbra is optimistának kell maradnunk.” A női síugrók helyzetét könnyítheti, hogy a NOB nagy erőket mozgósít a női egyenjogúsítás érdekében és mivel a téli programban már csak a síugrás és az északi összetett sportágban nincsen női verseny, így várhatóan az első lehetséges alkalommal (ha a minimális kritériumoknak megfelelnek) a gyengébbik nem síugró küzdelmei felkerülhetnek a programba. A hölgyek amúgy már 2005 óta versenyeznek a Kontinentális Kupa keretein belül és a tervek szerint a 2011/12-es szezontól kezdődően már Világkupa versenyeket is rendeznek számukra – utóbbi szintén a programra kerülés egyik kritériumának számít.
Megszűnik a tűzijáték?
Ezekben a napokban a NOB Végrehajtó Bizottsága a mexikói Acapulcóban ülésezik, ahol számos fontos kérdésben születik majd döntés. A három napos tanácskozás második napján (hétfőn) szavaznak majd az illetékesek többek között a 2014-es téli olimpia végleges programjáról (a hírek szerint a női síugrók reménykedhetnek a leginkább a programba kerülésben), emellett pedig számos egyéb javaslatot is megvitatnak majd. Ezek közül az egyik legérdekesebb a srí lankai olimpiai bizottság vezetőjének Hemasiri Fernando-nak a javaslata, aki a tűzijátékok betiltását kéri a NOB-tól. A mára az olimpiai megnyitó- és záróünnepségek kötelező részévé vált látványos parádé elképzelhető, hogy hamarosan megszűnik majd. Az ok nem más, mint a tűzijátékok környezetkárosító hatása, a NOB pedig ezen a téren is szeretne előrelépni így elképzelhető, hogy hamarosan már csak lézershow-kat láthatunk az olimpiai protokoll eseményeken. A londoni olimpia megnyitójával kapcsolatban amúgy még nem született végső döntés, de a brit látványtervezők mozgásterét vélhetően befolyásolja majd az acapulcói szavazás eredménye is.
Biatlonban nyomulnak a kenyai futók
Tavaly decemberben láttak először havat, és bár akkor álltak életükben először sílécen, mégis a téli olimpiára vágynak. Három kenyai futóról van szó, akik úgy néz ki, hogy belátták, hogy bár a Kenyában szinte nemzeti sportnak számító futásban/mezei futásban nem számítanak kiemelkedő tehetségnek (a 3:40 körüli 1500 méteres és a 13:40 körüli 5000 méteres egyéni legjobbjuk azért persze nem rossz…), más sportágban kamatoztathatják fizikai paramétereiket és az addig megszerzett állóképességüket. A tervhez pedig Németországban anyagi támogatójuk is akad, így Eliyah Kiptoo, Titus Rotich és Enok Lagat megcélozhatja a 2014-es olimpiát Szocsiban. A három kenyai futó tavaly december óta készül Türingiában, Oberhofban, ahol Klaus Bergmann irányításával és támogatásával. A trió a nyári időszakban mutatkozott be a biatlon világnak, hiszen a szlovákiai Osrblie-ben rendezett nyári versenyen már el is indultak. A jelenleg Suhlban élő kenyaiak –ahogy azt várni lehetett- a futórészt tekintve erősek voltak, de a lövészet tudományát még tanulniuk kell (Kiptoo és Lagat itt lőtt életében először). „Szeretem a sífutást és a lövészetet is, élvezem a havat. A biatlont azért kezdtem el, mert szerettem volna valami mással foglalkozni. Az emberek Kenyában nem nagyon tudják, hogy mi is az a biatlon, hiszen nálunk nincsen hó” – mondta Rotich. A kenyai „gazellák” a tervek szerint a 2011/12-es szezonban az IBU Kupában indulnak majd el, akiknek Klaus Bergamnn elmondása szerint még sokat kell fejlődniük a sílécen és a lőállásban nyújtott teljesítményt tekintve is.
Armstrong visszatér
Ő is kerékpáros. Ő is amerikai. Ő is olimpiai érmes. Ő is Armstrong és ő is visszatér sportágába. Míg a hétszeres Tour de France győztes Lance Armstrong tavaly, addig honfitársa, Kristin Armstrong jövőre tér vissza a versenyzéshez. A pekingi olimpia női időfutam versenyének aranyérmese, 2006 és 2009 időfutam világbajnoka a teljes idei versenyévadot kihagyta, ekkor adott életet ugyanis kisfiának, Lucas Williamnek. A 37 esztendős versenyző jövőre a korábbi csapatába tér majd vissza és a megszokott körülmények között szeretne felkészülni a 2012-es londoni olimpiára. „Imádom a kerékpározást és imádom a versenyzést. – adja meg a visszatérés okait Armstrong – A tavalyi világbajnokság után nem azért vonultam vissza, mert kiégtem volna. Akkor azért hagytam abba, mert a férjemmel közösen szerettünk volna családot alapítani. Akkor azt mondtam, hogy ha minden jól alakul a gyermekem születése körül, akkor elképzelhető, hogy folytatni fogom.”
Utolsó kommentek