Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Olimpikon télen-nyáron

A Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület áprilisi klubnapjának vendége Haklits András volt. A 32 éves szentpéterfai kalapácsvető három nyári olimpia után februárban, Vancouverben a horvát négyesbob csapat tagjaként szerepelt. Így elmondhatja magáról, hogy ő az egyetlen vasi sportoló, aki nyári és téli olimpiánis megméretette magát. Az olimpikonnal a jól sikerült teltházas esten– egyebek mellett – további terveiről is beszélgettünk. Az alábbiakban ebből közlünk részleteket.

Névjegy
1977. szeptember 23-án született Szombathelyen. Szülőfaluja a horvátok lakta Szentpéterfa. Németh Pál dobócsoportjában ismerkedett meg a kalapácsvetéssel. 1997-ben a horvát állam által felkínált lehetőséggel élve, felvette a horvát állampolgárságot. Miután ez időben az óriási hazai konkurencia miatt nem volt reális esélye a világversenyeken való részvételre, döntését edzője is támogatta. Már horvátként felvételt nyert az USA-beli Georgia egyetemre, ahol közgazdász diplomát szerzett.  Kalapácsvetőként a sydney-i olimpián a 29., Athénben a 21., míg Pekingben már a 8. helyen végzett.  A vb-kről egy 2009-es  7. helyezés a legjobb eredménye. 1999-ben az utánpótlás EB-n ezüstérmet nyert, most a felnőtteknél szeretné éremmel gazdagítni eredménylistáját. Tavaly őt választották az év atlétájának Horvátországban.

– Honnan jött az ötlet, hogy a jeges Forma 1-nek is becézett sportágban kipróbáld magad?
– Négy éve tévén néztem a torinói olimpia bob versenyeit, ahol a horvát csapat is elindult. Miután izgalmasnak találtam az őrült száguldást, elhatároztam, hogy az olimpia után megkeresem a horvát bobosokat. A gondolatot tett követte, 2006 őszén részt vettem az első edzőtáborozáson. A bobosoknál egyébként nem ritka, hogy atléták, főként sprinterek és dobóatléták alkotják a csapatot kiegészülve a kormányossal. Bár az atlétikai szövetség nem örült az ötletemnek, de hallgatólagosan tudomásul vette döntésemet.
A vancouveri részvételhez az ötlet önmagában kevés lett volna…
Valóban. Tavaly a kvalifikációs versenyek előtt csapatunk az 53. helyen állt a világranglistán. Innen indulva kellett megcéloznunk a biztos részvételt jelentő világranglista első 30 hely egyikét. A 11 selejtező futamot európai és amerikai helyszíneken rendezték. Bár többünket – így engem is – sérülések hátráltattak, végül január közepére biztossá vált indulásunk, huszonhetedikként kerültünk ki az olimpiára. – Milyen volt az olimpia testközelből?
–Miután három nyári olimpián már részt vettem, volt összehasonlítási alapom. Mi, bobosok a Vancouvertől messze lévő Whitlerben voltunk elszállásolva. Így a játékok hangulatából nem sokat érzékeltünk, mondhatni családias körülmények között készültünk. A megnyitó ünnepségre azért eljutottunk, felemelő érzés volt mindannyiunk számára.
A whistleri jégcsatornáról félelmetes hírek járták be a világot, de milyen volt valójában?
– Ezen a csatornán a hivatalos edzések során csúsztunk le először, s már ekkor érzékeltük, hogy egy rendkívül gyors, technikás pályával van dolgunk. Elsődleges célunk az volt, hogy ne hibázzunk, és teljesítsük a kötelező két borulás nélküli célba érést. Az első edzésen óvatosan, betolás nélkül ereszkedtünk le, és így is csaknem 140 kilométer per órás sebességgel felborult a csapat, de a következő napon sikerült teljesíteni a rajthoz állas jogát.  Egyébként az edzések alatt a 30 csapatból 25 teljesítette csak az indulás feltételeit. A maximális sebesség 154 kilométer per óra volt, mi is 150 körül mentünk a versenyen. A mi csapatunk ténylegesen amatőr körülmények között készült. Nem volt külön technikai stábunk, csak a korcsolyák csiszolása napi szinten 3-4 órát vett igénybe, és ezen kívül rengeteg idő ment el a bob javításával. Egy jobb bobnak az értéke mintegy 50-60 ezer euró. Sajnos a sérülésem a versenyig nem jött teljesen rendbe, így tartalékként én voltam a felelős a csapat körüli összes teendőért, ráadásul mindenkinek a pozícióját be kellett gyakorolnom, felkészülve arra, ha bárki megsérül, helyettesítenem kell majd.
Ez végül a 3. és 4. futamban bekövetkezett…
Igen, miután csapatunk szinte minden tagja valamilyen sérüléssel bajlódott, a sors úgy hozta, hogy harmadik emberként kellett beszállnom a csapatba. Hatalmas megpróbáltatás, egyben élmény volt a verseny. Úgy vélem, hogy a megszerzett 20. hellyel kellemes meglepetést okoztunk, ráadásul felülmúltuk a torinói szereplést.
Mik a terveid a közeljövőt illetően?
Hamarosan kezdődik az atlétikai versenyszezon, gőzerővel készülök az Európa-bajnokságra. A sok helyezés után most már az éremszerzés a célom. A kalapácsvető szezon után bobban megkezdjük a felkészülést a 2011-es németországi VB-re. Miután sokat készülünk ott, ez számunkra szinte hazai pályának számít majd, így bízom a jó szereplésben. Bobozásban hosszabb távra nem tervezek, atlétikában azonban már a londoni olimpia lebeg a szemem előtt.

0 Tovább

Nyári olimpikonok Vancouverben

A vancouveri olimpián számos olyan sportoló szerepelt, akik valamilyen szempontból különlegesek voltak. Az olimpia alatt írt blog bejegyzésekben már írtunk számos érdekes témáról, most megnézzük, hogy kik voltak azok az idei téli olimpián, akik korábban már szerepeltek nyári játékokon is (ha valaki tud még ilyet, jelezze, bővítjük a listát)

Elsőként a kanadaiak gyorskorcsolyázóját, Clara Hughes-t kell megemlíteni, aki az 1996-os atlantai olimpián kerékpározásban indult, ráadásul érmeket is szerzett, hiszen mind az országúti versenyben, mind pedig az egyéni időfutamban a harmadik helyen végzett. A Torinóban 5000 méteren a gyorskorcsolyázók között olimpiai bajnoki címet is gyűjtő Hughes mindmáig az egyetlen olyan sportoló a világon, aki téli és nyári olimpián is egyaránt legalább két érmet nyert pályafutása során.
 
A kanadai jégkorongozóval, Hayley Wickenheiser-el folytatjuk a sort,aki Vancouverben sorozatban harmadszor volt tagja az olimpiai bajnok női együttesnek, emellett pedig 2000-ben Sydneyben részt vett a nyári olimpián is, ahol tagja volt a nyolcadik helyen végző kanadai softball válogatottnak is. Wickenheiser Pekingben is ott volt a nyári olimpián, de ott szakkommentátorként segítette a sotfball versenyek közvetítését.
 
A korábban magyarként induló, de 1998 óta horvát színekben versenyző Haklits András három nyári olimpián (2000, 2004, 2008) szerepelt kalapácsvetőként, Pekingben a nyolcadik helyen végzett ebben a versenyszámban. Vancouverben a horvát sportember a négyes bob csapat tagjaként szerzett huszadik helyezést.
 

A brazil sífutónőről, Jaqueline Mourao-ról egy későbbi posztban teszünk majd említést, ő amúgy az egyetlen sportoló a világon, aki a legutóbbi két téli (2010, 2006 - sífutás) és nyári (2008,2004 - kerékpározás) olimpián egyaránt részt vett.

0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek