Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Három kabalája lesz a Szocsiban rendezendő olimpiának

Hosszas pályázati és kiválasztási folyamat végén, szombaton este egy élő televíziós műsor keretében kiválasztották a 2014-es, Szocsiban rendezendő téli olimpia kabala figuráit. A végső szavazás során több mint egymillió nézői szavazat érkezett a kabalákra vonatkozóan. Az összesen 24.048 (!) kézzel rajzolt vagy számítógéppel szerkesztett ötlet közül végül tizenegy maradt fenn a rostán, ezekre voksolhattak a "Talismaniya Sochi 2014 - The Final” című műsor nézői. A megmaradt ötletek közül az utolsó pillanatban visszavonták a favoritnak számító (orosz nyelvterületen különösen népszerű) Télapó figurát, mivel a világszerte ismert alak miatt az oroszok nem akartak jogi konfliktusba kerülni.

A pályaművek egyike sem került végül egyértelmű fölénybe, a legtöbb szavazatot végül a másik favorit, a –Vlagyimir Putyin kedvencének számító - hópárduc (28%) nyerte meg, a jegesmedve (18%) és a mezei nyúl (16%) előtt, majd pedig a végső döntés értelmében mindhárman a játékok „arcai” lehetnek majd. „Kiválasztása kerültek a 2014-es olimpia és paralimpia hivatalos kabalafigurái. Az olimpiai mozgalom történetében most először egy egész ország döntött erről a kérdésről. A három kabala figura az olimpiai dobogó három fokát szimbolizálja.„– nyilatkozta a műsor végén lelkesen és büszkén Dimitrj Csernisenko a Szocsi-2014 szervezőbizottság vezetője. A végső győztes figurák az alábbi képen láthatóak (felső sor jobbról a második, alsó sor balról az első és második ábra.). A paralimpia kabalái a lenti kép alsó sorának közepén található két alak (kék-sárga) lesznek majd.

Érdekesség, hogy az eddigi egyetlen orosz földön rendezett nyári olimpia (1980-Moszkva) idején szintén egy medve volt a kabalafigura, Misa mackó alakja pedig azóta is világszerte ismert maradt. A mostani győztes kabalák tervezői korban igencsak megoszlanak az ország több részéről adták be ötletüket: Oleg Szerdecsnij (1957 – Szocsi), Vagyim Pak (1977- Nakhodka), Szilvija Petrova (1994-Új-Buyanovo), Natalia Balashova (1963 – Moszkva), Anna Zsiliniszki (2002 – Szentpétervár)

0 Tovább

Innsbruck 2012: Yoggl a kabala figura

Jövő januárban rendezik meg Innsbruckban az első Ifjúsági Téli Olimpiát, amelyre az osztrákok már természetesen gőzerővel készülnek. A versenyek „arcának” is tekinthető kabala figurát a közelmúltban mutatták be hivatalosan is az osztrákok. A hegyi kecskét mintázó figurát győztesként már ugyan tavaly decemberben kihirdették, a mostantól YOGGL becenévre hallgató kabala „felöltöztetésére” mostanáig kellett várni. A hagyományos innsbrucki Hófesztivál nyitó napján bemutatott kecske elnevezése nem véletlen, nevének a helyi dialektus szerinti kiejtése (YOG) ugyanis megegyezik az ifjúsági olimpia angol nevének (Youth Olympic Games) mozaik szavával. A nevet amúgy a Jakob keresztnévből is származtatják (amely Tirolban különösen gyakori), így nyer kettős értelmet az új kabala névadása. A kabalaállat kiválasztásánál a dizájn mellett a fő szempont az volt, hogy a hegyi kecske az alpesi létet és a természet iránti feltétlen tiszteletet szimbolizálja, amely az innsbrucki ifjúsági olimpia egyik alap gondolata is egyben.

0 Tovább

Hegyi kecske az innsbrucki kabala

Idén nagy sikerrel rendezték meg a 14-18 éves korosztály első nagy seregszemléjét, az ifjúsági olimpiát, amelynek Szingapúr városa volt a házigazdája. A téli ifjúsági olimpia két év múlva Magyarországhoz lényegesen közelebb, az ausztriai Innsbruckban kerül majd sorra első alkalommal. Az utóbbi évek nagy sportversenyeihez hasonlóan az osztrákok is a jól bevált módszert alkalmazták, vagyis a nyilvánosság segítségét igénybe véve választottak kabalafigurát. A Facebookon (is) meghirdetett versenyen végül két fiatal argentin, Florencia Demaria és Luis Andre Abbiati közös pályázata lett a befutó, amely a bal oldali képen látható hegyi kecskében találta meg az ideális kabalaállatot. A végső szavazáson három pályamű maradt bent, amelynek során a mendozai ifjak javaslata 1032 szavazattal lett győztes, kevesebb mint száz szavazattal megelőzve a szingapúri Sabrina Tay által megálmodott kompozíciót. Ez a kép azonban még nem a végleges verzió, azt ugyanis majd csak a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal történt konzultáció után határozzák meg a szervezők, de az alapötlet természetesen mindenképpen változatlan marad. A végleges Innsbruck-2012 kabalafigura bemutatása 2011 februárjában a hagyományos innsburcki Hófesztivál ideje alatt várható.

0 Tovább

Szocsi 2014: A hóleopárd lesz a kabala?

Ugye emlékeztek még Misa mackóra? Az egyik legjobban sikerült - és a szocialista időszak okán Magyarországon talán a legismertebb - olimpiai kabalafigura sikerére pályáznak a 2014-es téli olimpia orosz szervezői. Ennek érdekében pedig igyekeznek a lehető legjobban körüljárni a témát. A Szocsi-2014 olimpia honlapján szeptember elején szavazást indítottak ebben a témakörben, ahol bárki elküldheti a szervezőknek ötletét a kabalafigurára vonatkozóan. A beérkezett pályaművek közül előbb egy 25 fős, sportolókból és orosz celebekből álló bizottság válogat, majd egy tervezőkből (köztük lesz a Misa mackó megtervezése mellett számos orosz gyerek könyv illusztrálásáról is ismert, immáron 75 éves Viktor Csizikov is) álló szakmai zsűri csökkenti a fennmaradó pályaművek számát. A még ezt követően is versenyben maradt elképzelések közül 2011. február hetedikén egy élő televíziós show keretein belül Oroszország lakossága választhatja majd ki (a jól ismert fizetős szavazással persze…) a végső figurát és dizájnt.

Az Internetes szavazásra november 30-áig várják még a pályaműveket. Az elmúlt három hétben igencsak aktívak voltak az oroszok, akik összesen 3.000 javaslatot postáztak már a zsűrinek. Bár sokak (például Szocsi polgármestere, Anatolij Pakhomov) szerint a delfin  (ld. kis képen) lehetne az ideális kabalafigura, amely méltóképpen szimbolizálhatná Szocsi természeti szépségeit, és a Fekete-tenger partvidékét, a közvélemény mégis egy másik állatot preferál. A hóleopárd ugyanis sokkal kedveltebb az alkotókedvű oroszok között, ami talán annak is köszönhető, hogy Vlagyimir Putyin elnök tavaly –nagy felhajtás közepette - két, Türkmenisztánból hozott hóleopárdot enged(tet)ett szabadon a Szocsi környéki hegyekbe, ezzel is kifejezve az olimpia rendezése feletti örömöt. A 2014-es téli olimpia egyik nagykövetének számító Alekszander Ovecskint is megkérdezték a kabalafigura kérdéskörben, aki humoros oldaláról fogta meg a dolgokat: „Azt hiszem, nem lepek meg senkit sem azzal, hogy én a birkára szavaznék. Egy olyan birka figurát képzelek el, amely egy hoki ütőt tart a kezében” – mondta a Washington Capitals klasszis jégkorongozója, akinek a neve magyarra fordítva a „birka, juh” kifejezésekhez kapcsolódik.

0 Tovább

Egyszemű kabalafigurák Londonban

Szerdán este Londonban a BBC élő televíziós adásában bemutatták a 2012-es londoni olimpia hivatalos kabalafiguráit. Az olimpiai kabalafigurája Wenlock névre hallgat, az elnevezés arra a településre utal, ahol a korábban rendezett helyi sportversenyek inspirálták a modern olimpiai mozgalmat. A paralimpia kabalafigurájának neve Mandeville, amely egyértelmű utalás az úgynevezett Stoke Mandeville játékokra, amelyből a modern paralimpiai mozgalom kinőtte magát. A Sebastian Coe vezette szervezőbizottság bízik abban, hogy a kabalák segítenek abban, hogy a fiatalokat a korábbinál is jobban bevonhassák az olimpiai mozgalomba. Az egyszemű, interaktív személyiséggel rendelkező kabalafigurák egyértelműen a digitális kor „gyermekei”, melyek a híres gyermek szerző, Michael Morpurgo ötlete alapján a londoni székhelyű Iris kreatív iroda munkájaként születtek meg. Az olimpiai stadion építése során keletkező utolsó acélhulladékból előálló figurák (ld. lenti videófilm) a tervek szerint az olimpiáig hátralévő két évben bejárják Nagy-Britanniát. „Szeretnénk, ha a fiatalok közül minél többen kezdenének el sportolni, ezért gondoltuk azt, hogy jó ötlet, ha a kabalafigurák olyan sport sztárokkal jelennek meg együtt, mint Beth Tweddle, Amir Khan, vagy Thomas Daley.” – nyilatkozta a kétszeres olimpiai bajnok atléta, Sebastien Coe. 

A kabaláknak első ránézésre kevés közük van Londonhoz, vagy Angliához, de természetesen a tervezők a részletekre is gondoltak. A két figura fején látható sárga fény ugyanis a londoni taxikra utal. A tervek szerint a kabalafigurák saját honlappal rendelkezve képesek lesznek kommunikálni is, ráadásul mindenki egy kicsit a saját képére is formálhatja majd őket. A londoni szervezők bíznak benne, hogy a kabalafigurák tetszeni fognak a közönségnek és az előzetes aggályok nem válnak valósággá, valamint sokkal pozitívabb lesz az általános fogadtatásuk, mint volt a 2007-ben nyilvánosságra hozott olimpiai logóé.

0 Tovább

Kell a jó kabala Londonnak

Hosszas tervező munka és együtt gondolkozás után a londoni olimpia szervezőbizottsága május 19-én szerdán este jelenti be, hogy milyen kabalafigurája lesz a 2012 augusztusában sorra kerülő nyári olimpiának. Millióan várják kíváncsian az új figurát, amely a sportesemények mellett fontos szerepet tölthet majd be az olimpia ideje alatt. Mivel tudjuk, hogy az olimpia nem csak sportesemény (sőt ma már talán nem is elsősorban az), a leendő üzlet és a következő évek bevételei szempontjából sem mindegy, hogy milyen dizájnt találtak ki az angolok.

Annak idején éppen Anglia volt az első, amely kabalafigurával népszerűsített egy sporteseményt, az 1966-os labdarúgó világbajnokság World Cup Willie-je (ld. kép) később divatot teremtett, hiszen innentől kezdve minden foci vb, majd pedig valamennyi olimpia rendelkezett valamilyen kabalafigurával. Az utóbbi időben (az üzlet az üzlet felkiáltással) már nem is volt elég általában egy kabala, a kínálat növelése, diverzifikálása érdekében több figurát is kitaláltak a tervezők. A férfi-női párosok (pl. 1994- Lillehammer Kristin és Hakoon, 2004-Athén – Athina és Phevos, 2006- Torinó – Neve és Gliz) után Peking ebből a szempontból is rekordot döntött, ahol már öt kabala figura hirdette a játékok nagyszerűségét és kellette magát színpompás formában az ajándéküzletek kirakataiban.
 
A kabalák persze minden olimpia esetében megosztják a közvéleményt és garantálható, hogy London esetében sem lesz ez másképp. A briteknél már az olimpiai logó félresikerült kiválasztása is kiverte korábban a biztosítékot, így az általában konzervatív elveket valló szigetországi közvélemény számára várhatóan nehéz lesz konszenzusos, mindenki számára elfogadható és az olimpiai értékeket is frappánsan kifejező kabalát találni. Jó és rossz példák persze akadnak bőven a közelmúltból, a tavalyi atlétikai világbajnokság kabalaállata, Berlino például igazi telitalálatnak bizonyult, de vajon alig három hónappal a vancouveri olimpia után van-e valaki, aki fejből fel tudná sorolni a kanadai téli játékok három kabalafiguráját…
 
Az nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy az 1980-as moszkvai olimpia Misa mackójához hasonló kultuszfigurát nem fognak alkotni az angolok, de így sem mindegy, hogy mi maradt végső verzióként a tervezőasztalon. Az előzetesen kiszivárgott információk alapján a kabala figura elsősorban a londoni játékok könnyedebbik oldalát igyekszik megfogni. Bár a brit Guardian című újság olvasói korábban már tettek javaslatokat a lehetséges kabalafigurára (ld. képek lentebb), de a végleges megoldás konkrét tervét és az elnevezését egyelőre csak néhány kiválasztott tudja, köztük a Nemzetközi Olimpiai Bizottság belga elnöke, Jacques Rogge. A brit szervezők nem csak a logó-ügy miatt várják izgatottan a BBC szerda este hét órakor kezdődő élő közvetítése miatt hatalmas nyilvánosságot kapó bejelentést, hanem azért is, mert a költségvetésben 70 millió fontos tétel szerepel a bevételi oldalon az ajándéktárgyak rovatban. Egy balul sikerült dizájnnal viszont ez az összeg aligha teljesíthető…
 

 

 

0 Tovább

Ismeretlen kabalák

Misa mackó, Cobi vagy Hodori ábrája sok olimpia barát számára lehet ismerős, hiszen ők mindannyian egy-egy nyári olimpia kabalafigurái voltak. Jóval kevésbé ismertek viszont a paralimpiai játékok kabalafigurái, amelyek ugyan szintén gondos művészeti tervezés után kerültek kialakításra, de mégsem annyira közismertek, mint az olimpiai kabalák. Most a nyári paralimpiai játékok (1980 óta meglévő) kabala figuráit mutatjuk be:

2008 – Peking
Kabala neve: Fu Niu Lele (tehén)
A pekingi paralimpiai figura elnevezése a FU (magyarul jó szerencsét jelent), a Niu (ökör) és a LELE (boldogság) szavakból áll össze. A több színben pompázó tehén figurája a kemény munkát és a felelősséget akarja hangsúlyozni, a dizájn kidolgozásakor a fő koncepció ugyanakkor a kínai hagyományok szerinti jobbra, többre való törekvést hivatott kiemelni.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2004 – Athén
Kabala neve: Proteas (csikóhal)
A figura tervezőjét az a vezérelv motiválta, hogy egyben fejezze ki az athéni paralimpiai játékok által képviselt négy alapelvet: az ihlet, az erő, a törekvés és az ünneplés egységét. A kabalafigura elnevezése (talán nem meglepő módon) a görög mitológiából származik, a görög protos szó jelentése: első a sorban, kiemelkedő.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2000 – Sydney
Kabala neve: Lizzy (gyík)
A fodros nyakú gyík formájában megjelenő sydney-i kabalafigurát az ausztrál és a nemzetközi közvélemény szavazása alapján választották ki, amely elsősorban a teljesítményt és az erőt hivatott hangsúlyozni. A gyík nyakán lévő fodor Ausztrália térképét jeleníti meg, az állatfigura színei pedig szintén az ötödik kontinensre utalnak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1996 – Atlanta
Kabala neve: Blaze (sas)
Az 1996-ban az Egyesült Államokban rendezett nyári olimpia kabalafigurája (Izzy) sokak számára közismert, a paralimpiai kabala állatot viszont meglepő módon - az üzleti szempontokat mindig szem előtt tartó amerikai szervezőknek - nem sikerült igazából pénzzé tenniük. Érdekes ugyanakkor, hogy a paralimpiai sportok számára ezt követően létrehozott Blazesports program azóta is (ugyanezzel a sasos logóval) üzemel, méghozzá a sérült sportolók számára igencsak sikeres módon. A főnixként szárnyaló madár amúgy Atlanta város jelképének is számít.
 
 
 
 
1992 – Barcelona
Kabala neve: Petra (stilizált női alak)
A paralimpiai figurák sorában a ’90-es években jöttek be az ember alakok, gondoljunk csak a lillehammeri olimpia Kristin és Hakon figurájára, első megjelenése volt a ’92-es barcelonai paralimpia Petra névre hallgató kar nélküli figurája.
 
 
 
 
 
 
 
1988 – Szöul
Kabala neve: Komduri (két medve)
A szöuli olimpia számunkra is sok sikert (11 aranyérem) tartogatott, így a magyar sportkedvelők is megszerethették Hodorit, a minden sportágban ügyesen mozgó tigrist. A paralimpia kabalájának is állatot választottak a koreai szervezők, a két ázsiai barna medve figura összekötött lába a fizikai sérülések ellenére is kitartó sportolókra utalt.
 
 
 
1980 – Arnhem
Kabala neve: név nélküli mókus páros
A paralimpiák történetében első alkalommal használtak kabala figurát, amely ekkor még nem rendelkezett névvel és maga a paralimpia sem az olimpia helyszínén került lebonyolításra, hanem a hollandiai Arnhemben zajlott. Erről az eseményről sajnos hosszas kereséssel sem találtam kabalafigura képet, de ha valakinek van ilyen, linkelje be nyugodtan, hogy teljes legyen a gyűjtemény.
0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek