Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A NOB eltörölte Ghána felfüggesztését

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság januárban felfüggeszette Ghána tagságát, mivel a szervezet szerint az afrikai ország illetékesei nem tudták megoldani, hogy a helyi olimpiai bizottságot megvédjék a politikai belviszályoktól. A rendeletet most eltörölték. A NOB illetékesei a dél-koreai Teguban, az atlétikai világbajnokság helyszínén tárgyaltak a ghánai sportvezetőkkel, és a megbeszélés után bejelentették, hogy véget vetnek a kilenc hónapos felfüggesztésnek. Az afrikai ország így ezentúl részesül a NOB anyagi juttatásaiból és sportolókat küldhet a jövő évi londoni olimpiára. Ghána a második ország volt, amelyet eltiltottak, hasonló okok miatt tavaly a Kuvaiti Olimpiai Bizottság tagságát is felfüggesztette a szervezet.

0 Tovább

Csökkent a NOB-tagországok száma

Kettővel csökkent a Londonban potenciálisan résztvevő országok száma. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ugyanis múlt heti döntésével felfüggesztette Ghána tagságát, illetőleg mostantól már nem ismeri el külön államként a Holland-Antillákat. A ghánai olimpiai mozgalmat megosztó eseményekről már korábban írtunk blogunkban, a NOB Végrehajtó Bizottsága pedig az események hatására a kizárás mellett döntött. Ez azt jelenti, hogy Ghána nem kaphat támogatást a különböző olimpiai alapokból, emellett sem sportvezetői, sem pedig sportolói nem vehetnek részt az olimpiai játékokon és az ahhoz kapcsolódó eseményeken. A szankció persze feloldható még a londoni olimpia előtt, de ehhez az kell, hogy a ghánai kormány biztosítsa a helyi olimpiai bizottság függetlenségét, annak munkájába pedig nem avatkozik be a továbbiakban a politika. Ghána eddig négy érmet szerzett az olimpiákon, a 2008-as pekingi olimpián atlétikában és ökölvívásban összesen kilenc sportolóval vett részt. A kizárás egyébként a legérzékenyebben a ghánai labdarúgó válogatottat érintheti, amely harcban lehet(ett volna) az olimpiai kvalifikációért.

A Holland-Antillákat érintő változásokról is írtunk már olimpiai érdekességekkel foglalkozó blogunkban, amelynek kapcsán szintén várható volt a NOB mostani döntése. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) már korábban megszüntette az Antillák hivatalos elismerését, sportolói pedig holland színekben indulhatnak a jövőben. Hasonló konklúzióra jutott a NOB is ebben a kérdésben, amely január közepétől már nem ismeri el a Holland-Antillákat. Arról még végső döntés nincs, hogy a szigetország sportolói milyen színekben indulhatnak a londoni olimpián. Egyelőre az látszik valószínűnek, hogy a korábban (Jugoszlávia és kelet-Timor esetében) alkalmazott módszer szerint Churandy Martináék az olimpiai zászló alatt versenyezhetnek majd Londonban. A korábbi 205 tagország helyett így már csak 202 nemzeti olimpiai bizottság nevezése várható a 2012-es olimpiára, hiszen korábban – szintén politikai okokból - Kuvait is a felfüggesztés sorsára jutott. Veszélybe kerülhet még India sportolóinak olimpiai részvétele is, hiszen a NOB feléjük is figyelmeztető jelzéseket küldött mostani határozatával. Az ok a fentiek tükrében nem meglepő: az indiai kormány egyes döntéseivel ugyanis veszélyezteti a helyi olimpiai bizottság autonómiáját.

0 Tovább

Ghána felfüggesztés előtt

Veszélybe került a ghánai sportolók londoni indulása, miután a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a felfüggesztést helyezte kilátásba az ország nemzeti olimpiai bizottságának számára. A ghánai szervezet ugyanis egyelőre nem tudta megoldani a közel másfél éve húzódó konfliktust, amely arról szól, hogy ki vezeti az olimpiai bizottságot. A 2009 júniusi tisztújító szavazáson ugyan Francis Dodo győzött, aki azonban mégsem lett egyelőre legitim elnök, mert a szavazás eredményét a korábban a Ghánai Olimpiai Bizottságot 12 esztendőn keresztül irányító Benson Tongo Baba nem fogadta el. Baba ugyanis a NOB felé jelezte, hogy a szavazás előtt különböző külső tényezők befolyásolták a voksolókat, amely ellenkezik az Olimpiai Chartával és szervezetük alapszabályával is.

Ezt követően a NOB megpróbált békítőleg fellépni, a lausanne-i megbeszélések és egyeztetések azonban nem vezettek eredményre, így az ügy szerdán (január 12.) vagy csütörtökön (január 13.) a NOB Végrehajtó Bizottsága elé kerülhet. Az ügy megoldását nehezíti, hogy a ghánai állam Dodot tekinti az olimpiai bizottság vezetőjének, aki 1987-ben hármasugrásban Afrika Bajnokságot nyert, azóta pedig szociológusként és a Ghánai Atlétikai Szövetség elnökeként is tiszteletet vívott ki magának. A NOB ugyanakkor a szavazáson alulmarad ex-elnököt, Babát tekinti hivatalos tárgyaló partnerének.

0 Tovább

Hét új ország a téli olimpián

Bár a megnyitóig hátralévő napokban még sok minden változhat, úgy tűnik, hogy öt új ország is debütál majd a téli játékokat tekintve Vancouverben. A Bahamák, Ghána, Gabon, Málta és a Kajmán-szigetek ugyanis eddig még sohasem küldött sportolót, sportolókat a téli olimpiára. Az új érkező országokkal tovább színesedik a résztvevő országok palettája, reméljük a megnyitón is sikerül majd üde színfoltként bevonulni ezen országok képviselőinek.

2010-02-13 UPDATE: A megnyitón végül eldőlt, hogy összesen hét új ország vesz részt a vancouveri játékokon: Kajmán-szigetek, Kolumbia, Ghána, Pakisztán, Peru és önállóan Szerbia és Montenegró is előszür van jelen. Az előzetesekkel ellentétben Bahamák, Gabon és Málta végül nem nevezett versenyzőket

 

0 Tovább

Szurkolj Londonban !

blogavatar

Az olimpiai játékok történetének különlegességeivel foglalkozó blog. Érdekességek, számok a puszta hírek mögül mind a téli, mind pedig a nyári olimpiákról.

Utolsó kommentek