Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Vancouver 2010 - 14. nap összefoglaló

Az olimpia tizennegyedik napján hét versenyszámban avattak bajnokot Vancouverben. Ole Einar Björndalen hatodszor is olimpiai bajnok lett, Maria Riesch duplázott, Kanada pedig az éremtáblázat élére ugrott.

Alpesi sí – női műlesiklás
A női alpesi sízők utolsó versenyére, a műlesikló futamra került sor pénteken este, ahol a szuperkombinációban győztes német Maria Riesch győzelmét láthatta a közönség. Az első futam után is az élen álló német versenyző másodszorra is hatalmas sebességgel jött le a pályán és egy kisebb hibától eltekintve jól is haladt. Riesch a célban végül 43 századmásodperccel volt gyorsabb, mint az addig vezető osztrák Marlies Schild. Riesch ezzel az olimpia legeredményesebb női alpesi sízője lett, aki egyedüliként tudott két versenyszámot is megnyerni. A második helyet az osztrákok szlalom specialistája, a torinói olimpián ebben a szakágban bronzérmet szerző Marlies Schild nyakába akasztották, aki súlyos sérüléséből visszatérve egyedül erre a versenyszámra koncentrált. Az első futam után a harmadik helyen álló Schild kilenctizeddel vette át a vezetést az addig legjobb idővel rendelkező svéd Maria Pietilä-Holmertől. Az osztrák női sízők Schild ezüstérmével összesen négy éremmel, közte Andrea Fischbacher aranyérmével zárták az olimpiát. A szakadó hóesésben a bronzérmet a csehek 2007-es világbajnoka, Sarka Zahrobska szerezte meg, aki az első futam második helye után kisebb hibákkal zárt, de így is megszerezte a csehek első alpesi sí érmét az olimpiák történetében. Két magyar induló is volt a mezőnyben, Döme Zsófia a 44., míg Berecz Anna a 45. helyen végzett. Katja Seizinger és Markus Wasmeier után Maria Riesch lett a harmadik olyan német síző, aki egy olimpián két aranyérmet tudott gyűjteni.
 
Biatlon – férfi 4x7,5 km váltó
Pénteken este véget értek az olimpiai biatlon versenyek, az utolsó versenyszám a férfiak 4x7,5 kilométeres váltója volt. Az előzetes esélyeknek megfelelően az utolsó váltásnál a norvég és az osztrák csapat volt az élen, mögöttük pedig a szintén az aranyéremre hajtó oroszok jöttek húsz másodperces hátránnyal. Az első lövészetnél a norvégok befejező embere Ole Einar Björndalen ugyan két lövést is elrontott, de mivel az osztrákok negyedik embere, Christoph Sumann is négyszer hibázott, így a norvég váltó maradt az élen. Sumann büntetőkört is kénytelen volt futni, így az oroszok befejező embere Jevgenyij Usztyugov megelőzte őt. Björndalen előnye ugyanakkor nem volt megnyugtató, ráadásul hátra volt még az álló lövészet, amely az utóbbi időben nem ment az ötszörös olimpiai bajnok legendának. A 36 éves norvég azonban a létező legjobbkor találta el a ritmust, ötből ötször talált pontosan, így végül megnyugtató előnnyel tudta le az utolsó lövészetet. Utolsóra ráadásul Usztjugov is hármat rontott, így az ezúttal sokkal jobban koncentráló Sumann utolérhette őt. A Halvard Hanevold – Tarjei Boe – Emil Hegle Svendsen - Ole Einar Björndalen összeállítású norvég váltó győzelme nem volt kérdéses, a második helyről azonban csak az utolsó métereken született döntés, az ezüst végül az osztrákoké lett az oroszok előtt. Ole Einar Björndalen az ebben a sportágban rekordnak számító hatodik olimpiai bajnoki címét szerezte meg (rajta kívül csak három embernek van még ennyi aranyérme a téli olimpiákon), a veterán Halvard Hanevold pedig 40 évesen (és 85 naposan) lett harmadszor is olimpiai bajnok.
 
Snowboard – női parallel szlalom
A női hódeszkások párhuzamos óriás-műlesikló versenyszámát szintén pénteken rendezték, ahol az aranyérmet a holland Nicolien Sauerbreij szerezte meg, aki a döntőben az orosz Jekatyerina Iljuhinát verte meg 23 századmásodperccel. Hiába került be a 16-os döntőbe négy osztrák versenyző is, legjobbjuk, a szám világbajnokának számító Marion Kreiner is csak a kisdöntőben nyert, így a harmadik helyen végzett. A borzasztó időjárási körülmények között, esőben, ködben és vizes pályán megrendezett futamon Sauerbreij Hollandia első aranyérmét nyerte hódeszkázásban, amivel a téli és a nyári játékokat is figyelembe véve a 100. holland olimpiai bajnoki cím is most már az ő nevéhez fűződik. Érdekesség, hogy Hollandia az eddigi 29 téli olimpiai győzelme közül 27-et gyorskorcsolyázásban szerzett, a mostani mellett pedig csak a legendás Sjoukje Dijkstra 1964-es műkorcsolya győzelme érkezett más sportágból.
 
Curling – női döntő
Az olimpia 14. napján véget ért a női curling torna is, méghozzá a két éremosztó mérkőzéssel. Az aranycsatát a Cheryl Bernard által vezetett házigazda kanadai válogatott vívta a címvédő, Anette Norberg által irányított Svédország ellen. A végig kiélezett csata végjátékát a svéd csapat bírta jobban idegileg. Az utolsó (tízedik) endben Norbergék két pontot tudtak írni, amivel a svédek kiegyenlítettek és kiharcolták az extra-end lehetőségét. Ebben ugyan a kanadai csapat volt a kedvezményezett, vagyis ők fejezhették be az endet az utolsó kővel, de Cheryl Bernardnak nem sikerült az, ami Norbegrnek két évvel ezelőtt igen. A kanadaiak skipje ugyanis nem tudta megcsinálni a double take-out-ot (az ellenfél házban tartózkodó mindkét kövének kiütését), így Svédország 7-6-os sikerrel lett ismét olimpiai bajnok. A sportágban most fordult elő először címvédés, ráadásul a svédek Torinóhoz képest változatlan összeállítással (Anette Norberg, Eva Lund, Catherine Lindahl, Anna Le Moine) szerezték meg ismét a bajnoki címet. A női curling torna bronzmérkőzésén a világbajnoki címvédő kínai csapat ellenfele a Miriam Ott által vezetett svájci csapat volt. Az első endet már rögtön 3-0-ra nyerték meg a Bingyu Wang vezette kínaiak. A svájciak ugyan visszajöttek 8-6-ra, de végül fölényes, 12-6-os sikerrel mégis Kína szerezte meg a bronzérmet. A legutóbbi két olimpián egyaránt ezüstérmet szerző svájciak ezúttal lemaradtak a dobogóról, kínai curling csapat viszont most először szerzett érmet olimpián.
 
Rövidpályás gyorskorcsolya – Férfi 500 méter    
A rövidpályás gyorskorcsolyázók számára három számban osztottak aranyérmet pénteken. A férfiak a legrövidebb versenyszámban, 500 méteren viaskodtak, ahol a hazai nézők legnagyobb örömére kanadai siker született. Az aranyérmet ugyanis a világbajnok Charles Hamelin szerezte meg, a dél-koreai Sung Si-Bak és a szintén kanadai Francois-Louis Tremblay előtt. A korábbi futamok során búcsúzó magyar versenyzők közül Darázs Péter a 22. , míg Knoch Viktor a 25. helyen zárta ezt a versenyt. A négy versenyzőt magában foglaló „A”-döntőben hiába ért be harmadikként a célba, ezúttal a kizárás sorsára jutott az amerikaiak sztárja, Apolo Anton Ohno, aki így összesítésben a nyolcadik helyen fejezte be a versenyt. Az olimpiai bajnok Hamelint barátnője, a vancouveri olimpián már két ezüstérmet is szerző Marianne St-Gelais köszöntötte a célban, ugyanakkor a fieszta még nem kezdődhetett el, hiszen a kanadai férfi korisoknak volt még egy számuk, amelyre figyelniük kellett.
 
Rövidpályás gyorskorcsolya – Női 1000 méter    
Előbb azonban jött még egy női döntő, hiszen a hölgyek számára az ezer méteres finálét rendezték az olimpia utolsó olyan napján, ahol a rövidpályás gyorskorcsolyázók is szerepet kaptak. Az aranyérem az ötszáz méteres versenyt is megnyerő kínai Wang Meng nyakába került, aki minimális különbséggel előzte meg az amerikai Katherine Reuttert és a koreai Park Seung Hi-t. A már a torinói olimpián is bajnoki címet gyűjtő Wang Mengnek ez volt a harmadik aranyérme Vancouverben, és most sajnálhatja igazán, hogy az 1500 méteres verseny során kizárták őt. A kínai női csapat mind a négy rövidpályás gyorskorcsolya számot megnyerte a 2010-es olimpián. Az egyetlen, még állva maradt magyar résztvevő, Heidum Bernadett ugyan nem tudott bekerülni a szám elődöntőjébe, de a kitűnően szereplő magyar versenyző összesítésben így is a kilencedik helyen végzett ebben a számban.
 
Rövidpályás gyorskorcsolya – Férfi 5000 méteres váltó 
A rövidpályás gyorskorcsolyázók vancouveri versenyeinek záró száma a férfiak 5000 méteres váltó futama volt. A legutóbbi olimpián ezüstérmes kanadai váltó Charles Hamelin vezérletével Kína, Franciaország, Dél Korea és az Egyesült Államok válogatottjával mérte össze tudását. Fél távnál Kanada már az élre állt és a hazai szurkolók nagy örömére végül meg is nyerte a számot. A házigazdáknak jól sikerült az utolsó versenynap ebben a sportágban, hiszen két arany- és egy bronzérmet nyertek rövidpályás gyorskorcsolyában. Az ezüstérem végül Dél-Koreáé lett, míg a harmadik helyet az Egyesült Államok szerzete meg, így Apolo Anton Ohno végül mégiscsak megszerezte nyolcadik olimpiai érmét. A kanadai sikerek egyben azt is jelentik, hogy a rendező ország két nappal (és mindössze kilenc még kiosztandó aranyéremmel) az olimpia vége előtt már tíz aranyéremmel rendelkezik, amivel átvette a vezetést az olimpiai éremtáblázaton. Téli olimpiai rendező ország még sohasem nyert tíz aranyéremnél többet, most a kanadaiaknak jó esélye van erre, hiszen a férfi curling és a férfi jégkorong döntőben is érintettek még.
 

 

0 Tovább

Björndalen tízedik érme

A férfi biatlonosok egyéni versenyében a norvég Ole-Einar Björndalen (holtversenyben) ezüstérmet szerzett, amivel egy szűk elit tagjává vált a téli olimpiákat tekintve. Ez volt ugyanis az ötszörös olimpiai bajnok versenyző tízedik olimpia érme. A vonatkozó rangsort a szintén norvég Björn Daehlie vezeti 12 téli olimpiai éremmel.

Érmek
Név
Sportág
Arany
Ezüst
Bronz
Időszak
12
Björn Daehlie (NOR)
sífutás
8
4
-
1992-1998
10
Raisza Szmetanyina (RUS)
sífutás
4
5
1
1976-1992
10
Stefania Belmondo (ITA)
sífutás
2
3
5
1992-2002
10
Ole-Einar Björndalen (NOR)
biatlon
5
4
1
1998-2010
9
Sixten Jernberg (SWE)
sífutás
4
3
2
1956-1964
9
Ljubov Jegorova (RUS)
sífutás
6
3
-
1992-1994
9
Claudia Pechstein (GER)
gyorskorcsolya
5
2
2
1992-2006
9
Uschi Disl (GER)
biatlon
2
4
3
1992-2006
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek