Az olaszos nevű, de egykoron nyugat-német színekben versenyző Pasquale Passarelli nem tartozik az olimpiatörténet legismertebb bajnokai közé. Ugyanakkor nem mondhatjuk, hogy csak birkózó berkekben ismerik a ’84-es olimpia kötöttfogás 57 kg-os súlycsoportjának győztesét. Mint a lenti videóban is megtekinthető, az olasz születésű, de hétéves korától már az egykori NSZK területén nevelkedő Passarelli az ötkarikás játékok egyik legheroikusabb küzdelmét mutatta be az aranyérem megszerzésének érdekében. Pályafutása legemlékezetesebb megmozdulása a los angelesi olimpia döntőjéhez köthető, ahol úgy győzte le 8-5-ös pontozással a japán Masaki Eto-t, hogy a mérkőzés végén 93 másodpercen (!!) keresztül volt hídban és heroikus küzdelemben menekült meg az őt ebben a helyzetben nagy eséllyel fenyegető kétvállas vereségtől. Ha valakinél, nála tényleg érvényes a mondás, hogy soha nem szabad feladni.
Az NBC belehúz Londonban
A londoni olimpia a közvetítési jogok szempontjából is sorsdöntő lesz. Számos régióban ugyanis két év múlva lejárnak a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal megkötött televíziós jogdíj szerződések. Az egyik legnagyobb média piacon, az Egyesült Államokban a 2012-es nyári olimpiáról még az NBC televíziós csatorna közvetíthet. A csatorna sportigazgatója, Dick Ebersol az AP hírügynökségnek elmondta, hogy az utolsó „biztosnak tűnő” olimpiájukról szeretnének kiemelt terjedelemben tudósítani. Az amerikai csatorna a pekingihez képest 25%-al több időben, várhatóan plusz 200 órányi élő adással közvetít az angol fővárosból. Az Amerikai Olimpiai Bizottság (USOC) pénteki ülésén az is elhangzott, hogy az NBC helyi kábelszolgáltató partnerei is átlagosan 100 órával több adással készülnek a nyári játékokra. Az NBC csatorna sorozatban hetedik alkalommal közvetíthet olimpiáról, de a folytatás egyelőre még bizonytalan.
A NOB ugyan már tavaly szerette volna megpályáztatni a jogokat, de aztán a válság (a csökkenő bevételeket produkáló reklámpiac) miatt úgy döntöttek gazdasági szakemberei, hogy a nagyobb jövőbeni bevétel érdekében várnak vele egy-két évet. Az exkluzív közvetítési jogok esetleges elvesztése kapcsán a bizniszben 40 éve szereplő Ebersol diplomatikusan csak annyit mondott: „Hosszú ideig voltunk kivételezettek, hiszen mi közvetíthettünk a játékokról, ezért örökké hálás leszek a sorsnak” Ebersol egyébként érdekes hasonlattal jelezte, hogy miért fontos sokaknak az olimpiai közvetítés, szerinte ugyanis az olimpia azon kevés adások egyike a jelenlegi televíziós palettán, amely képes családokat együtt a képernyők elé ültetni. A miheztartás végett, a 2003-as értékesítés során az NBC csatorna összesen 2,2 milliárd dollárt fizetett a 2010-es vancouveri és a 2012-es londoni olimpia közvetítési jogaiért az Egyesült Államokra vonatkozóan. A 2014-es téli és a 2016-os nyári olimpia közvetítési jogáért várhatóan minden jelentős amerikai televíziós társaság jelentkezni fog. A NOB arra számít, hogy az NBC mellett az ESPN-ABC, a Fox, a CBS és esetlegesen a Turner csoport is beszáll majd a jogokért folytatott harcba.
Felejthetetlen közvetítések VI. - Donovan Bailey - 1996
A 100 méteres férfi síkfutás olimpiai döntője mindig nagyszerű futásokat hoz. Az atlantai olimpia fináléja azonban már a tényleges rajt előtt is hihetetlen izgalmakat hozott. Előbb Linford Christie (az olimpiai címvédő), majd Ato Boldon ugrott ki. A harmadik hibás rajt ismét a britek olimpiai bajnokának nevéhez fűződött, aki ezzel a kizárás sorsára jutott. A 2-es pályára besorolt Christie nélkül, negyedik rajt után is (!) világcsúcsot láthatott azonban az atlantai közönség, amely a kanadai sprinter, Donovan Bailey nevéhez fűződik. Az általa futott 9,84 ugyan a jamaikai Usain Bolt feltűnése után manapság már nem számít világrengető időnek, de a mindig mosolygós kanadai sokak számára még ma is az egyik legszimpatikusabb sprinternek számít. Nézzük meg angol kommentálással az ezt követően még három évig - Maurice Greene 9.79-es futásáig - érvényes világrekordot:
Felejthetetlen közvetítések V. - Kovács István 1996
A magyar sport utolsó ökölvívó olimpiai bajnoki címe Kovács István nevéhez fűződik. A népszerű "Kokó" a barcelonai bronzérem után nagy esélyesként utazott ki az 1996-os atlantai olimpiára, ahol végül igazolta a papírformát és felért (amatőr) pályafutása csúcsára. A centenáriumi olimpia egyik legszebb örömtánca volt az, amelyet Kokó bemutatott a ringben, vállán a magyar zászlóval. Érdemes megnézni a videót, ahol a 14 évvel ezelőtti felvételeken a siker előtt és után is látjuk nyilatkozni Kovács Istvánt.
Felejthetetlen közvetítések III. - Sike András - 1988 birkózás
Az 1988-as szöuli nyári olimpia közvetítése még nem a technikai tökéletességről volt híres, de ettől függetlenül így is sokan könnyezték meg Dobor Dezső igencsak zúgó, de örömittas hangját, aki a kötöttfogásúak 57 kg-os súlycsoportjában a ferencvárosi Sike András sikerét tolmácsolta.
Felejthetetlen közvetítések II. - Férfi vízilabda Sydney 2000
Vannak olyan mérkőzések, amelyek hosszú időre megmaradnak az ember emlékezetében, mert annyira izgalmasak, végletekig kiélezettek voltak. Érdekes módon a 2000-es olimpia vízilabda tornájának döntője (maga a meccs és annak alakulása) kevéssé maradt meg bennem, annyira sima volt a döntő az oroszok ellen (13-6). Na persze Vári Attila gólja és a medencében ünneplés mindenki számára felejthetetlen, no meg persze Knézy Jenő kommentárja is, aki egyik kedvenc (a jégkorong mellett) sportága nagy sikerét élhette meg személyesen a helyszínen. Ha valakinek van 3-4 perce, érdemes újra nézni egy kis válogatást a 2000-es olimpiai finálé legszebb magyar góljaiból, szerencsére volt belőle néhány...
Felejthetetlen közvetítések I. - Kovács Ágnes - Sydney 200m mellúszás
Számos olyan olimpiai közvetítés van, amely megmarad az emberek emlékezetében, általában a magyar sikerek okán. Sorozatunk első részében a 2000-es olimpia női 200 méteres mellúszó versenyének döntőjét nézhetjük meg - természetesen Kovács Ágnessel.
Utolsó kommentek