Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Grúzia olimpiai sikerei

Grúzia az utóbbi időszakban egy sajnálatos hír (a szánkós Nodar Kumaritashvili vancouveri halála) kapcsán került előtérbe az olimpiai mozgalomban. A Grúz Olimpiai Bizottságot 1993-ban ismerte el hivatalosan is a NOB, így az ország sportolói az 1994-es lillehammeri olimpián szerepelhettek először különálló országként a mezőnyben. Az azóta eltelt négy nyári olimpián Grúzia sportolói 18 érmet, köztük öt aranyérmet szereztek. A legfényesebb érmek birkózásban (2), súlyemelésben (1) és cselgáncsban (2) születtek meg az utóbbi két nyári olimpián Athénban és Pekingben. Grúz sportoló persze már 1952-től kezdve szerepeltek szovjet színekben az olimpiákon, az alábbi videó összeállítás róluk szól.

A legismertebb grúz sportolónak a hármasugró Viktor Szanyejev számít, aki három olimpiai bajnoki címe (1968, 1972, 1976) is kapta meg a „szuhumi kenguru” becenevet. Magyar vonatkozása is van az 1968-ban győztes birkózónak, Roman Rurua-nak, aki Tokióban még éppen Polyák Imrétől szenvedett vereséget a döntőben.

0 Tovább

Könyv a vancouveri olimpiáról

Pontosan egy évvel a vancouveri téli olimpia megbyitója után könyv jelent meg a játékokról a Globe and mail című újság szerzőjének, Gary Mason-nek a tollából A „Patriot Hearts: Inside the Olympics That Changed a Country” – címmel megjelent könyvben sok téma terítékre kerül, többek között a grúz szánkós Nodar Kumaritashvili ügye is, aki a megnyitó előtti órákban egy edzésen szenvedett halálos balesetet. A 21 esztendős szánkós az egyik kanyarban elveszítette uralmát sporteszköze felett, majd a pályáról kirepülve egy oszlopnak ütközött.  „A család 150.000 kanadai dollárnak megfelelő kártérítést kapott a biztosítási díjakból” – nyilatkozza a most megjelent könyvben a szervezőbizottság akkor vezetője, John Furlong.

A kanadai sportvezető arról is beszélt a könyvben, hogy mennyire nehezen dolgozták fel ők maguk is a kialakult tragikus helyzetet. „Minden létező rosszra felkészültünk és volt vészforgatókönyvünk is rá. Készültünk egy esetleges repülőgépes merényletre, tüntetésekre, komolyabb sérülésekre és még mustárgázzal elkövetett támadásra is. A grúz szánkós halálhírére azonban meg sem tudtam mozdulni, annyira letaglózott. Legvadabb álmaimban sem gondoltam ilyen kezdésre, hogy a megnyitó napján éppen egy sportoló fog elhunyni, ráadásul ilyen tragikus körülmények között.” – nyilatkozta a 304 oldalas könyvben a családjával 1974-ben Írországból Kanadába emigrált sportvezető.

0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek