Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Elhunyt a csehek olimpiai bajnok síugrója

Pénteken hetven esztendős korában elhunyt az 1968-as téli olimpián győztes síugró, Jiři Raška.
A huszadik század legjobb cseh sízőjének megválasztott Raška hazája első olyan sportolója lett, aki győzni tudott a téli olimpián. A hetven esztendős sportember a Csehország keleti részén található Novy Jicin kórházában hunyt el, halálának okát a kórház egyelőre nem közölte. Raška 1968-ban a normál sáncon lett olimpiai bajnok, emellett pedig a nagysáncon is ezüstérmet szerzett. „Raška igazi legenda volt, az ő elvesztése nagy érvágás a cseh sportnak” - nyilatkozta Milan Jirasek, a Cseh Olimpiai Bizottság elnöke.

A cseh ugró olimpiai sikerei után egy évvel, 1969-ben új világrekordot ért el Planicán sírepülésben (164 méter), emellett pedig 1971-ben megnyerte a legendás Négysáncversenyt is. Visszavonulása után 1976-tól kezdődően edzőként dolgozott. Raška tavaly októberben Vaclav Klaus államelnöktől a legrangosabb állami elismerést vehette át, ezt követően viszont többször is voltak gondjai a szívével.

0 Tovább

Hat új versenyszám Szocsiban

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság sportigazgatója, Christoph Dubi szerdán bejelentette, hogy legalább hat versenyszámmal bővül a 2014-es téli olimpia programja. A három év múlva Oroszországban sorra kerülő olimpián az évek óta a részvételért küzdő női síugrók végre ott lehetnek. Mellettük a férfi és női síakrobaták félcső versenyei, a biatlonosok, a szánkósok és a műkorcsolyázók csapatversenye mutatkozhat be.

A hódeszkások és a síakrobatika slopestyle (trükk) versenyszámával, valamint az alpesi sízők csapatversenyével kapcsolatban egyelőre nem hoztak döntést, a NOB szakemberei az elkövetkező hónapokban tovább vizsgálják ezen három versenyszám lehetséges programba vételét. A NOB tájékoztatása szerint ezen számok esetében elsősorban technikai jellegű (a lebonyolítással kapcsolatos) részleteket kell tisztázni ezen versenyszámok esetén.

A NOB sportigazgatója elmondta, hogy a döntés indokai között az volt a legfontosabb, hogy az adott versenyszám milyen pluszt hozhat az olimpiai játékokba. „A műkorcsolyázás például nagyon népszerű sportág. Sok országban és különböző korcsoportoknál is nagyon kedvelt, így a műkorcsolyázók csapat versenye növelheti a játékok iránti figyelmet.”

A női síugrók már a tavalyi vancouveri olimpia előtt is a végletekig (elmentek egészen a Kanadai Legfelsőbb Bíróságig is) pereskedtek sportáguk érdekében, de akkor még nem értek célt. „Hatalmas dolog, hogy a NOB úgy döntött, hogy a mi sportágunk is felkerülhet a játékokra. A női síugrás az utóbbi tíz évben rengeteget fejlődött, az olimpiai tagságra volt szükségünk ahhoz, hogy még magasabb szintre tudjunk lépni.” – mondta az amerikai Lindsey Van, aki 2009-ben Liberecben a sportág első női világbajnoka lett. A női síugrók olimpiai felvételével az is eldőlt, hogy már csak az északi összetett az egyetlen olyan téli olimpiai sportág, amelyben a hölgyek nem versenyeznek.

0 Tovább

Új versenyszámok Szocsiban ?

Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke várhatóan szerdán jelenti be Londonban, hogy melyek azok a versenyszámok, amelyek a 2014-es szocsi téli játékokon debütálnak majd.
SochiA női síugrók öt éve kampányolnak azért, hogy részt vehessenek az ötkarikás eseményen, de ugyancsak a programba kerülésért harcol a síakrobaták félcső és a hódeszkások slope style (trükk) versenyszáma, a sílövők a vegyescsapatok, a szánkósok és a műkorcsolyázók pedig a csapatok versenyét szeretnék az olimpiai műsorban látni.
A NOB 15 fős végrehajtó bizottsága októberben az összes szám programba vételével kapcsolatban pozitívan foglalt állást, ugyanakkor hangsúlyozta: az ötkarikás műsorba kerüléshez még mindegyiknek bizonyítania kell. A dpa információi szerint Rogge azért ismerteti már szerdán a döntést, hogy a szocsi szervezőknek elegendő idejük legyen az újabb versenyszámok nyomán szükségessé váló változtatásokra.

0 Tovább

Jacques Rogge kezébe került a döntés

Bár hétfőre ígérték, mégsem született végleges döntés a 2014-es téli olimpia új sportágainak ügyében. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság Végrehajtó Bizottságának mexikói ülésén ugyanis elnapolták a kérdést és várhatóan csak jövőre kap végleges választ minden érdekelt lobbi csoport arra a kérdésére, hogy végül melyikük képviselői lehetnek ott Szocsiban. Ahogy már korábban is írtunk róla, a szakértők a legnagyobb esélyt a női síugrás programba kerülésére látták, a korábbi kétszeri negatív döntés után azonban most sem született még számukra pozitív ítélet. Bár a hölgyek a vancouveri olimpia előtt még a Kanadai Legfelsőbb Bíróságig is elmentek keresetükkel, akkor nem mentek vele sokra, mert végül nem indulhattak az idén februári olimpián. A NOB indoka az volt, hogy a sportág még túlságosan új és a nemzetközi élmezőnynek erősödésre, szélesedésre van szüksége. A mostani határozat is arról döntött, hogy megvárják a 2011-es oslói világbajnokságot és az ottani verseny minőségének függvényében döntenek végül. „Azt mondták nekem, hogy pozitívan viszonyultak a sportágunkhoz, így nekem is így kell tennem – mondta az AP hírügynökségnek telefonon nyilatkozó amerikai Lindsey Van, aki tavaly a női síugrás első világbajnoka lett – Nem mondtak nemet, így azt gondolom, hogy továbbra is jó irányba haladunk. Számomra a kedd is olyan nap lesz, mint a többi, hiszen most is fel fogok kelni és edzeni fogok. Ugyanott vagyunk, ahol előtte, de továbbra is optimistának kell maradnunk.” A női síugrók helyzetét könnyítheti, hogy a NOB nagy erőket mozgósít a női egyenjogúsítás érdekében és mivel a téli programban már csak a síugrás és az északi összetett sportágban nincsen női verseny, így várhatóan az első lehetséges alkalommal (ha a minimális kritériumoknak megfelelnek) a gyengébbik nem síugró küzdelmei felkerülhetnek a programba. A hölgyek amúgy már 2005 óta versenyeznek a Kontinentális Kupa keretein belül és a tervek szerint a 2011/12-es szezontól kezdődően már Világkupa versenyeket is rendeznek számukra – utóbbi szintén a programra kerülés egyik kritériumának számít.

A női síugrás mellett további hat sportág képviselői is reménykednek még a téli programbővítésében, egyelőre azonban a snowboard és sí slopestyle versenyek, a sí félcső, a biatlon vegyes váltó valamint a szánkó és műkorcsolya csapatversenyek sorsáról sem született döntés Acapulcóban. Valamennyi említett szakágban lesznek világbajnoki versenyek jövőre, így a NOB Végrehajtó Bizottsága jövő áprilisra tolta el a végső döntés időpontját ebben a kérdésben. Egy konkrét döntés született csupán a sportági bővítés ügyében, hiszen a nyolc programra került sportági javaslat közül az alpesi sízők csapatversenye biztosan nem kerül fel a 2014-es téli játékok versenyszámai közé. A vancouveri olimpia után sokat kritizált női jégkorong és a most először programba került síkrossz is terítéken volt az acapulcói tanácskozáson, de mindkét sportág maradhat az olimpiai családban. Figyelemre méltó döntés is született hétfőn, amely szerint a Végrehajtó Bizottság felhatalmazta a NOB elnökét, Jacques Rogge-ot, hogy jövő áprilisban egy személyben (!) döntsön a fentebb leírt hét sportág olimpiai programba kerüléséről.
0 Tovább

Olimpiai bronzérem 50 év után

Az olimpiai játékok az elmúlt évtizedekben számos érdekességet produkáltak, ezek közül is kiemelkedik azonban a síugró Anders Haugen története, aki az olimpiai szereplését követően 50 évvel lett bronzérmes. Az Oslóban 1888-ban született Haugen testvérével az első világháború előtt emigrált az Egyesült Államokba, ahol természetesen nem hagyták abba kedvenc sportjukat, a síugrást sem. A Haugen testvérek eredményes síugrók voltak új hazájukban is, hiszen Anders négyszer, Lars pedig hétszer lett bajnok 1910 és 1926 között. Az olimpiai játékokon ugyanakkor csak Anders szerepelt az Egyesült Államok színeiben, mert Lars visszautasította a neki felajánlott csapattagságot.

A franciaországi Chamonixban 1924-ben rendezett első téli olimpiai játékok során Haugen is részt vett (érdekes módon saját maga fizette az utazását Európába), de esélyesként érkezve is csak a 4. lett végül, annak ellenére, hogy a legnagyobb ugrás (50 méter) az övé volt a versenyben. Az amerikai színekben versenyző ugró ugyanis jóval megelőzve a korát nem egyenes háttal ugrott, ahogy mindenki más, hanem a léchez előre hajolva, ahogy azt manapság is már mindenki így teszi. Ezt azonban akkoriban még pontlevonással sújtották a bírók, így lett végül Haugen csak a negyedik a három norvég ugró, Jacob Tullin Thams, Narva Bonna és Thorleif Haug mögött.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anders Haugen a következő, St. Moritzban rendezett téli olimpián is részt vett, ott azonban már a vert mezőnyben végzett, csak a 18. lett a síugrók között, igaz ezen az olimpián is elindult másik két sportágban, sífutásban és északi összetettben is. Visszavonulása után is a sízéssel foglalkozott, és bár síoktatóként dolgozott Kaliforniában, a síugrást egészen idős koráig űzte. Részt vett stadionokban és más látványos helyszíneken rendezett síugró rendezvényeken is, mág 58 éves korában is ugrott parkoló autók fölött. (ld. kép fent)
 
Haugen már 86 éves volt, amikor 1974-ben Norvégiában megünnepelték az első téli játékok 50 éves évfordulóját. Egy norvég sportstatisztikus (a Holmenkollen símúzeum kurátora, Jacob Vaage) ezen megemlékezés és ünnepség kapcsán meglepő módon hibára bukkant az 1924-es eredménysort böngészve. A harmadiknak kihirdetett Haug pontszámait ugyanis rosszul adták össze és valójában 18,000 helyett 17,813-al végzett, vagyis csak 4. lett a 17,916 pontot szerző Haugen mögött. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elismerte a hibát, így Haugen 1974. szeptember 12.-én Oslóban átvehette a neki jogosan járó bronzot az 1934-ben (tehát negyven évvel korábban) elhunyt Thorleif Haug lányától, Anna Maria Magnussentől (ld. kép balra). Anders Haugen még tíz évet élhetett olimpiai érmesként, 96 esztendős korában, 1984. április 14.-én hunyt el. Az érdekes körülmények között megszerzett érmével mindmáig ő az egyetlen amerikai síugró, aki olimpián érmet tudott szerezni.
0 Tovább

Osló új jelképe

Vannak olyan építmények, sportlétesítmények, amelyek hosszú időre egy-egy város, jelképéül szolgálnak. Ilyen lehet a napokban átadott új Holmenkollen síugró sánc is.

Eiffel-torony, Szabadság-szobor, Big Ben – csak néhány példa arra, hogy egy építmény mennyire hozzájárulhat egy város arcképének, hírnevének meghatározásához. Maracana stadion, Wembley, Madison Square Garden, Old Trafford – egy másik kiemelés, amely a fentihez hasonló megközelítéssel a sport szempontjából híres és rangos épületeket tartalmaz. A téli sportokat ismerők és szeretők számára a Holmenkollen név hasonlóan jól cseng. A norvég főváros, Oslo külvárosában található helyszín az északi sí sportok (sífutás, északi összetett, síugrás) bölcsőjének számít. Az első síugró versenyeket már 1892-ben megrendezték az itt található dombon, ahol az idők folyamán számos legendás ugró ért el kiemelkedő sikereket. A Holmenkollen otthont adhatott az 1952-es oslói olimpia síugró versenyeinek (125.000 néző előtt ugorhattak akkor – te jó ég !), három északi sí-világbajnokságnak (1930, 1966, 1982), itt rendezik hagyományosan a síugrók Északi Turné elnevezésű versenyének az utolsó állomását, az északi sportágak képviselői pedig évről-évre találkoznak itt egymással a Világkupa sorozat keretein belül. A következő kiemelkedő sportesemény a 2011-es északi sí-világbajnokság lesz. A rendezési jogot 2006-ban a norvégok csak úgy kapták meg a Nemzetközi Síszövetségtől (FIS), ha vállalták, hogy a XXI. századra már méreteiben és infrastruktúrájában is elmaradott létesítmény helyett egy vadonatúj sáncot építenek.
 
Az annak idején csak egy külvárosi dombon kialakított sáncot az idők folyamán már tizennyolc alkalommal átépítették, utoljára 1982-ben volt komoly változtatás. A környezeti adottságok és a pillérek így is irreális magassága miatt azonban tovább már nem bővíthető létesítményt ezúttal teljes mértékben újjáépítették, a modern kor követelményeinek megfelelővé tették. A korábbi sáncot (amely évtizedekig volt Oslo jelképe) 2008 áprilisában rombolták le és a helyére az elmúlt 17 hónapban egy 220 millió eurós (!) beruházás keretein belül építettek másikat. A költségek a sánc komplexumhoz tartozó kiszolgáló létesítmények és a hozzá tartozó sífutó pályarendszer modernizálását is magukban foglalták, de ettől függetlenül az új sánc így is a világ legdrágább ilyen jellegű építménye lett. A norvég főváros másik legismertebb látványossága is a sánchoz köthető, itt van ugyanis a világ legrégebbi (1923 óta működő) símúzeuma, amelyet évente 1,2 millió ember keres fel. A múzeum természetesen most már az új sáncban üzemel tovább. A Holmenkollen sánc ismertsége és jelképpé válása a létesítmény speciális helyzetéből is következik, a sánc ugyanis a norvég fővárosra kínál csodás panorámát, ráadásul Oslo szinte minden pontjáról látható. Az építési pályázat is tartalmazott erre vonatkozó kitételeket, olyan pályaműveket vártak, amelyek építészeti szempontból is jelentős, a főváros felől nézve egyedi látványosságot nyújtó kompozíciót álmodnak meg.
 
A pályázaton egy dán tervező iroda ötletét ítélték meg a legjobbnak, így az ő terveik alapján valósult meg az új hipermodern létesítmény. A dánok koncepciójának két fontos eleme van, az egyiknek megfelelően palacsintasütő szerű (eddig még nem látott) formát alakítottak ki, a „sütő pereme” pedig egyben a szélfogó háló egészen eredeti integrálását is jelentette a sáncba. Az igazi jelképpé válás érdekében pedig egy hatalmas fénycsóvát is megálmodtak a sánc tetejére (ahova természetesen a korábbi Holmenkollen sáncokhoz hasonlóan a látogatók most is feljuthatnak majd egy kis borzongásra), amely a hegyre merőleges irányban világítva már kilométerekről is látható módon jelzi mindenki számára, hogy itt egy különleges dolgot lehet látni.
 
A norvégok számára a sánc jelentőségét jól érzékelteti, hogy az új Holmenkollenbakken (bakken = sánc) avatásán összesen 7.000 néző jelent meg március harmadikán és tekintette meg Anette Sagen első hivatalos ugrását. A világ egyik legjobb női síugróját a norvég médiában elvégzett közvélemény kutatás és össznépi internetes szavazás alapján jelölték ki a megtisztelő feladatra. A norvégok számára a síugró sport jelentőségét és fontosságát viszont az a felhajtás és kisebbfajta botrány mutatja a leginkább, ami az avatás előtti napon robbant ki. Történt ugyanis, hogy bár norvég utánpótlás korú ugrókból álló csapattal akarták tesztelni a sáncot (nehogy az avatásnál valami előre nem látható dolog történjen), amikor megjelent a kétszeres világbajnok és olimpiai bronzérmes Björn Einar Romören. A 29 éves ugró(aki egyébként Sagen mögött a második legtöbb szavazatot kapta a norvég szurkolóktól) pedig máig tisztázatlan okból és indíttatásból maga is leugrott a sáncról, miközben Sagen éppen Japánból, egy Kontinentális Kupa versenyről repült hazafelé a másnapi hivatalos ceremóniára. A norvég média persze ráharapott a témára és most már Romören nevével hozzák összefüggésbe a sánc „szüzességének” elvételét. Romörent már el is tiltották (sem Lahtiban, sem pedig Kuopioban nem indulhat el az Északi Turné versenyén), a Magyarországról nézve talán ártatlan cselekedet miatt pedig (főleg a feminista szervezetek) kis híján hazaárulóként kezelik őt Norvégiában.
 
A Holmenkollen sáncot végül hivatalosan felavató Anette Sagen amúgy a történelmi ugrásakor 106,5 méternél ért földet, de hogy a sáncon lehet ennél jóval nagyobbat is ugrani, azt jelzi, hogy fiatalokból álló előugró csapat legjobbja, a 21 éves Rune Velta 141 méterig jutott (ld alábi videó).
 
Az új sáncot persze nem csak álló képeken, hanem az Eurosport képernyőjén is megtekinthetik a síugrást kedvelő magyar nézők. A síugró Világkupa sorozat idei utolsó versenyét ugyanis március 14-én élőben közvetíti a csatorna majd Oslóból. Az első képek alapján ítélve érdemes lesz megnézni, a norvégok ugyanis tényleg ultramodern és korszakalkotó létesítményt hoztak létre.
0 Tovább

Amerikai arany északi síben

Az északi összetettező Bill Demong lett az északi sí (ide értve a síugrás, sífutás és északi összetett sportágakat) első amerikai olimpiai bajnoka. A vancouveri olimpiáig az amerikaiak nem jeleskedtek különösebben ezekben a sportágakban, korábbról mindössze két olimpiai érmük volt csupán. A síugró Andres Haugen egy számolási hiba miatt csak 50 év után kapott bronzérmet az 1924-es olimpia síugró versenyében (az ő története is megér majd hamarosan egy hosszabb írást). A sífutók között elért egyetlen olimpiai érmük pedig Bill Koch nevéhez fűződik, aki az 1976-os innsbrucki olimpián lett ezüstérmes 30 km-en. A sportág akkori megítélésére jellemző, hogy egyetlen amerikai újságíró sem volt jelen a Koch féle siker alkalmával. Bill Demong története azonban ma már valószínűleg hatalmas szalagcímekben szerepel az amerikai sajtóban, hiszen a tavalyi libereci világbajnokág álomszerű (4 versenyszám - 3 arany) amerikai szereplése után itt Vancouverben már szinte (el)várták a sikereket északi összetettben is.

0 Tovább

Morgenstern harmadik aranya

Az osztrák síugró válogatott hétfői csapat aranyérme során Thomas Morgenstern történelmet írt. Ő lett ugyanis ezzel mindössze a második olyan osztrák téli sportoló, aki három aranyérmet szerzett. Korábban ez a bravúr csak a legendás (tavaly augusztusban elhunyt) alpesi sízőnek, Toni Sailernek sikerült, aki az 1956-os olimpia mindhárom számában győzni tudott. Morgenstern Torinóban egyetlen tizeddel előzte meg a nagysáncon Andreas Koflert, majd tagja volt a 2006-ban és most is aranyérmet nyerő osztrák csapatnak. A „Morgi” becenévvel illetett ugróhoz ma este felzárkózhat az északi összetettező, Felix Gottwald is, amennyiben a csapatversenyben aranyérmet szerez az osztrák együttessel. Íme az osztrákok jelenlegi eredményességi rangsora a téli olimpiákat tekintve:

Név
Sportág
Aranyérem
Ezüstérem
Bronzérem
Anton „Toni” Sailer
alpesi sízés
3
-
-
Thomas Morgenstern
síugrás
3
-
-
Felix Gottwald
északi összetett
2
1
3
Hermann Maier
alpesi sízés
2
1
1
Michaela Dorfmeister
alpesi sízés
2
1
-
Trude Jochum-Beiser
alpesi sízés
2
1
-
Andreas Kofler
síugrás
2
1
-
Benjamin Raich
alpesi sízés
2
-
2
 
0 Tovább

Vancouver 2010 - 10. nap összefoglaló

Az olimpia tízedik napján négy versenyszámban avattak bajnokot Vancouverben. A németek sífutásban szereztek aranyérmet, aminek köszönhetően átvették az éremtáblázaton a vezetést az ezúttal győzelem nélkül maradó amerikaiaktól.

Síugrás - csapatverseny
Hétfőn a csapatversenyt rendezték meg a síugrók számára a vancouveri téli olimpián. Az aranyérmet a papírformának megfelelően a Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer összeállítású osztrák csapat nyerte meg, ráadásul óriási fölénnyel (72,1 pont előnnyel). A versenyen nem volt ott a normál- és nagysáncon is győztes, és immáron négyszeres egyéni olimpiai bajnok Simon Ammann, hiszen a svájciak nem indítottak csapatot. Hiányzott a mezőnyből a nagysánc verseny próbasorozatában térdsérülést szenvedő finn Janne Ahonen és a gyenge formája miatt a norvég csapatból kimaradó Björn-Einar Romören is. Az osztrákok bombaerős csapata végig vezetett a versenyben, így győzelmükhöz kétség sem férhetett, a sógorok az egész olimpia egyik legbiztosabb sikerét aratták. A németek (Neumayer, Wank, Schmitt, Uhrmann) hiába szerepeltek meglepően jól, megközelíteni sem tudták az osztrákokat, sőt az utolsó előtti sorozatban Martin Schmitt rontása után feljöttek rájuk a finnek és a norvégok is, az addig biztosnak tűnő érmük pedig ekkor veszélybe került. Végül azonban Michael Uhrmann ugrása megmentette őket, akik ezüstérmükkel megszerezték a németek első és egyetlen síugró olimpiai érmét Vancouverben. A Bardal-Hilde-Evensen-Jacobsen összeállítású norvég csapat harmadik helyéhez az utolsóként ugró Anders Jacobsen 140,5 méteres ugrása is nagyon kellett. Az osztrákok utolsó ugrójának, Gregor Schlierenzauernek egy biztonsági ugrás is elegendő lett volna, ehelyett 146,5 méterrel a nap legnagyobb ugrását produkálva tette fel a koronát az osztrákok teljesítményére. A finn csapatban hiába ugrott utolsóra jól Harri Olli, az északiak így sem tudtak végül felérni a dobogóra, így érem nélkül zárták az olimpia síugró versenyeit. A harmadik olimpiai bajnoki címét szerző Thomas Morgenstern minden idők legeredményesebb osztrák téli olimpikonja lett, hiszen beállította az eddig egyedüliként három bajnoki címet szerző alpesi síző Toni Sailer rekordját. A mindössze húsz éves Schlierenzauer a síugrás történetének hatodik olyan versenyzője lett, aki egy olimpián mindhárom számban érmet tudott szerezni.
 
Sífutás csapat sprint – férfiak
A norvég váltó nyerte a férfi sífutók csapat sprintversenyét a vancouveri téli olimpián. Petter Northug - aki sífutók közül egyetlenként már a negyedik számában állt rajthoz a Whistler hegyen - az eddigi csalódást keltő szereplése után hatalmas hajrával szerezte meg élete első olimpiai bajnoki címét. Az utolsó 1600 méteres körnek mindössze a harmadik helyen vágott neki Northug, mintegy négy másodperces hátránnyal a németek befutó embere, az utóbbi napokban betegeskedő Axel Teichmann mögött. A stadionba azonban már egyszerre érkeztek vissza, nyakukon az oroszok utolsó emberével, Alekszej Petyukovval. A már-már legendás hajrával rendelkező Northug bírta jobban a végét, aki Oystein Pettersennel közösen megszerezte a norvég férfi sífutók első vancouveri aranyérmét. A negyedik helyen a házigazda kanadaiak végeztek, ami férfi sífutó sportjuk eddigi legjobb olimpiai eredményét jelenti. Az ezüstérmet végül a Tim Tscharnke – Axel Teichmann összeállítású német váltó nyerte, a Nikolaj Morilov-Alekszej Petyukov páros pedig Oroszországnak szerzett bronzérmet ebben a versenyszámban. A végeredmény különlegessége, hogy az első felnőtt világversenyén szereplő Tim Tscharnke mindössze 20 évesen (és 71 naposan) szerzett érmet, ezzel az olimpiák történetének legfiatalabb férfi érmese lett ebben a sportágban. A norvég férfi sífutók nyolc év szünet után tudtak ismét aranyérmet nyerni, utolsó elsőségüket az azóta már visszavonult sprinter Tor Arne Hetland révén ünnepelhették még a 2002-es olimpián.
 
Sífutás csapat sprint – nők
A női csapatsprint versenyben az aranyérmet nagy meglepetésre az Evi Sachenbacher - Claudia Nystad összeállítású német csapat nyerte meg, a toronymagas esélyes svédek és oroszok előtt. Nystadék ezúttal remek taktikával múlták felül svéd riválisaikat, a német versenyző óriási hajrát követően végül hat tized másodperccel előzte meg a svédek befejező emberét, Anna Haagot, így a remekül kezdő (a döntő mezőnyének nagy részét leszakító), és a 10 kilométeres szabadstílusú versenyen aranyérmet nyerő Charlotte Kalla nem tudott duplázni az olimpián. A dobogó legalsó fokára az Irina Khazova - Natalia Koroszteljeva összeállítású orosz váltó léphetett fel. A dobogósokat az olaszok, a norvégok és az amerikaiak követték a pontszerző helyeken.A svédek sem voltak boldogtalanok az ezüstérem miatt, de a nap embereinek mégis Evi Sachenbacher és Claudia Nystad számítanak, akik a 2002-ben Salt Lake Cityben szerzett váltó aranyérmük után lettek ismét olimpiai bajnokok.
 
Műkorcsolyázás - jégtánc
Az olimpiai műkorcsolya versenyek harmadik számában, a jégtáncban is kiosztották ma hajnalban az érmeket. Az originál program után a kanadai páros, Tessa Virtue és Scott Moir álltak az élen, akik aztán olyan kiváló kűrt mutattak be, hogy még növelni is tudták előnyüket, és pályafutásuk legjobb teljesítményével szerezték meg az olimpiai bajnoki címet. A kanadai pár mindhárom programban eddigi legjobb pontszámát kapta, így megérdemelten győzött. A második helyen az amerikai Meryl Davis – Charlie White páros végzett, a bronzérmes pedig az orosz Okszana Domnyina – Makszim Sabalin kettős lett. A versenyszám magyar indulói, a Hofmann Nóra – Zavozin Maxim jégtáncos pár egy helyet javított helyezésén a kűrben, így végül a 13. helyen zárta a küzdelmeket. A 20 éves Tessa Virtue és a 22 esztendős Scott Moir a 2008-as világbajnoki ezüstérem és a tavalyi vb-bronz után hazai környezetben ért fel a csúcsra, és lett olimpiai bajnok, amivel Kanada első aranyérmét szerezték meg ebben a versenyszámban. Az orosz pár harmadik helyezése azt jelenti, hogy hosszú idő után előfordulhat, hogy az orosz műkorcsolyázók aranyérem nélkül fejezik be az olimpiai versenyeket.
0 Tovább

Ray Ewry méltó utóda

Hatalmas bravúrt vitt véghez a svájci Simon Ammann a vancouveri olimpián, a nyolc év kihagyás után mindkét egyéni síugró versenyt megnyerő Ammann ugyanis megismétlete a XX. század elején versenyző amerikai atléta, Ray Ewry teljesítményét. Olyanra ugyanis (a téli és a nyári játékok összesített történetében) korábban csak egyszer volt példa tudomásom szerint, hogy valaki nyolc év különbséggel tudjon két egyéni versenyszámban is győzni. Ewry 1900-ban és 1908-ban nyerte meg a helyből távolugrást és a helyből magasugró versenyszámot is, igaz ő a svájci ugróval ellentétben a köztes olimpián (1904-St. Louis) is megnyerte a két számot.

0 Tovább
«
12

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek