A kétszeres egyéni vb-győztes, a pekingi olimpián és a 2009-es világbajnokságon is második helyezett amerikai futónak tavaly júliusban egy edzésen elszakadt a szalagja az egyik lábujjában. Sérülése miatt nem vehetett részt az augusztus-szeptemberi, tegui világbajnokságon.
"Ott akartam lenni a vb-n, de jó döntés volt, hogy kihagytam. A távlati terveim kerültek akkor előtérbe, ezek pedig arról szóltak, hogy sikeresen visszatérjek és felkészüljek a játékokra" - nyilatkozott egy austini versenyen csapattársaival 4x400-on aratott győzelme után.
Wariner 20 évesen robbant be a világ élvonalába, s rögtön megnyerte az athéni játékok 400 méteres versenyét, majd egészen 2008-ig egyeduralkodója volt a számnak. A pekingi olimpián aztán kikapott honfitársától, LaShawn Merrittől, aki egy évvel később a berlini vb-n is legyőzte őt.
Felépült sérüléséből Jeremy Wariner
Szleszarenko gyereket vár - nem indul Londonban
Gyermeket vár, ezért kihagyja a nyári, londoni olimpiát Jelena Szleszarenko, a 2004-es athéni játékok magasugró bajnoka. "Már a 2008-as pekingi olimpia után szerettünk volna babát a férjemmel, de először a sérüléseimet kellett rendbe hozni. Meglepett a mostani hír, és nagyon boldog vagyok" - nyilatkozta csütörtökön a 30 éves orosz atléta. Szleszarenko országos csúcsnak számító 2,06 méterrel nyert 2004-ben, négy esztendővel később negyedik lett a kínai játékokon.
Politikai tanácsadó lesz a kétszeres bajnok diszkoszvető
Sportpolitikai tanácsadó lesz Virgilijus Alekna, a litvánok olimpiai, világ- és Európa-bajnok diszkoszvetője. A 39 éves atléta Raimundas Palaitis belügyminiszter mellett fog dolgozni, és a célok kijelölésében is szerepet kap. A 73,88 méteres egyéni csúcsával az örökranglista második helyén álló sportember 2007-ben UNESCO-díjat kapott pályafutásának elismeréseként. Alekna, aki továbbra is aktív, a sportág elmúlt másfél évtizedének legkiemelkedőbb alakja, az 1996-os atlantai játékokon már ötödik volt, egy évvel később pedig ezüstérmet szerzett az athéni világbajnokságon. Első nagy világversenyen szerzett aranyérmét a sydneyi ötkarikás játékokon nyerte, majd a 2003-as vb-n, a 2004-es olimpián és a 2005-ös világbajnokságon sem talált legyőzőre. Igaz, a görög fővárosban Fazekas Róbert kizárása után kapta meg az aranyérmet. 2006-ban lett Európa-bajnok, de még Pekingben is - 36 évesen - a dobogó harmadik fokára állhatott fel.
Politikai pályával kacérkodik a gátfutó olimpiai bajnok
Politikai szerepvállalásba kezdett Kína egyik legismertebb sportolója, a gátfutó olimpiai bajnok Liu Hsziang. Az athéni olimpián a 110 méteres gátfutásban bajnoki címet szerző, majd Pekingben hazai közönség előtt sérülése miatt visszalépő Liu Hsziang számára az idei esztendő jelentette az igazi visszatérést a nemzetközi élmezőnybe. A tegui világbajnokságon a kínai atléta minden bizonnyal meg is nyerte volna versenyszámát, ha a kubai Dayron Robles később kizárást érő - igaz abszolút vétlen - megmozdulása nem billenti ki az egyensúlyából. A hazájában a nehezebb évek alatt is töretlenül népszerű 28 esztendős sportember csütörtökön a politikai karrierbe is beleszagolhat, miután meghívást kapott a Kínai Kommunista Párt ifjúsági tagozatától.
A Sanghajban egy sporteseményen a tervek szerint beszédet is mondó Liu popularitását szeretné kiaknázni ezzel a párt, amelynek ifjúsági szervezete sok későbbi vezető politikus számára jelentett fontos ugródeszkát. Liu számára a politika azonban egyelőre másodlagos, hiszen az egykoron 12,91-el még világcsúcsot is tartó gátfutó jövőre Londonban ismét az olimpiai arany reményében szeretne futni. A kiváló atléta évekig küzdött Achiles-ín sérüléssel, de a tegui világbajnokságon nyújtott formája alapján ez a sérülés már a múlté és nyugodtan odasorolhatjuk őt a közvetlen (arany)esélyesek közé.
Igaly Diána már Rióra koncentrál
Ugyan lemaradt a jövő évi londoni olimpiáról, de nem vonul vissza, hanem célba veszi a 2016-os riói játékokat Igaly Diána, a női skeet athéni ötkarikás bajnoka. A Magyar Hírlap szerdai száma arról írt, hogy a 46 éves sportlövő nem igazán csalódott amiatt, hogy nem sikerült londoni kvótát szereznie, hiszen korábban három évet kihagyott, és elmondása szerint "egyszerűen nem voltak meg a feltételek a kijutáshoz, az igazi sikerhez. Persze hatalmas öröm lett volna, ha sikerül" - nyilatkozta Igaly. "Büszkén mondhatom, hogy várakozáson felüli eredményt értem el. Az Európa-bajnokságon mindössze egy korong, a belgrádi világbajnokságon pedig két korong hiányzott az ünnepléshez."
Arról örömmel számolt be, hogy a korábbi lőtérgondok megoldódtak, Budaörsön rendszeresen lőhet, és újra elkezdhette az utánpótlás-nevelést. Athén olimpiai bajnokát az sem tántorítja el, hogy Londonban nem versenyezhet. A folytatással kapcsolatban kijelentette: "Sok erőt ad, hogy ennyien aggódnak értem, szeretném nekik is bebizonyítani, hogy érdemes. Ha semmi sem áll az utamban, akkor ki merem mondani: Rióban gondolkodom."
Sokallta a díjat, megütötte a taxisofőrt az olimpiai bajnok
Egy taxisofőr elleni tettlegesség és anyagi károkozás miatt több órát töltött el a rendőrségen az amerikaiak tornász olimpiai bajnoka, Paul Hamm. Rendőrségi jelentések szerint az athéni olimpia egyéni összetett tornász bajnoka egy taxival történő utazás végén bonyolódott konfliktusba az autóvezetővel. A Colombus városában utazó - egyes beszámolók szerint erősen alkoholos állapotban lévő - Hamm sokallta a fuvarért kiszámlázott összeget (23 dollár), első felháborodásában pedig megütötte a sofőrt, majd távozásként az autó egyik ablakát is betörte. A 28 esztendős, időközben már edzőként Ohio államban dolgozó - tavaly visszatérő és most nem mellesleg a londoni olimpiára készülő - Hammot végül kaució ellenében elengedték, így szabadlábon védekezhet. Ügyének szeptember 15-ei tárgyalásán viszont meg kell majd jelennie a bíróságon.
Szüleit is perelte, hogy olimpiai bajnok kedvesével lehessen
Különös esetről érkezett hír Új-Zélandról, ahol a 17 esztendős Justin Wright saját szülei ellen indított és nyert pert. A még kiskorú úszónak ugyanis szülei megtiltották (egészen pontosan nem adták meg neki a szabályokban előírt írásbeli engedélyt), hogy részt vegyen az új-zélandi szövetség által szervezett úszóversenyeken, mivel nem értettek egyet fiúk kapcsolatával a nála hét esztendővel idősebb Rhi Jeffrey-vel. A 24 esztendős amerikai úszó Athénban aranyérmes volt a 4x200 méteres gyorsúszó váltóval, a közelmúltban pedig Aucklandba érkezett, hogy új-zélandi edzőjével felkészüljön a londoni olimpiára.
Az új-zélandi beszámolók szerint Jeffrey az aucklandi uszodában találkozott jelenlegi kedvesével. Szülei, Paul és Sandy azonban nem nézték jó szemmel a nagy korkülönbséggel kialakult románcot. Az aggódó szülők előbb e-mailben kérték a klub vezetőit a kapcsolat „megfúrására”, majd amikor ez nem vezetett eredményre, akkor döntöttek úgy, hogy nem járulnak hozzá kiskorú fiúk versenyzéséhez. Az aucklandi bíróság múlt heti ítéletében azonban a gyermeknek adott igazat, aki így szíve választottjával egy medencében versenyezhet. A történethez tartozik még, hogy a pár amúgy együtt is él már, hiszen a fiatal Justin elég korán elhagyta a szülői házat, hogy saját útját játhassa.
Catalina Ponor és Marian Dragulescu is visszatér
A visszatérésen gondolkozik a románok olimpiai bajnok tornásza, Catalina Ponor. A Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) közleménye szerint ugyanis a románok kérvényezték felvételét a dopping vizsgálatok nyilvántartásába, ami a visszatérések hivatalos megvalósításának első lépcsője szokott lenni. Ponor a 2004-es athéni olimpia sztárja volt, ahol a csapatverseny mellett gerendán és talajon is olimpiai bajnoki címet szerzett. A még mindig csak 23 esztendős tornász a pekingi olimpián is szeretett volna ott lenni, de végül sérülések miatt ez nem valósult meg, így már 2007 év végén bejelentette visszavonulását a sportágtól. A FIG szabályzatával összhangban a román szövetség mostani bejelentése azt jelenti, hogy Ponor 2011. október elsejétől ismét jogosult lesz újra versenyeken indulni.
Érdekesség, hogy a román szövetség nem csak Ponor esetében kérvényezte az ismételt „nyilvántartásba vételt”, hanem a nyolcszoros világbajnok, 2004-ben Athénban szintén három olimpia érmet szerző Marian Dragulescu esetében is. A most 30 esztendős tornász már többször visszavonult az élsporttól, egyik tavalyi visszatérési kísérlete során pedig éppen a fenti bejelentés elmulasztása miatt kapott figyelmeztetést a FIG-től. Az, hogy Ponor és Dragulescu visszatérése valóban komoly-e, majd csak később fog kiderülni, mindenesetre a londoni olimpián történő részvételhez a tokiói világbajnokságon át vezethet az út, amelyet történetesen éppen október elején rendeznek majd meg, ahol már mindketten indulhatnak.
Öngyilkos lett az olimpiai ezüstérmes
Szerdáról csütörtökre virradóra öngyilkosságot követett el az osztrákok olimpiai ezüstérmes (2004-Athén) cselgáncsozója, Claudia Heill. A 29 esztendős, Bécsben élő sportoló az osztrák cselgáncs szövetség tájékoztatása szerint hatodik emeleti lakásának erkélyéről esett ki. A tájékoztató leszögezi, hogy az esetnek a sportolóhoz közel állók szerint sem voltak előjelei. „Claudia egy életvidám fiatal hölgy volt, akinek tervei, elképzelései voltak az életről, amelyet teljes mértékben a sport uralt. Együtt érzünk a családdal. Az osztrák cselgáncs sportot pótolhatatlan veszteség érte. Megőrizzük Claudiát emlékezetünkben.” – nyilatkozta Hans Paul Kutschera, a szervezet elnöke.
A két Európa bajnoki ezüst-, valamint három bronzéremmel rendelkező Heill a profi pályafutását a pekingi olimpián elért ötödik helyezését követően 2009-ben fejezte be, majd az utóbbi két évben már edzőként dolgozott. Az utóbbi hónapokban már a Bécsújhelyi Főiskolán folytatott sporttudományos tanulmányaira koncentrált. A 2010-es bécsi cselgáncs Európa-bajnokság egyik nagyköveteként is dolgozott, ahol marketing ügyek intézését bízták rá.
Az egykori versenyzőt ma hajnalban 3.15-kor találták meg, az első információk szerint búcsúlevelet nem hagyott hátra.
Újra összeáll az amerikai álompár
Újra összeállhat minden idők egyik legjobb női strandröplabda párosa. Az athéni és a pekingi olimpián is győztes Misty May-Treanor és Kerri Walsh ugyanis úgy döntöttek, hogy a londoni olimpián ismét megpróbálnak együtt győzni. Ebben a sportágban az olimpiai kvalifikáció csak 2011-ben kezdődik el, minden idők egyik legsikeresebb párosa így minél hamarabb szeretné megszerezni az indulási jogot. „Nagyon örülök annak, hogy ismét összeállunk és harcba indulunk az újabb címvédésért.„ – nyilatkozta a döntés bejelentésekor May-Treanor.
Walsh a pekingi olimpia óta alig játszott, két gyermekének születése után azonban ismét célba veszi a játékokat. A 32 esztendős játékos eredetileg Nicole Branagh párjaként tért volna vissza, de miután kiderült, hogy a sportolást szintén szüneteletető egykori párja is a visszatérésen gondolkozik, változtatott az elképzelésein. Az amerikai sikerpáros az olimpiákon eddig mind a 14 mérkőzését megnyerte (játszmaveszteség nélkül, mind a 28 szettet nyerve), így lett 2004-ben és 2008-ben is a játékok legjobbja. A párosnak közösen 99 tornagyőzelme is van, profi pályafutásuk során elért keresetük pedig 3,25 millió dollár.
Walsh és May-Treanor 2008 óta egyetlen tornán játszott együtt – Arizona államban – ahol a selejtezőben az első kiemelt brazil Juliana Silva – Larissa Franca párost is legyőzték, majd éppen tőlük szenvedtek vereséget a fináléban. May-Treanor a pekingi játékok óta eltelt időszakban a sporton kívül volt elsősorban aktív, szerepelt az Egyesült Államokban is népszerű „Dancing with the stars” című táncos műsorban, igaz az egyik edzés során éppen ott szakadt el az Achilles-ína.
Utolsó kommentek