A visszatérést fontolgatja az ausztrálok ötszörös olimpiai bajnok úszója, Ian Thorpe. A pályafutását 2006 novemberében a motiváció hiánya miatt befejező, még most is csupán 28 éves úszó ugyanis ismét a medencében edz és egyes hírek szerint nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a 2012-es londoni olimpián újra versenyezni fog. Thorpe elmondta, hogy most már teljesen felépült abból a két évvel ezelőtt Kínában, a pekingi olimpia ideje alatt elszenvedett autóbalesetből, amelynek következtében komolyabb vállfájdalmai voltak. Thorpe menedzsere, David Flaskas az egyik Sydneyben megjelenő újságnak elmondta, hogy pártfogoltja valóban edzésbe állt, de a tényleges visszatérésről szóló döntést nyilván nem egyetlen nap leforgása alatt fogja meghozni. Thorpe egyelőre nem tett hivatalos bejelentést a visszatérésről, amit amúgy is csak azt követően tehetne meg, ha kilenc hónapra előre hivatalosan jelzi a nemzetközi szövetség felé ezen szándékát. Az ausztrál úszó ezen esetben kerülne ugyanis csak be a hivatalos dopping-regiszterbe (ezt a Szepesi-ügy óta sajnos már mi is tudjuk), amely alapján felkészülése során bármikor újra ellenőrizhetővé válhatna. „Egyelőre Ian élvezi az edzéseket, de addig még sok időnek el kell telnie, amíg komoly döntést hozhatunk a visszatérés ügyében. Ugyanakkor tudjuk, hogy sohasem mondhatjuk azt, hogy soha.” – tette hozzá Flaskas. A hírek szerint Thorpe visszatérési kedvét az is fokozhatja, hogy jó barátja, Geoff Huegill a közelmúltban sikeresen, a Nemzetközösségi Játékokon szerzett aranyéremmel tért vissza az uszodák világába.
Amputálták az olimpiai bajnok lábát
December kilencedikén térdtől lefelé amputálták a jobb lábát a német Ilke Wyluddának, aki az 1996-os atlantai olimpián megnyerte a női diszkoszvetést. A Bild című napilap híradása szerint a 41 éves ex-sportoló az elmúlt években több műtéten is átesett állandósuló térd- és lábszárfájdalmai miatt, a legutóbbinál viszont komplikációk léptek fel, amikor zárni kellett egy nyílt sebet. "Bakteriális fertőzés alakult ki, amely vérmérgezéshez vezetett, az ilyen esetek pedig fele részben halállal végződnek" - nyilatkozta Wyludda, aki maga is orvosként dolgozik, így tisztában volt a betegség és a fertőzés kockázataival. "Választhattam a lábam elvesztése és az életem között, és én élni akartam. Sok minden megváltozik mostantól, át kell alakítani a lakást, az autót, de hát így hozta a sors." Az Európa-bajnok (1990, 1994), kétszeres vb-második (1991, 1995) atléta 1989 és 1991 között sorozatban 41 versenyt nyert meg, a sorozat pedig éppen a legrosszabbkor, a ’91-es tokiói vb döntőjében szakadt meg. Ilke Wyludda pályafutását 2000-ben, a sydney-i olimpián elért hetedik helyezése után fejezte be.
Tévés siker volt a vancouveri olimpia
Az év elején rendre napvilágot látnak az előző évről szóló különböző értékelések, elemzések, így van ez a sport világában is. A napokban került publikálásra az Egyesült Államok száz legnézettebb tavalyi televíziós sporteseményét tartalmazó lista. A listát hagyományosan a Super Bowl (az amerikai futball bajnokság döntője) vezeti, amelyet 106,5 millió néző tekintett meg tavaly. A lista élmezőnyében további NFL találkozók szerepelnek, a vancouveri téli olimpia évében azonban ötkarikás események is odakerültek az élmezőnybe. A legnézettebb NFL-en kívüli esemény címét rögtön a vancouveri megnyitóünnepség vitte el, amelyet február 12-én 32,6 millió tekintett meg az Egyesült Államokban, igaz ez is csak a lista hetedik helyéhez volt elegendő. A százas listára amúgy összesen 18 olimpiai közvetítés került fel, közülük is kiemelkedik a férfi jégkorong torna döntőjében rendezett USA-Kanada összecsapás (27,6 millió néző – 19. hely) és az olimpiai záróünnepség (21,4 millió néző – 58. hely).
Bár a labdarúgás az USA-ban is fokozatos növeli népszerűségét (különösen úgy, hogy a Landon Donovan vezette amerikai csapat továbbjutott csoportjából Dél-Afrikában), a foci vb-finálé, a Spanyolország-Hollandia találkozó azonban így is csak a 40. helyet szerezte meg 24,3 millió nézővel. A legnézettebb száz sportadást tartalmazó listán (az amerikai foci népszerűségét jól demonstráló módon) összesen 65 (!) NFL mérkőzés található (a legjobb 25-ben húsz). Az olimpiai adások növekvő népszerűsége ugyanakkor nem jön most rosszul a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, az idei év elején ugyanis a NOB a korábbi halasztások után végre értékesítené a 2014-es és a 2016-os olimpiák - az Egyesült Államokra vonatkozó - közvetítési jogait. A londoni nyári olimpiát még –sorozatban hetedszer – az NBC televíziós csatorna közvetíti majd, de a következő olimpiákat már vélhetően új társaságok vihetik majd el.
Ingyen Internet a sportolóknak
A londoni olimpia szervezőinek bejelentése értelmében a 2012-es nyári olimpia ideje alatt a résztvevő sportolók és hivatalos személyek számára ingyenes (!) Internet elérést biztosítanak. A döntést azt követően hozták meg az angolok, hogy a részvételre pályázó, a londoni előzetes meghívót elfogadó 205 nemzeti olimpiai bizottsággal konzultáltak. „Tisztában vagyunk vele, hogy új korszakban élünk, amelynek megvannak az új típusú médiái. Ezekhez pedig a gyors és szabad Internet elérés alapvető fontosságú” – nyilatkozta a téma kapcsán a szervezőbizottság elnöke, Sebastian Coe. Az angolok a tavalyi Nemzetközösségi Játékok ideje alatt is tanulmányozták az igényeket és azt tapasztalták, hogy egyre többen kérik a dedikált Internet elérést a szobákba, sok sportoló számára pedig ez most már fontosabb, mint a korábban alapfelszerelésnek tartott televíziós készülék. A londoni olimpia idején a játékok egyik szponzorának számító British Telecom cég biztosítja majd a hozzáférést a hivatalos résztvevőknek, akik erre a célra külön accountokat kapnak majd. Az olimpiai falu valamennyi apartmanjában emellett legalább három televízió készülék várja a sportolókat, amelyek közül az egyik direkt kapcsolatban közvetíti az olimpiai televíziós központ adásait, így a 26 sportág valamennyi eseménye megtekinthető lesz rajta.
Tavaly jelentették be a szervezők azt is, hogy az olimpiáról tudósító újságíróktól 150 fontot kérnek az Internet kapcsolat biztosításáért. Jayne Pearce, a sajtófőnök azzal indokolta a döntést, hogy a londoni játékok ideje alatt a korábbinál is jobb szolgáltatási színvonallal igyekeznek segíteni az írott és elektronikus sajtó munkáját. A tervek szerint ugyanis a sajtóközpontban összesen 6800, az egyes helyszíneken lévő kihelyezett irodákban további 4700 – kábellel csatlakozó – Internet képes munkahely kerül kialakításra, emellett pedig a fotósok számára is 1600 hasonló munkahelyet terveznek kialakítani, ezek kiépítésére pedig komoly beruházásra van szükség. Pearce emellett arról is beszélt, hogy a korábbi olimpiákon 800 font körüli összegbe került az, ha valaki dedikált ADSL vonalat kért magának, így a londoniak most sokkal kedvezőbb szolgáltatást nyújtanak a zsurnalisztáknak.
Olimpiai bajnokkal indult az amerikai „Nagy fogyás”
A „Nagy fogyás” című műsor Magyarországon is futott már korábban, ennek amerikai változata – vajon miért pont az... – töretlenül népszerű, kedden már a 11. éved vette kezdetét. Ezúttal sport szempontból is érdekes lesz az adás, hiszen az olimpiai bajnok birkózó (Sydney 2000) Rulon Gardner is a 22 versenyző között van. Az amerikai NBC televíziós csatornán futó műsorban a 39 esztendős Gardner is harcolhat tehát a 250.000 dolláros fődíjért. A csatorna eddigi tíz sorozatában szereplő fitnesz-guruk, Bob Harper és Jillian Michaels mellett két új személyi edző is segíti majd a rekord fogyásban reménykedő jelölteket. Az izgalmak fokozása érdekében a két megszokott tréner az eddig bevált módszereket alkalmazza majd az új pácienseken, de a jelöltek választhatják azt a titkos edzésmódszert is, amit az új „schobertnorbik” kínálnak számukra. A szabályok is átalakultak a korábbiakhoz képest, ha valaki az új, még ismeretlen módszert választja, négy hétig "immunitást" kap, vagyis biztosan nem eshet ki, aki viszont ragaszkodik az ismert módszerhez, az akár már az első hét után kieshet a sorozatból. Előbbi lehetőséget amúgy az 11 páros közül öten választották. Rulon Gardner amúgy jelenleg jócskán túl van már korábbi versenysúlyán, az amerikai showba 474 fonttal (215 kg) mérlegelt...
Lopták a riói logót?
Alig mutatták be, máris a kritikák kereszttűzébe került a 2016-os, Rio de Janeiróban rendezendő nyári olimpia hivatalos logója. A szilveszter éjszakáján bemutatott új logóról ugyanis hamar kiderült, hogy alapötletét tekintve kísértetiesen hasonlít egy amerikai alapítvány (Telluride Foundation) által kitalált emblémához. Mindkét logó (ld. kép) összekapaszkodó színes emberalakokat ábrázol, ennek ellenére azonban a pályázaton győztes tervező cég vezetője jelezte, hogy nincs szó plágiumról, korábban ugyanis nem ismerték az amerikai alapítványt. Egyes brazil sajtóforrások úgy tudják, hogy a tervezők széleskörű kutatómunkát végeztek annak érdekében, hogy biztosítsák a logó egyediségét. „Ezt a logót nem vettük észre, nem tudom miért” – mondta Fred Gelli a Tátil nevű cég vezetője, amely több mint száz másik pályaművet maga mögé utasítva nyerte el a Rio-2016 embléma tervezési jogát. Az Internet világában persze sok összeesküvés elmélet született már korábban, egyesek már Henri Matisse „A tánc” című műalkotását is látni vélik a riói logóban…
Olimpiai bajnok lett az „Istentől kapott”
Az olimpiák történetének számos érdekes sztorija és személyes története van, közülük most a szovjet Anatolij Bogdanov pályafutásával foglalkozunk. A későbbi kitűnő sportlövő 1931 telén született meg Leningrád városában. Az édesanyja által -azóta is ismeretlen okokból - magára hagyott csecsemőt egy vasúti szerelvényben találták meg 1931 januárjában és mivel megtalálói nem tudtak róla semmit sem, így január elsejével anyakönyvezték. A neve, Bogdanov is annyit jelent: Istentől kapott.
A furcsa körülmények között felcseperedett ifjú Leningrád ostrománál is jelen volt, akkor viszont 12 évesen sikerült kiszöknie a németek által körülzárt városból és ezt követően egy hadihajón kapott munkát a háború nehéz éveiben. A második világháború végeztével sportolóként is remekül megállta a helyét, hiszen 1952-ben Helsinkiben (nagyöbű puska 300 méter – összetett) és 1956-ban Melbourne-ben (kisöbű puska összetett) is olimpiai bajnoki címet szerzett sportlövészetben. Bogdanov az olimpiák mellett a sportág más eseményein is jeleskedett, az 1954-es caracasi világbajnokságon például egyéniben hat, csapatban pedig négy aranyérmet szerzett. Bogdanov 2001 szeptemberének végén, hetven éves korában Moszkvában hunyt el.
Mi lesz a Holland Antillákkal?
A kis országok bevonulása mindig üde színfoltját képezi az olimpiai megnyitóknak. A Holland Antillák is inkább egzotikuma, mint sportolói eredményessége okán került a figyelem középpontjába korábban, Londonban azonban lehet, hogy mégsem találkozunk az ország versenyzőivel. A korábban Hollandia kötelékébe tartozó autonóm szigetközösség ugyanis októberben felbomlott, a legújabb jogi szerkezet szerint pedig már az anyaország önkormányzati régiója lesz, így – sportszervezeti fogalmak szerint - megszűnik önállóan létezni. A helyzet természetesen a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot is állásfoglalásra készteti, amely a tervek szerint 2011 januárjában nyilatkozik majd hivatalosan is a Holland Antillák olimpiai státuszával kapcsolatban. „A legfőbb célunk az, hogy az Olimpiai Chartával szinkronban lévő döntést hozzunk, amely figyelembe veszi a sportolók érdekeit. A döntésben nyilván szerepet játszik majd a 2012-es londoni olimpia, de emellett figyelni szeretnénk a régió sportéletének fejlesztési lehetőségeire is.” – vetítette előre egyelőre semleges hangnemben a lehetséges döntést a NOB egyik illetékese.
A Holland Antillák 1950-tól tagja a nemzetközi olimpiai mozgalomnak, első ötkarikás szereplésére pedig rögtön az 1952-ben Helsinkiben rendezett olimpián sor került (labdarúgó csapatuk 2-1-re kikapott Törökországtól). Ezt követően 1960-ban vettek részt ismét a játékokon, majd a moszkvai olimpia bojkottja mellett minden további nyári olimpián küldtek sportolókat a játékokra. Az ország egyetlen olimpiai érmét egy szörfös szerezte, Jan Boersma az 1988-as szöuli olimpián lett bronzérmes. A pekingi olimpián három sportoló képviselte a Holland Antillákat, az úszó Rodion Davelaar és a sportlövő Philip Elhage mellett az atléta Churandy Martina (a képen lent) volt jelen a kínai fővárosban. Utóbbi ráadásul nem is szerepelt rosszul, hiszen a 200 méteres síkfutásban a világrekordot futó Usain Bolt mögött 19,82-vel a második helyen ért célba. Mégsem kapott azonban ezüstérmet, mert a versenybírók kizárták őt pályaelhagyás miatt. A kanyarban ugyanis átlépett a mellette lévő pályára, és hiába a fellebbezés, a Nemzetközi Sportdöntőbíróság végül helyt adott az ítéletnek, amely elvette Martinától az érmet.
A fentebb leírt pekingi szereplés kapcsán három nemzetközi sportági szövetség lehet érintett az ügyben, akik közül a sportlövők és az úszók egyelőre nem foglalkoznak az „Antillák-kérdéssel”, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) azonban már elébe ment a NOB döntésének is. A szervezet ugyanis törölte a Holland Antillákat tagjai sorából, az ország sportolói pedig – így Churandy Martina is – a jövőben már holland színekben versenyeznek majd. „A helyzet egyértelmű, az Antillák sohasem volt állam, csak egy autonóm terület, a sportolók korábban sem rendelkeztek külön útlevéllel, mindig is holland útlevelük volt csak.” – nyilatkozta az IAAF főtitkára, Pierre Weiss, majd hozzátette, hogy őket nem érdekli a NOB vonatkozó döntése, ezért is határoztak már most ebben az ügyben.
Új logó – újévi parádé Rióban
Az előzetes terveknek megfelelően Szilveszter éjszakáján mutatták be a 2016-os nyári olimpia új logóját. A Rio de Janeiróban található legendás Copacabana strandon több mint egy millió ember gyűlt össze, hogy megnézze az első, Dél-Amerikában rendezendő olimpia új jelképének bemutatását. Az ünnepélyes ceremónián jelen volt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság belga elnöke, valamint számos NOB-tag társaságában a szervezőbizottság elnöke Carlos Arthur Nuzman is. Jacques Rogge elnök legutóbb 2007-ben a Pánamerikai Játékokon vizitált a brazil városban, most viszont öt napot is eltöltött a tengerparti metropoliszban. Az új logót ünnepélyes keretek között, hatalmas kijelzőkön mutatták be az éjfélt váró ünneplő tömegnek. A logó megtervezésére kiírt pályázatra összesen több mint 100 elképzelés és ötlet érkezett, a végső dizájnt viszont már egy leszűkített nyolcas listáról választották ki. A pályázókat arra kérték, hogy az új logó testesítse meg a brazil emberek sport iránti szenvedélyét és azt az erőt és átalakulási potenciált, amelyet az olimpia megrendezése hozhat Rio de Janeiro városának és Brazíliának. A győztes egy riói tervező cég, a Tátil lett, amely a logót úgy álmodta meg, hogy három dimenzióban is ábrázolható legyen, így később akár szobor formájában is megjelenhet majd az olimpiáig hátralévő hat esztendőben.
Előállították az olimpiai bajnokot
Életveszélyes fenyegetés és illegális fegyverbirtoklás miatt eljárás indult a pekingi olimpia maratoni futó bajnoka, Samuel Wanjiru ellen. A kenyai futó a hírek szerint egy féltékenységi dráma közepette feleségét, Tereza Njerit és egyik testőrét, William Masindét is megfenyegette a birtokában lévő AK-47-es gépfegyverrel. Ügyvédjének tájékoztatása szerint Wanjiru ártatlannak vallotta magát, a jövő év márciusában esedékes tárgyalásig szabadlábon védekezhet. A Kenya történetének első maratoni futó olimpiai bajnoka korábban kétszer is megnyerte a Boston maratonit, most azonban azért került a figyelem középpontjába, mert erőszakos cselekedete miatt a hatóságok előállították
Utolsó kommentek